kobieta z materiałową torbą z zakupami

Jak dbać o środowisko? Praktyczne porady

29 czerwca 2023
5 min

Środowisko naturalne to wspólne dobro wszystkich, a co za tym idzie, warto, aby każdy człowiek dołożył swoją cegiełkę do jego ochrony. Co ważne, by pomóc przyrodzie, nie trzeba wkładać wiele wysiłku. Czasem wystarczy drobna zmiana codziennych nawyków, a w innych przypadkach uważne wybieranie artykułów codziennego użytku. Jak więc zadbać o naturę? Wystarczy zastosować się choć do kilku wskazówek z tego zbioru praktycznych, a przy tym prostych porad.

Jak można samodzielnie dbać o środowisko?

Wiele osób zastanawiających się, co możemy zrobić dla środowiska naturalnego, ucieszy zapewne informacja, że wystarczą do tego drobne zmiany codziennych zachowań. Na początek warto zastanowić się nad tym, ile rzeczy nadających się do naprawy wyrzuca się zbyt szybko. Dla przykładu, zamiast wyrzucać uszkodzoną odzież, można dać jej drugie życie. W jaki sposób? Skarpety, w których zrobiła się dziura, da się zacerować, a na koszulkę ze starym, spranym nadrukiem naszyć nowy motyw. W ten sposób zyskuje nie tylko natura, ale i człowiek, ponieważ może pochwalić się wyjątkowym ubraniem.

Wielu rzeczy nie da się samodzielnie naprawić, ponieważ potrzeba do tego fachowej wiedzy lub specjalistycznych narzędzi. Za przykład mogą posłużyć buty. Choć dziś coraz trudniej znaleźć szewca, warto zadać sobie odrobinę wysiłku i zanieść obuwie do naprawy. Zasady dotyczące tego, jak dbać o Ziemię dobrze jest stosować również w stosunku do innych przedmiotów codziennego użytku. Nie trzeba wyrzucać m.in. toreb i plecaków. Urwany pasek czy poszarpaną podszewkę często da się przyszyć na nowo we własnym zakresie. Jeśli to niemożliwe, można poszukać kaletnika, który zrobi to przy pomocy specjalnej maszyny do szycia.

Kolejnym sposobem dbania o środowisko jest utylizacja baterii i zepsutego sprzętu elektronicznego. Mniejsze przedmioty takie jak smartfony można oddać w punktach prowadzonych przez sklepy sprzedające tego typu urządzenia. Oprócz tego kosze na zużytą elektronikę znajdują się w niektórych sieciach marketów. Jeśli jednak nie jest to konieczne, nie ma potrzeby ich wyrzucać. Często drobna naprawa w serwisie pogwarancyjnym wystarcza, by sprzęt ponownie zaczął działać. Co więcej, przywrócenie mu funkcjonalności bywa niekiedy tańsze niż zakup nowego sprzętu.

 

Oszczędzanie wody w domu

Proste i nieuciążliwe w codziennym życiu zasady dbania o środowisko dotyczą również m.in. higieny. Dobrym pomysłem jest więc zmienić nawyk trzymania odkręconego kranu w trakcie mycia zębów. Jest to duże marnotrawstwo, któremu można łatwo zapobiec, puszczając wodę dopiero po skończeniu szczotkowania. Warto też ograniczyć zużycie wody wykorzystywanej do kąpieli. Jeśli to możliwe, lepiej zastąpić wannę prysznicem.

O tym, jak możemy dbać o środowisko naturalne, można też przekonać się na przykładzie rachunków za wodę. Duża część sumy wydawanej na dostęp do wodociągów wynika z niewłaściwego, a przy tym nieekologicznego mycia naczyń. Z tego powodu dobrze jest rozważyć zakup zmywarki. Jeśli to niemożliwe, istnieje inna skuteczna metoda, czyli czyszczenie naczyń w wodzie stojącej w zlewozmywaku. Z kolei po postawieniu pod kranem miski ciecz wykorzystana do opłukiwania warzyw i owoców przyda się do podlania roślin domowych.

Segregacja śmieci

Dbanie o środowisko naturalne wymaga przyswojenia sobie zasad recyklingu odpadów. By był on możliwy, konieczna jest ich segregacja według ściśle określonych reguł. Śmieci wykonanych z tworzyw takich jak plastik, metal i szkło nie powinno się mieszać, ponieważ można je odzyskać i stworzyć z nich nowy produkt. Dobrym przykładem jest stłuczka szklana, z której wykonuje się rzeczy o właściwościach nieodbiegających od przedmiotów wyprodukowanych z masy użytej po raz pierwszy.

Niestety, nie wszystkie odpady da się poddać recyklingowi. Mimo tego nie należy ich pochopnie wrzucać do kontenera na odpady mieszane. Niektóre z nich, np. meble, opony, materiały budowlane oraz puszki po farbach i lakierach powinny być składowane w specjalnych pojemnikach. W przeciwieństwie do innych nie są one umieszczane na stałe pod domami, co oznacza, że podstawia się je pod budynek na życzenie osoby zamawiającej.

Jak dbać o ekologię, jeśli w danej okolicy trudno o kontener na odpady nienadające się do wyrzucenia do innych koszy? Wiele gmin prowadzi punkty utylizacji odpadów komunalnych. Co ważne, nie zawsze trzeba je zanosić w wyznaczone miejsce. W wielu miejscach w Polsce pod domy podjeżdżają samochody zbierające takie rzeczy. W większych miastach jeżdżą zgodnie z harmonogramem, będąc w określonym dniu na którymś z osiedli. Co ważne, takie wozy pojawiają się też w określonych godzinach i są dostępne dla okolicznych mieszkańców przez kilka kolejnych.

Przy segregowaniu odpadów do recyklingu zwróć też uwagę na substancje zalegające w wyrzucanych pojemnikach, torbach i reklamówkach. Przed umieszczeniem ich w kontenerze powinny zostać umyte. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Butelki po oleju, zatłuszczony papier do pieczenia i plastikowe worki nie nadają się do recyklingu. Z tego powodu zaleca się wrzucanie ich do koszów na odpady zmieszane. Co więcej, dbaj o środowisko odpowiedzialnie, uprzednio zapoznając się z informacjami napisanymi na etykiecie naklejonej na kontener. Wymienione są na nich wszystkie kategorie produktów, które do danego kosza można wrzucić.

Stosowanie ekologicznych środków czystości

Ekologiczne nawyki ułatwiają także robienie świadomych zakupów. W trakcie wybierania artykułów do sprzątania warto postawić na nieszkodliwe dla środowiska preparaty. Producenci takich środków do ich stworzenia wykorzystują znane od dawna substancje, w tym kwas cytrynowy, który doskonale sprawdza się jako odkamieniacz. Z kolei w produktach służących do pozbywania się zabrudzeń stosuje się m.in. pumeks, sodę lub związki chemiczne na bazie krzemianów. Przed zakupem najlepiej jeszcze sprawdzić, czy wybrany produkt pachnie. W przeciwieństwie do sztucznych, szkodliwych preparatów nie jest to regułą. Jeśli na opakowaniu podany jest aromat, świadczy to o wykorzystaniu naturalnych kwiatowych olejków eterycznych.

Naturalne środki czystości dostępne są w sieciach wielu sklepów, nie tylko sprzedających ekologiczne artykuły. Znaleźć je można w także w supermarketach. Co ważne, by je kupić, nie trzeba wychodzić z domu. Zamiast tego można wybrać zakupy z dowozem InPost Fresh. Dzięki temu klienci bez stania w kolejkach mają również możliwość skompletowania innych artykułów codziennego użytku, w tym m.in. żywności, kosmetyków i produktów dla zwierząt. Do ich zamówienia wystarczy aplikacja mobilna. Po krótkim procesie rejestracji pozostaje jedynie wybór sklepu i towarów. Na koniec wystarczy wybrać metodę dostawy, czyli Paczkomat® lub doręczenie do domu przez kuriera.

Oszczędzanie energii elektrycznej w domu

Pozytywną postawą pokazującą, jak dbamy o środowisko, nie musi być wyłącznie branie udziału w akcjach takich jak Godzina dla Ziemi. Oprócz tego warto zmniejszać wykorzystywanie prądu w swoim codziennym życiu. Szczególnie w miesiącach wiosennych i letnich warto ograniczać zapalanie żarówek.

W warunkach domowych często nadmiernie zużywa się prąd. Jego wykorzystanie da się ograniczyć, wyłączając urządzenia, które w danym momencie nie są potrzebne, np. telewizor. Do ekologicznych postaw należy także uruchamianie domowych sprzętów takich jak pralka i zmywarka, tylko gdy są pełne. O ile to możliwe, najlepiej używać ich w trybie eko. Co więcej, o jak najmniejsze zużycie prądu przez urządzenia RTV i AGD najlepiej zadbać już przed ich zakupem. Z tego powodu godnym polecenia nawykiem jest sprawdzanie klas energetycznych sprzętu podawanych przez producenta. Dzięki temu odnosi się też dodatkową korzyść, jaką są niższe rachunki za zużycie energii elektrycznej.

Jak dbać o środowisko naturalne w jeszcze inny sposób? W tym celu trzeba zwrócić uwagę na oświetlenie pomieszczeń. Gdy tylko to możliwe, warto korzystać z mniejszych lamp niż dużego żyrandola. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu można wkręcić do nich energooszczędne żarówki. Pozwala to, po raz kolejny, zmniejszyć comiesięczne wydatki na prąd.

Ograniczenie plastiku i papieru

Jednym z największych problemów współczesnej cywilizacji pozostaje nadmierne wykorzystywanie plastiku. Wadą tego tworzywa jest powolna biodegradacja trwająca setki lat. W tym przypadku mankamentem jest ilość energii niezbędnej do ich produkcji. Co gorsza, w plastiku sprzedaje się bardzo wiele rzeczy, które mogłyby być oferowane bez zbędnego pudełka lub w bardziej ekologicznych opakowaniach z papieru. Jak dbać o przyrodę w takiej sytuacji? Rezygnacja z niektórych produktów takich jak chowane w plastik podstawowe artykuły spożywcze czasem jest niemożliwa. Na szczęście istnieją inne sposoby pozyskania części z nich.

W plastikowych butelkach sprzedaje się m.in. wodę pitną. Zamiast kupować ją w takiej formie, wystarczy nalewać ją z kranu. Warto wyposażyć go w filtr zatrzymujący szkodliwe dla organizmu substancje. Z kolei warzywa i owoce można pakować luzem do torby wielorazowego użytku. Taki nawyk pozwala nie tylko zmniejszyć ilość zaśmiecających środowisko papierowych reklamówek, ale także papierowych toreb, które coraz częściej je zastępują.

Dlaczego warto dbać o środowisko naturalne?

Wiedza o tym, jak dbać o Ziemię, pomaga ochronić to, co najcenniejsze, czyli jej środowisko. Dzięki tej świadomości można osiągnąć korzyści mające kluczowy wpływ na ludzkie istnienie. Ochrona atmosfery przed powiększaniem się dziury ozonowej to sposób na zapobieżenie suszom, ograniczanie emisji spalin daje szansę na wstrzymanie negatywnych zmian klimatycznych, a segregacja odpadów na zredukowanie nadmiernej eksploatacji dóbr naturalnych.

Czytaj również