- Strona główna
- Blog
- Porządki
- Jak zaplanować wiosenne porządki?

Jak zaplanować wiosenne porządki?
Wiosna to czas, w którym wszystko budzi się do życia, a każdy człowiek ma więcej chęci do działania. Dla wielu osób koniec zimy to idealny czas na generalne porządki całego mieszkania. Aby wejść w wiosnę z nową energią i uporządkowaną przestrzenią, dowiedz się, jak sprzątać w domu i w jakie rzeczy potrzebne przy sprzątaniu powinieneś się zaopatrzyć!
Wiosenne porządki – na czym polegają?
Wiosenne porządki w domu polegają na dokładnym posprzątaniu wszystkich powierzchni. Oznacza to m.in. dokładne usunięcie kurzu z wszelkich zakątków mieszkania oraz pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów i ubrań. Jeśli masz dom lub mieszkanie z ogródkiem, koniecznie zadbaj także o przestrzeń na zewnątrz. Najpierw trzeba jednak zająć się wnętrzem. W trakcie wiosennych porządków w domu warto używać naturalnych środków czyszczących, które łatwo wykonać samodzielnie np. z użyciem octu. Roztwór wody i octu to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej uniwersalnych produktów do sprzątania. Sprawdzi się przy czyszczeniu okien, myciu podłóg, czyszczeniu kuchni, a nawet w trakcie prania.
Poza tym do wiosennych porządków przydadzą się także liczne ścierki, które można wykonać np. ze starych koszulek bawełnianych. Jeśli kupujesz ściereczki w sklepie, to zwracaj uwagę na to, aby były chłonne i wykonane z naturalnych tkanin. Takie najlepiej pomagają pozbyć się zabrudzeń. Do tego przydadzą się jeszcze odkurzacz, mop czy wiaderko na wodę z octem lub płynem do mycia. Nie zapomnij o szczotkach i gąbkach do szorowania mocno zabrudzonych powierzchni.
Sporo osób do porządków wiosennych wykorzystuje okres przedświąteczny. Posprzątanie domu i ogrodu przed Wielkanocą sprawia, że nie tylko domownikom żyje się lepiej – w takim przypadku goście przybywają do czystej i uporządkowanej przestrzeni. Zimą nierzadko w domu gromadzi się nie tylko sporo zanieczyszczeń, ale i niepotrzebnych wiosną przedmiotów i ubrań. Wielkanocny czas to okres, w którym pogoda wyraźnie zmienia się na bardziej wiosenną, warto więc wtedy posprzątać swój dom, aby później móc w pełni korzystać z aktywności na zewnątrz.
W jaki sposób najlepiej zaplanować wiosenne porządki?
Wiosenne sprzątanie najlepiej zaplanować jak najbardziej szczegółowo. Aby porządki przebiegały efektywnie, warto rozplanować je z podziałem na pomieszczenia. Powinieneś uwzględnić także piętra i kolejność ich czyszczenia. Najlepiej zacząć od pomieszczeń zlokalizowanych najwyżej, czyli np. strychu. Tam zwykle bałagan jest największy i choć na co dzień nie korzysta się z niego, to trzeba zadbać o to, aby i tam rzeczy były uporządkowane. Nierzadko to właśnie tam na czas wiosny i lata wędrują grube swetry czy kurtki.
Gdy porządki będą miały określony harmonogram, znacznie łatwiej będzie Ci je skutecznie przeprowadzić. Jeśli nie zaplanujesz kolejności sprzątania, ogrom powierzchni oraz obowiązków może przytłoczyć. Czasami w przypadku dużych mieszkań niezaplanowane odpowiednio porządki mogą spowodować jeszcze większy bałagan. Zwykle taki proces trwa kilka dni, aby wszystko dokładnie udało się uporządkować. Każda osoba lubi wykonywać inne obowiązki, dlatego warto przydzielić domownikom poszczególne zadania, aby usprawnić proces sprzątania.
Od czego należy zacząć wiosenne porządki?
Plan wiosennych porządków warto rozpocząć od rzeczy najbardziej ogólnych. Na pierwszym miejscu powinno znaleźć się umycie okien oraz drzwi w całym mieszkaniu. Do czyszczenia okiennic przyda się wiaderko z ciepłą wodą i octem, a także ścierka, ręczniki papierowe i płyn do spryskiwania szyb. Za pomocą ścierki i wody z octem należy umyć parapety oraz ramy okienne. Szyby z obu stron trzeba spryskać płynem lub wodą z octem i dokładnie wytrzeć ręcznikiem papierowym. Pamiętaj o tym, aby myć okna, gdy na zewnątrz nie świeci jeszcze mocno słońce. Najlepiej robić to rano, bo zmniejsza to szanse na powstanie niepożądanych smug na szybach.
Drzwi w domu warto umyć w całości, a szczególną uwagą objąć klamki. To właśnie na nich gromadzi się mnóstwo bakterii, a miejsce to często pomija się w trakcie zwykłego sprzątania. Jeśli na drzwiach znajdują się jakieś ozdobniki, to trzeba dokładnie wyczyścić ścierką wszelkie zagłębienia, bo kurz z pewnością się na nich osadza. Przy myciu okien warto od razu zdjąć firany oraz zasłony, a następnie wszystkie wyprać. W praniu zamiast płynów do zmiękczania tkanin można używać octu, ponieważ doskonale odświeża materiał i nie przenosi na niego swojego charakterystycznego zapachu. Jeśli na okiennicach znajdują się żaluzje lub rolety, to nie zapomnij o ich dokładnym umyciu, szczególnie że żaluzje to miejsce, na którym zbiera się mnóstwo kurzu.
Po wyczyszczeniu okien i drzwi warto przejść do wycierania kurzu ze wszystkich powierzchni w całym domu. Koniecznie rób to po kolei w każdym pomieszczeniu. Jeśli wycierasz półki, to zdejmuj wszystkie znajdujące się na nich przedmioty i dokładnie czyść całe blaty. Przy okazji zastanawiaj się nad tym, czy na pewno nadal potrzebujesz rzeczy trzymanych na szafkach. Może okaże się, że część książek lub figurek można sprzedać i przekazać komuś, komu bardziej się przydadzą. Wszystkie dodatki, jak i różnego rodzaju ozdoby warto oczyścić wilgotną ścierką. Po usunięciu kurzu na wszystkich meblach, parapetach i przedmiotach czas na odkurzanie. Nie wystarczy jednak poodkurzać tylko podłóg tak, jak robi się to, co kilka dni w trakcie zwykłego sprzątania. W trakcie wiosennych porządków musisz odsunąć wszystkie meble, aby dokładnie usunąć zanieczyszczenia znajdujące się za szafami, lodówką czy pod łóżkiem. Zwróć uwagę również na przestrzenie pod sufitem, ponieważ mogą tam zbierać się pajęczyny.
Po odkurzaniu koniecznie trzeba umyć podłogi i do tego najlepiej sprawdzi się naturalna receptura ciepłej wody z octem. Dzięki niej powierzchnie są nie tylko dobrze oczyszczone, ale także błyszczące. Pamiętaj, że nie musisz robić wszystkiego w jeden dzień. Dobry plan zakłada też przerwy, aby sprzątanie na wiosnę było przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem. Czysta przestrzeń ma napawać radością i pozytywną energią. W uporządkowanym i świeżym mieszkaniu znacznie lepiej i produktywniej się funkcjonuje.
Porządki wiosenne w kuchni
Wiosenne porządki w kuchni warto zacząć od zajęcia się wnętrzem mebli. Zapewne masz w szufladach i szafkach produkty spożywcze, które utraciły już termin ważności lub nawet nie pamiętasz o ich istnieniu. Najlepszym sposobem na dobrą organizację zawartości szafek jest wyciągnięcie wszystkiego na zewnątrz i przejrzenie każdego produktu z osobna. Po opróżnieniu mebli koniecznie umyj wnętrza szafek, aby pozbyć się z nich kurzu czy okruchów jedzenia. Następnie do suchych powierzchni włóż przesegregowane produkty spożywcze, a te z najkrótszymi terminami przydatności umieszczaj zawsze z przodu, aby najpierw je wykorzystać i nie przyczyniać się do marnowania żywności.
Warto w trakcie porządków wiosennych przesypać wszystkie przyprawy do podpisanych pojemniczków, które pozwalają na utrzymanie lepszego porządku na dłużej. Sporo osób podczas wiosennych porządków decyduje się także na przesypanie mąk, płatków czy makaronów do przezroczystych pojemników. Łatwo się z nich korzysta i nie trzeba martwić się, że papierowe torebki pękną, przez co w szafce znów będzie nieporządek. Po załadowaniu wszystkich szafek i szuflad nie zapomnij także o umyciu frontów mebli. Często widać na nich odciski palców lub zacieki spowodowane chlapiącą w kuchni wodą i spadającym pożywieniem. W sprzątaniu tego pomieszczenia bardzo ważne jest zajęcie się wszystkimi sprzętami. Jednym z kluczowych przestrzeni porządkowych jest lodówka. Najlepiej będzie, jeśli ją odmrozisz i dokładnie umyjesz wszystkie półki i szuflady w środku. Przy okazji możesz przesegregować zawartość lodówki i zorientować się, co musisz zjeść w pierwszej kolejności.
Zajmij się także wyczyszczeniem kuchenki i piekarnika. Jeśli masz płytę indukcyjną, sprawa jest bardzo prosta. Jeśli jednak masz kuchenkę gazową, to musisz zająć się każdym palnikiem osobno, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które się na nich gromadzą. Bardzo ważne jest też umycie wnętrza piekarnika, ponieważ tam często zdarza się, że kawałki potraw spadają lub wyciekają w trakcie pieczenia. Koniecznie umyj dobrze szybę, przez którą kontrolujesz stan przygotowywanych potraw. Warto wykorzystać do tego środki odtłuszczające. Za pomocą mleczka czyszczącego dokładnie wyszoruj zlew. Nie zapomnij o posprzątaniu zmywarki i uzupełnieniu soli oraz płynu nabłyszczającego. Wiosenne sprzątanie to idealny moment na odkamienienie czajnika czy ekspresu do kawy. Jeśli korzystasz z mikrofalówki, to także wyczyść dokładne jej wnętrze, ponieważ jedzenie często osadza się na ściankach sprzętu. Bardzo ważne jest oczyszczenie okapu. Trzeba usunąć brud z wentylatora i filtrów, bo inaczej sprzęt nie działa tak, jak powinien.
Przy wiosennym sprzątaniu kuchni nie można zapomnieć o umyciu nie tylko podłogi, ale także ścian ozdobionych kafelkami. Szczególnie mocno skup się na przestrzeni za kuchenką, ponieważ tam zwykle kafle są najbardziej zabrudzone. Jeśli fuga jest zanieczyszczona, wykorzystaj do sprzątania starą szczoteczkę do zębów. Jej rozmiar idealnie nadaje się do usuwania zabrudzeń z wąskich przestrzeni. Poza tym na koniec powycieraj jeszcze blaty meblowe. Niekiedy wiosenne porządki mogą być pretekstem do małego remontu. Jeśli ściana lub sufit wymagają odświeżenia, kup farbę w odpowiednim kolorze i przeprowadź malowanie. W kuchni farba najczęściej wymaga zmiany, ponieważ nawet mimo okapu to właśnie tam najczęściej na powierzchniach osadza się brud.
Jak uporządkować łazienkę?
Sposób na wiosenne porządki w łazience to zajęcie się nie tylko dokładnym oczyszczeniem wszystkich przestrzeni, ale także segregacja kosmetyków i środków czyszczących. Wyjmij z szafek i kosmetyczek wszystkie produkty, posprawdzaj ich daty przydatności oraz ilości w pojemnikach. Wyrzuć wszystko to, z czego nie będziesz już korzystać. Resztę poukładaj w organizerach i włóż do starannie oczyszczonych szafek oraz szuflad. Koniecznie zwróć uwagę na terminy przydatności swoich kosmetyków. Na każdym produkcje znajduje się obrazek przedstawiający mały pojemnik z liczbą miesięcy, w trakcie których powinno się zużyć produkt po otwarciu. Przekonasz się, że wiele kosmetyków można wykorzystać w maksymalnie pół roku lub rok.
Meble, podobnie jak w kuchni, umyj dokładnie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Skup się na uchwytach szafek, na których gromadzą się bakterie. Za pomocą mleczka lub innego mocnego środka czyszczącego i szczoteczki przetrzyj ceramikę łazienkową, czyli wannę, zlew, brodzik prysznicowy, toaletę czy bidet. Koniecznie załóż przed tym rękawiczki ochronne, a najlepiej, jakbyś miał je na sobie podczas sprzątania wszystkich pomieszczeń. Do usuwania kamienia z baterii łazienkowych czy ścianek kabiny prysznicowej możesz użyć specjalnego środka rozmiękczającego. Poza tym naturalnym sposobem na pozbycie się białych śladów jest mycie powierzchni papką przygotowaną z sody oczyszczonej i wody. W toalecie umieść kostkę oczyszczającą, która pomoże Ci w utrzymywaniu higieny tego miejsca. Do spłuczki warto wrzucić kostkę farbującą wodę.
Sprawdź koniecznie łączenia pokryte silikonem. Znajdują się one zwykle przy brodziku lub wannie oraz obok zlewu. Czasami może pojawić się na nich czarny nalot. Użyj szczoteczki czyszczącej i płynu do sprzątania łazienki, aby pozbyć się nieestetycznego zabrudzenia. Jeśli to konieczne, usuń całkowicie stary silikon i nałóż świeży. Zarówno w łazience, jak i każdym innym pomieszczeniu, trzeba wyczyścić elementy oświetleniowe. Powycieraj kinkiety i lampy, aby nie znajdował się na nich kurz ani inne osady. Przy okazji sprzątania łazienki wypierz wszystkie ręczniki, z których aktualnie korzystasz i zawieś świeże. Uzupełnij dozownik z mydłem, aby był pełny, a także przejrzyj pojemniki z żelami i szamponami zgromadzone w łazience. Być może niektóre produkty są już wyczerpane i można je wyrzucić. Koniecznie wyczyść jeszcze kosz na śmieci. Pamiętaj o wyczyszczeniu filtra w pralce.
Jak zaplanować porządki w salonie?
Dobry sposób na wiosenne porządki w domu nie może nie uwzględniać oczyszczenia przestrzeni w salonie. Tam zwykle znajdują się długie zasłony, które trzeba wyprać i wyprasować. Na kanapie prawdopodobnie leży narzuta lub koc, a także ozdobne poduszki. Te elementy trzeba wyprać, ponieważ zbiera się na nich mnóstwo kurzu oraz drobnoustrojów przenoszonych np. na ubraniach. Wiosenne sprzątanie to idealna okazja do tego, aby zamówić usługę czyszczenia tapicerki meblowej. Kanapa czy fotele to przedmioty, których nie da się solidnie umyć na własną rękę. Do tego przyda się profesjonalista ze specjalnym odkurzaczem i środkami piorącymi. Bardzo dokładnego wyprania wymaga również dywan, który warto wytrzepać na zewnątrz, a następnie wyczyścić na mokro ze specjalnym środkiem.
Wszystkie meble należy opróżnić i umyć od wewnątrz oraz od zewnątrz. Komoda czy szafka pod telewizor nie mogą mieć na sobie ani grama kurzu. Ponadto trzeba oczyścić jeszcze sprzęty takie jak telewizor, router czy głośniki. Do ekranu warto używać delikatnych środków przeznaczonych specjalnie do usuwania kurzu z takiej powierzchni. Jeśli w Twoim mieszkaniu znajduje się balkon, to zwykle wyjście na niego jest właśnie w salonie. Przy okazji sprzątania pokoju dziennego można zająć się również przygotowaniem go na wiosnę. Najpierw warto zamieść podłogę, a następnie umyć ją tak samo, jak myje się podłogę wewnątrz mieszkania. Zwykle balkon wymaga podwójnego oczyszczenia na mokro, ponieważ na zewnątrz zbiera się mnóstwo zanieczyszczeń.
Na balkonie wyczyść także barierkę, a jeśli trzeba, to nawet ją odmaluj. Okres przedwiosenny to najlepszy czas na drobne renowacje. Poza tym możesz ustawić już stolik i fotele tarasowe, z których wiosną korzysta się po raz pierwszy w roku. Warto pomyśleć o ustawieniu na balkonie jakichś roślin, które ożywią przestrzeń. W salonach nierzadko znajdują się gabloty, za których szklanymi drzwiczkami prezentują się piękne zastawy czy ozdobne naczynia. Podczas wiosennego sprzątania musisz koniecznie umyć wszystkie te elementy – talerzyki, filiżanki, wazy, szklanki i inne porcelanowe ozdobniki. Mimo tego, że znajdują się za szybą, to na nich też zbierają się zanieczyszczenia. Po zakończeniu sprzątania w salonie warto umieścić w nim naturalną świecę sojową czy dyfuzor zapachowy, dzięki któremu w powietrzu jeszcze bardziej będzie czuć świeżość. Najlepiej sprawdzą się zapachy wiosenne, czyli takie o nutach kwiatów, morskiej bryzy czy trawy cytrynowej. Idealną opcją jest aromat bergamotki, która wprowadza do salonu przytulny i ciepły nastrój.
Porządki wiosenne w sypialni – od czego warto zacząć?
Porządki domowe trzeba przeprowadzić także w sypialni. O czystość tego miejsca warto dbać bardzo regularnie przez cały rok, ponieważ np. czysta pościel ma bardzo duży wpływ na stan Twojej cery. Sprzątanie rozpocznij od pozbycia się kurzu, a następnie uporządkuj zawartość szafek nocnych. Wyjmij wszystko, dokładnie umyj wnętrze i pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów. To samo zrób ze wszystkimi innymi meblami w sypialni. Wypierz zasłony i firany, a także narzutę na łóżko i pościel. Załóż na poduszki i kołdrę czyste poszewki. Jeśli w sypialni masz dywan, to wyczyść go tak samo, jak ten z salonu. Zdejmij obrazy i zdjęcia ze ścian, a następnie oczyść ramki i szybki. Porządki wiosenne w sypialni to idealna okazja do solidnego wyczyszczenia materaca. Istnieje na to kilka sposobów. Warto wykorzystać odkurzacz, aby wysysać zanieczyszczenia centymetr po centymetrze. W przypadku plam lub poważniejszych zabrudzeń możesz sięgnąć po środki przeznaczone do czyszczenia na mokro. Dobrze sprawdzi się do tego roztwór wody z sodą.
O czym należy pamiętać przy porządkach wiosennych w pokoju dziecięcym?
Pokój dziecięcy w trakcie wiosennych porządków można wykorzystać do nauczenia dziecka, jak się sprząta. Maluch może brać czynny udział np. w układaniu zabawek czy wycieraniu kurzy (w zależności od wieku). W pomieszczeniach dziecięcych znajduje się mnóstwo drobnych rzeczy, na których gromadzi się brud. Wiosna to czas nie tylko na ich uporządkowanie, ale także na pozbycie się zabawek, którymi dziecko się już nie bawi lub na które jest już zbyt duże. Wszystkie pluszowe misie czy zabawki z materiału warto wyprać w pralce. W szafie z ubraniami dziecka koniecznie trzeba zrobić generalny porządek i zdecydować, które rzeczy nie nadają się już do noszenia. Po wyjęciu wszystkich ubrań z szafek umyj półki, na których się one znajdowały. Schowaj ubrania zimowe lub umieść je na najwyższych półkach, aby zapewnić sobie łatwy dostęp do wiosennych elementów garderoby. Jeśli w pokoju znajduje się biurko, to zajmij się wytarciem kurzu z mebla, a także oczyszczeniem komputera, o ile taki przy nim stoi. Do klawiatury użyj sprzężonego powietrza, które pozwoli pozbyć się wszelkich okruchów i zanieczyszczeń między przyciskami.
Jak zaplanować wiosenne porządki w garderobie?
Wiosenne porządki w szafie to czas przede wszystkim na zmianę garderoby z zimowej na wiosenną. Niech grube swetry i golfy trafią na górne półki lub strych. Kurtki schowaj w pudełkach czy workach i umieść na tyłach szaf. Wyeksponuj za to przejściowe i wiosenne ubrania, z których teraz będziesz znacznie częściej korzystać. Przy wiosennym sprzątaniu garderoby możesz przy okazji pozbyć się ubrań, których już nie nosisz. Naszykuj je do oddania lub wystaw na sprzedaż. Ciuchy z drugiej ręki świetnie sprzedają się np. w aplikacjach do handlu używanymi ubraniami. Aby dokładnie posprzątać garderobę, musisz wyjąć z szaf wszystko, co masz. Meble i drążki trzeba umyć i osuszyć i dopiero wtedy wkładać do nich ponownie ubrania, dodatki i buty. Jeśli w garderobie trzymasz pudełka po jakichś towarach albo perfumy, to koniecznie wytrzyj wilgotną ścierką kurz z ich powierzchni. Za pomocą płynu do szyb i ręczników papierowych umyj lustro.
Jakie są najczęstsze błędy w planowaniu wiosennych porządków?
Sprzątanie domu na wiosnę to proces wymagający zaangażowania, ale zdecydowanie wart swoich efektów. Dokładne oczyszczenie przestrzeni ma pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie domowników. Niektórzy ludzie nie wiedzą jednak, jak zaplanować sprzątanie domu, więc nie układają sobie w głowie kolejności działań. Wydaje im się, że mogą zrobić wszystko w jeden dzień, ale to rzadko kiedy jest możliwe. Poza tym czasami zdarza się, że kolejność poszczególnych czynności jest nieprawidłowa. Nie warto np. najpierw dokładnie czyścić podłogi, a później dopiero zajmować się myciem toalety lub wanny, bo można zachlapać czyste już kafle. Niektórzy zapominają o niektórych pomieszczeniach i sprzątają dom bardzo powierzchownie. Każde miejsce, w tym nawet przedpokój, muszą być odświeżone.
Kiedy są wiosenne porządki? Ich czas także może okazać się niewłaściwie dobrany. Nie warto rozpoczynać sprzątania np. na dzień lub dwa przed świętami czy przybyciem gości. Presja czasu może spowodować mnóstwo nerwów, a sprzątanie zdecydowanie nie jest tego warte. Dobrym pomysłem jest rozłożenie sprzątania np. na dwa tygodnie. Można w jeden weekend oczyścić jedno piętro lub umyć jedynie okna, a tydzień później wykonać inne czynności lub odświeżyć pozostałe piętro. Niektórzy zapominają o tym, że środkiem czyszczącym mogą być naturalne produkty. Kupują mnóstwo chemicznych preparatów i czują się źle od wdychania oparów chemikaliów. Warto wykorzystywać ocet, sok z cytryny czy sodę oczyszczoną, aby nie wdychać nieprzyjemnych zapachów w trakcie porządkowania przestrzeni. Czasami gotowe preparaty w sklepach także mają bezpieczny dla środowiska i niemęczący dla użytkownika skład.
Koniecznie trzeba pamiętać o rękawicach. Tak intensywne sprzątanie może podrażniać dłonie czy nawet prowadzić do występowania alergii. Ponadto błędem podczas porządków wiosennych jest zbyteczna sentymentalność i nieumiejętność pozbycia się niepotrzebnych drobiazgów. Wiele osób ma tendencję do gromadzenia rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebuje. Jeśli się ich nie pozbędzie, to efekty nawet najlepszego sprzątania nie będą tak widoczne, jak mogłyby być.
Czytaj również

Jak wyczyścić mikrofalówkę domowymi sposobami?
Mikrofalówka to nieodłączny element wielu kuchni. Ułatwia podgrzewanie i gotowanie, ale niestety łatwo się brudzi. Pozostałości jedzenia, tłuszcz i nieprzyjemne zapachy mogą wpływać na jej wydajność.

Jak czyścić białe buty? Kilka praktycznych wskazówek
Białe buty są stylowe i eleganckie, ale ich utrzymanie w czystości bywa wyzwaniem. Plamy, zabrudzenia i codzienne noszenie mogą szybko sprawić, że przestaną one wyglądać świeżo. Na szczęście istnieje

Jak usunąć plamy z podkładu sprawdzonymi sposobami?
Plamy po makijażu na ubraniach to zmora niejednej osoby. Czasami okazuje się, że omyłkowo kupujemy takie w sklepie stacjonarnym. Co można zrobić z pozostałościami po fluidzie, zwłaszcza gdy zalegają t