InPost Fresh

Co dać dziecku do picia w zależności od wieku?

25 lipca 2023
5 min

Dieta noworodków i niemowląt jest mocno ograniczona i sprowadza się do mleka matki lub modyfikowanego. Z wiekiem następuje czas, w którym ich jadłospis zaczyna się stopniowo poszerzać o nowe produkty i płyny. Warto zadbać o to, aby dziecko otrzymywało napoje adekwatne do swojego wieku, co ograniczy szanse na utratę apetytu, powstawanie chorób i nieprawidłowych nawyków żywieniowych.

Co podawać do picia noworodkowi?

Wychowując dzieci, rodzice szybko uczą się tego, jak muszą zaspokajać potrzeby swoich pociech. Kontrolują oni, w jakim stopniu dzieci otrzymują wszystko, co jest im potrzebne do prawidłowego rozwoju. Im są starsze, tym łatwiej jest im zakomunikować, że są głodne, zmęczone lub źle się czują. Noworodek nie ma takich możliwości, a spełnianie jego potrzeb często zależy od skuteczności rodziców w domyślaniu się ich.

Co do picia dla noworodka będzie odpowiednie? W pierwszym miesiącu życia, niezależnie od tego, w jaki sposób karmiona jest pociecha, mleko modyfikowane lub matki w zupełności zaspokaja wszystkie jego potrzeby. Regularne posiłki sprawiają, że organizm jest odżywiony i nawodniony, dzięki czemu może funkcjonować pełni sprawnie i stopniowo się rozwijać. Nie ma konieczności podawania dziecku innych napojów. Zdarzają się jednak wyjątki, wynikające np. z pór roku i pogody. Czy noworodek może pić wodę? W wyjątkowo upalne dni – tak – aby nie przegrzać się i nie odwodnić, może przyjmować czystą wodę. Z zasady do ukończenia 6. miesiąca życia w jego regularnej diecie nie powinny znajdować się inne płyny.

 

Co warto dawać do picia niemowlakowi?

Mianem niemowlęcia określa się dzieci w wieku 1-12 miesięcy. Zazwyczaj jest to czas, w którym pociechy wciąż karmione są mlekiem matki. Zgodnie z zaleceniami medycznymi, dzieci do 6. miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki, lub jeśli jest to niemożliwe, mlekiem modyfikowanym. W tym okresie nie ma potrzeby dopajania dziecka, ponieważ mogłoby to wpłynąć niekorzystnie na apetyt.

Przyjmuje się, że w pierwszym półroczu życia, niemowlę powinno przyjmować około 100-190 ml płynów na kilogram masy ciała. Zazwyczaj jest to około 700 ml pokarmu na dobę. Normę w zupełności pokrywa karmienie dziecka na żądanie. W kolejnych miesiącach potrzeby dziecka wzrastają do około 800-1000 ml płynów na dobę. Jest to również czas, w którym dieta maluszka zaczyna się poszerzać. Co do picia dla niemowlaka będzie odpowiednie? Poza mlekiem i wodą dzienne zapotrzebowanie zaspokajają przyjmowane pokarmy, takie jak np.:

  • zupy;
  • warzywa;
  • owoce.

Pierwsze próby picia z butelki lub kubeczka czegoś innego niż mleko mogą być trudne dla dziecka, jednak jest to kluczowy etap dla jego dalszego rozwoju. Warto uzbroić się w cierpliwość, pomocne sprzęty (kubek niekapek) i ćwiczyć, podając różne pokarmy, adekwatne do wieku maluszka.

Dzieciom, które ukończą 6 miesięcy, wodę można podawać w trakcie posiłków, przed lub po nich. Zaleca się, aby dzieci otrzymywały płyn:

  • niskozmineralizowany;
  • niskosodowy;
  • niskosiarczkowy.

Nawadnianie jest także szczególnie ważne przy wyższej temperaturze powietrza, gdy maluch ma gorączkę, biegunkę lub wymioty. Zależnie od preferencji pociechy, może ona przyjmować płyny na ciepło lub na zimno.

Co najlepiej podawać do picia małemu dziecku?

Dziecko, które ukończyło 12 miesięcy wciąż ma w diecie mleko, jednak powoli stanowi ono coraz mniejszy procent w jego jadłospisie. Pojawiają się różne produkty, od warzyw i owoców po różnego rodzaju przetwory. Ważne jest, aby dziecko w tym wieku otrzymywało odpowiednią dla siebie ilość płynów, co pozwoli zapobiec odwodnieniu organizmu. Średnie dzienne zapotrzebowanie dla małego dziecka (1-3 lat) wynosi 1250 ml wody. Wciąż limit ten jest wyrabiany przez wszystkie płyny w diecie dziecka, tzn. mleko, owoce, warzywa, przetwory i wodę. Ostatnia z nich nie posiada szczególnych ograniczeń w kwestii podawania dzieciom, aby zapewnić ich organizmowi odpowiednie nawodnienie.

Inaczej jest w przypadku, np. soków owocowych. Chociaż mogą stanowić dzienną porcję witamin, to maluch nie powinien dziennie spożywać ich większej ilości niż 120-180 ml dziennie. Wynika to z naturalnie występującej w owocach fruktozy – większe spożycie soków mogłoby prowadzić do przyswajania zbyt dużej ilości cukru. Może to prowadzić do problemów, takich jak nadwaga czy cukrzyca. Co więcej, fruktoza ze względu na swoją budowę chemiczną uzależnia bardziej niż inne rodzaje cukrów, co w przyszłości może skutkować niezdrową relacją z jedzeniem u dziecka.

Co do picia dla rocznego dziecka? Rynek pęka od ziołowych herbatek i nie tylko, które dedykowane są dla najmłodszych. Roczne dziecko może przyjmować delikatną herbatę owocową, należy się za to wystrzegać naparów z zielonych i czarnych liści, ponieważ zawierają teinę. Herbaty w granulkach, mimo kierowania do pociech, zawierają w sobie duże ilości cukru, dlatego lepiej je ograniczyć lub wyeliminować. Jakie picie dla dzieci można przygotować? Dobrym wyborem są słabe ziołowe napary, z przygotowanego suszu (lepiej sprawdzi się pojedyncze zioło niż miks). Dzieciom warto parzyć:

  • melisę;
  • pokrzywę;
  • kwiat lipy;

Z kolei odradzane są napary z:

  • anyżu;
  • rumianku;
  • mięty pieprzowej;
  • kopru włoskiego.

Co należy dawać do picia dziecku w upalne i chłodne dni?

Na pytanie, co podawać dziecku do picia, najczęstszą odpowiedzią jest woda. Przy bardzo organicznej diecie noworodka i niemowlęcia, bardziej skomplikowane płyny mogłyby zaszkodzić nieprzygotowanemu układowi pokarmowemu. Woda także powinna charakteryzować się niską zawartością minerałów (ilość rozpuszczalnych składników nie powinna przekraczać 500 mg/dm3).

Wybierając wodę do picia, warto sięgnąć po tę przeznaczoną dla dziecka, np. z atestem CZD lub IMiD. Tego typu produkty, jak i inne artykuły dla dzieci można znaleźć i zamówić z aplikacją InPost Fresh – szybko dotrą do domu lub automatu Paczkomat®, bez konieczności wychodzenia na zakupy.

Niezależnie od pogody, woda to najlepszy płyn do nawadniania małego organizmu. Wśród innych produktów można sięgać po herbatki, jednak małe dziecko nie będzie wybierać jej chętniej niż wody ze względu na smak. W chłodniejsze dni, aby niemowlę nie piło zimnej wody, można ją podgrzać i zabierać na spacery np. w butelce termicznej. Starsze dzieci, które mają już bardziej rozbudowaną dietę, mogą próbować także innych napojów, np. herbaty rooibos czy kakao, w sam raz na jesień lub zimę.

Czytaj również