Przejdź do treści

Wiosna to długo wyczekiwana pora roku po ponurej zimie. Jednak wraz z nią do życia budzą się różne owady. O ile pszczoły czy biedronki są mile widziane, tak już komary, muchy, osy czy szerszenie niekoniecznie. Niektóre z nich po prostu irytują, inne mogą stać się zagrożeniem. Poznaj niezawodne środki na owady w domu, a także naturalny sposób na komary i inne insekty.

Co odstrasza owady w domu? Odpowiednie rośliny

Pierwsza myśl, która przychodzi podczas zastanawiania się, jak pozbyć się komarów z pokoju, to przeważnie założenie osłonki. Moskitiery w oknach to już standardowe i wszystkim znane rozwiązanie. Tak samo, jak różnego rodzaju chemiczne środki pojawiające się w supermarketach w wiosenno-letnim sezonie. Nie wszystkim jednak podoba się zapach tego typu substancji, dlatego coraz częściej poszukuje się naturalnych sposobów na odstraszenie owadów.

Jednym ze sposobów na pozbycie się tych niemile widzianych gości jest postawienie na balkonach roślin (w tym także kwiatów) odstraszających owady w domu. Należy je ustawić na balkonach oraz parapetach. Dzięki temu będą tworzyły swego rodzaju zaporę zapachową, ponieważ to właśnie wydzielany przez nie zapach zniechęca owady. Jeśli więc zależy Ci na odstraszeniu komarów, to posadź na balkonie pelargonie. Dobrym sposobem jest również postawienie bazylii na parapecie.

Jest jeszcze jedna roślina, która skutecznie pozwala ograniczyć komarom i muchom dostęp do wnętrza pomieszczeń. Wymaga jednak więcej zaangażowania w pielęgnację. Mowa tu o komarzycy, nazywana również komarnicą lub kadzidełkiem. Naturalnie pochodzi z terenów tropikalnych, jest więc przystosowana do walki z insektami. Do roślin, które warto zasadzić w przydomowym ogródku, zalicza się również lawenda, melisa cytrynowa, tymianek, majeranek czy nawet bratki. Jeśli więc zastanawiasz się, jak pozbyć się komarów z domu, to odgrodź się od nich różnorodnymi roślinami.

Olejki i zapachy są dobrym pomysłem na odstraszanie owadów

W walce z owadami skuteczne są wszelkiego rodzaju zapachy i aromaty. Warto więc dowiedzieć się, które z nich są wyjątkowo nieznośne dla komarów, much, os czy szerszeni. Choć owady ich nie tolerują, to dla człowieka większość z nich jest przyjemna. Można je stosować w postaci olejków eterycznych (te z kolei warto wykorzystać do kadzidełek). Doskonałą bazą skutecznych środków na owady są intensywne zapachy, do których zalicza się cytrynę, ocet, lawendę, cytronellę i geranium. Odstraszaczem są również zioła, takie jak bazylia, majeranek, tymianek, czosnek, a także eukaliptus czy nawet palona kawa. Z tych właśnie aromatów można stworzyć olejki eteryczne lub inne napary. Jak je potem zastosować, by pozbyć się owadów?

Olejki eteryczne można połączyć z wodą i porozstawiać w otwartych pojemnikach na parapetach. Jeśli zaś chodzi o kawę, to należy rozsypać na specjalnym talerzyku garść ziaren, po czym je podpalić. Ten sposób należy stosować jedynie na dworze, np. na tarasie czy w altanie ogrodowej. Naturalnym sposobem na owady w domu (a w szczególności na osy) jest użycie octu. W przypadku tej grupy zwierząt zagrożeniem jest nie tylko to, że wlecą do pomieszczenia, ale także to, że zbudują sobie w murach gniazdo. Jeśli więc zauważysz oznaki pojawiania się siedliska os, to spryskaj to miejsce octem. To właśnie ten zapach szczególnie je odstrasza.

InPost Fresh

Sposoby na komary w domu – świece zapachowe

Kolejną i stosunkowo łatwą metodą na pozbycie się owadów z domu jest użycie świec zapachowych. W sklepach można kupić tego typu produkty o zapachach, które odstraszają muchy, komary czy osy lub wykorzystać stare świece, które nie są jeszcze do końca wypalone. Wystarczy dodać do nich kilka kropel olejku eterycznego i zapalić. Podczas spalania wosku, nieprzyjemny dla owadów zapach zacznie się unosić w powietrzu.

Jak pozbyć się much z domu?

Muchy to jedne z najbardziej irytujących owadów, mimo że nie żądlą ani nie gryzą tak jak komary czy osy. Skupiają się jednak wokół jedzenia, przenosząc różne zanieczyszczenia. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się ich z mieszkania. Zdecydowanym odstraszaczem na muchy jest olejek waniliowy. Wystarczy zostawić otwartą buteleczkę na stole, a owady nie będą już tak chętnie przylatywały. Wzmocnieniem tego środka będzie dodanie listków mięty. Inną kompozycją zapachową do odstraszania jest również połączenie cynamonu z czosnkiem, chociaż zadziała także olejek lawendowy lub cytrynowy. Zawsze warto się także zaopatrzyć w lep na muchy (w postaci zawieszki bądź dekoracji na okno).

Inne pomysły na odstraszanie owadów w domu

Jeżeli dotychczasowe metody nie wydają Ci się przekonujące, to na sam koniec może przypadną Ci do gustu inne (dość niekonwencjonalne) sposoby, określane również mianem „sposobów naszych babć”. Jednym z nich jest przygotowanie odstraszacza w postaci cytryny z goździkami. Należy przekroić owoc na pół i powbijać w nie nasiona przypraw, po czym rozstawić w różnych miejscach domu. Zamiast cytryny, poleca się również użycie cebuli. Ją również trzeba przekroić na pół i posypać goździkami.

Inna metoda odnosi się bardziej do ochrony skóry przed ukąszeniami niż do pozbycia się owadów z pomieszczenia. Polega na przyrządzeniu naparu z liści mięty i bazylii (oraz ewentualnie pietruszki). Potrzebne będzie łącznie około 15 liści w dowolnej proporcji oraz 100 ml wody. Całość należy zagotować, wystudzić i posmarować na ciele. Warto również wiedzieć, co konkretnie przyciąga takie owady do mieszkań. Przeważnie jest to zapach jedzenia, takiego jak przyrządzone mięso. Z kolei komary wabione są zapachem dwutlenku węgla, a także ciepłem wydzielanym przez ludzkie ciało. Wiesz już, jak pozbyć się owadów z domu, a także, co odstrasza komary. Zastosuj nieprzyjemne dla nich zapachy w postaci świec zapachowych lub olejków eterycznych. Zawsze warto także zabezpieczyć okna moskitierą.

Pobierz
InPost Fresh