zapalona świeca sojowa

Jak zrobić świecę sojową w domu?

1 września 2024
5 min

Chcesz stworzyć własną świecę sojową? Pomożemy Ci w tym! Zyskasz w ten sposób ekologiczny i unikalny produkt. To naprawdę proste do wykonania, a zwłaszcza po zapoznaniu się z napisanym przez nas szczegółowym poradnikiem. Przygotuj się na zabawę w stylu DIY!

Jak zrobić świece sojowe, czyli co warto wiedzieć przed rozpoczęciem?

Świeczka z wosku sojowego pięknie pachnie i doskonale prezentuje się w różnych przestrzeniach. Tego typu wosk ma pochodzenie roślinne. Cechuje się biodegradowalnością i spala się w zdrowszy i dłuższy sposób niż w przypadku parafiny. Jak więc zrobić świece sojowe?

Czego trzeba dowiedzieć się przed rozpoczęciem pracy nad świecą sojową handmade? Przede wszystkim zadbaj o wysoki poziom bezpieczeństwa. Najlepiej wybierać stabilne powierzchnie z dala od łatwopalnych materiałów. Poza tym pierwsze rozpalanie powinno odbyć się w warunkach kontrolowanych. Warto mieć pod ręką coś do ugaszenia ewentualnego ognia.

Świeczki sojowe DIY – przydatne informacje

Wszystkie świeczki sojowe można dowolnie modyfikować. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do nich składniki zapachowe lub barwniki.

Wybierając pojemniki na świece, należy bezwzględnie upewnić się, że są one odporne na wysokie temperatury. Najlepiej sprawdzą się, m.in.:

  • szklane słoiki;
  • metalowe puszki;
  • ceramiczne naczynia.

Gotowego produktów nie można stawiać w okolicy firan oraz innych tkanin. Nieodpowiednie będą również strefy, gdzie jest dużo roślin.

Wosk sojowy kontra parafina – istotne różnice

Czego jeszcze warto dowiedzieć się na temat wosku sojowego? Jego spalanie nie powoduje wydzielania się m.in. benzenu i toluenu. Wosk sojowy ma niską temperaturę topnienia – około 50°C. Odpowiednio rozgrzany nie powoduje oparzeń podczas kontaktu ze skórą. Z tego powodu można z powodzeniem używać go podczas masaży. Ma on właściwości odżywcze i nawilżające dla naskórka.

Na tym nie koniec zalet. Wosk sojowy dobrze utrzymuje zapachy, a zwłaszcza w porównaniu do parafiny.

Jedyny minus to jego cena. Jest ona wyższa niż w przypadku np. parafiny.

Co będzie potrzebne do przygotowania świecy sojowej?

Jak wygląda przepis na świecę sojową? Przedstawiamy listę potrzebnych składników:

  • wosk sojowy – granulat;
  • knoty – bawełniane lub drewniane;
  • pojemniki – odporne na wysoką temperaturę;
  • barwniki – podstawowe kolory (żółty oraz czerwony i niebieski);
  • olejki eteryczne – ulubione warianty;
  • termometr – potrzebny do ustalania temperatury topnienia wosku;
  • dwa garnki – do kąpieli wodnych;
  • pałeczki do mieszania – drewniane.

W InPost Fresh kupisz nie tylko komponenty potrzebne do wykonania DIY świeczek. Znajdziesz tu także, m.in. składniki do różnych potraw, alkohole, a nawet środki czystości i kosmetyki oraz produkty higieniczne.

Jak zrobić świecę z wosku sojowego?

Jak się robi świecę sojową? Bardzo prosto. Najpierw należy rozłożyć gazetę lub papier do pieczenia, co ochroni powierzchnię przed przypadkowo rozlanym woskiem. Następnie wybierz odpowiednie pojemniczki i upewnij się, że są one czyste oraz suche. Nie powinny być w żaden sposób wilgotne. Na ich dnie musisz przymocować knoty (czyli sznurki). Możesz dokonać tego na dwa sposoby: przy użyciu fachowego spoiwa lub kilku kropel rozgrzanego wosku.

Potem musisz rozgrzać wosk sojowy w podwójnym garnku. W drugim ma znaleźć się wrzątek – para wodna podgrzeje dno pierwszego i stopi zawartość w kontrolowany sposób. To idealna metoda na zyskanie pewności tego, że w żadnym momencie procesu nie zostanie przekroczona temperatura 100°C.

Jak zrobić zapachową świecę sojową? Dodać w tym momencie wybranego olejku eterycznego. Ma on stanowić około 15-20% całości mikstury. Nie bój się eksperymentować. Unikalne kombinacje aromatów staną się naprawdę niepowtarzalne i niemożliwe do kupienia w sklepie. Do mieszanki możesz dodać także kolorowy barwnik.

To już prawie koniec. Pozostaje przelać wosk do przygotowanych pojemniczków i poczekać na jego wystygnięcie. Potem przytnij knoty na długość około 0,5 cm nad powierzchnią wosku – zapewni to bezpieczne i równomierne palenie świecy.

Alternatywne metody rozpuszczania wosku

Niską temperaturę spalania tego produktu z soi można wykorzystać w konkretnym celu. Wosk tego typu topi się niemalże w temperaturach pokojowych. Jak zrobić świeczki sojowe bez konieczności roztapiania produktu w garnku przy użyciu kuchenki? Wystarczy postawić naczynie z woskiem na rozgrzanym kaloryferze. Sposób ten może okazać się czasochłonny, ale nie wymaga większej ingerencji.

Olejki eteryczne – ile olejku do świecy?

Trzeba wlać około 40-50 kropel płynu na 500 ml gorącego wosku. Jeżeli aromat okaże się niewystarczający, dodawać po 10 kropel aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Dla zwiększenia aromatu można skusić się o dodanie suszonych kwiatów. Duży plus takiego rozwiązania stanowi ciekawy wygląd świecy po zastygnięciu.

Od czego należy zacząć tworzenie świecy sojowej?

Należy zacząć od zapoznania się z teoretycznymi błędami przy robieniu świec sojowych. Taka wiedza bywa kluczowa nie tylko dla bezpieczeństwa, ale również pod względem zaoszczędzenia pieniędzy. Szczególnie problematyczne może okazać się nieprawidłowe przymocowanie knota. Wówczas będzie on przesuwać się podczas nalewania wosku, a to poskutkuje jego nierównomiernym spalaniem. Zwróć więc uwagę na to, czy sznureczek jest na pewno wyśrodkowany i stabilny.

Nie przegrzewaj wosku. Takie działanie negatywnie wpłynie na jego strukturę, a przy tym uszkodzeniu ulegnie również dodany barwnik i zapach świec. To prosty sposób na wyrzucenie pieniędzy w błoto. Niektóre płyny eteryczne bywają kosztowne. Najlepiej więc wykorzystać tańsze zamienniki podczas pierwszych prób tworzenia. Sam wosk trzeba przelewać ostrożnie i nieśpiesznie. Zbyt szybkie działanie może spowodować powstawanie pęcherzyków powietrza. Będą one wyglądać nieestetycznie.

Świece muszą być przechowywanie w chłodnych i suchych strefach. Nieodpowiednie będą dla nich parapety, a zwłaszcza w upalne dni. Ich temperatura topnienia jest niższa niż w przypadku wariantów z wosku parafinowego lub pszczelego.

Dlaczego warto robić samodzielnie świece sojowe?

Warto robić samodzielnie świece sojowe z kilku powodów. Przede wszystkim jest to opcja na bycie eko. Poza tym w ten sposób da się stworzyć estetyczną, wyjątkową ozdobę do domu. Świeczka sojowa spala się czysto i nie wydziela szkodliwych oparów. Będzie odpowiednia dla alergików i osób zmagających się z wrażliwym układem oddechowym.

Oprócz tego chcielibyśmy przypomnieć o tym, że tworząc świece w domu, masz pełną kontrolę nad ich:

  • zapachem;
  • kolorem;
  • wyglądem.

Możesz dowolnie eksperymentować. Potrzebujesz produktu do masażu? Wystarczy dodać do wosku masło shea. Poza tym świece DIY nadają się doskonale na prezent dla znajomych lub rodziny. Zapewne zrobią one ogromne wrażenie na obdarowywanych. Teraz wiesz już, jak samemu zrobić świece sojowe. Nie pozostaje nic innego niż spróbować. Rozpocznij od skompletowania potrzebnych produktów – postaw na InPost Fresh i wygodną dostawę do domu!

Czytaj również