- Strona główna
- Blog
- Kosmetyki i higiena
- Jak dbać o włosy – co zrobić, aby były zdrowe?

Jak dbać o włosy – co zrobić, aby były zdrowe?
Od kilku lat można zaobserwować rosnącą wśród ludzi świadomość dotyczącą pielęgnacji włosów. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak porowatość, a produkty pielęgnacyjne powinny być dopasowane do struktury włosa. Jak zadbać o włosy, aby były piękne i zdrowe? Poznaj proste zasady!
Jak dbać o włosy – co wpływa na ich kondycję?
Jak zacząć dbać o włosy? Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, co wpływa na ich kondycję. Regularne mycie i używanie kosmetyków to nie wszystko. W tym, jak wyglądasz, ważną rolę odgrywa dieta i styl życia. Do zdrowego wyglądu włosów potrzeba nie tylko odpowiednich witamin, ale także dobrego samopoczucia. Sam humor nie uzdrowi zniszczonych włosów, ale stres czy chroniczne zmęczenie mają negatywny wpływ na kondycję łusek.
Stan organizmu bardzo odbija się na fryzurze, dlatego m.in. dzięki łamiącym się czy wypadającym włosom można rozpoznać niektóre schorzenia. Dbanie o włosy wiąże się z troską o swoje zdrowie, czyli np. regularnymi badaniami, które pozwalają zauważyć wszelkie niedobory witamin lub zaburzenia hormonalne. Praca hormonów jest ściśle powiązana z kondycją fryzury, dlatego np. kłopoty z tarczycą mogą mieć wpływ na problemy z włosami.
Jak dobrze dbać o włosy poprzez suplementację? Badania krwi mogą wykazać, jakich składników brakuje w Twoim organizmie. Aby zadbać o włosy, warto uzupełniać przede wszystkim miedź, cynk i żelazo. Występują one zarówno w produktach spożywczych, jak i w postaci suplementów stworzonych z myślą o zdrowych włosach. Negatywny wpływ na łuskę mają wszelkiego rodzaju używki – alkohol, narkotyki lub papierosy. Aby fryzura była lśniąca i niełamliwa, należy ograniczać spożywanie takich substancji.
Wpływ odżywiania na kondycje włosów
Nawet przy używaniu najlepszych wcierek i szamponów włosy mogą być w słabym stanie, jeśli nie odżywia się ich od środka. Gdy w organizmie występują wynikające z diety niedobory jakichś składników, włosy mogą się kruszyć, być pozbawione blasku, a nawet wypadać. Pojawia się więc pytanie, jak dbać o cienkie włosy? Bardzo ważne jest to, aby spożywać wystarczające ilości białka. Znajduje się ono m.in. w mięsie czy roślinach strączkowych i wpływa na grubość włosa oraz skórę głowy. Liczą się także kwasy omega-3, które znaleźć można m.in. w rybach.
Warto zwracać uwagę na obecność w diecie witamin, a szczególnie C oraz grupy B. Zmniejszają one skłonność końcówek do rozdwajania i zapobiegają nadmiernemu wypadaniu. Przed utratą włosów chronią także składniki odżywcze takie jak cynk, miedź, żelazo, magnez czy krzem. Należy trzymać się ogólnych zasad zdrowego odżywiania, czyli jeść dużo warzyw i owoców, a także niewiele pokarmów wysoko przetworzonych. Dodatkowo powinno się pić spore ilości wody i wybierać wieloziarniste pieczywo.
Poza tym, co się je, trzeba też zwracać uwagę na to, ile się je. Aby organizm działał prawidłowo, trzeba jeść wystarczającą liczbę kalorii. Wtedy włosy będą rosły piękne i zdrowe. Kiedy organizm będzie niedożywiony i wycieńczony, kosmyki nie będą w stanie prawidłowo się rozwinąć.
Jak określić typ włosów?
Aby dowiedzieć się, jak dbać o włosy krok po kroku, trzeba najpierw określić ich typ. Oznacza on porowatość, czyli sposób ułożenia łusek. Im łuski lepiej przylegają do powierzchni, tym włosy są gładsze, a porowatość niższa. Im bardziej odstają od włosa, tym mocniej fryzura się puszy, a porowatość jest wyższa. W określaniu typów włosów stosuje się trzy określenia stopni porowatości: niską, średnią i wysoką. Ostatnia jest najczęściej spotykana w przypadku włosów mocno zniszczonych, ale u wielu osób występuje zupełnie naturalnie. Kluczem świadomej pielęgnacji jest tak odżywiać łuski, aby jak najmocniej zbliżyły się do niskiej porowatości.
Zanim dowiesz się, w jaki sposób możesz określić typ swoich włosów, musisz zapoznać się z krótką charakterystyką każdego rodzaju. Włosy niskoporowate to te najbardziej gładkie i lśniące. Są sypkie, nie puszą się oraz sprawiają wrażenie ciężkich. Najczęściej proste, bezproblemowe w rozczesywaniu i miłe w dotyku. Niestety, osoby z włosami niskoporowatymi skarżą się na słabą objętość i to, że nie są one podatne na stylizację. Można spędzić nawet kilka godzin na ich kręceniu i układaniu, ale mimo to szybko wrócą do swojego naturalnego ułożenia.
Włosy średnioporowate to takie, których łuski są już nieco odchylone. Przez to fryzura często jest napuszona i trudniej ją wygładzić. Bardzo często włosy tego typu się falują. Przez odchylenie łusek dobrze wchłaniają wszelkie aplikowane produkty, ale też szybko schną po umyciu. Są często suche i mogą mieć skłonność do rozdwajania końcówek. Łatwo poddają się zabiegom stylizacyjnym i da się na nich wykonać zarówno finezyjne fale, jak i idealnie je wyprostować.
Włosy wysokoporowate to te o najbardziej rozchylonych łuskach. Bardzo mocno się puszą, mają sporą objętość i wyglądają na matowe. Często brak im blasku, bo trudno jest zadbać o ich odpowiednie nawilżenie. Mają skłonność do falowania i kręcenia, a także do łamania. Łatwo chłoną i szybko oddają wodę, więc w wilgotnym powietrzu będą się puszyć, a po myciu szybko schnąć.
Gdy wiesz już, jak wyglądają włosy o każdej porowatości, możesz w miarę łatwo dopasować któryś z opisów do swojej fryzury. To właśnie dlatego jedną z metod określania porowatości jest test z pytaniami dotyczącymi stanu włosów oraz ich zachowań w różnych okolicznościach (np. podczas stylizacji). W sieci znajdziesz mnóstwo darmowych kwestionariuszy, gdzie po odpowiedzi na proste pytania otrzymasz wynik świadczący o typie swoich włosów.
Innym sposobem jest test ze szklanką wody. Wypełnij naczynie cieczą, a następnie wrzuć do niej swojego włosa. Po chwili zobaczysz, czy jego położenie się zmieniło. Jeśli włos trafi na dno, to oznacza, że jego łuski są bardzo rozszerzone (wysokoporowaty). Jeśli się nie zatopi, to będzie wiadome, że jego łuski dobrze przylegają (niskoporowaty). Gdy znajdzie się w połowie szklanki, należy przyjąć, że masz włosy średnioporowate. Najlepiej wykonać oba testy, aby mieć pewność co do typu swojej fryzury.
Jak prawidłowo myć włosy?
Jak dbać o włosy w domu? Trzeba zwracać uwagę na to, jak wykonuje się nawet najprostsze czynności, takie jak np. mycie. Poza doborem preparatu dopasowanego do porowatości liczy się także technika oczyszczania. Najpierw rozczesz dokładnie włosy (chyba że są mocno kręcone – wtedy nie) i precyzyjnie namocz je całe letnią wodą. Bardzo ważne, aby wszystkie kosmyki były mokre, ponieważ to wpłynie na rozprowadzenie szamponu.
Następnie nałóż szampon na dłonie i rozprowadź go przy skórze głowy. Masuj opuszkami palców skórę przy nasadzie włosów, ale nie pocieraj ich na długości. Włosom wystarczy oczyszczenie poprzez szampon spływający po łuskach. Jeśli czujesz, że preparat nie pieni się tak, jak powinien, możesz polać głowę wodą. Dopiero gdy to nie pomoże, dodaj więcej szamponu. Po dokładnym wyczyszczeniu skóry głowy spłucz pianę letnią wodą i odciśnij nadmiar cieczy nad wanną czy prysznicem. Potem delikatnie okryj włosy ręcznikiem. Co ważne, mokre kosmyki mogą łatwo ulec zniszczeniu np. poprzez silne pocieranie.
Wiesz już nieco o tym, jak pielęgnować włosy poprzez oczyszczanie, więc warto skupić się na częstotliwości mycia, a przy tym poruszyć kwestię, jak dbać o przetłuszczające się włosy. Wokół tego narosło sporo mitów, ponieważ niektórzy powtarzają, że przetłuszczające się włosy trzeba pozostawiać przez kilka dni bez mycia. Inni twierdzą, że codzienne mycie niszczy kondycję kosmyków. Trzeba wiedzieć o tym, że skóra głowy każdej osoby jest inna i częstotliwość mycia należy dopasować do jej potrzeb. Jeśli włosy wymagają codziennego mycia, to należy je w ten sposób pielęgnować i nic złego się nie stanie.
W jakiej kolejności myć włosy?
Czym pielęgnować włosy i w jakiej kolejności to robić? Okazuje się, że nawet to, co pierwsze, a co jako ostatnie wyląduje na włosach, ma znaczenie. Oczyszczanie można zacząć od dwóch rzeczy – oleju lub szamponu. Na co dzień szampon powinien zajmować pierwsze miejsce, ale od czasu do czasu zaleca się wykonanie przed myciem olejowanie. Na czym to polega? Wystarczy kupić w drogerii olej dopasowany do porowatości swoich włosów i rozprowadzić go na całości kosmyków. Na opakowaniu produktu znajdziesz wskazówki, ile czasu olej powinien znajdować się na głowie. Najczęściej jest to około godziny.
Po olejowaniu należy zmoczyć włosy letnią wodą i umyć je według powyższych wskazówek szamponem. Następnie po wstępnym odsączeniu wody z kosmyków trzeba nałożyć odżywkę. W tym przypadku proces może wyglądać różnie w zależności od wybranego produktu. Jeśli jest to odżywka do spłukiwania, należy potrzymać ją chwilę na długości włosów i dokładnie spłukać. Jeśli produkt rozprowadza się na włosach bez konieczności mycia, można go nałożyć i zostawić włosy do wyschnięcia. Na koniec na lekko wilgotne lub suche końcówki zaleca się nałożenie olejku zabezpieczającego przed przesuszeniem i rozdwajaniem.
Czy suszarka może zniszczyć włosy?
Zarówno pielęgnacja długich włosów, jak i krótkich kosmyków wymaga czasami użycia suszarki. Niektórzy suszą włosy po każdym myciu czy wykorzystują to urządzenie do codziennej stylizacji fryzury. Czy można mieć zdrowe włosy, gdy często używa się suszarki? Tak, o ile zna się zasady bezpiecznego stosowania sprzętu.
Na stan włosów ma wpływ temperatura, z jaką mają do czynienia. Ciepło może negatywnie oddziaływać na łuski, dlatego przed suszeniem koniecznie trzeba nałożyć na kosmyki preparat chroniący przed działaniem wysokich temperatur. Znajdziesz takie produkty w każdej drogerii. Najczęściej mają one formę sprayu, dzięki czemu aplikacja jest szybka i łatwa. Taki preparat powinno stosować się przed każdą stylizacją termiczną – niezależnie od tego, czy używa się suszarki, prostownicy czy falownicy.
Ponadto trzeba zwrócić uwagę na jakość sprzętu, którego się używa. Suszarka powinna mieć możliwość regulacji temperatury i opcję chłodnego nawiewu. W taki sposób najbezpieczniej i najszybciej wysuszy się kosmyki. Bez niechcianych zniszczeń może przebiegać zarówno pielęgnacja włosów męskich, jak i damskich z suszarką.
Jak dbać o włosy po ich umyciu – serum do włosów
Właściciele różnych rodzajów włosów zadają sobie pytania: jak dbać o falowane włosy? A jak zadbać o długie włosy? Prawda jest taka, że właściwie każde kosmyki można pielęgnować w taki sam sposób, ale przy pomocy innych specyfików. Fazy oczyszczania i pielęgnacji są jednakowe, a kluczem jest dobór odpowiedniego szamponu, odżywki, oleju czy serum.
Serum nakłada się zawsze na końcówki i ewentualnie nieco na długość włosów. Takie preparaty można podzielić na dwie grupy – z silikonami w składzie oraz bez. Pierwsze z nich są bardziej syntetyczne, a drugie naturalne. W ostatnim czasie szczególnie mocno obserwuje się wzrost popularności tych ostatnich. Jak dbać o włosy przy pomocy serum i po co to robić? Produkt powinno nakładać się na oczyszczone, wilgotne włosy. Jeśli producent zaleca inaczej, z pewnością taka informacja znajdzie się na opakowaniu.
Serum stosuje się w celu ochrony włosów, a szczególnie ich końcówek, przed działaniem wszelkich czynników zewnętrznych. Preparat ma zapobiegać rozdwajaniu, nadawać blasku, bronić przed działaniem szkodliwych temperatur, zmiękczać, wygładzać czy ułatwiać rozczesywanie. Każdy, kto zastanawia się, jak dbać o końcówki włosów, powinien zaopatrzyć się w serum dopasowane do typu swoich łusek.
Na opakowaniach poszczególnych specyfików zawsze można znaleźć informację, do jakich włosów powinno się je stosować. Największy wybór mają właściciele zniszczonych kosmyków, ale preparaty dla siebie znajdą także osoby z suchymi, rozdwajającymi się czy kręconymi. Poza tym na wielu produktach pojawia się także oznaczenie typu włosów nisko-, średnio- czy wysokoporowatych.
Co powinien zawierać dobrze dobrany szampon?
Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu, a jak dbać o przedłużane włosy? Niezależnie od tego, które pytanie Cię trapi, to jedno jest pewne – musisz dobrać szampon odpowiednio dopasowany do potrzeb i typu swojej czupryny.
Zanim dowiesz się, jakie składniki powinny znaleźć się w dobrym szamponie, czas na poznanie komponentów, których należy unikać. Są nimi silikony czy detergenty SLS odpowiedzialne za powstawanie piany. Jeśli chodzi o silikony, to mogą one pojawiać się w produktach typu serum, ponieważ zabezpieczają włosy pod koniec pielęgnacji. Gdy są w szamponach, nieco utrudniają przedostawanie się wartościowych składników z odżywek pod łuski.
Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się nad tym, jak dbać o długie włosy, a jak zadbać o krótkie włosy, zwróć uwagę na naturalność składu szamponu. Komponenty pochodzenia naturalnego z pewnością doskonale rozpoznasz. Są to m.in.: masło shea, olejki roślinne, jedwab czy witaminy. Często spotyka się także wyciągi z aloesu i ziół czy keratynę.
Warto zatem dowiedzieć się, jakie składniki odpowiadają na najczęstsze problemy z włosami. Jak dbać o blond włosy farbowane? Dobrym składnikiem będzie m.in. olejek z pestek malin. Będzie to także dobry produkt dla osób, które zastanawiają się, jak dbać o włosy rozjaśniane. Do przetłuszczających się kosmyków warto wybrać produkt np. z wyciągiem z rumianku. W szamponie do suchych włosów nie powinno zabraknąć gliceryny.
Gdy zmagasz się z łupieżem, zwróć uwagę na szampony z ekstraktami ziołowymi (np. z rozmarynem) czy propolisem. Do ładnego skrętu loków przysłużą się takie składniki jak m.in. mydlnica lekarska czy miód. Wtedy nie trzeba martwić się o to, jak dbać o kręcone włosy, bo odpowiedni szampon może w tym pomóc. Jednak jak dbać o włosy domowymi sposobami, aby nigdy nie brakowało im potrzebnych składników? W tym przypadku warto zapoznać się z zasadami równowagi PEH i kierować się nimi przy wyborze szamponu.
Równowaga PEH to pielęgnowanie włosów za pomocą protein, emolientów oraz humektantów. Są to składniki odpowiadające za to, jak wyglądają i zachowują się kosmyki. Czasami na szamponach można zobaczyć oznaczenie, że jest to produkt proteinowy. Oznacza to, że jego składniki wpływają na objętość fryzury czy wygląd loków.
Emolienty wpływają na sypkość i gładkość włosów, ponieważ domykają łuski i sprawiają, że fryzura jest miękka i zadbana. Humektanty dbają o właściwy poziom nawilżenia kosmyków oraz zapobiegają przesuszeniu czy łamliwości. Wiesz już zatem, jak dbać o suche włosy. Aktualnie w drogeriach znajduje się bardzo dużo szamponów z naturalnym składem, dlatego z pewnością znajdziesz produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Stawiaj na delikatność i znajome składniki pochodzące z przyrody.
Co robić, jeśli ma się zniszczone włosy?
Zastanawiasz się, jak dbać o włosy wysokoporowate, zniszczone? A może jak dbać o włosy po trwałej, które wymagają mocnej pielęgnacji? Proces należy rozpocząć od przeanalizowania, co stoi za zniszczeniem fryzury. Być może suszysz włosy bez preparatu ochronnego? A może stosujesz szampony z silikonami lub nieodpowiednią szczotkę, która łamie i wyrywa kosmyki? Gdy znajdziesz źródło kłopotu, łatwiej będzie go zniwelować.
Następnie określ typ swoich włosów i wybierz kosmetyki, które pomogą Ci w kilkuetapowej pielęgnacji. Musisz zaopatrzyć się w szampon, odżywkę, maskę, olejek, spray chroniący przed wysoką temperaturą i serum. Myj włosy naturalnymi szamponami bez silikonów, a następnie nakładaj odżywkę lub maskę. Maski do włosów, które znajdziesz w drogeriach, intensywnie nawilżają kosmyki i zabezpieczają je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Zwykle trzeba nosić je na głowie nawet 40 min, a następnie spłukać.
Pamiętaj, aby po zmoczeniu włosów nigdy nie trzeć ich ręcznikiem. Nadmiar wody należy delikatnie odciskać, a później pozostawiać do swobodnego wysuszenia lub użyć suszarki (z chłodnym nawiewem i sprayem). Warto stosować także różne serum na końcówki, a jeśli myślisz nad tym, jak dbać o wypadające włosy, zacznij stosować także wcierki.
Nieważne, czy szukasz informacji o tym, jak dbać o włosy latem, czy jak dbać o włosy jesienią, zawsze używaj preparatów z dominującą liczbą naturalnych komponentów w składzie. Pielęgnacja prostych włosów jest nieco łatwiejsza niż ta, kiedy trzeba troszczyć się o efektowny skręt. Chyba nie masz już wątpliwości, jak dbać o włosy męskie i damskie oraz jak określić ich porowatość.
Czytaj również

Porady dotyczące makijażu na Sylwestra
Sylwestrowy makijaż to często małe dzieło sztuki, które wywołuje poruszenie u innych gości na imprezie kończącej rok. Jak go wykonać, aby zachwycał, był trwały i prezentował się nieskazitelnie do końc

Mleczko pszczele – zastosowanie i właściwości
Mleczko pszczele uchodzi za składnik zapewniający młody wygląd przez lata. Jest trudno dostępnym produktem, a na rynku można je kupić jedynie jako dodatek do miodu lub w postaci kapsułek. Dowiedz się,

Jaki makijaż wykonać na Halloween dla dzieci? Porady i inspiracje
Halloween to jedno z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci świąt. Nie dość, że mogą się świetnie bawić przebrane za różne postacie, to jeszcze zgarniają za to słodycze. Do wykonania świetnej stylizac