- Strona główna
- Blog
- Dieta i zdrowie
- Dieta bananowa – jak długo powinna trwać?

Dieta bananowa – jak długo powinna trwać?
Dieta bananowa to sposób żywienia rodem z Japonii, który bazuje na bananach. Owoce te mimo wysokiej kaloryczności mają przyczynić się do szybkiego odchudzania. Dieta występuje w kilku wariantach: trzydniowym, siedmiodniowym i miesięcznym, a jej przebieg w każdym przypadku nieco się różni. Wyjaśniamy, na czym polega dieta bananowa i jakie są jej kluczowe zasady.
Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.
- Dieta bananowa, zgodnie z nazwą, jest sposobem żywienia, w którym bazuje się na bananach.
- Występuje ona w kilku wariantach - specjaliści wyróżniają 3 i 4 dniową dietę bananową, a także 7 dniową oraz miesięczną.
- Zwolennicy tej diety wskazują, iż dzięki niej można zgubić zbędne kilogramy w krótkim czasie.
- Na takiej diecie nie powinno się być zbyt długo, ponieważ nie jest ona zbilansowana.
Dieta bananowa – główne zasady i charakterystyka
Dieta bananowa to dieta odchudzająca, która ma skutkować utratą masy ciała w krótkim czasie. Jak wskazuje sama nazwa, opiera się ona na bananach, które mimo dość wysokiej kaloryczności (około 100 kcal na 100 g owocu) i wysokiego indeksu glikemicznego (65), wspierają proces odchudzania. Uzasadnieniem jej skuteczności są zawarte w bananach błonnik i węglowodany w postaci skrobi opornej. Dzięki nim osobie przebywającej na diecie bananowej dłużej towarzyszy uczucie sytości, a co za tym idzie – mniej podjada i je stosunkowo mniej niż zazwyczaj. Stosowanie diety tego typu wiąże się z dostarczaniem organizmowi dużych ilości błonnika oraz unikaniem niektórych produktów, co przekłada się na oczyszczanie organizmu z toksyn.
Fenomenalna dieta bananowa ma kilka kluczowych zalet. Przede wszystkim dostarcza ona organizmowi pakiet składników odżywczych. Banany są także bogate w witaminy i minerały, ale o tym dowiesz się więcej nieco później. Co więcej, jej stosowanie nie wymaga czasochłonnego gotowania i liczenia kalorii. Należy jednak podkreślić, że długotrwałe spożywanie mało zróżnicowanych posiłków może skutkować między innymi niedoborem ważnych składników odżywczych, dlatego do tej, jak i każdej innej diety trzeba podchodzić rozważnie. Zasady diety bananowej różnią się w zależności od jej wariantu.
Ile powinna trwać dieta bananowa?
Jak zostało już wspomniane, istnieje kilka wariantów tej diety, począwszy od wersji 3-dniowej, aż po miesięczną. Ze względu na to, że taki sposób odżywiania nie jest zróżnicowany, dostarcza organizmowi zbyt małą ilość białka i może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, dieta bananowa nie powinna trwać dłużej niż miesiąc.
Dieta bananowa 3-dniowa opiera się na spożywaniu bananów, mleka i niegazowanej wody. Określona jest również ilość płynów i pokarmu, która sprowadza się do dziennego spożycia 3 bananów, 3 szklanek mleka i minimum 2 litrów wody mineralnej. Ten sam jadłospis obowiązuje także na wydłużonej 4-dniowej diecie bananowej.
Dieta bananowa 7-dniowa pozwala na urozmaicenie posiłków o płatki owsiane, miód, jogurt i jabłka, które możesz zjeść w razie uczucia głodu między posiłkami. Również w tym przypadku należy zjadać 3 posiłki dziennie i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Z kolei jadłospis diety bananowej obowiązującej przez miesiąc jest poszerzony o inne, dowolne posiłki. W tym przypadku na śniadanie jada się same banany wraz z niegazowaną wodą, a pozostałe dania dobiera według własnych preferencji.
Czy na diecie bananowej można schudnąć?
Stosowanie 3-dniowej wersji diety pozwala schudnąć 3 kg, po tygodniu na diecie bananowej przewidywany jest spadek masy o 4-5 kg, a cały miesiąc ma skutkować zgubieniem aż 7 kg. Działanie diety bananowej z założenia skutkuje chudnięciem, jednak niektóre czynniki mogą doprowadzić do odwrotnego procesu. Przede wszystkim stosowanie diety niewymagającej liczenia kalorii szczególnie w przypadku wersji miesięcznej może doprowadzić do nieregularnego spożywania posiłków, braku uczucia sytości, a co za tym idzie – tycia. Dodatkowo przy braku diety wyprowadzającej bardzo łatwo o efekt jojo.
Czego nie jeść na diecie bananowej?
Podczas diety bananowej należy ograniczyć picie kawy, herbaty i słodkich napojów gazowanych. Z codziennego jadłospisu wyklucza się także nabiał, w tym mleko (jeśli dieta jest 7-dniowa lub miesięczna) oraz śmietanę, kefir, lody i sól. Tak, jak w przypadku każdej z diet wskazana jest rezygnacja z alkoholu i papierosów. Mało zróżnicowany sposób odżywiania może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu i skutkować przemęczeniem, rozkojarzeniem, a nawet wycieńczeniem organizmu z powodu niedoboru składników odżywczych, w szczególności wcześniej wspomnianego nabiału. Wprowadzanie do życia jakiegokolwiek rodzaju diety należy konsultować z lekarzem lub dietetykiem, którzy pomogą w opracowaniu planu żywienia bezpiecznego dla Twojego zdrowia.
Wartości odżywcze diety bananowej – potas i magnez
Zalety diety bananowej wynikają z bogactwa witamin i minerałów zawartych w bananach. W 100 g tego owocu znajduje się około 360 mg potasu oraz blisko 36 mg magnezu. Potas odgrywa kluczową rolę między innymi w prawidłowym funkcjonowaniu układu mięśniowego oraz nerwowego. Na układ nerwowy wpływa także magnez, który oprócz tego ma znaczenie w funkcjonowaniu układu naczyniowo-sercowego, a w połączeniu z innymi składnikami jest budulcem kości i zębów. Banany dostarczają także wapń, fosfor i sód oraz cenne witaminy, między innymi witaminę E, K i B6.
Dieta bananowa może wspierać zarówno odchudzanie, jak i oczyszczanie organizmu z toksyn. Pamiętaj jednak, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest przyjmowanie zróżnicowanych pokarmów, dlatego w jej stosowaniu kluczowa jest rozwaga i umiar.
Realne efekty diety bananowej: co mówią doświadczenia użytkowników?
Dieta bananowa efekty może przynieść bardzo zróżnicowane. Czy ktoś schudł na diecie bananowej? Z całą pewnością tak. Wszystko zależy od tego, czy jest to 4 dniowa dieta bananowa, bądź czy też trwa one zdecydowanie dłużej. Jedno jest pewne: jeśli w trakcie stosowania takiej diety pamiętamy o zachowaniu deficytu kalorycznego oraz pijemy odpowiednią ilość wody, z pewnością zobaczymy efekty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby cieszyć się smukłą sylwetką i odpowiednią masą ciała, należy dbać o przyjmowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków przez całe życie. Tylko wtedy nie wystąpi u nas efekt jo-jo.
Czytaj również

Czy kawa jest zdrowa? Najważniejsze fakty i mity
Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Przyjemny aromat i smak, a do tego poczucie lepszego wybudzenia się to wystarczające powody, dla których się

Wosk pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze i zastosowanie?
Wśród najbardziej znanych produktów pszczelich, pierwszy na myśl przychodzi miód, a zaraz po nim wosk pszczeli. Jest on składnikiem wielu kosmetyków i często kojarzony jest z dobroczynnymi właściwości

Dlaczego jesienią warto sięgnąć po miód ?
Jesień to pora, kiedy powinniśmy o siebie zadbać w szczególny sposób, zwłaszcza stosując odpowiednią dietę. Miód wydaje się znany od pokoleń. Częściej myśli się o nim jako o słodziku, jednak powoli wr