- Strona główna
- Blog
- Dieta i zdrowie
- Zielona herbata – właściwości zdrowotne na skórę i organizm

Zielona herbata – właściwości zdrowotne na skórę i organizm
1. Zielona herbata ma właściwości odchudzające i przeciwzapalne.
2. Nadmiar zielonej herbaty może wypłukiwać żelazo i wapń z organizmu.
3. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia nie powinny spożywać zielonej herbaty.
Zielona herbata znajduje się niemal w każdym domu, można zamówić ją w każdej restauracji i znaleźć we wszystkich sklepach spożywczych. Tak szeroko dostępny i niedrogi produkt skrywa w sobie wyjątkowe działanie. Poznaj właściwości tego naparu i dowiedz się, na co działa zielona herbata i czy odchudza!
Zielona herbata – właściwości lecznicze
Zielona herbata – właściwości tego napoju są dobrze znane od lat. Jednym z jej najważniejszych działań jest wpływ na układ krążenia. Pozytywnie oddziałuje na stan żył, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę czy zawału. Wspomaga krzepliwość krwi i reguluje poziom krwinek. Niweluje także za wysokie ciśnienie tętnicze krwi.
Poza tym działanie zielonej herbaty pozytywnie wpływa na wątrobę i wspomaga procesy metaboliczne. Może również poprawiać wygląd cery i zapobiegać powstawaniu cellulitu. Przyczynia się do utrzymywania lepszego stanu nastroju i redukowania poziomu stresu. Ponadto regularne spożywanie naparów ma właściwości przeciwnowotworowe i może zapobiegać rozwojowi poszczególnych rodzajów raka, w tym m.in. trzustki.
Co zawiera zielona herbata?
Właściwości lecznicze zielonej herbaty wynikają z jej bogatego składu, w którym można znaleźć mnóstwo cennych dla organizmu składników. Należą do nich przede wszystkim polifenole, które wykazują właściwości antyoksydacyjne, więc skutecznie oczyszczają organizm.
Poza tym w zielonej herbacie znajdują się również witaminy, m.in. te z grupy B. Jej skład obfituje we flawonoidy, a poza tym zawiera kofeinę czy mnóstwo związków mineralnych. Warto pamiętać, że nie każda zielona herbata wykazuje takie samo dobroczynne działanie. Wiele zależy od sposobu jej uprawy, gatunku czy metody podania. Najlepsze są właściwości herbaty zielonej liściastej, a za gatunek najkorzystniej wpływający na organizm uznaje się pochodzącą z Japonii matchę.
Kto powinien pić zieloną herbatę?
Wiesz już, jakie działanie ma zielona herbata, więc czas odpowiedzieć na pytanie – kto powinien pić ten dobroczynny napar? Pomaga nie tylko zapobiegać wielu chorobom, ale także wspomaga leczenie różnorodnych schorzeń.
Pomoże ludziom z problemami dermatologicznymi, cellulitem, czy zmagającym się ze stanami depresyjnymi. Powinny pić ją regularnie osoby, w których rodzinach wystąpiły demencja, nowotwory lub choroba Alzheimera. Warto wdrożyć ją także do diety redukcyjnej, ponieważ wspomaga proces utraty tkanki tłuszczowej.
Nie wolno jednak przekraczać dozwolonej dziennej dawki zielonej herbaty. Najlepszym rozwiązaniem jest picie maksymalnie trzech filiżanek. Zbyt duże ilości naparu mogą mieć negatywne skutki zdrowotne, m.in. ze względu na zawartość w herbacie kofeiny. Poza tym z trunku powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wynika to z hamowania wchłaniania kwasu foliowego.
Jak zielona herbata wpływa na naszą skórę
Zielona herbata – właściwości na skórę są bardzo doceniane w kosmetyce. Nie samo picie naparu pomaga. Herbata znajduje się także w składach wielu kremów, szamponów i innych preparatów pielęgnacyjnych. Wszystko dlatego, że jest skutecznym i naturalnym antyoksydantem. Jej głównym zadaniem w pielęgnacji skóry jest opóźnianie procesów starzenia.
Zielona herbata sprawdzi się u osób z cerą tłustą. Kosmetyki z liśćmi w składzie sprawiają, że skóra nie wydziela tak dużo sebum i dzięki temu staje się bardziej matowa. To natomiast może prowadzić do niwelowania różnego rodzaju wyprysków. Działanie zielonej herbaty na organizm jest nieocenione. Dzięki niej skóra jest bardziej napięta, zmarszczki pojawiają się wiele później, a ponadto poprawia się stan skóry.
Czy zielona herbata ma właściwości odchudzające?
Wiele słyszy się o właściwościach odchudzających zielonej herbaty. Trzeba jednak pamiętać, że aby schudnąć, najważniejsze jest utrzymywanie deficytu kalorycznego i aktywność fizyczna. Bez tego nie ma mowy o utracie wagi, nawet przy bardzo dużych ilościach zielonej herbaty.
Aby odchudzanie przebiegało zdrowo i skutecznie, trzeba obliczyć najpierw swoje zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie odjąć od tego około 300 kcal i tyle jeść każdego dnia. Jak działa zielona herbata w tym procesie? Regularne spożywanie około trzech filiżanek dziennie przyczynia się do przyspieszenia spalania tłuszczu.
Dzięki naparowi z zielonych liści metabolizm jest nieco szybszy, a cały układ trawienny pracuje efektywniej. Poza tym herbata zmniejsza uczucie głodu, co powstrzymuje osoby na dietach redukcyjnych przed sięganiem po przekąski między posiłkami. Dzięki temu nie przyjmują zbędnych kalorii.
Jakie skutki uboczne może wywołać zielona herbata?
Właściwości zdrowotne zielonej herbaty to nie wszystko, ponieważ stosowana w nadmiarze może powodować również sporo skutków ubocznych. Dlatego nie wolno przekraczać dziennej dawki herbaty i trzeba pić ją w rozsądnych ilościach. Negatywny wpływ zielonej herbaty na organizm może przejawiać się m.in. silnym pobudzeniem, a to z kolei prowadzi nierzadko do bezsenności czy drgawek.
Skutkiem ubocznym może być również ból brzucha i kłopoty trawienne czy wydalnicze. Pacjenci chorujący na nadciśnienie mogą odczuwać nasilenie swoich objawów. Nadmiar zielonej herbaty jest w stanie hamować przyswajanie niektórych składników z posiłków, a to przyczynia się do występowania anemii. Picie naparu przez kobietę w ciąży niesie negatywne skutki dla układu nerwowego jej dziecka.
Napój zawierający liście zielonej herbaty dostarcza do organizmu potas, wapń, magnez i żelazo. Wspomaga usuwanie toksyn, wspiera odporność i jest ogólnie korzystny dla zdrowia. Trzeba zwrócić uwagę na przeciwwskazania, jak np. proces laktacji, kiedy parzenie naparu może nie być aż tak wartościowe. Napar jest pyszny w smaku i zdecydowanie warto spożywać przynajmniej filiżankę zielonej herbaty dziennie.
Czy można pić zieloną herbatę codziennie?
Zielona herbata uznawana jest za bardzo zdrową. Jednocześnie wiele osób zastanawia się, czy można pić ją codziennie. Oczywiście odpowiedź jest twierdząca. Otóż optymalna ilość, która jest bezpieczna dla większości osób wynosi od 2 do 3 filiżanek dziennie. Pijąc taką ilość zielonej herbaty, można uniknąć właściwości negatywnych i wzmocnić pracę jelit. Duże znaczenie ma fakt, że regularne spożywanie zielonej herbaty przeciwdziała zakwaszeniu organizmu i pomaga w walce z cellulitem.
Co wypłukuje z organizmu zielona herbata?
Choć zielona herbata jest zdrowa, to jednak zawarte w liściach polifenole hamują absorpcję żelaza z pożywienia. Jednocześnie mogą powodować jego wypłukanie z organizmu. Nie bez znaczenia jest fakt, że nadmiar zielonej herbaty może powodować wypłukanie wapnia z organizmu, czego efektem jest osteoporoza. Warto zdawać sobie sprawę, że zielona herbata może wchodzić w interakcję z lekami, szczególnie tymi działającymi na układ nerwowy. Jednak ma też wiele zalet. Jakie zielona herbata ma właściwości na skórę? Otóż wykazuje ona działanie antybakteryjne, a także antyseptyczne. Zapobiega nadmiernej pracy gruczołów łojowych, a w efekcie hamuje wydzielanie sebum. Jakie właściwości ma zielona herbata z opuncją? W tym przypadku poprawia się koncentracja, ale też jasność umysłu. Połączenie opuncji z zieloną herbatą opóźnia procesy starzenia się skóry i pozwala szybciej usunąć wolne rodniki z organizmu.
Czy są przeciwwskazania do picia zielonej herbaty?
Wiele mówi się na temat właściwości prozdrowotnych zielonej herbaty. Jednak choć uważana jest ona za bardzo zdrową, to nie wszyscy mogą ją spożywać. Trzeba wiedzieć, że powinny z niej zrezygnować osoby z chorobami układu krążenia, a więc z nadciśnieniem czy arytmią serca. Również osoby z nadczynnością tarczycy nie powinny jej spożywać. Warto wiedzieć, jakie właściwości ma mocna zielona herbata. Otóż pobudza ona układ nerwowy, zatem w żadnym wypadku nie może być spożywana przed snem, gdyż znacząco może utrudniać zasypianie. Ponadto nie wszyscy mogą spożywać zieloną herbatę z miodem, której właściwości mogą spowodować przyspieszenie metabolizmu, co nie jest zalecane w przypadku osób zmagających się z jelitem drażliwym, ale też u osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Zbyt częste picie zielonej herbaty często powoduje problemy żołądkowe, w tym biegunkę, ale też wzmaga uczucie niepokoju.
Zielona herbata a odchudzanie: czy rzeczywiście pomaga?
Wiele mówi się na temat tego, że regularne spożycie zielonej herbaty powoduje szybką utratę kalorii. Jednak sama zielona herbata nie odchudza. Natomiast herbata zielona jaśminowa ma właściwości przyspieszające metabolizm i zmniejsza wchłanianie tłuszczu w jelitach. Z kolei zielona herbata z cytryną ma właściwości antybakteryjne, ale też usuwa toksyny z organizmu, przyspieszając przemianę materii. Zaleca się picie zielonej herbaty pomiędzy posiłkami, co pozwoli przyspieszyć redukcję tłuszczu i sprawi, że efekty będą bardziej widoczne. Herbata zielona Sencha ma właściwości prozdrowotne, neutralizuje wolne rodniki, jednocześnie działa pobudzająco, zapewniając więcej energii. Zapobiega również wchłanianiu tłuszczu z przewodu pokarmowego, a w efekcie redukuje już zgromadzoną tkankę tłuszczową.
Jak wybrać dobrej jakości zieloną herbatę?
Zielona herbata powinna być dobrej jakości. Bardzo dobrze sprawdzi się organiczna, która nie ma dodatków konserwujących i jest w pełni naturalna. Doskonałe właściwości ma zielona herbata Matcha. Poprawia pamięć i koncentrację i obniża poziom złego cholesterolu. Przez to, że zawiera czterokrotnie większą ilość L-teaniny bardziej pobudza, stąd zaleca się spożywanie mniejszej ilości. Zielona herbata z prażonym ryżem ma właściwości prozdrowotne. Spowalnia starzenie się organizmu, utrzymuje też odpowiedni poziom cukru, ale i wzmacnia dziąsła.
Czytaj również

Czy kawa jest zdrowa? Najważniejsze fakty i mity
Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Przyjemny aromat i smak, a do tego poczucie lepszego wybudzenia się to wystarczające powody, dla których się

Wosk pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze i zastosowanie?
Wśród najbardziej znanych produktów pszczelich, pierwszy na myśl przychodzi miód, a zaraz po nim wosk pszczeli. Jest on składnikiem wielu kosmetyków i często kojarzony jest z dobroczynnymi właściwości

Dlaczego jesienią warto sięgnąć po miód ?
Jesień to pora, kiedy powinniśmy o siebie zadbać w szczególny sposób, zwłaszcza stosując odpowiednią dietę. Miód wydaje się znany od pokoleń. Częściej myśli się o nim jako o słodziku, jednak powoli wr