szczotka do zębów z pastą wybielającą

Jaka jest najlepsza pasta do wybielania zębów?

31 sierpnia 2023
5 min

Śnieżnobiały uśmiech – kto nie chciałby móc się takim pochwalić? Niestety, sprawienie, aby zęby były piękne i lśniące nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Z pomocą przychodzą różne artykuły pielęgnacyjne, które używane regularnie, poprawiają estetykę uzębienia. Jaka pasta do zębów wybiela najlepiej? Czy w ogóle istnieje taka, którą określa się jako naprawdę skuteczną? Czym jednak kierować się podczas jej wyboru?

Najlepsza pasta do wybielania zębów, czyli jaką najlepiej wybrać?

Dobre pasty wybielające bywają drogie. To właśnie dlatego tak bardzo boli fakt, że niektóre z nich nie przynoszą upragnionych rezultatów. Czy oznacza to, że producenci przekłamują działanie swoich wyrobów? Niekoniecznie. Często okazuje się, że problem stanowi niewłaściwe dobranie produktu do rodzaju problemów, z którymi zmaga się nabywca. Żadne przebarwienia nie powstają w ten sam sposób. Nie pomaga także to, że zęby z natury wcale nie są białe – bliżej im do koloru kości słoniowej (a w niektórych przypadkach nawet do żółtego). Z tego względu regularne używanie tej samej pasty wybielającej może pomóc jednej grupie osiągnąć sukces, a drugiej już nie.

Aby dowiedzieć się, co wpływa na barwę uzębienia (i rozpoznać, która pasta będzie najlepsza), należy zrozumieć, z czego składają się zęby. Kluczowe znaczenie mają: szkliwo, czyli warstwa zewnętrzna oraz zębina – warstwa wewnętrzna. W sytuacji, w której powłoka powierzchniowa jest mizerna i bogata w ubytki, widoczna staje się część środkowa, a jej kolor nie należy do estetycznych. Sytuacja, w której znajduje się jej zbyt dużo, również nie będzie korzystna; szkliwo pokrywa emalia chłonąca zanieczyszczenia, na której pojawiają się plamy i przebarwienia.

Skuteczna pasta powinna być więc przede wszystkim poprawnie dobrana do specyfiki występującego problemu. Ścierna nie nada się dla tych, których szkliwo jest już i tak wystarczająco uszkodzone; lepszy wybór w ich przypadku będą stanowić produkty enzymatyczne lub z dodatkiem nadtlenków. Z kolei osoby spożywające duże ilości pokarmów barwiących powinny sięgnąć po pastę o dużym współczynniku RDA (ang. Relative Dentine Abrasivity).

 

Rodzaje past wybielających

Wśród popularnych rodzajów past do zębów wyróżnić można:

  • enzymatyczne – rozkładają błonę białkową i zalegający osad;
  • ścierne – wycierają fizycznie zanieczyszczenia;
  • z nadtlenkami – wnikają w głąb zęba, zmieniając jego kolor od środka.

Pasty enzymatyczne

Są bogate w enzymy, które nie tylko rozpuszczają brud, ale także zapobiegają jego dalszemu odkładaniu się na powierzchni zębów. Znaleźć w nich można dodatkowe składniki aktywne jak węgiel aktywny lub ekstrakt z herbaty zielonej. Usuwają płytkę nazębną i odświeżają oddech; są bakteriobójcze, dzięki czemu przeciwdziałają powstawaniu próchnicy. Nadają się do uzębienia wrażliwego, aczkolwiek ich wadą jest to, że nie zapewniają spektakularnych efektów.

Przykładowe pasty:

  • Biała Perła Krystaliczna Biel;
  • BlanX White Shock;
  • Smilesonic Premium White.

Pasty ścierne

Zawierają mikrogranulki, które poruszając się po powierzchni zęba (dokładniej emalii oraz szkliwie), ścierają z niej wszystkie niepożądane elementy, tj. zabrudzenie. Są skuteczne zwłaszcza w pozbywaniu się plam świeżych i osadzonych płytko; to właśnie dlatego zaleca się stosować je na co dzień. Ich duży minus stanowi fakt, że działają poniekąd jak papier ścierny, a ich działanie nie jest precyzyjne – wycierają również szkliwo, a w skrajnych przypadkach powodują mikropęknięcia i krwawienia dziąseł.

Przykładowe pasty:

  • Biała Perła Natural Mint;
  • Email Diamant Double Blancheur;
  • Whitewash Nano Volcanic Whitening.

Pasty z nadtlenkami

Zawierają związki chemiczne uwalniające tlen podczas szczotkowania zębów. W procesie utleniania rozkładowi ulegają zanieczyszczenia i przebarwienia, które zdążyły wchłonąć się już w głąb szkliwa (zwykle prawie aż do samej zębiny). Należy mieć jednak na uwadze, że degradacja ciemnych pigmentów bywa podrażniająca, zwłaszcza podczas kontaktu z dziąsłami; z tego względu past tych należy używać ze szczególną ostrożnością.

Przykładowe pasty:

  • Yotuel All in One Wintergreen;
  • SuperSmile Rosewater Mint;
  • SuperSmile Ice Mint.

Wszystkie pasty są dostępne w naszej aplikacji mobilnej InPost Fresh. Można je zamówić na wybrany adres lub do urządzenia Paczkomat®.

Czym powinna charakteryzować się najlepsza pasta do wybielania zębów?

Powszechnie za najlepsze pasty wybielające uznaje się te o dużym współczynniku RDA – są one gruboziarniste, dzięki czemu z każdym ruchem szczoteczki po zębach, ścierają powstały osad. Używanie ich zaleca się szczególnie osobom spożywającym regularnie kawę, czerwone wino oraz palącym papierosy (a także inne pokarmy cechujące się intensywnym kolorem i barwieniem). Indeks RDA przedstawia się następująco:

  • 0-40 – niska ścieralność, pasty nadające się do użytku przez osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów;
  • 40-70 – niska ścieralność, pasty służące do użytku codziennego przez osoby oczekujący delikatnych efektów (a nawet podtrzymania stanu obecnego);
  • 70-100 – średnia ścieralność, pasty przeznaczone do stosowania każdego dnia przez oczekujących rezultatów umiarkowanych;
  • 100+ – najwyższa z możliwych ścieralności, pasty te przeznaczone są głównie dla palaczy.

Niestety, pasty silnie wybielające nie nadają się dla wszystkich. Produkty cechujące się RDA 100+ przeznaczone są do użytku maksymalnie dwa razy w ciągu tygodnia. W innym przypadku mogą doprowadzić do zbyt szybkiego i bolesnego usunięcia szkliwa z zębów (nie ulega ono samoistnej regeneracji).

Innymi słowy, dobra pasta powinna cechować się dużym, ale nie zbyt wysokim (względem użytkownika) RDA – pod warunkiem że nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania jej. Jeżeli takie są, to należy sięgnąć po środki enzymatyczne, z nadtlenkami lub udać się do stomatologa, aby uzyskać rekomendację dopasowaną do sytuacji indywidualnej.

Składniki znajdujące się w najlepszych pastach do zębów – ich obecność ma duże znaczenie!

Kilka kluczowych składników, które powinny znajdować się w skutecznych pastach wybielających, to:

  • fluorek sodu lub fluorek potasu – zapobiega próchnicy, wzmacnia szkliwo i prowadzi do remineralizacji uzębienia;
  • nadtlenek wodoru – działa jako wybielacz;
  • cząsteczki ścierające – drobinki lub ziarna, m.in. krzemionka, węglan wapnia, masa perłowa i kryształki soli;
  • enzymy – przyczyniają się do poprawy higieny jamy ustnej, m.in. papaina i bromelaina;
  • antyseptyki – zwalczają bakterie, m.in. chloreksydyna i kationowe związki antybakteryjne;
  • substancje przeciwzapalne – redukują stany zapalne dziąseł, m.in. ekstrakty z rumianku i aloesu;
  • substancje nawilżające – pomagają zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia śluzówki, m.in. betaina;
  • aromaty i substancje słodzące – uprzyjemniają szczotkowanie zębów, m.in. ksylitol, sorbitol i sukraloza;
  • substancje naturalne – zwykle węgiel aktywny i olejki eteryczne, które nie podrażniają dodatkowo wrażliwych zębów.

Przeciwwskazania do używania past silnie wybielających zęby

Po pasty, m.in. o dużym RDA, nie powinny sięgać osoby:

  • z nadwrażliwością zębów;
  • poniżej 16. roku życia;
  • w ciąży;
  • z chorobami dziąseł lub wypełnieniami (np. koronami lub mostkami);
  • ze skłonnościami do krwawienia z jamy ustnej.

Białe zęby – sama pasta wybielająca może nie być wystarczająca

Domowy proces poprawiania estetyczności uzębienia warto rozbudować o kolejne środki i narzędzia – zwiększa to szansę na osiągnięcie rezultatów widocznych gołym okiem. Osoby chcące pozbyć się przebarwień powierzchniowych powinny sięgnąć po wybielające:

  • płyny;
  • paski;
  • lampy;
  • żele.

To dopiero połączenie wszystkich tych metod sprawia, że efekty stają się optymalne. W innym przypadku na rozjaśnienie zębów trzeba czekać nawet do kilku miesięcy, a wynik i tak nie jest zniewalający – pasty do zębów bywają zwykle zbyt słabymi środkami, aby poradzić sobie z eliminacją zabrudzenia, które powstawało latami.

Najlepsza pasta do wybielania zębów – czy rzeczywiście wybieli zęby?

Nawet najskuteczniejsza pasta wybielająca zęby nie zapewni tak widocznych efektów, jak profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Osoby chcące zwiększyć swoje szanse na uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu, ale poszukujące ekonomicznych rozwiązań, mogą udać się do dentysty na dwa zabiegi: skalingu i piaskowania. Oba przygotowują uzębienie m.in. do dalszej zmiany barwy. Trzeba jednak powiedzieć wprost, że używając samych past do zębów, należy mieć realistyczne oczekiwania. Po zapoznaniu się ze wszystkimi poradami nie pozostaje nic innego, jak udać się na poszukiwania najlepszej pasty wybielającej zęby. Warto zrobić to szybko, bo łatwiej przeciwdziałać powstawaniu przebarwień, niż ich się pozbywać.

Czytaj również