kosmetyki do pielęgnacji cery InPost Fresh

Jak dbać o cerę? Kilka praktycznych porad

17 maja 2023
5 min

Codzienna pielęgnacja twarzy składa się z kilku stałych etapów, takich jak oczyszczanie i nawilżanie skóry. Nie należy jej pomijać, ponieważ to dzięki niej można uzyskać zdrową i promienną cerę. Warto jednak mieć na uwadze, że różne typy skóry będą potrzebowały nieco innych składników odżywczych. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o cerę, jakich praktyk unikać, a jakie wprowadzić do codziennej pielęgnacji.

Jak dbać o cerę – najważniejsze zasady pielęgnacji

Pielęgnacja skóry powinna składać się z kilku kroków. Dokładna rutyna będzie jednak uzależniona od indywidualnych potrzeb skóry, na które wpływają takie czynniki, jak wiek, typ cery, czy nawet tryb życia i sposób odżywiania się. Niezależnie jednak od tego, można określić kilka ważnych zasad, które sprawdzą się w każdym przypadku. Jak zadbać o skórę twarzy?

  • Poranne i wieczorne oczyszczanie – to jeden z najważniejszych kroków, który pozwoli oczyścić skórę z różnego rodzaju zanieczyszczeń, które gromadzą się na niej w ciągu całego dnia, a także z używanych preparatów, takich jak np. SPF. Dobrze oczyszczona skóra ma szansę „odpocząć” i zregenerować się.
  • Tonizowanie – tonik pozwala przywrócić skórze jej naturalny poziom pH. Dzięki temu niweluje również uczucie ściągnięcia oraz wspiera przyswajanie cennych składników z innych kremów bądź serum.
  • Nawilżanie – to również jedna z ważniejszych zasad. Każda skóra, niezależnie od rodzaju, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, inaczej będzie narażona na podrażnienia i zaczerwienienia.
  • Peelingowanie – powstawanie martwego naskórka to naturalny proces regeneracji skóry. Aby nie blokował porów, warto korzystać z peelingów, które złuszczają i oczyszczają skórę. W zależności od jej rodzaju – do wyboru jest chemiczny, mechaniczny, enzymatyczny czy fizyczny, należy wykonywać je zgodnie z instrukcją opisaną na opakowaniu.
  • Osuszanie – aby nie doprowadzić do powstawania nieestetycznych zmian skórnych, takich jak wypryski czy zaskórniki, najlepiej korzystać z jednorazowych ręczników papierowych lub z osobnego ręcznika przeznaczonego tylko do twarzy, który trzeba regularnie wymieniać. Na ich powierzchni, z powodu wilgoci i innych zanieczyszczeń ludzkiego ciała, powstaje wiele bakterii, które mogą powodować późniejsze problemy z cerą.
 

Pielęgnacja twarzy – czego się wystrzegać?

Jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo pielęgnować twarz, to warto również zapoznać się ze zbiorem praktyk, których zdecydowanie trzeba unikać. Codzienne stosowanie kosmetyków pielęgnujących na nic się zda, jeśli będziesz popełniać jeden z poniższych błędów:

  • Spanie w makijażu – jest to jeden z głównych grzechów. Pozostawienie warstwy podkładu na skórze ogranicza proces regeneracji. Przez to nasza skóra nie jest w stanie odpocząć ani oddychać.
  • Zbyt częste stosowanie peelingu – peeling, nawet ten w postaci żelu, powinien być stosowany 1-2 razy w tygodniu. Codzienne złuszczanie może znacząco podrażnić skórę.
  • Stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków – kosmetyki z substancjami aktywnymi, takimi jak kwasy AHA, retinol czy niacynamid wykazują się działaniem regenerującym, jednak ich nadmierne stosowanie może jedynie pogorszyć stan cery. Z tego typu substancjami należy uważać. Niektórych nie należy łączyć w jednej pielęgnacji, ponieważ mogą podrażnić skórę lub wywołać inne reakcje alergiczne. Przykładowo, retinolu nie powinno stosować się razem z kwasami AHA i BHA.
  • Stosowanie jednokierunkowej pielęgnacji – niektóre osoby bazują jedynie na kosmetykach złuszczających, matujących itp. Nie jest to zalecana metoda, ponieważ prowadzi do różnych zakłóceń, np. zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Nawet gdy mamy przetłuszczającą się skórę, nie należy stosować jedynie oczyszczających i wysuszających preparatów.
  • Pomijanie nawilżania – poprzedni błąd łączy się często z pomijaniem etapu nawilżania. Mają do tego tendencje osoby z tłustą cerą. Tak naprawdę każdy typ cery potrzebuje nawilżenia (tak samo, jak oczyszczenia), ponieważ w ciągu dnia nasza skóra narażona jest na działanie zewnętrznych czynników, m.in. zanieczyszczonego powietrza.
  • Opalanie się bez stosowania filtrów UV – kremy z filtrem UV są obecnie niezbędnym elementem pielęgnacji skóry twarzy. Powinno się je stosować przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Wykazują się działaniem przeciwstarzeniowym i pomagają zabezpieczyć cerę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

W jaki sposób najlepiej dbać o cerę normalną?

Cera normalna charakteryzuje się gładkością i nie pojawia się na niej wiele zaskórników czy wyprysków. Na takiej skórze rzadko pojawiają się również popękane naczynka czy nadmiar sebum. Nie oznacza to jednak, że nie należy jej się odpowiednia pielęgnacja. Jak w takim razie dbać o skórę normalną? Obowiązkowo demakijaż! Niedokładne usunięcie makijażu może wpływać na nadmierne przesuszenie lub nawet powstawanie zaskórników. Dokładne oczyszczenie to najważniejszy etap. Warto skorzystać z ulubionego i sprawdzonego żelu, czy pianki do mycia twarzy, aby cieszyć się czystą skórą. Tonizowanie jest równie istotne, aby zachować odpowiednie pH oraz nawilżenie skóry. Aby zachować zdrowy i młody wygląd, warto postawić na dobre kremy nawilżające. Świetnie sprawdzą się również wszelkiego rodzaju olejki. Nie można zapomnieć również o kremie z filtrem UV. Brak codziennego używania filtru może skutkować w przyszłości osłabieniem skóry, widocznymi zmarszczkami, a nawet przebarwieniami.

Cera wrażliwa – jak prawidłowo dbać?

Dbanie o cerę w przypadku, gdy jest ona szczególnie wrażliwa, to często wyzwanie. Niektóre produkty mogą ją łatwo podrażnić, dlatego warto szukać kosmetyków, które są dla niej dedykowane. Jak zadbać o twarz wrażliwą? Należy wystrzegać się kosmetyków o intensywnym działaniu, szczególnie peelingów mechanicznych, które mogą znacznie osłabić i podrażnić skórę. W składach produktów trzeba uważać na konserwanty i silikony, a zamiast nich poszukiwać gliceryny, która wspomaga nawilżanie. Jeśli w składzie występuje alantoina, to wtedy warto przyjrzeć się takiemu produktowi – wspomaga ona regenerację i działa kojąco i ściągająco. Łagodzi również zaczerwienienia, które przy tym rodzaju cery mogą pojawiać się często.

Jak dbać o cerę naczynkową?

Skóra naczynkowa zazwyczaj jest dość cienka, delikatna i narażona na uszkodzenia, a przez to widoczne stają się podskórne naczynka. Powinno wspierać się ją poprzez budowanie ochrony i nienarażenie jej na większe uszkodzenia. Oczyszczanie i nawilżanie powinno odbywać się przy pomocy kosmetyków, które mają delikatne działanie, aby nie przeciążać skóry. Warto szukać kosmetyków z witaminami: K, E i C – są one wsparciem przy tym typiecery. Należy wystrzegać się peelingów mechanicznych, które są zdecydowanie za mocne. Powinno się unikać również mocnych składów, które mają w sobie alkohol, a także intensywne substancje zapachowe. Szczególnie istotne są kremy ochronne. Latem nie można zapominać o kremie UV, a zimą o kosmetykach ochronnych, który zabezpieczą skórę przed niskimi temperaturami.

Jak pielęgnować cerę tłustą?

Jej charakterystyczną cechą, jest znaczna produkcja łoju. Często mówi się o osobach z tym typem cery, że ich twarz się świeci. Z myślą o nich powstają kosmetyki matujące, ograniczające powstawanie sebum, niwelujące tym samym nadmierne błyszczenie się i uczucie mokrej skóry. Jak dbać o cerę tłustą? Warto regularnie stosować peelingi, które pomogą oczyścić skórę z martwego naskórka. Można wprowadzić do pielęgnacji wszelkie produkty zmniejszające produkcję sebum.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Ten rodzaj cery jest szczególnie problematyczny. Nie dotyczy tylko nastolatków, ale również dorosłych. Trądzik powoduje wiele kompleksów, a wyleczenie go wymaga ogromnej cierpliwości. Będąc posiadaczem cery trądzikowej, warto udać się do dermatologa, aby dobrał odpowiednią dla skóry metodę leczenia. Najskuteczniejsza okazuje się terapia izotretynoiną, jednak w przypadku mniej nasilonych wyprysków lekarz może zdecydować się na leczenie zewnętrzne.

W pielęgnacji skóry trądzikowej kluczowe jest oczyszczanie z nadmiaru łoju i bakterii. Przydadzą się do tego wszelkiego rodzaju dermokosmetyki dedykowane. Istotne jest również złuszczanie, jednak tutaj należy bardzo uważać, aby nie rozsiać kolejnych wyprysków. Peelingi mechaniczne nie są zalecane skórze z trądzikiem. Najlepiej sprawdzają się peelingi enzymatyczne, które w delikatny sposób rozpuszczają martwy naskórek i zabrudzenia.

Jak dbać o skórę twarzy – domowe sposoby

Domowe sposoby mogą wspomóc działanie kosmetyków, które są odpowiednie do konkretnego typu cery. Warto zacząć od wewnątrz! Nawadnianie i picie co najmniej 2 litry wody dziennie, w zależności od aktywności fizycznej, pomaga zachować jędrną skórę. Dieta ma równie istotny wpływ na cerę. Jedzenie pikantnych potraw i fast foodów może doprowadzić do pogorszenia jakości skóry, a nawet wystąpienia na niej wyprysków.

Warto też zadbać o regularny sen – zmęczenie jest widoczne na twarzy, dlatego drzemki dla urody to nie stare porzekadło, a faktyczne wsparcie skóry. Należy również unikać mocnego i częstego opalania się i korzystania z solarium. Słońce to naturalna witamina D, jednak zbyt długie wystawianie się na promienie słoneczne może wywołać podrażnienia, poparzenia, a nawet powstanie przebarwień.

Odpowiednia pielęgnacja to klucz do zachowania młodego wyglądu skóry, bez zmarszczek, przebarwień czy popękanych naczynek. Warto dbać o cerę już za młodu, aby na starość móc cieszyć się zdrowym wyglądem. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Istotne jest jednak dostosowanie pielęgnacji do konkretnego rodzaju skóry, ponieważ w innym przypadku może nie przynieść zamierzonych efektów. Dbanie o cerę to również oszczędność pieniędzy na dodatkowe zabiegi estetyczne.

Czytaj również