- Strona główna
- Blog
- Porządki
- Jak usunąć plamy z krwi – sprawdzone praktyki

Jak usunąć plamy z krwi – sprawdzone praktyki
Wywabianie plam z krwi jest trudne, ale nie niemożliwe. Istnieją różne domowe, sprawdzone sposoby, które potrafią ułatwić ten proces i pozwolą zaoszczędzić sporo nerwów. Trzeba tylko zapoznać się z tymi rozwiązaniami zawczasu, żeby wiedzieć, do jakich przypadków nadają się najbardziej i prawidłowo rozpoznać, kiedy ich użycie będzie najskuteczniejsze. Dowiedz się, jak usunąć plamę z krwi za pomocą niezawodnych praktyk.
Plamy z krwi – czym usunąć?
Chcesz dowiedzieć się, czym wyczyścić plamy z krwi z ubrań? Jakich środków użyć, jeżeli nie ma się pod ręką dedykowanych temu płynów, płukanek i proszków? Najpopularniejszymi skutecznymi i domowymi środkami są:
- krochmal;
- woda utleniona;
- sól;
- soda oczyszczona;
- lodowata woda;
- sok z cytryny;
- płyn do mycia naczyń.
Pierwszym środkiem, którego należy użyć bezzwłocznie w przypadku zauważenia plamy – niezależnie od tego, czy krew jest zaschnięta, czy też świeża – jest zimna woda. Użycie wody ciepłej może skończyć się utrwaleniem zabrudzenia, ponieważ zawarte w krwi białka ulegają ścięciu pod wpływem wysokiej temperatury. Wtedy zdarza się, że ubranie nadaje się tylko do wyrzucenia, ponieważ takiej plamy po krwi prawie wcale nie można już usunąć.
Potem należy wybrać środek z powyższej listy, który nada się najlepiej. Woda utleniona, sól i proszek do pieczenia świetnie sprawdzą się w przypadku plam, które są starsze i trudne do usunięcia – należy jednak pamiętać, że odplamiacze te mają właściwości wybielające. Z tego powodu najlepiej używać ich na białych tkaninach. Krochmal, sok z cytryny i płyn do mycia naczyń sprawdzą się jako detergenty do świeżych zabrudzeń.
Jak usunąć plamy z krwi – domowe sposoby
Prawie każdemu zdarzyło zastanawiać się, czy wywabienie plam z krwi jest w ogóle możliwe. Odpowiedź brzmi: tak, w większości przypadków jest. Tego rodzaju zabrudzenie jest wyzwaniem, a nie problemem. Po pierwsze, trzeba pamiętać, że świeżą krew z ubrania da się usunąć łatwiej i szybciej niż taką, która zdążyła zaschnąć. Drugą zasadą jest kategoryczny zakaz intensywnego przecierania brudnego miejsca – takie działanie sprawi, że krew będzie jeszcze trudniejsza do usunięcia, bo wniknie głębiej w materiał czyszczonej rzeczy.
Jak usunąć plamy z krwi menstruacyjnej?
Jak sprać krew menstruacyjną z ulubionej bielizny, pościeli lub prześcieradła? W przypadku, w którym zauważy się taką plamę od razu i jest ona świeża, należy niezwłocznie udać się do najbliższego kranu i przelewać tkaninę wodą, aż do zniknięcia wszystkich śladów. Po takim namoczeniu materiał powinno się wrzucić do prania. Dla polepszenia efektu przed ostatnim krokiem można dodać jeszcze przepłukiwanie zanieczyszczonej rzeczy z użyciem szarego mydła.
Jeżeli odkryje się plamę zbyt późno, sytuacja staje się trochę bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o usunięcie zabrudzenia, ale nadal do rozwiązania. Taką plamę należy obficie zlać wodą utlenioną, a potem zostawić na pół godziny. Natomiast jak wyprać krew z ubrania? Rzecz należy wrzucić do pralki i użyć programu wykorzystującego wodę do 30 st. C. Niestety, największym minusem tego sposobu jest to, że nadaje się on tylko i wyłącznie przy zabrudzeniach na jaśniejszych tkaninach. Woda utleniona ma właściwości wybielające, więc może uszkodzić ciemniejsze ubranie.
Jak usunąć stare plamy z krwi?
Czasami zdarza się, że plamy dostrzeże się, gdy są one niemalże trwałe. Co więc w takim przypadku? Jak usunąć utrwalone plamy z krwi? Czy tak zniszczona tkanina nadaje się już tylko do wyrzucenia? Niestety, zwłaszcza kiedy czas reakcji potrafi trwać powyżej kilku tygodni, może być już za późno i trzeba pogodzić się z tym, że plama nie zniknie. Odzież z zaschniętą od wielu miesięcy krwią nie nadaje się do dalszego czyszczenia.
Zaschnięte, uporczywe plamy da się natomiast usunąć w przypadku, kiedy nie istnieją dłużej niż od kilkudziesięciu godzin. W ich przypadku najlepiej sprawdza się sól kuchenna. Należy sporządzić roztwór z trzech łyżeczek chlorku sodu, które rozpuszcza się w litrze wody, a potem zamoczyć w nim tkaninę. Następnie przepłukać i wyprać.
Jak skutecznie usunąć plamy z krwi z jasnych tkanin?
Czy usuwanie plam z krwi z jasnych tkanin jest możliwe? Tak. W tym przypadku swoje zastosowania znajdą roztwory mające w swym składzie agresywniejsze produkty m.in. wodę utlenioną, aspirynę i ocet. W przypadku tkanin wyjątkowo delikatnych należy moczyć je w zimnej wodzie z dodatkiem wody utlenionej w proporcji 200 ml środka na litr wody. Potem użyć szarego mydła i przepłukać.
Czytaj również

Jak wyczyścić mikrofalówkę domowymi sposobami?
Mikrofalówka to nieodłączny element wielu kuchni. Ułatwia podgrzewanie i gotowanie, ale niestety łatwo się brudzi. Pozostałości jedzenia, tłuszcz i nieprzyjemne zapachy mogą wpływać na jej wydajność.

Jak czyścić białe buty? Kilka praktycznych wskazówek
Białe buty są stylowe i eleganckie, ale ich utrzymanie w czystości bywa wyzwaniem. Plamy, zabrudzenia i codzienne noszenie mogą szybko sprawić, że przestaną one wyglądać świeżo. Na szczęście istnieje

Jak usunąć plamy z podkładu sprawdzonymi sposobami?
Plamy po makijażu na ubraniach to zmora niejednej osoby. Czasami okazuje się, że omyłkowo kupujemy takie w sklepie stacjonarnym. Co można zrobić z pozostałościami po fluidzie, zwłaszcza gdy zalegają t