wybielone koszule na wieszakach

Jak wybielić zszarzałe ubrania? Poradnik

15 maja 2023
5 min

Nieskazitelna biel na ubraniach to wyznacznik nowości, a także elegancji. Co jednak zrobić, gdy po latach noszenia biała barwa zaczęła przypominać odcienie szarości? Nie musisz spisywać tych rzeczy na straty! Sprawdź, czym wybielić ubrania i jak nie dopuścić do tego, by ponownie zszarzały.

Jak wybielić zszarzałe ubrania, czyli na co należy zwrócić uwagę?

Białe ubrania nadają każdej stylizacji schludny i elegancki wygląd. Poza tym niektórzy styliści uważają, że noszenie takich rzeczy pozwala także się nieco odmłodzić. Niestety, nieskazitelny odcień szybko znika pod wpływem kilku prań czy spędzania czasu na słońcu. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na wybielanie koszul, bluzek, sukienek i innych białych ubrań. Stosuje się do tego przedmioty codziennego użytku. Większość z nich z pewnością znajdziesz w swoim domu, a jeśli nie, to zaopatrzysz się w aplikacji InPost Fresh.

Przy wybielaniu ubrań obowiązują jednak pewne zasady, których bezwzględnie należy przestrzegać. Oto kilka z nich:

  1. Nie łącz naturalnych odplamiaczy, takich jak np. ocet z chemicznymi substancjami.
  2. Nie stosuj podczas jednego prania środków o odczynie zasadowym i kwasowym (czyli np. sody oczyszczonej z kwaskiem cytrynowym).
  3. Zawsze sprawdzaj zalecenia dotyczące prania. Producent umieszcza je na metce przy ubraniu. Jeśli więc jest tam napisane, by prać w temperaturze 30°C, to należy się tego trzymać.
 

Wybielanie białych ubrań – jak pozbyć się żółtych plam?

Problem z utrzymaniem bieli na ubraniach dotyczy dwóch aspektów. Czasami rzeczy te po prostu zszarzeją i stracą swój pierwotny wygląd, a innym razem pojawią się na nich nieatrakcyjne żółte plamy. Występują najczęściej w okolicach pach lub kołnierzyka, ponieważ są skutkiem działania potu. Jak wybielić białe ubrania z żółtych plam?

  • Przy mniejszych, punktowych plamkach możesz przygotować pastę z sody oczyszczonej. Oprócz sody potrzebny Ci będzie jedynie ocet. Wymieszaj te dwa składniki i nałóż punktowo na zmoczoną wcześniej koszulę czy jakiekolwiek inne ubranie. Po 15 minutach zmyj.
  • Na mocno pożółkłe ubrania pomoże wybielacz do białych ubrań z aktywnym tlenem. Należy połączyć go z wodą i włożyć do przygotowanego roztworu ubranie na około 2 godziny, po czym wyprać w pralce.
  • Dość kontrowersyjną, ale i skuteczną metodą jest polanie takich plam gorącą wodą. Należy jednak wystrzegać się tego przy delikatnych tkaninach, ponieważ wysoka temperatura w łatwy sposób je zniszczy.
  • Bezpiecznym sposobem jest także użycie boraksu. Należy go wsypać do dozownika na detergenty zamiast proszku.

Jak prawidłowo prać zszarzałe ubrania?

Na zszarzałe ubrania mogą pomóc domowe sposoby z użyciem produktów, które znajdziesz w swojej kuchni. Zalicza się do nich m.in. soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. Takie substancje można dodać do proszku do prania lub przyrządzić roztwór z wodą i wlać go bezpośrednio do bębna. Z kolei kwasek cytrynowy sprawdzi się nie tylko do wybielania zszarzałych ubrań, ale też do usuwania żółtych plam. Jeśli więc zastanawiasz się, czym wybielić koszulę, to sięgnij po tę substancję i połącz ją z proszkiem do prania. Możesz również stworzyć domowy płyn do płukania i połączyć kwasek cytrynowy z wodą i olejkiem eterycznym. Popularną i również naturalną metodą na wybielenie ubrań jest użycie cytryny. Wystarczy pokroić ją w plasterki i umieścić je w misce z wodą, do której włoży się zszarzałą koszulkę czy bluzkę. Należy ją pozostawić tam na kilka godzin, po czym włożyć do pralki i uprać z sodą oczyszczoną.

Inne sposoby na wybielanie zszarzałych rzeczy

Istnieje jeszcze kilka innych sposobów na to, jak odzyskać biel ubrań. One również bazują na domowych składnikach i kilku prostych krokach. Oto kilka z nich:

  • Woda utleniona – dodaj ją do prania w proporcjach 1 łyżeczka na 3 litry wody. Pozwoli to nie tylko przywrócić ubraniom dawną biel, ale także pozbyć się świeżych, zielonych plam (np. z trawy czy soku).
  • Proszek do pieczenia – to również skuteczny produkt w walce z szarością. Delikatne materiały pierz ręcznie z letnią wodą, szarym mydłem i dodatkiem proszku do pieczenia. Jeśli zaś masz do czynienia z tkaninami odpornymi na wysokie temperatury, to możesz wyparzyć szare plamy w gorącej wodzie z proszkiem do pieczenia.
  • Ocet – skutecznie pomaga w wybieleniu koszul. Jest również środkiem zapobiegawczym. Dodanie go do szuflady z detergentami, zamiast płynu do płukania pozwoli zmiękczyć wodę. A to właśnie jej twardość jest częstą przyczyną utraty nieskazitelnej bieli. Należy jednak pamiętać, by dodać szklankę octu spirytusowego (czyli tego białego, a nie zaś balsamicznego czy winnego).

W kuchni znajdziesz jeszcze kilka innych przydatnych produktów w walce z szarością ubrań. Jest to np. sól kuchenna lub kapsułki aspiryny. Pierwsza z nich pomoże w wybielaniu takich materiałów jak bawełna. Z kolei kwas salicylowy zawarty w aspirynie pozwala na pozbycie się żółtych plam.

Czego nie należy robić, aby ubrania się nie traciły swojego oryginalnego koloru?

Wiesz już jak wybielić białą bluzkę, koszulę czy T-shirt. Warto jednak dowiedzieć się także, jakie działania mogą zapobiec szarzeniu się ubrań. Zasady te dotyczą nie tylko sposobu prania, ale także przechowywania rzeczy. O czym warto pamiętać?

  • Regularne czyszczenie pralki – zanieczyszczone urządzenie może przyczyniać się do osadzania się drobinek brudu na ubraniach. Dlatego też warto regularnie czyścić filtr, szufladę na detergenty, a także sam bęben, przy domowych porządkach.
  • Białe ubrania nie lubią promieni słonecznych – nie oznacza to, że nie wolno nosić białych koszulek latem czy wiosną. Ta reguła odnosi się bardziej do przechowywania ubrań. Jeśli trzymasz je w szafie, to dostęp światła raczej nie będzie problemem. Jeżeli zaś przechowujesz je w garderobie z oknem, to postaraj się o żaluzje lub rolety.
  • Nie łącz białych tkanin z kolorowymi – zasada ta wydaje się oczywista, jednak często zapominamy o niej i dodajemy do białego prania ubrania o innych jasnych kolorach, takich jak np. beże.
  • Białe skarpetki warto prać osobno – skarpetki są przeważnie jedną z bardziej zabrudzonych części garderoby. Zgromadzony na nich kurz i plamy mogą przyczynić się do szarzenia innych białych tkanin, np. koszulek.
  • Stosuj się do zaleceń na metkach – nie należy łączyć w jednym praniu tkanin o wysokiej odporności na temperaturę z tymi mało odpornymi. Najlepiej segregować je względem zaleceń producenta.

Wybielanie ubrań to czynność, którą można wykonać przy pomocy naturalnych produktów, takich jak sok z cytryny czy sól kuchenna, lub tych bardziej chemicznych, jak wybielacz czy boraks. Warto stosować się do najważniejszych zasad i regularnie czyścić pralkę, by zapobiegać szarzeniu ubrań.

Czytaj również