- Strona główna
- Blog
- Dieta i zdrowie
- Dieta bogatoresztkowa – czym jest i jakie są jej zasady?

Dieta bogatoresztkowa – czym jest i jakie są jej zasady?
Cechą charakterystyczną diety bogatoresztkowej, zwaną inaczej dietą wysokoresztkową, jest jedzenie produktów o dużej zawartości błonnika. Zalecana jest głównie osobom, które zmagają się z problemami układu pokarmowego – szczególnie w chorobach jelit. Dla kogo jeszcze jest dieta bogatoresztkowa? Co to jest dieta bogatoresztkowa? Co jeść podczas jej stosowania? Poznaj polecane produkty i dowiedz się więcej o tym sposobie żywienia.
Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.
Dieta bogatoresztkowa – na czym polega?
Głównym założeniem tej diety jest spożywanie posiłków o wysokiej zawartości błonnika. Powinny one zawierać w sobie składniki, które organizm trawi jedynie częściowo, dzięki czemu cały układ pokarmowy się oczyszcza. Jeżeli decydujesz się na spożywanie makaronu, ryżu czy warzyw powinien być on ugotowany na półtwardo np. al dente. Dlaczego? Produkty podczas takiej obróbki nie tracą cennych składników, które są konieczne do oczyszczania organizmu.
Ważną rolę w diecie odgrywa również woda. Pełni istotną rolę w diecie bogatoresztkowej. Ile pić wody? Minimalną ilością, którą należy spożywać to około 2 litry. Warto pamiętać jednak, aby stopniowo zwiększać jej ilość w diecie wraz ze wzrostem przyjmowanego błonnika. Będzie miało to wtedy odpowiedni wpływ na organizm i pomoże w jego przyswajaniu.
Charakterystyka diety bogatoresztkowej
Cechą charakterystyczną dla diety bogatoresztkowej jest zmiana spożywanej ilości błonnika. Warto przechodzić jednak na nią stopniowo, gdyż nagłe zbyt duża jego podaż może nie być dobre dla organizmu. Może doprowadzić między innymi do zaburzeń wchłaniania niektórych składników odżywczych, objawiających się wzdęciami, gazami czy bólami brzucha. Błonnik może wpływać na wchłanianie minerałów, takich jak żelazo, cynk, magnez czy wapń. W nadmiernych ilościach może to prowadzić do niedoborów tych minerałów. Równie niebezpieczne dla zdrowia jest obniżenie absorpcji niektórych leków przez błonnik.
Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, a zamierzam zwiększyć podaż błonnika w diecie, koniecznie skonsultuj to z lekarzem. Jak przygotowywać posiłki na diecie bogatoresztkowej? Dodawaj do każdego posiłku świeże warzywa i owoce. Mogą to być sałatki, warzywne dania, surówki czy świeże owoce jako zdrowa przekąska. Zastąp produkty rafinowane pełnoziarnistymi. Wybieraj chleb pełnoziarnisty, makaron z pełnego ziarna, brązowy ryż czy kasze. Dodawaj do sałatek, jogurtu czy koktajli nasiona chia, siemię lniane, pestki dyni czy orzechy.
Dietę bogatoresztkową stosuje się przy chorobach jelit. Zalecana jest również przy zaparciach, a także w leczeniu otyłości. Można również zdecydować się na przejście na nią w ramach profilaktyki, ponieważ zapobiega ona wielu chorobom cywilizacyjnym jak np. cukrzyca. Pomaga również w profilaktyce miażdżycy. Najlepiej jednak skonsultować przejście na tę dietę z dietetykiem bądź lekarzem.
Co można jeść na diecie bogatoresztkowej?
Jakie posiłki jeść na diecie bogatoresztkowej? Jadłospis diety bogatoresztkowej uwzględnia w sobie wiele produktów, które można spożywać. Wiele z nich spożywa się także na normalnej diecie, a więc nie masz konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych posiłków, aby powstrzymać nieprzyjemne dolegliwości. Co możesz jeść na diecie bogatoresztkowej? Produkty poznasz poniżej!
Przede wszystkim zalecane jest spożywanie produktów pełnoziarnistych, które są również produktami bogatoresztkowymi. Wśród nich znajduje się między innymi ciemne pieczywo razowe. Oprócz tego zaleca się spożywanie brązowego ryżu oraz pełnoziarnistego makaronu. Do diety można wprowadzić również kasze gruboziarniste. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku ta gryczana bądź jęczmienna. Warto także wprowadzić do diety otręby, owsiankę czy komosę ryżową.
Jakie produkty nabiałowe można spożywać na diecie bogatoresztkowej? Dozwolone jest między innymi jedzenie twarogu, ale również sera z chudego mleka, a także jogurtów. Oprócz tego dozwolone jest także mleko świeże i odtłuszczone. Masło natomiast możesz spożywać w niewielkich ilościach i raczej sporadycznie. Jeśli nie wyobrażasz sobie śniadanie bez kanapek, sięgnij po pasty warzywne, które nie tylko będą świetnym urozmaiceniem posiłków, ale także dostarczą Ci niezbędnych składników odżywczych.
Co ciekawe, na diecie wysokoresztkowej bezpiecznie możesz spożywać warzywa i owoce. Nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń, ale np. fasolkę, groszek czy inne wzdymające warzywa, jak cebula, czosnek czy kapusta możesz ograniczyć, gdy odczuwasz problemy z nadmiernymi gazami. Warto sięgać również po mniejsze ilości różnych orzechów, bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe. Pamiętaj jednak, że są one dość kaloryczne.
Oprócz tego dozwolone są również chude gatunki mięs, jak np. kurczak. Na diecie bogatoresztkowej dozwolone są także niektóre ryby. Dozwolona jest także większość przypraw. W mniejszych ilościach należy używać jednak tych ostrzejszych. Możesz używać również oliwy z oliwek oraz olejów np. rzepakowych.
Do picia sprawdzą się natomiast różne herbaty, a także soki warzywne i owocowe. Dozwolona jest także kawa zbożowa.
Produkty niewskazane na diecie bogatoresztkowej
Na diecie bogatoresztkowej są też produkty, których nie należy spożywać. Nie są one wskazane, jeżeli chcesz, aby Twoja dieta była skuteczna.
Przede wszystkim należy zrezygnować z potraw o wysokiej zawartości cukru. Oprócz tego niewskazana jest również czekolada oraz słodycze, a także inne posiłki i napoje z dodatkiem kakao. Warto również ograniczyć spożycie tłuszczu. Przeciwwskazane są potrawy przygotowywane na dużej ilości tłuszczu. Nie powinno się również stosować smalcu czy słoniny. Smażenie zdecydowanie lepiej zastąpić innymi metodami obróbki, np. pieczeniem z minimalnym dodatkiem tłuszczu, grillowaniem czy duszeniem.
Niewskazane jest spożywanie świeżego, jasnego pieczywa ani innych produktów z mąki pszennej. Nie powinno się również spożywać dużej ilości jajek. Ich spożycie najlepiej ograniczyć do kilku tygodniowo. Zabronione jest także tłuste mięso, nabiał i ryby. Na diecie bogatoresztkowej nie należy również spożywać alkoholu oraz napojów gazowanych. Nie poleca się także kawy oraz mocnej herbaty.
Dla kogo jest dieta bogatoresztkowa?
Komu sprawdzi się ten sposób odżywiania? Przede wszystkim osobom, które borykają się z zaparciami. Oprócz tego może być ona stosowana profilaktycznie, aby zapobiec chorobom jelit. Wśród nich wyróżnić można między innymi raka jelita, a także zespół jelita drażliwego.
Nie stosuj jej, gdy masz już problemy z układem pokarmowym. Stan zapalny może się wówczas znacznie pogłębić – głównie za sprawą dużej ilości błonnika. Dieta ta niekoniecznie sprawdzi się też u osób starszych, u których praca metabolizmu jest już spowolniona. Kiedy zatem dieta bogatoresztkowa się sprawdzi? Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, a Ty chcesz wyregulować wagę, obniżyć cholesterol bądź utrzymać cukier na odpowiednim poziomie. Niektóre formy błonnika mogą pomóc w łagodzeniu objawów IBS, takich jak bóle brzucha czy zaburzenia rytmu wypróżnień. Jednak ten fakt należy skonsultować ze specjalistą.
Czy dieta bogatoresztkowa dla dzieci jest możliwa? Po części tak, ponieważ może być przydatna kiedy dziecko boryka się z zaparciami. Warto jednak stosować ją zgodnie z zaleceniami lekarza. Jak jeść w diecie bogatoresztkowej dla dzieci? Przepisy na posiłki z błonnikiem należy wdrażać stopniowo. Oprócz tego należy przekonać dziecko do picia dużej ilości płynów. Ważne jest również, by proponować dziecku takie pokarmy, które faktycznie lubi, a zachęcać je do nowości.
Korzyści ze stosowania diety bogatoresztkowej
Jakie korzyści niesie przebywanie na diecie bogatoresztkowej? Stosowanie jej nawet profilaktycznie może uchronić każdego od zachorowania między innymi na cukrzycę (redukcja poziomu glukozy) i miażdżycę (redukcja między innymi poziomu trójglicerydów). Oprócz tego dzięki niej można wyrobić sobie również zdrowe nawyki żywieniowe. Dieta wspomaga również pracę jelit, co pozwala zapobiegać męczącym zaparciom.
Choć stosowanie diety bogatoresztkowej może być dobre dla zdrowia, to warto jednak mimo to przed rozpoczęciem jej skonsultować się z lekarzem. W ten sposób możesz mieć pewność, że dieta będzie dla Ciebie skuteczna, a także nie przyniesie żadnych skutków ubocznych, a jej efekty będą szybkie i zadowalające.
Czytaj również

Czy kawa jest zdrowa? Najważniejsze fakty i mity
Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Przyjemny aromat i smak, a do tego poczucie lepszego wybudzenia się to wystarczające powody, dla których się

Wosk pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze i zastosowanie?
Wśród najbardziej znanych produktów pszczelich, pierwszy na myśl przychodzi miód, a zaraz po nim wosk pszczeli. Jest on składnikiem wielu kosmetyków i często kojarzony jest z dobroczynnymi właściwości

Dlaczego jesienią warto sięgnąć po miód ?
Jesień to pora, kiedy powinniśmy o siebie zadbać w szczególny sposób, zwłaszcza stosując odpowiednią dietę. Miód wydaje się znany od pokoleń. Częściej myśli się o nim jako o słodziku, jednak powoli wr