- Strona główna
- Blog
- Dieta i zdrowie
- Dieta okienkowa, czyli dieta 8-godzinna. Schemat i skuteczność

Dieta okienkowa, czyli dieta 8-godzinna. Schemat i skuteczność
Obecnie można wybierać spośród wielu diet, które wspomagają nie tylko zrzucenie wagi, ale również wpływają na poprawę układu trawiennego oraz regulację hormonów. Dieta okienkowa to dieta z rodzaju postów przerywanych. Na czym polega? Co jeść na diecie okienkowej? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!
Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.
- Dieta okienkowa polega na tym, że spożywa się posiłki wyłącznie w określonych godzinach w ciągu doby, a w pozostałym czasie należy stosować post.
- Najpopularniejszą jej odmianą jest 8 16 - polega to na tym, iż okno żywieniowe trwa przez 8 godzin w ciągu doby, a post - 16.
- Atutem diety jest fakt, iż nie istnieją restrykcyjne wytyczne co do pokarmów, jakie można spożywać. Specjaliści zachęcają jednak, by unikać cukrów prostych.
- Jednym z elementów wpływających na sukces tej diety jest konieczność picia jak największej ilości wody - najlepiej minimum 3 litrów dziennie.
Na czym polega dieta okienkowa?
Dieta okienkowa to rodzaj diety IF – Intermittent Fasting, znana inaczej jako post przerywany. Nazywana jest także dietą 8-godzinną, ponieważ polega na spożywaniu posiłków przez 8 godzin w ciągu dnia. Kolejne 16 godzin to czas postu, kiedy można jedynie pić wodę lub inny zdrowy napój np. herbatę czy świeżo wyciskany sok. Dieta ta często stosowana jest do redukcji masy ciała, zatem najczęściej zaleca się spożywanie pełnowartościowych posiłków, które głównie będą składać się z warzyw. Dieta ta nie ma restrykcyjnych ustaleń odnośnie do tego, co można, a czego nie można spożywać, jednak aby post miał sens, najlepiej unikać węglowodanów i cukrów prostych. Posiłkiem także nie powinien być fast food.
Dieta 8-godzinna – jak wpływa na zdrowie?
Dieta okienkowa to dobry sposób na racjonalne rozplanowanie sobie pełnowartościowych posiłków, które powinny nasycić na długo. Dieta z pewnością jest wyzwaniem dla podjadaczy, którzy w ciągu dnia lub wieczora lubią zjeść różne przekąski. Dzięki wyzwaniu, jakim jest dieta okienkowa 8-godzinna, nauczysz się samokontroli i przestaniesz podjadać między posiłkami.
Produkty zalecane i niewskazane na diecie okienkowej
Podczas stosowania diety okienkowej można jeść wszystko, jednak aby uzyskać pożądane rezultaty, warto zapoznać się z tym, jakie produkty są wskazane i niewskazane podczas diety okienkowej. Zasady pomogą Ci w zaplanowaniu swoich posiłków, a dzięki temu stworzysz indywidualną rutynę w ciągu dnia.
Produkty wskazane podczas diety okienkowej
Dobrym sposobem na ścisłe trzymanie się diety jest wcześniejsze przygotowanie swojego jadłospisu na kilka dni do przodu. Dzięki temu wiadomo, jakie produkty są potrzebne do przygotowania potraw. W momencie, kiedy wiesz, że pójdziesz do sklepu, zaplanuj swoje zakupy i zapisz na kartce lub w notatkach na telefonie listę zakupów. Dieta okienkowa – co jeść? Oto przykładowa lista:
- warzywa;
- chude mięso;
- owoce;
- kasza;
- ryż;
- pełnoziarniste produkty (mąkę, chleb, makaron);
- miód;
- orzechy;
- nasiona;
- płatki owsiane;
- jajka;
- oliwę z oliwek;
- nabiał (mleko, sery, jogurt naturalny).
Produkty niewskazane podczas diety okienkowej
Podczas diety okienkowej nie trzeba sobie odmawiać wielu rzeczy, jednak najlepiej jest odżywiać się maksymalnie zdrowo, tak aby posiłki były w pełni zbilansowane. Dania powinny dostarczać odpowiednią ilość tłuszczy, białka i witamin. Istnieją jednak pewne produkty, które nie są zalecane podczas diety i należy ich unikać lub w pełni usunąć ze swojego jadłospisu. Jakie produkty nie są wskazane:
- węglowodany proste;
- cukier;
- niezdrowe tłuszcze;
- fast foody.
Kaloryczne desery oraz dania smażone na głębokim oleju są niewskazane w każdej diecie. Są one źródłem wielu problemów i chorób cywilizacyjnych m.in. nadciśnienia, które skutkuje zawałem. Nie wolno również spożywać słodkich napojów gazowanych, które w swoim składzie zawierają głównie niezdrowy cukier.
Dieta okienkowa nie nakazuje rezygnowania z żadnego produktu. Jednak spożywanie alkoholu powoduje spowolnienie spalania masy mięśniowej, a w dużych ilościach często źle działa na cały organizm. Warto zatem ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z picia alkoholu na czas trwania diety. To samo tyczy się papierosów.
Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego na diecie okienkowej
Stosowanie diet, aby schudnąć, często wiąże się z pilnowaniem kaloryczności posiłków. Ile jednak potrzeba dostarczyć kalorii podczas diety okienkowej? Tak naprawdę nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Każdy organizm jest inny, a zapotrzebowanie kaloryczne oblicza się na podstawie:
- płci;
- wieku;
- wzrostu;
- masy ciała;
- aktywności fizycznej;
- warunków fizjologicznych.
W internecie istnieje wiele kalkulatorów, które mogą pomóc w obliczaniu swojego zapotrzebowania kalorycznego na każdej diecie. Jednak najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem na prawidłowe zapoznanie się ze swoimi potrzebami, jest pójście do specjalisty – w tym przypadku do dietetyka, który odpowiednio dobierze kaloryczność Twojego dziennego jadłospisu. Podczas diety okienkowej pamiętaj o tym, że musisz swojemu organizmowi dostarczyć w ciągu 8 godzin odpowiednią ilość energii, tłuszczu i białka, aby mieć siłę na cały dzień. Jeśli nie masz pewności, jak zrobić to samemu, zgłoś się po pomoc do lekarza.
Dieta okienkowa – 8 godzin z żywieniem i 16 godzin postu
Co jeść na diecie okienkowej? Dieta okienkowa 8-godzinna to sposób odżywiania, który polega na jedzeniu pełnowartościowych i zdrowych posiłków przez 8 godzin od przebudzenia. Pozostałe 16 godzin polega na tzw. głodówce. Ważną zasadą jest całkowity brak podjadania w tym czasie. Jak powinno zatem wyglądać menu?
W zależności od tego, w jaki sposób się odżywiasz, do jadłospisu diety okienkowej możesz dobrać odpowiednio zbilansowane posiłki. Oto najlepsze dieta okienkowa - przepisy. Poniżej przedstawiamy pomysł na jadłospis na 1 dzień!
Śniadanie
Zaraz po przebudzeniu rozpocznij swój dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną, dzięki temu przygotujesz jelita do działania. Następnie zjedz 2 kanapki z szynką z indyka, awokado, masłem, sałatą, pomidorem i do tego jedno jajko na twardo ze szczypiorkiem. Do śniadania wypij także kawę lub herbatę.
Lunch
Na lunch zjedz miseczkę sałatki z rukolą, mozzarellą, pomidorem, ogórkiem, kukurydzą, cebulą i grillowaną piersią z kurczaka. Do tego możesz zjeść 2 małe kromki bagietki z masłem czosnkowym. Do lunchu wypij szklankę wody.
Obiad
Świetnym i zbilansowanym obiadem jest risotto z warzywami.
Podwieczorek
Jeśli lubisz słodycze i nie chcesz z nich rezygnować, to na podwieczorek możesz zjeść pudding chia z czekoladowym sosem i owocami.
Kolacja
W przypadku, gdy pierwszy posiłek był spożyty o godzinie 9, to kolacja powinna zostać zjedzona o 17. Jako ostatni posiłek proponujemy lekką zupę krem z pieczonych warzyw czerwonych. Do każdej potrawy pamiętaj o wypiciu szklanki wody, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Jadłospis można modyfikować w taki sposób, aby 8 godzin spożywania posiłków nasyciło Cię na następny dzień.
Wiele osób zastanawia się, jak wygląda kwestia dieta okienkowa - mizeria - okazuje się, że śmiało można ją spożywać będąc na takiej diecie.
Założenia diety okienkowej
Dieta okienkowa zasady ma następujące: przede wszystkim należy wiedzieć o tym, że pod względem założeń dieta okienkowa jest dość wyjątkowa. Dieta okienkowa 8 godzinna sprowadza się do spożywania czterech posiłków podczas okna żywieniowego, które odpowiadają za 25 procent dziennego zapotrzebowania. Czas trwania przerw pomiędzy poszczególnymi posiłkami powinien wynosić około 3 godziny.
Najważniejsza zasada tej diety mówi o tym, że konieczne jest utrzymanie postu podczas 16 godzin w ciągu doby. Warto też pamiętać o tym, aby kolację spożywać najpóźniej na 3 godziny przed pójściem spać. Aby dieta okienkowa efekty przyniosła pożądane, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Specjaliści zalecają, aby pić jak najwięcej wody. Oprócz tego, można wybierać kawę i herbatę. Stanowczo odradza się picie napojów gazowanych, ponieważ zawierają one cukier.
Dieta okienkowa – rodzaje
Dieta okienkowa zasady może mieć zróżnicowane. Wszystko zależy od tego, na jaki jej rodzaj się zdecydujemy. Najpopularniejsze rodzaje to:
- dieta 8 na 16 - polega ona na tym, iż istnieje 8-godzinne okno żywieniowe, w czasie którego spożywa się posiłki, a post trwa 16 godzin,
- dieta 10 na 14 - jej wyróżnikiem jest fakt, iż okno żywieniowe trwa 10 godzin, zaś post 14,
- dieta 5 na 2 - zakłada, że 2 dni w tygodniu stosuje się ścisły post, zaś w inne dni można odżywiać się w sposób pozbawiony restrykcji.
Po jakim czasie widać efekty diety 8 16?
Dieta okienkowa 8 godzinna - kiedy przynosi efekty? Jeśli stosujemy się do wszystkich jej zasad, po miesiącu masa ciała powinna być mniejsza o około 2-3 kg. Ważne jest to, by pamiętać o zachowaniu deficytu kalorycznego. Trzeba mieć też na uwadze fakt, że tylko systematyczność i wytrwałość jest gwarancją osiągnięcia sukcesu. W przeciwnym razie dieta okienkowa skutki uboczne może przynieść.
Jak długo można być na diecie 8 16?
Nie istnieją żadne ograniczenia czasowe co do możliwości stosowania diety 8 16. Oznacza to, że jeśli uważamy, że taka dieta jest dla nas zdrowa oraz czujemy się na niej dobrze, możemy ją kontynuować przez całe swoje życie. Warto jednak przed jej rozpoczęciem skonsultować się z lekarzem oraz dietetykiem, aby ustalił Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, tak by mimo diety, dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników.
Czytaj również

Czy kawa jest zdrowa? Najważniejsze fakty i mity
Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Przyjemny aromat i smak, a do tego poczucie lepszego wybudzenia się to wystarczające powody, dla których się

Wosk pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze i zastosowanie?
Wśród najbardziej znanych produktów pszczelich, pierwszy na myśl przychodzi miód, a zaraz po nim wosk pszczeli. Jest on składnikiem wielu kosmetyków i często kojarzony jest z dobroczynnymi właściwości

Dlaczego jesienią warto sięgnąć po miód ?
Jesień to pora, kiedy powinniśmy o siebie zadbać w szczególny sposób, zwłaszcza stosując odpowiednią dietę. Miód wydaje się znany od pokoleń. Częściej myśli się o nim jako o słodziku, jednak powoli wr