- Strona główna
- Blog
- Kosmetyki i higiena
- Pielęgnacja włosów latem – najważniejsze zasady jak to robić

Pielęgnacja włosów latem – najważniejsze zasady jak to robić
W okresie letnim włosy są szczególnie narażone na działanie różnych wysuszających czynników. Słońce czy woda intensywnie oddziałują na strukturę kosmyków, osłabiają je, a nawet doprowadzają do łamania i wypadania. Są jednak sposoby, aby zapobiec takim efektom. Wystarczy wprowadzić odpowiednią pielęgnację! Jak dbać o włosy latem?
Dlaczego pielęgnacja włosów latem jest ważna?
Wakacyjne miesiące to okres, w którym włosy nie mają lekko. Oddziałuje na nie wtedy wiele czynników o niekorzystnym wpływie. Co niszczy włosy? Słońce, wiatr czy woda – zarówno ta chlorowana, jak i morska – to najwięksi wrogowie zdrowych oraz pięknych kosmyków. Wszystkie te czynniki wpływają na strukturę włosów poprzez niszczenie ich białkowego budulca, rozchylanie łusek oraz wysuszanie. Brak odpowiedniej pielęgnacji włosów latem sprawia, że fryzura traci swój blask, miękkość czy nawet objętość. Wszystko dlatego, że kosmyki stają się mniej sprężyste, szorstkie oraz wypłowiałe. Ingerencja w strukturę włosa wpływa również na jego osłabienie, a tym samym na zwiększoną podatność na uszkodzenia mechaniczne, łamanie i wypadanie.
Jak dbać o włosy latem, czyli jak je właściwie pielęgnować?
Aby ograniczyć suchość oraz wypadanie włosów latem, warto wdrożyć w życie odpowiednie działania pielęgnacyjne. Jak zadbać o włosy latem? Największy nacisk należy położyć na regularne nawilżanie oraz odżywianie kosmyków. Stosowanie kosmetyków o właściwościach odbudowujących odpowiedni poziom nawodnienia włosów jest w stanie skutecznie zapobiegać ich wysuszeniu. Dzięki temu można chronić fryzurę przed przyjęciem szorstkiej czy nieprzyjemnej w dotyku faktury, np. czapki osłaniającej przed słońcem. Nawilżając włosy na lato, chronisz je również przed łamliwością.
Oprócz produktów odżywczych warto stosować też kosmetyki o właściwościach ochronnych. Za sprawą takich wyrobów będziesz w stanie zapobiec negatywnym skutkom ekspozycji kosmyków na słońce, wodę czy wiatr, jeszcze zanim zauważysz ich pierwsze oznaki. Co więcej, aby włosy były mniej narażone na zniszczenia, dobrze jest wdrożyć tak zwaną świadomą pielęgnację. Mowa tu o stosowaniu kosmetyków bez dodatków o silnym działaniu powierzchniowo-czynnym. Parabeny czy SLS (Sodium Lauryl Sulfate) to właśnie przykłady tego typu składników. Mogą one wysuszać włosy, a takiego oddziaływania należy się wystrzegać, zwłaszcza letnią porą.
Jakich kosmetyków używać do ochrony i pielęgnacji włosów latem?
Większość osób wie, jak zabezpieczać swoje ciało przed wzmożoną ekspozycją na słońce – wystarczy stosować krem z filtrem UV. Jednak na pytanie, jak chronić włosy latem, już nie każdy zna odpowiedź. A jest ona niezwykle banalna! Kosmyki można ochronić przed słonecznymi promieniami tak samo, jak ciało… a w zasadzie prawie tak samo. Różnica jest taka, że na włosy nie nakłada się zwykłego kremu, a kosmetyki z filtrem UV przeznaczone specjalnie do włosów. Mogą one przybierać formę mgiełki, serum czy balsamu, który nie obciąża ani nie przetłuszcza kosmyków.
W celu zabezpieczenia włosów przed oddziaływaniem promieni słonecznych zaleca się również stosowanie olejków. Dobrym wyborem są wyroby z kiełków pszenicy, pestek śliwek, marchwi oraz malin. Te dwa ostatnie szczególnie warto wdrożyć w okresie letnim, ponieważ działają one jak naturalne filtry UV. Nie należy też zapominać, że oprócz właściwości ochronnych oleje wykazują działania odżywcze oraz nawilżające. Dlatego regularne olejowanie włosów ma pozytywny wpływ na ich ogólną kondycję. Aby zadbać o suche włosy latem, dobrze jest też wprowadzić do pielęgnacji nawilżające hydrolaty. Warto stosować je w celu utrzymania stałej wilgotności kosmyków podczas długiej ekspozycji głowy na intensywne promienie słoneczne. Spryskiwanie włósów tego typu mgiełką zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z włosów i sprzyja zachowaniu odpowiedniego nawilżenia. Takie działanie będzie zbawienne np. w trakcie całodniowego pobytu na plaży.
Oprócz tego na stan włosów dobrze wpłyną również odżywki oraz maski. Na wakacyjnych wyjazdach często zapomina się o korzystaniu z tych wartościowych kosmetyków, a mogą one naprawdę wiele zdziałać. Tego typu produkty są źródłem cennych składników takich jak roślinne oleje, ceramidy czy aminokwasy. Dzięki temu mogą zaoferować intensywne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz odbudowujące. Zbawienny wpływ odżywek i masek będzie najlepiej widoczny przy ich regularnym stosowaniu. Te pierwsze warto nakładać na kosmyki po każdym myciu głowy. Natomiast maski wystarczy stosować raz lub dwa razy w tygodniu. Choć są to kosmetyki o działaniu długofalowym, to różnicę w strukturze włosa często da się zauważyć już po pierwszym użyciu. Dzięki tego typu wyrobom kosmyki są bardziej miękkie, lśniące, gładkie oraz sprężyste. Można je również łatwiej rozczesać i ujarzmić.
Warto jednak pamiętać, że działania z zakresu dbania o włosy nie ograniczają się tylko do stosowania odżywczych kosmetyków. Mycie ich też jest elementem pielęgnacji. Dlatego dobór odpowiednich produktów oczyszczających to niezwykle ważny krok w stronę świadomego obchodzenia się z włosami. Szampon musi dokładnie myć kosmyki oraz skórę głowy, ale jednocześnie nie powinien ich podrażniać czy wysuszać. Takie działanie mogą zapewnić naturalne kosmetyki, które bazują na ekstraktach roślinnych i łagodnych substancjach myjących. Zadbają one o barierę ochronną naskórka, a tym samym ograniczą swędzenie głowy oraz przetłuszczanie się włosów.
W celu stworzenia kompleksowej rutyny pielęgnacyjnej warto także rozpocząć korzystanie z peelingów do skóry głowy. Wyroby tego typu stworzone są z myślą o tym, aby dokładnie oczyszczać włosy z martwego naskórka, pozostałości kosmetyków czy produktów do stylizacji włosów. Działanie to sprawia, że skóra lepiej przyjmuje wszelkie składniki odżywcze, które nałoży się na nią podczas późniejszych kroków pielęgnacyjnych. Poza tym peeling jest w stanie poprawić ukrwienie skóry głowy. Tym samym stosowanie tego kosmetyku przyczynia się do pobudzenia cebulek włosów. Dzięki takiej stymulacji kosmyki zaczynają rosnąć szybciej. Lepszy porost, wzmocnienie cebulek i tym samym ochronę przed wypadaniem włosów zapewnią też wcierki. Regularne stosowanie tego typu preparatów może widocznie poprawić kondycję oraz wygląd fryzury.
Domowe sposoby pielęgnacyjne na odżywianie i nawilżanie włosów latem
Warto pamiętać, że w celu zadbania o kosmyki, wcale nie trzeba kupować wielu kosmetyków. Zamiast tego można wypróbować tradycyjne rozwiązania, czyli domowe sposoby pielęgnacji włosów. Kiedyś rynek kosmetyczny nie był tak rozwinięty, jak obecnie i kobiety dbały o swoje fryzury przy pomocy naturalnych, często spożywczych składników. Jak nawilżać włosy z użyciem tego, co masz w kuchni?
W lodówce i kuchennych szafkach znajduje się wiele produktów, z których da się zrobić doskonałe maseczki nawilżające. Odżywcze działanie zapewniają przede wszystkim miód oraz żółtko kurzego jajka. Ten drugi składnik zawiera mnóstwo witamin (m.in. te z grupy B, A, E i D), a także aminokwasy, które działają przeciwutleniająco. Wszystkie te właściwości sprawiają, że surowe żółtko świetnie nawilża suche włosy i zapobiega ich łamaniu. Miód również sprawdza się w pielęgnacji kosmyków, ponieważ potrafi skutecznie zatrzymać zawartą w nich wilgoć. Dodatkowo wykazuje działanie regeneracyjne i odżywcze. Stosowanie maseczki z miodu zapewni włosom miękkość, a także zdrowy, naturalnie błyszczący wygląd.
W większości kuchni można znaleźć również oliwę z oliwek, która jest doskonałym produktem nawilżającym. Właściwości te zawdzięcza zawartości skwalenu oraz kwasu oleinowego. Oprócz tego do pielęgnacji włosów sprawdzi się jogurt naturalny. Zawiera on liczne witaminy, a także cenne kwasy tłuszczowe, kwas mlekowy i wapń. Te dwa ostatnie składniki wpływają na ochronę przed wysuszeniem oraz utratą wody. Jak jeszcze dbać o włosy latem? W celu wzmocnienia oraz odżywienia kosmyków warto wdrożyć do pielęgnacji również ziołowe płukanki. Nagietek, owies, kwiat lipy czy melisa to rośliny, które wykazują właściwości odżywiające oraz nawilżające. Przemywanie głowy naparami z tych plonów natury zadba o regenerację nawet najbardziej zmęczonych włosów.
Jak jeszcze można dbać o włosy latem?
Wiesz już, jak dbać o włosy latem w kontekście stosowania odpowiednich kosmetyków. Jednak jest jeszcze kilka kwestii pielęgnacyjnych, na które warto zwrócić uwagę w celu zapewniania kosmykom jak najlepszej kondycji. Dobrą decyzją będzie ograniczenie korzystania z suszarki, ponieważ gorące powietrze naraża włosy na nadmierne przesuszenie. Letnie temperatury sprawiają, że kosmyki i tak schną relatywnie szybko, a więc nie warto dokładać im niekorzystnych czynników.
Rezygnacja z zabiegów koloryzacyjnych także przysłuży się kondycji fryzury. Farba jest w stanie wysuszać włosy, a więc ograniczenie fryzjerskich eksperymentów w lecie jest jak najbardziej wskazane. Aby zabezpieczyć włosy przed nadmierną utratą wilgoci, można też po prostu nosić nakrycie głowy. Czapka, kapelusz czy chustka ograniczają ekspozycję włosów na promienie UV i tym samym niwelują ich szkodliwe działanie.
Czytaj również

Porady dotyczące makijażu na Sylwestra
Sylwestrowy makijaż to często małe dzieło sztuki, które wywołuje poruszenie u innych gości na imprezie kończącej rok. Jak go wykonać, aby zachwycał, był trwały i prezentował się nieskazitelnie do końc

Mleczko pszczele – zastosowanie i właściwości
Mleczko pszczele uchodzi za składnik zapewniający młody wygląd przez lata. Jest trudno dostępnym produktem, a na rynku można je kupić jedynie jako dodatek do miodu lub w postaci kapsułek. Dowiedz się,

Jaki makijaż wykonać na Halloween dla dzieci? Porady i inspiracje
Halloween to jedno z najbardziej wyczekiwanych przez dzieci świąt. Nie dość, że mogą się świetnie bawić przebrane za różne postacie, to jeszcze zgarniają za to słodycze. Do wykonania świetnej stylizac