- Strona główna
- Blog
- Prezenty i okazje
- Menu na komunię – jakie dania wybrać?

Menu na komunię – jakie dania wybrać?
Komunia to ważne wydarzenie w życiu dziecka, ale także jego rodziców. Szczególnie dużo czasu należy poświęcić na przygotowanie przyjęcia komunijnego. Niektórzy decydują się na rezerwację miejsca w restauracji, a inni postanawiają samodzielnie zorganizować ją w domu. W każdym przypadku trzeba jednak zdecydować się na konkretne menu. Jak więc dobrać potrawy na komunię?
Menu na komunię – jakie dania warto wybrać do przygotowania w domu?
Organizacja przyjęcia we własnym domu jest przeważnie tańszą opcją, jednak wymaga bardziej precyzyjnego rozplanowania działań. Największym wyzwaniem okazuje się ustalenie, co podać na komunię do jedzenia. Można zdecydować się na bardziej tradycyjną wersję lub tę wykwintną. Należy jednak pamiętać o różnych potrzebach gości. Jeśli wiesz, że w gronie zaproszonych osób są wegetarianie, weganie lub osoby z alergiami pokarmowymi, to zapewnij im dania, które będą mogli zjeść bez żadnych przeciwskazań. Zawsze warto zapytać takich gości o ich preferencje i upewnić się, że komunijne menu w domu będzie odpowiednio skomponowane.
Menu na komunię w domu może składać się z różnych potraw. Trzeba jednak zachować porządek dań i na początku podać zupę, którą przeważnie jest domowy rosół. Z kolei na obiad warto postawić na kotlety de volaille czy pierś z kurczaka i opcjonalnie kotlety warzywne lub jaglane dla wegetarian z dodatkiem pieczonych ziemniaków i bukietem surówek. Natomiast dobrym pomysłem na deser jest szarlotka na ciepło z lodami lub tradycyjny tort. Zadbaj o to, by wszystkie składniki, takie jak warzywa i owoce, były świeże. Zaopatrz się w produkty sypkie oraz nabiał i wędliny do przyrządzenia przystawek. Podczas sporządzania listy zakupów nie zapomnij także o zapasach kawy i herbaty oraz zimnych napoi.
Jeśli nie chcesz spędzić całego przyjęcia komunijnego w kuchni, to część posiłków przygotuj już wcześniej. Zaliczają się do tego przystawki i sałatki, które mogą stać w lodówce. Podobnie z zupą, którą wystarczy jedynie podgrzać przed podaniem. Z kolei mięsne dania na komunię, takie jak np. pieczeń czy szaszłyki z indyka, możesz przygotować zawczasu, a podczas spotkania jedynie wstawić je do piekarnika. Niektóre osoby decydują się także na zamówienie cateringu. W takim przypadku należy pamiętać o wyposażeniu swojej kuchni w podgrzewacze. Wszystko po to, by dania gorące na komunię nie wystygły, zanim goście zasiądą przy stole.
Jakie dania wybrać na komunię dziecka w lokalu?
Gdy zdecydujesz się na wyprawienie przyjęcia w restauracji, to nie musisz się aż tak przejmować tym, jakie menu na komunię wybrać. Właściciele lokalu z pewnością Ci doradzą. Zaletą takiej opcji jest przede wszystkim oszczędność czasu na przygotowania. Istnieje również możliwość zdecydowania się na bardziej wykwintne propozycje. Zamiast rosołu popularnym ostatnimi czasy wyborem jest zupa krem z białych warzyw lub szparagów. Na drugie danie można wybrać krewetki smażone na maśle lub polędwiczki wieprzowe, które podaje się ze szpinakiem oraz purée z ziemniaków czy kalafiora.
Wśród przystawek na komunię w menu restauracyjnym znajduje się m.in. sałatka carpaccio lub z jarmużem, gruszką i zapiekanym kozim serem. Z kolei na deser warto zdecydować się na mniejsze słodkości w słoiczkach, np. tiramisu lub większe ciasta jak sernik na zimno czy tort Pavlova.
Tradycyjne czy oryginalne menu – co warto wybrać na komunię dziecka?
Wybór konkretnego menu na komunię (tradycyjnego lub tego bardziej oryginalnego) tak naprawdę zależy od preferencji osób zaproszonych. W końcu to dla swojego dziecka, ale także dla gości organizujesz to przyjęcie. Najlepiej, by wybrany przez Ciebie obiad na komunie wpisywał się w gusta smakowe Twoich bliskich. Jeśli wiesz, że większość osób to zwolennicy tradycyjnej polskiej kuchni, to zrezygnuj z oryginalnych potraw lub zdecyduj się tylko na kilka wybranych, by pozostawić opcję spróbowania czegoś nowego.
W tradycyjnym menu na komunię z pewnością nie może zabraknąć rosołu oraz klasycznych polskich dań mięsnych, takich jak np. filet z kurczaka lub kotlet schabowy. Warto zdecydować się na kluski śląskie i różnorodne surówki. Z kolei w oryginalnej wersji warto nieco zaszaleć i postawić np. na cannelloni nadziewane ricottą i szpinakiem albo pieczoną gęś czy kaczkę.
Komunia to ważne święto w życiu dziecka, dlatego o nim nie zapominaj, a także o pozostałych młodszych gościach. Dzieci przeważnie gustują w nieco innych daniach. Można więc założyć, że zdecydowanie chętniej podejdą do tradycyjnych filetów z kurczaka lub nuggetsów niż do pieczonej kaczki ze śliwkami. Zadbaj również o ciekawe desery dla nich, np. galaretki z owocami lub babeczki. Jeśli zamierzasz je upiec samodzielnie, to upewnij się, że masz w domu wszystkie niezbędne produkty do pieczenia jak soda oczyszczona, aromat do ciast czy folia aluminiowa.
Wybór odpowiedniego jedzenia na komunię to nie lada wyzwanie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na tradycyjną, czy bardziej wykwintną wersję, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu, by nie zostawiać gotowania na ostatnią chwilę.
Czytaj również

Jaki prezent kupić na Dzień Mężczyzny?
Dzień Mężczyzny już niebawem, bo 10 marca. Z tej okazji wybranie podarunku dla bliskiej osoby może być nie lada wyzwaniem. Upominek wręcza się mężowi, chłopakowi, bratu, tacie czy np. koledze. Jaki pr

Pomysły na prezenty na Dzień Dziadka
Szukasz prezentu na Dzień Dziadka? Czasem bywa to trudne. Czy robić coś samemu, a jeśli nie, to, co kupić? Opcji wydaje się mnóstwo, a wtedy decyzja jest niemal niemożliwa do podjęcia. Oto propozycje

Pomysły na prezenty na Dzień Babci
Dzień Babci to okazja, podczas której można podziękować bliskiej osobie za jej obecność. W jaki sposób? Pomysłów wydaje się mnóstwo, dlatego każdy jest w stanie zrobić to w formie, która najbardziej o