suszarka z praniem

Jak szybko wysuszyć pranie – sprawdzone sposoby

16 listopada 2022
5 min

Suszenie prania w mieszkaniu może okazać się kłopotliwe, zwłaszcza gdy metraż jest niewielki, a brak balkonu czy tarasu nie ułatwia sprawy. Problem ten pojawia się także w okresie zimowym, gdy nie ma możliwości wywieszenia mokrych rzeczy na zewnątrz. Czy jest jakiś sposób na szybkie suszenie ubrań? Sprawdź, jak szybko wysuszyć pranie zimą. Niektóre wskazówki przydadzą się także w sytuacjach podbramkowych, gdy mokre ubranie potrzebne jest na już.

Jak szybko wysuszyć pranie – najważniejsze informacje

Suszenie prania w domu zajmuje czasem więcej czasu niż wystawienie mokrych ubrań na zewnątrz. Jednak nie chodzi jedynie o czas – mieszkańcy kawalerek lub ci, którzy nie mają wolnej przestrzeni w swoim mieszkaniu, z pewnością borykają się z brakiem miejsca na postawienie suszarki. Co warto wiedzieć o samym procesie suszenia? Po pierwsze, dbaj o wentylację pomieszczeń. Nadmiar wilgoci może się osadzać na ścianach, dlatego nawet jesienią i zimą zalecane jest uchylenie okna na pewien czas. Uważa się także, że lepiej robić pranie w ciągu dnia, ponieważ wtedy w pokojach jest wyższa temperatura. Warto również zainwestować w osuszacze powietrza, które odprowadzają nadmiar wilgoci.

Suszenie prania zimową porą może negatywnie wpływać na stan małych pomieszczeń. Samo pranie podczas schnięcia oddaje dużą ilość wilgoci. W sezonie grzewczym łączy się to z ryzykiem zawilgocenia pokoju, co skutkuje powstaniem pleśni i grzybów. Dlatego też niektóre osoby decydują się na umieszczenie mokrych ubrań na grzejniku. Nie jest to jednak zalecane, ponieważ ubrania mogą się zniszczyć. Wysoka temperatura i szybki proces suszenia zniekształca materiał. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pojedyncze ubrania zawiesić nad kaloryferem lub umieścić suszarkę z praniem w jego okolicy. Aby pranie szybko schło, należy zadbać o to, żeby jeszcze przed wyjęciem ubrań z pralki, włączyć dodatkowy program wirowania.

Co wpływa na szybkość suszenia?

Nikogo raczej nie zdziwi fakt, że szybkość suszenia odzieży zależy w znacznym stopniu od pogody na zewnątrz. Wywieszenie prania w ogrodzie lub na balkonie podczas upalnych dni sprawi, że ubrania ekspresowo staną się suche. Natomiast w chłodne, deszczowe dni, gdy zostawia się je w mieszkaniu, suszenie zajmie więcej czasu. Kolejny czynnik to rodzaj materiału. Lekkie, bawełniane koszulki są w stanie szybciej wyschnąć niż np. dżinsy. Istnieją jednak sposoby na to, jak szybko wysuszyć spodnie i inne ubrania.

Nieco inaczej wygląda proces suszenia obuwia. Jak szybko wysuszyć buty po praniu? Przede wszystkim nie powinno stawiać się ich na grzejniku i używać do tego suszarki do włosów. Materiał może wyblaknąć i zniszczyć się poprzez powstanie zacieków. W tym przypadku lepiej postawić na suszarkę bębnową lub specjalne suszarki do butów.

Jak szybko wysuszyć pranie – suszarka bębnowa

Suszarka bębnowa to najlepsze rozwiązanie na problem suszenia prania zimą i jesienią lub na szybkie suszenie ogółem. To elektryczne urządzenie zajmuje jednak trochę miejsca, dlatego w miarę możliwości warto przeznaczyć na nie osobne pomieszczenie (połączyć pralnię z suszarnią) lub postawić w dużej łazience. Osoby, które nie mają takiej możliwości, mogą zainwestować w urządzenie 2 w 1, czyli pralko-suszarkę. Jest to doskonały sposób na szybkie wysuszenie ubrania, bez konieczności prasowania. Jak to działa? Do bębna wkłada się mokre ubranie i ustawia konkretny program. Po odpowiednim czasie pranie jest zupełnie suche.

 

Jak szybko wysuszyć ubranie zimą?

Nie każdy jednak może pozwolić sobie na zakup suszarki bębnowej, czy to z powodów finansowych, czy z braku miejsca. Dlatego też warto poznać inne sposoby na to, jak szybko wysuszyć ciuchy. Sprawdzą się jedynie w kryzysowych sytuacjach, gdy dana rzecz potrzebna jest na już, w sytuacjach, w których za godzinę jest ważne spotkanie biznesowe lub impreza okolicznościowa. Wiele osób w takich momentach używa suszarek do włosów lub żelazka. Należy jednak pamiętać, by suszyć ubranie z dwóch stron wymiennie. Jeżeli używa się żelazka, powinno się prasować rzecz poprzez ścierkę. Prasowanie mokrych ubrań może negatywnie wpłynąć na ich kondycję, w szczególności na kolor.

Jednym z dość kontrowersyjnych sposobów na szybkie suszenie prania w bloku jest wykorzystanie piekarnika lub kuchenki mikrofalowej. Oczywiście, dotyczy pojedynczych ubrań i należy przy tym przestrzegać pewnych zasad. Po pierwsze, nie wolno wkładać do nich żadnych plastikowych ani metalowych elementów. Po drugie, suszenie odbywa się partiami. W kuchence mikrofalowej powinno suszyć się ubranie przez około 20 sekund, po czym wyjąć, strzepnąć i powtórzyć aż do kompletnego wysuszenia. W przypadku piekarnika proces ten wygląda tak samo, tylko czas jednorazowego suszenia to nie więcej niż 5 minut w temperaturze 200°C. Sposoby te nie należą do najbezpieczniejszych i mogą szkodzić ubraniom. Należy więc bezwzględnie pilnować wyznaczonego czasu.

A czy suszenie prania na dworze zimą to dobry pomysł? Owszem, jeżeli na zewnątrz panuje mróz. W innym wypadku jest to nie tylko strata czasu, ale także dodatkowe narażenie materiału na zniszczenie. Poza tym należy zwrócić uwagę na smog w powietrzu. Drobinki zanieczyszczeń mogą osadzać się na ubraniach, co będzie szkodliwe dla materiałów, z których zostały wykonane.

Wiesz już, jak szybko coś wysuszyć, szczególnie zimą i jesienią, kiedy pogoda na zewnątrz nie sprzyja wywieszaniu prania. Przy korzystaniu z niekonwencjonalnych sposobów na szybkie suszenie ubrań, zwróć szczególną uwagę na środki bezpieczeństwa, by nie zniszczyć zupełnie tkaniny.

Czytaj również