- Strona główna
- Blog
- Porządki
- Jak być eko? Sposoby na bycie eko w codziennym życiu

Jak być eko? Sposoby na bycie eko w codziennym życiu
Coraz częściej słyszy się o konieczności dbania o środowisko, co bardzo cieszy. Wiele osób chciałoby dołożyć swoją cegiełkę do poprawy stanu otoczenia, ale nie wie jak, innych z kolei ciekawi, czy prowadzenie takiego stylu życia jest opłacalne. Z tego powodu pojawia się coraz więcej pytań, takich jak: co jest eko? Jakie są korzyści z bycia ekologicznym? Jakie są sposoby na ekologiczne życie? Poznaj odpowiedzi!
Jak być eko – co zrobić, aby żyć bardziej ekologicznie?
Środowisko jest otoczeniem każdego człowieka. Wpływa na jakość pożywienia, wody pitnej oraz na bezpieczeństwo życia. Zapewnia surowce potrzebne do dalszego rozwoju cywilizacyjnego i reguluje czystość powietrza. Nie jest w takim razie sekretem, że środowisko definiuje jakość życia człowieka. Często zapomina się o fakcie, że ta zależność działa również w drugą stronę – człowiek także definiuje jakość środowiska.
Pomimo rosnącej świadomości społeczeństwa, ekologiczne zachowania to nadal rzadkość. Często powodem takiego stanu rzeczy nie jest brak dobrych chęci, ale... brak odpowiedniej wiedzy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tryb życia, który prowadzi, jest nieekologiczny, dlatego nie podejmuje żadnej próby zmiany nawyków. Pierwszym sposobem, który może mieć ogromne znaczenie w ochronie środowiska, jest edukowanie innych. Z ludźmi ze swojego otoczenia należy rozmawiać i pomóc im poszerzać swoje horyzonty – nie należy robić jednak tego w sposób agresywny. Taka metodyka może spowodować osiągnięcie efektu odwrotnego od zamierzonego.
Od czego zacząć samemu i co przekazać innym, jeżeli zapytają, jak być ekologicznym? Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem, który ma realny wpływ na środowisko, jest ograniczenie zużycia wody, prądu oraz spożywania mięsa. Wykorzystanie tych trzech surowców razem ma największy wpływ na to, jak wygląda obecnie świat i w jakim kierunku będzie zmierzać. Przestrzeganie tych podstawowych zasad to świetny początek, aby stać się tzw. zielonym. Taki solidny fundament można rozbudowywać kolejnymi porcjami wiedzy.
Jak zmniejszyć swój odcisk węglowy?
Odcisk (ślad) węglowy to suma emitowanych gazów cieplarnianych przez jedną osobę w skali roku. W skład tych gazów wlicza się m.in. CO2, metan, podtlenek azotu, fluorowęglowodory, perfluorowęglowodory i sześciofluorek siarki. Zazwyczaj ślad węglowy jednego Polaka wynosi 10 ton rocznie. W Polsce żyje około 38 milionów ludzi. Liczba ton zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery, jest porażająca. To właśnie przez nią powiększa się dziura w warstwie ozonowej, będącej naturalną barierą ochronną przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.
Jak żyć bardziej ekologicznie? Zmniejszyć swój ślad węglowy! W internecie można znaleźć liczne kalkulatory pozwalające obliczyć jego wielkość. Programy te podsuwają gotowe rozwiązania jak obniżyć jego wartość, np. poprzez ograniczenie ilości zużywanej wody, wymianę pieca grzewczego albo zadbanie o dodatkową izolację cieplną mieszkania. Sposoby na to, jak być bardziej eko, pomagają również ograniczyć wydatki miesięczne. Aktywne, przemyślane oszczędzanie wody pozwala zmniejszyć koszt rachunków o 25%. Pieniądze te można potem wykorzystać np. do kupna instalacji fotowoltaicznej.
Jak dbać o środowisko i dlaczego to takie ważne?
Większość życia spędza się w dwóch miejscach: mieszkaniu/domu oraz w miejscu pracy. Zastanawiasz się jak być eko w domu? Skorzystaj z przygotowanej listy z podpowiedziami:
- Korzystaj z pojemników wielokrotnego użytku.
- Nie marnuj wody. Po użyciu jej do umycia warzyw i owoców – przelej ją do konewki i użyj do podlania roślin.
- Kupuj głównie lokalne owoce i warzywa.
- Nie marnuj papieru – używaj ścierki, a nie ręczników papierowych.
- Wybieraj spośród produktów z niską zawartością konserwantów i w opakowaniach, które podlegają recyklingowi.
- Zainwestuj w pralkę, która ma tryb ekologicznego prania. Pierz w niskiej temperaturze.
- Segreguj śmieci.
- Zwracaj uwagę, gdzie produkowane są kupowane przez Ciebie ubrania.
- Podczas gotowania używaj pokrywek – zagwarantuje to poprawę trzymania ciepła garnka.
- Oznaczaj jedzenie w lodówce. Produkty o krótkim terminie przydatności do spożycia powinny być zużyte jako pierwsze.
- Nie marnuj żywności – resztki można wykorzystać przy innych potrawach.
- Wykorzystuj kosmetyki do końca – rozcinanie opakowań umożliwia zużycie całości produktu.
- Stosuj ekologiczne sposoby na sprzątanie, np. z wykorzystaniem soku z cytryny.
- Nie nadużywaj antybiotyków.
- Nie wrzucaj do kanalizacji dodatkowych zanieczyszczeń, zwłaszcza o dużych rozmiarach.
- Do golenia używaj maszynek tradycyjnych z wymiennymi żyletkami.
- Zadbaj o szczelność kranów i okien w swoim mieszkaniu.
- Postaraj się o wtórne wykorzystanie przedmiotów z plastiku, np. kubeczek użyj jako pojemnika na szczoteczki do zębów.
Jak być eko w biurze? Dobre pomysły to:
- wymiana żarówek tradycyjnych na żarówki LED;
- zmiana wody butelkowanej na wodę filtrowaną;
- otwarcie okien zamiast używania klimatyzacji;
- gotowanie odpowiedniej, odmierzonej ilości wody np. na kawę;
- drukowanie na dwóch stronach jednej kartki papieru;
- wyłączanie sprzętów, które nie są używane;
- korzystanie ze światła naturalnego za dnia;
- organizowanie wspólnych dojazdów do pracy.
To proste sposoby odpowiadające na pytanie, jak być ekologicznym na co dzień. Korzystaj z nich, a zmienisz świat na lepsze.
Czy dbanie o środowisko ma sens? Jak najbardziej tak. Bezmyślny konsumpcjonizm przyczynia się do zachwiania równowagi w naturze – powoduje wymieranie wielu gatunków zwierząt i liczne katastrofy klimatyczne. Współczesna zmiana klimatu ma źródło antropogeniczne, a trwa od wybuchu rewolucji przemysłowej.
W przeciągu ostatnich 100 lat poziom oceanów i mórz wzrósł o ponad 20 centymetrów. Temperatura wody wzrosła o prawie jeden stopień Celsjusza; zaczęła zmieniać swoje pH, stając się coraz bardziej kwaśną. 3 miliony lat temu, kiedy temperatura globalna była wyższa o 2,5-4 stopnie niż obecnie, średni poziom wód był wyższy aż o 5-25 metrów. Ziemia najprawdopodobniej przetrwa kolejne ocieplenia, ale może zamienić się w gigantyczny ocean z kilkoma, pojedynczymi wysepkami, na których terenie szaleć będą tornada. Tego trzeba uniknąć.
Komunikacja miejska jako ekologiczny sposób poruszania się
Poznaj kolejny sposób, jak być eko na co dzień – przesiądź się na rower. Ten środek transportu nie powoduje zanieczyszczeń, a w porównaniu do innych sprzętów, takich jak np. ostatnio zyskujące coraz większą popularność hulajnogi – rowery nie mają akumulatorów, więc nie zużywają prądu. Cyklistą warto być również dla własnego zdrowia. Wybór jednośladu, zamiast samochodu, powoduje wzmożone spalanie kalorii. To idealna opcja dla osób, które nie są w stanie upilnować diety – będą mogły spożytkować nadmiar energii, który normalnie zostałby zmagazynowany przez ciało w postaci tkanki tłuszczowej.
Zdarza się jednak tak, że codzienne podróże do pracy/szkoły rowerem nie są możliwe. Powodem może być zbyt długi dystans pomiędzy dwoma punktami docelowymi, ale również brak czasu. Co w takim przypadku? Sensowną odpowiedzią zdaje się wykorzystywanie komunikacji miejskiej. Korzystając z niej, minimalizuje się zanieczyszczenia w postaci gazów cieplarnianych. Ślad węglowy, który powstaje w procesie spalania paliwa przez silnik pojazdu, jest sumarycznie mniejszy, bo podzielony na wszystkich pasażerów. Co więcej, taki sposób podróży produkuje mniejsze zanieczyszczenie hałasem niż w przypadku samotnej przejażdżki samochodem.
Życie ekologiczne na co dzień nie należy do łatwych zadań, ale jest tego warte. Pamiętajmy, Ziemia jest tylko jedna i powinno jej wystarczyć dla wszystkich bez wyjątku.
Czytaj również

Jak wyczyścić mikrofalówkę domowymi sposobami?
Mikrofalówka to nieodłączny element wielu kuchni. Ułatwia podgrzewanie i gotowanie, ale niestety łatwo się brudzi. Pozostałości jedzenia, tłuszcz i nieprzyjemne zapachy mogą wpływać na jej wydajność.

Jak czyścić białe buty? Kilka praktycznych wskazówek
Białe buty są stylowe i eleganckie, ale ich utrzymanie w czystości bywa wyzwaniem. Plamy, zabrudzenia i codzienne noszenie mogą szybko sprawić, że przestaną one wyglądać świeżo. Na szczęście istnieje

Jak usunąć plamy z podkładu sprawdzonymi sposobami?
Plamy po makijażu na ubraniach to zmora niejednej osoby. Czasami okazuje się, że omyłkowo kupujemy takie w sklepie stacjonarnym. Co można zrobić z pozostałościami po fluidzie, zwłaszcza gdy zalegają t