InPost Fresh

Eko sprzątanie – jak sprzątać ekologicznie z korzyścią dla środowiska?

4 października 2022
5 min

Reklamowane w mediach detergenty kuszą swoją skutecznością i kolorowymi opakowaniami. Za fikcją kreowaną przez ich producentów kryje się jednak rzeczywistość pełna toksycznych substancji zamkniętych w plastikowych opakowaniach. Na szczęście można z nich zrezygnować. Jak? Detergenty ze sklepu można z powodzeniem zastąpić eko produktami do sprzątania. Zobacz, jak łatwo je przygotować!

Dlaczego warto sprzątać ekologicznie?

Eko sprzątanie jest obecnie coraz popularniejsze. Trudno się temu dziwić, ponieważ świadomość konieczności ochrony środowiska naturalnego wzrasta. Ekologiczne sprzątanie mieszkań pozwala m.in. na ograniczenie ilości odpadów. Tych zaś jest na świecie niemało. Co więcej, utylizacja plastikowych opakowań po chemii domowej jest często trudna lub wręcz niemożliwa. Taka sytuacja ma miejsce, niestety, również w Polsce. Zużyte opakowania po środkach czystości trafiają do koszy na odpady zmieszane. W rezultacie wiele z nich nigdy nie jest utylizowana, zanieczyszczając naszą planetę.

Ekologiczne sprzątanie to także sposób na poprawę stanu zdrowia tak swojego, jak i pozostałych domowników. Dostępne w sklepach środki czystości zawierają wiele toksycznych substancji. One zaś są przyczyną pogorszenia kondycji układu oddechowego i wyglądu skóry. Co więcej, domowe sposoby na sprzątanie pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy. Składniki potrzebne do przygotowania ekologicznych płynów czyszczących są znacznie tańsze niż gotowe detergenty dostępne w sklepach.

Dodatkową zaletą eko sprzątania jest poprawa wyglądu mieszkania. Butelki zawierające płyny do czyszczenia podłóg oraz kafelek w kuchni i łazience, a także środki do okien i prania mają zwykle krzykliwe kolory. To pozwala im wyróżnić się wśród innych detergentów dostępnych w sklepie. W mieszkaniu jednak nie prezentują się atrakcyjnie. Jeśli nie są schowane, lecz postawione np. na szafce, szpecą wnętrze pomieszczenia. Tymczasem naturalne środki do sprzątania można umieścić w estetycznych słoikach lub butelkach. Pojemniki jednakowej wysokości, z takimi samymi etykietami nie tylko nie popsują wyglądu wnętrza, ale wręcz będą jego ozdobą.

 

Eko sprzątanie – czego użyć do sprzątania łazienki?

Ekologiczne sprzątanie łazienki można wykonać przy pomocy octu i sody oczyszczonej. Odpowiednia proporcja tych produktów i wody umożliwia usunięcie zabrudzeń z baterii, toalety, podłogi i odpływu. Środek ten wykorzystać można również do pozbycia się pleśni.

Do usunięcia zanieczyszczeń z kranu niezbędne są dwie łyżki soli spożywczej i łyżka octu spirytusowego. Przygotowaną w ten sposób pastę należy nałożyć na ściereczkę i przetrzeć baterię. Aby pozbyć się kamienia z muszli klozetowej, wystarczy do niej wlać szklankę octu, a następnie spłukać po godzinie.

W przypadku obręczy toalety trzeba posłużyć się nawilżonym w occie papierze. Namoczonymi listkami papieru toaletowego należy obłożyć obręcz i pozostawić na kilka godzin, np. na noc. Octem można skropić również szmatkę, by wyczyścić miejsce, w którym pojawiła się pleśń.

W bardzo prosty, a przy tym skuteczny sposób można wyczyścić odpływ w prysznicu lub wannie. W tym celu należy wsypać pół szklanki sody i zalać ją gorącym octem. Po 20 minutach rury trzeba przepłukać wodą. Do wymycia podłóg w łazience potrzebny jest dodatkowy składnik, jakim jest olejek eteryczny. Przyjemnie pachnący, ekologiczny płyn można stworzyć, wlewając szklankę octu na 5 l wody i 10 kropli olejku zapachowego.

Eko sprzątanie – czym możemy zastąpić proszek do prania?

Ekologiczne środki czyszczące zazwyczaj nie muszą mieć zapachu. Inaczej wygląda to w przypadku proszków do prania. Na szczęście poszanowanie środowiska naturalnego nie musi wiązać się z rezygnacją z przyjemnej woni świeżego ubrania. Do przygotowania większości środków potrzebna jest soda kalcynowa, boraks, płatki mydlane, kwasek cytrynowy i olejek eteryczny.

Przygotowanie ekologicznego proszku do prania wymaga zmieszania sody kalcynowej i boraksu oraz dwóch szklanek płatków mydlanych. Taka formuła doskonale usuwa plamy i odświeża tkaniny. Można wzmocnić ten efekt, dodając do produktu pół szklanki kwasku cytrynowego. Aby ubrania, pościel lub zasłony nabrały zapachu, należy dodać od 10 do 15 kropli olejku eterycznego. Pamiętać trzeba, że praca z chemikaliami (nawet naturalnymi) może pogorszyć stan skóry. Z tego względu warto używać rękawiczek ochronnych.

Ekologiczny płyn do naczyń – co powinien zawierać?

Eko środki do sprzątania powinny być bezpieczne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i dla człowieka. W szczególności warunek ten dotyczy produktów przeznaczonych do usuwania zabrudzeń z garnków i talerzy. Najlepszym sposobem jest stworzenie ekologicznego płynu do mycia naczyń z płatków mydlanych, octu, sody oczyszczonej, soku z cytryny i wody.

Do stworzenia płynu do naczyń potrzebne jest 10 g płatków mydlanych, łyżka octu i soda oczyszczona oraz połówka cytryny. Składniki trzeba zmieszać, a następnie zalać dwoma szklankami wody. Co ważne, powinna być ona gorąca. Warto pamiętać też o co najwyżej jednej łyżce sody. Dodanie większej jej ilości sprawi, że płyn do mycia naczyń będzie pienił się zbyt mocno.

Co sprawdzi się jako ekologiczny płyn do mycia okien?

Ekologiczne sprzątanie domu czasem nie może obyć się bez skorzystania z plastiku. Do mycia okien potrzebny jest bowiem spryskiwacz. Półprodukty potrzebne do przygotowania płynu do okien to woda i ocet spirytusowy. Opcjonalnymi składnikami są gliceryna i dodatek zapachowy.

Płyn do okien składa się z dwóch szklanek octu i ciepłej wody. Wzbogacenie go o dwie krople gliceryny zabezpieczy szyby i ramy przed osadzaniem się kurzu. Wadą takiego środka czyszczącego jest utrzymujący się przez jakiś czas zapach octu. Aby go zniwelować, można dołożyć płatki kwiatów lub skórki po cytrusach. Wówczas jednak płynu nie da się użyć od razu. Trzeba poczekać dwa tygodnie, aż woń octu osłabnie, a ciecz zacznie pachnieć wybranym dodatkiem.

Sposób na ekologiczne sprzątanie – sprzątanie parą

Ekologiczne środki do sprzątania wymagają poświęcenia czasu na ich przygotowanie. Osoby, które nie chcą lub nie mają czasu na ich stworzenie, mogą wykorzystać potęgę pary wodnej. Eko sprzątanie przy pomocy myjki parowej umożliwia pozbycie się niemal 100% drobnoustrojów z każdego miejsca w domu. Wielką zaletą myjek parowych jest usuwanie zanieczyszczeń nawet z najtrudniej dostępnych zakamarków.

Zasada działania myjki parowej jest bardzo prosta. Do urządzenia należy wlać zalecaną przez producenta ilość wody. Następnie wystarczy włączyć podgrzewacz i odczekać kilka minut, aż ciecz zacznie wrzeć. Na koniec pozostaje już tylko naciskać przycisk odpowiedzialny za wypuszczanie pary wodnej pod ciśnieniem. Sprzęt taki pozwala umyć i odkazić niemal wszystko. Jedyne przeciwskazania do używania myjki parowej dotyczą drewnianych parkietów pokrytych olejem lub woskiem oraz zimnych szyb. Pod wpływem pary mogą one popękać.

Eko sprzątanie domu jest nie tylko efektywne, ale i proste. W połączeniu z możliwością zaoszczędzenia pieniędzy i zadbaniem o swoje zdrowie jest to najlepszy sposób na czyszczenie domu. Co więcej, dzięki temu każdy człowiek może dołożyć swoją cegiełkę do ograniczenia ilości produkowanych toksyn i plastikowych odpadów. Sprzątanie to przecież czynność, którą wykonują ludzie na całym świecie.

Czytaj również