Przejdź do treści

Plamy po makijażu na ubraniach to zmora niejednej osoby. Czasami okazuje się, że omyłkowo kupujemy takie w sklepie stacjonarnym. Co można zrobić z pozostałościami po fluidzie, zwłaszcza gdy zalegają tam już od dłuższego czasu? Dowiedz się, jak sprać stare plamy z podkładu z ulubionych rzeczy i ciesz się nimi na nowo!

 

 

Czym najlepiej usunąć plamy z podkładu?

Stare, zaschnięte plamy po podkładzie to jedne z bardziej uporczywych zabrudzeń. Wynika to z wysokiej pigmentacji kosmetyków, szczególnie tych mocno kryjących. Plamy mogą powstać w każdej chwili – gdy ubiera się bluzkę zaraz po nałożeniu makijażu lub gdy zdejmuje się ubranie po całym dniu, nie przejmując się tym, że na twarzy pozostał make-up. Natomiast białą koszulę można również komuś pobrudzić np. po przytuleniu się. Na szczęście istnieją metody na pozbycie się tych zabrudzeń. Czym sprać podkład i jak skutecznie usunąć plamy po nim? Najpopularniejsze są dwa środki:

  • odplamiacz,
  • czysty alkohol/benzyna ekstrakcyjna.

Trzeba jednak pamiętać, że odplamiacz to silny detergent i najlepiej dopasować go do koloru tkaniny. Podobnie jest z alkoholem i benzyną ekstrakcyjną. W ich przypadku warto przetestować ich działanie na osobnym, mniejszym skrawku materiału, czy nie odbarwi odzieży.

Jak usunąć stare plamy z podkładu?

Jak usunąć plamę z podkładu przy pomocy odplamiacza? Tak naprawdę należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Przeważnie wystarczy nanieść preparat na zabrudzone miejsce, potrzeć i zostawić na kilka minut. Po tym czasie powinno się wyprać ubranie w pralce, nie zapominając przy tym o umieszczeniu w dozowniku płynu do płukania. Najlepiej wybrać też program, który gwarantuje najwyższą możliwą temperaturę (według zaleceń na metce).

Jeżeli jednak wolisz użyć czystego alkoholu czy benzyny ekstrakcyjnej, to początkowe kroki są nieco inne. Preparatem należy nasączyć na wacik i przyłożyć go do miejsca z plamą. Po chwili kosmetyk powinien w niego wsiąknąć. Warto też po takim zabiegu przeprać daną rzecz, szczególnie po użyciu benzyny – pozostawia ona specyficzny zapach.

Inne sprawdzone sposoby do usuwania plam z podkładu

Odplamiacz i benzyna ekstrakcyjna to silne środki, które mogą okazać się zbyt mocne przy delikatnych tkaninach. W takim przypadku warto sięgnąć po mniej inwazyjne metody. Oto lista rzeczy, które przydadzą się do domowego zmywania plam z podkładu:

  • płyn do demakijażu,
  • płyn do mycia naczyń,
  • soda oczyszczona,
  • szare mydło w płynie,
  • pianka do golenia,
  • odżywka do włosów,
  • waciki kosmetyczne.

Oczywiście nie oznacza to, że musisz używać wszystkich tych substancji na raz. Najlepiej testować je po kolei. Większość tych produktów znajdziesz w naszej aplikacji InPost Fresh i zamówisz je z dostawą do domu. Warto zacząć od płynu do demakijażu i wacików. To rozwiązanie sprawdza się jednak zazwyczaj jedynie przy świeżych zabrudzeniach. Podobnie zresztą jak płyn do mycia naczyń. Czym zmyć fluid z ubrania, który znajduje się na nim już od dłuższego czasu?

W takim przypadku wypróbuj pozostałych detergentów, w tym szczególnie pianki do golenia lub odżywki do włosów. Nałóż preparat na plamę, odczekaj ok. 30 min, po czym wypierz w pralce zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że soda oczyszczona sprawdzi się jedynie przy białej odzieży. Najmniej inwazyjną metodą jest użycie szarego mydła. Warto więc ją przetestować przy bardzo delikatnych tkaninach. Wystarczy namoczyć materiał w ciepłej wodzie i pocierać preparatem. Teraz już wiesz, jak zmyć podkład z bluzki czy innego ubrania oraz jakich preparatów użyć. Pamiętaj, aby działać ostrożnie z silnymi detergentami.

Pobierz InPost Fresh