InPost Fresh

Jak czytać symbole na piekarniku?

21 lutego 2023
5 min

Obsługa piekarnika wydaje się czymś banalnie prostym. Jednak zdarza się, że dana osoba nie wykorzystuje wszystkich możliwości urządzenia. Często przyczyną jest nieznajomość symboli znajdujących się na pokrętle kuchenki. Co oznaczają symbole na piekarniku?

Jakie funkcje posiada piekarnik elektryczny?

Nowoczesne piekarniki są wyposażone w wiele funkcji, które mogą różnić się w zależności od modelu. Z tego względu warto zajrzeć do instrukcji urządzenia, aby mieć świadomość, co oznaczają znaki na piekarniku. Standardem jest funkcja statyczna, czyli grzanie z góry i z dołu (osobno bądź z dwóch stron jednocześnie). Grzanie statyczne świetnie sprawdza się do delikatnych wypieków jak np. biszkopt, a także chleb.

Powszechną opcją jest także termoobieg, który umożliwia rozprowadzanie ciepłego powietrza przy pomocy dmuchawy. Z kolei miłośnicy domowej pizzy powinni zwrócić uwagę na oznaczenie funkcji piekarnika w postaci poziomej kreski na dole z wentylatorem w kółku. Oznacza ona połączenie termoobiegu ze statycznym grzaniem dolnym. Do pieczenia pizzy sprawdzi się także opcja grilla z termoobiegiem.

Wśród oznaczeń w piekarniku elektrycznym warto szukać także opcji szybkiego nagrzewania, grillowania, rozmrażania potraw czy funkcji mikrofali. Niektóre egzemplarze mogą posiadać jeszcze więcej innych opcji. Warto podkreślić, że oznaczenia piekarnika w zależności od producenta mogą się różnić. Zazwyczaj są one jednak do siebie zbliżone, dlatego użytkownik nie powinien mieć problemu z ich rozpoznaniem, np. po zakupie nowego urządzenia.

 

Co oznaczają znaczki na piekarniku? Funkcja samoczyszczenia

Niektóre nowoczesne piekarniki wyposażono w opcję samoczyszczenia. Jest to bardzo przydatna funkcja, która w znacznym stopniu ułatwia utrzymanie urządzenia w dobrym stanie. Piekarnik może wykorzystywać w tym celu parę, dopalanie katalityczne oraz pyrolizę.

Czyszczenie parowe najczęściej opiera się na wyposażeniu urządzenia w specjalny zbiornik, który należy wypełnić wodą. Następnie w wyniku podwyższenia temperatury w piekarniku woda paruje, a zanieczyszczenia, przypalenia i zaschnięty brud stają się rozmiękłe. Wobec tego później o wiele łatwiej jest usunąć zabrudzenia mechanicznie, np. przy użyciu ścierki i środka do czyszczenia piekarnika. Istnieją różne wersje oznaczenia funkcji piekarnika w postaci czyszczenia parą. Zazwyczaj przedstawiają symbol pojemnika z wodą lub pojedynczych kropli.

Na rynku dostępne są także piekarniki z funkcją czyszczenia katalitycznego. Polega ona na pokryciu wnętrza urządzenia emalią katalityczną. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich wkładów z tą substancją. Jej właściwości polegają na izolacji tłuszczu i zabrudzeń, które następnie są usuwane przy pomocy spalania. Można spotkać urządzenia z symbolem czyszczenia katalitycznego w formie gwiazdek.

Najbardziej zaawansowaną funkcją jest natomiast czyszczenie pyrolityczne. Jest to wypalanie wszelkich zanieczyszczeń przy pomocy bardzo wysokiej temperatury, najczęściej około 500 stopni Celsjusza. Brud jest wypalany i zamienia się w popiół. Ponadto dużą zaletą czyszczenia pyrolitycznego jest usuwanie bakterii z wnętrza piekarnika. Również w tym przypadku oznaczenia mogą być różne. W niektórych piekarnikach funkcję czyszczenia pyrolitycznego symbolizują kwadraty w zróżnicowanych rozmiarach (od największego do najmniejszego) ustawione w trzech rzędach.

Grill w piekarniku – oznaczenie

Wiele nowoczesnych piekarników wyposażono w opcje grillowania. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnego grilla w chłodne dni, ale nie tylko. Sprawdzi się do przyrządzania mięs, np. kurczaka. Funkcję można wykorzystać także do grillowania warzyw i zapiekanek. Oznaczeniem grilla na piekarniku jest szereg trójkątów lub zygzak umieszczony w górnej części kwadratu. Z kolei oznaczeniem grilla w piekarniku wraz z termoobiegiem jest zygzak wraz z wentylatorem.

Oznaczenie termoobiegu na kuchence elektrycznej

Przy pomocy termoobiegu można piec wiele dań umieszczonych na kilku blachach jednocześnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest szybsze przyrządzenie obiadu, np. składającego się z mięsa i ziemniaków. Na osobnej blasze można także umieścić inne warzywa. Należy jednak pamiętać, że czas ich pieczenia jest krótszy niż w przypadku mięsa. Termoobieg dobrze sprawdzi się także do pieczenia ryb. Jego symbolem na piekarniku jest wentylator umieszczony w kółku.

Jakie wyróżniamy oznaczenia w piekarniku elektrycznym?

Podsumowując, wśród podstawowych oznaczeń na pokrętle piekarnika wymienia się przede wszystkim grzanie statyczne z góry, dołu lub z obu stron. Oznaczeniem pieczenia w piekarniku w tym przypadku jest prosta, pozioma kreska umieszczona na górze lub na dole – w zależności od źródła ogrzewania. Funkcja termoobiegu to natomiast znaczek na piekarniku w postaci wentylatora. W przypadku połączenia termoobiegu z nagrzewaniem statycznym powyżej lub poniżej dmuchawy znajduje się pozioma kreska. Z kolei opcja grillowania jest oznaczona regularnie łamaną linią (zygzakiem). Funkcja może łączyć się z termoobiegiem.

Co więcej, funkcja grilla w postaci zygzaka to nie wszystko. Opcją, która pozwala na pieczenie mięs w całości, jest obrotowy rożen. Za jego sprawą grillowane potrawy są upieczone równomiernie. To idealna funkcja do przygotowania grillowanego kurczaka. Jej oznaczenie to pozioma linia z symetrycznymi, regularnymi pętlami. Warto wspomnieć również o bardzo przydatnej opcji rozmrażania potraw, która sprawdza się szczególnie się w sytuacji, gdy użytkownikowi zależy na jak najszybszym, a co najważniejsze – higienicznym rozmrożeniu produktów spożywczych. Można wykorzystać ją do rozmrożenia mięs, warzyw czy owoców. Symbol rozmrażania to wentylator i kropla wody.

Niektóre urządzenia posiadają także funkcję szybkiego nagrzewania. Ta również pozwala zaoszczędzić sporo czasu podczas gotowania. Zazwyczaj oznaczenie na piekarniku elektrycznym odpowiadające za przyspieszone nagrzewanie to wentylator z falą złożoną z trójkątów u góry. Do szybkiego podgrzewania dań przydatna jest funkcja mikrofali. Na piekarnikach oznacza się ją najczęściej kilkoma falowanymi liniami. Inną ciekawą opcją jest podgrzewanie naczyń. Stosuje się ją, aby zachować ciepło potraw nawet po podaniu. Zazwyczaj oznaczeniem na kuchence elektrycznej, które odpowiada za tą funkcję, są po prostu naczynia.

Symbole na piekarniku – dodatkowe funkcje

Niektóre kuchenki elektryczne mają także dodatkowe opcje niezwiązane bezpośrednio z przyrządzaniem potraw. Jedną z nich jest blokada rodzicielska. Jej zadaniem jest zablokowanie możliwości włączenia nagrzewania czy zmiany wybranego programu. Taka możliwość pomaga zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Jest to szczególnie istotne również pod względem bezpieczeństwa innych domowników, ponieważ nieodpowiedzialna obsługa piekarnika może skutkować pożarem. Urządzenia pozwalają także na oświetlenie wnętrza bez jednoczesnego nagrzewania piekarnika. Ta opcja sprawdzi się np. podczas czyszczenia piekarnika i zazwyczaj jest oznaczona symbolem żarówki.

Czytaj również