- Strona główna
- Blog
- Dieta i zdrowie
- Czy kawa z mlekiem jest zdrowa? Wyjaśniamy!

Czy kawa z mlekiem jest zdrowa? Wyjaśniamy!
W Internecie (i nie tylko) roi się od mitów na tematy związane z dietą i zdrowym żywieniem. Niekiedy mają one w sobie nieco prawdy, ale nie zawsze. Jak to wygląda w przypadku kawy z mlekiem? Sporo osób uważa, że taki napój jest bardzo niezdrowy. Czy mają rację? Wyjaśniamy!
Kawa z mlekiem – czy jest zdrowa? Właściwości składników
W przypadku kawy z mlekiem składnikiem kontrowersyjnym jest przeważnie właśnie mleko, czyli produkt pochodzenia zwierzęcego. W sieci można przeczytać, że powoduje on liczne schorzenia, w tym nawet nowotwory. Warto jednak skupić się na faktach i składzie tego nieodłącznego komponentu cappuccino.
Mleko i jego przetwory to jedne z najważniejszych źródeł wapnia w codziennej diecie, czyli pierwiastka kluczowego dla zdrowych kości i zębów. Ponadto dostarczają białko i witaminy, takie jak A, D i B2. Jak podają dietetycy, mleko krowie i napoje mleczne ze względu na swój skład mineralny mają właściwie neutralny wpływ na organizm.
Natomiast jeśli chodzi o samą kawę, nietrudno znaleźć wypowiedzi naukowców, które mówią o tym, że spożywanie umiarkowanych ilości kawy (około 3–4 filiżanek dziennie) ma zdolność pozytywnego oddziaływania na organizm, w tym np. na kondycję mikroflory jelitowej. Okazuje się, że regularne picie naparu może wspierać profilaktykę chorób cywilizacyjnych.
Przeciwwskazania do spożywania kawy z mlekiem
Mimo pozytywnych właściwości płynących zarówno ze spożywania kawy, jak i mleka, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „Czy kawa rozpuszczalna z mlekiem jest zdrowa?”. Otóż każdy organizm ma inne potrzeby i u niektórych osób mogą wystąpić przeciwwskazania do spożywania takiego trunku. Oto kilka z nich:
- nietolerancja laktozy – jedna z najczęstszych przyczyn rezygnacji z mleka w diecie. Osoby z nietolerancją laktozy nie trawią cukru mlecznego, co może prowadzić do przykrych objawów, takich jak wzdęcia, bóle brzucha czy biegunki. Alternatywę stanowi mleko pozbawione laktozy;
- problemy ze strony układu pokarmowego – u niektórych osób, w tym tych cierpiących na nadkwaśność czy wrzody, kawa może działać drażniąco na błonę śluzową żołądka. Dlatego u pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego decyzję o włączeniu cappuccino czy espresso do diety warto skonsultować z lekarzem;
- alergia na białka mleka krowiego – choć występuje najczęściej u dzieci, może również, lecz znacznie rzadziej, dotyczyć dorosłych. W przypadku potwierdzonego uczulenia spożywanie kawy z mlekiem powinno być całkowicie wykluczone.
Kawa z mlekiem nie jest niezdrowa sama w sobie. Jednak w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości – takich jak problemy trawienne czy objawy alergiczne – należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Tylko indywidualna ocena sytuacji pozwoli określić, czy taki napój będzie bezpieczny w danej sytuacji zdrowotnej.
Osoby, które z jakichś powodów nie mogą spożywać klasycznej kawy z mlekiem, często szukają alternatyw. Wtedy nierzadko pada pytanie „Czy kawa z mlekiem sojowym jest zdrowa?”. Czas się temu przyjrzeć!
Czy kawa z mlekiem roślinnym jest zdrowa?
Wiele osób, rezygnując z mleka krowiego – czy to z powodów zdrowotnych, światopoglądowych, czy smakowych – sięga po napoje roślinne. Ich wybór jest coraz szerszy, a w sklepach regularnie pojawiają się nowe warianty nadające się np. do spienienia do cappuccino czy latte. Należy jednak zwrócić uwagę na skład poszczególnych produktów.
Odpowiedź na pytanie „Czy kawa z mlekiem owsianym jest zdrowa?” brzmi „To zależy”. Sporo napojów roślinnych dostępnych w sklepach to produkty smakowe, zawierające niemało cukru. Tego rodzaju dodatki mogą zmniejszać walory zdrowotne trunku. Dlatego przed zakupem warto dokładnie przeczytać etykietę i sięgać po warianty niesłodzone, z jak najkrótszą listą składników.
Najlepszym wyborem są napoje roślinne wzbogacone w wapń, witaminę B12 czy witaminę D. Sprawdzą się one szczególnie u osób z nietolerancją laktozy lub alergią na białka mleka krowiego. To również dobry wybór dla wegetarian i wegan, którzy całkowicie eliminują produkty pochodzenia zwierzęcego ze swojego jadłospisu.
Warto pamiętać, że rezygnacja z mleka krowiego nie jest wymagana u każdego. Osoby zdrowe mogą bez przeszkód korzystać z jego wartości odżywczych i walorów smakowych. Klucz to odpowiednie dopasowanie rodzaju mleka do indywidualnych potrzeb organizmu i stylu życia. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub specjalistą z zakresu dietetyki.
Zarówno mleko krowie, jak i napoje roślinne zamówisz w InPost Fresh – znajdziesz tam produkty w różnych wariantach m.in. pod względem zawartości tłuszczu. Zamiast dalej zastanawiać się, czy kawa z mlekiem kokosowym jest zdrowa, przygotuj swój ulubiony napój z dodatkiem dopasowanym do własnych preferencji i potrzeb organizmu. Smacznego!
Czytaj również

Kawa a woreczek żółciowy – jak napój wpływa na układ trawienny?
Dla wielu osób kawa stanowi codzienny rytuał, bez którego trudno im wyobrazić sobie udany poranek. Jednak jej wpływ na układ trawienny, zwłaszcza na woreczek żółciowy, bywa oceniany negatywnie. Jak je

Kawa a otyłość brzuszna – czy kofeina wpływa na spalanie tłuszczu?
Czy filiżanka espresso naprawdę może pomóc w redukcji wagi? Ten kofeinowy napój służy do codziennego pobudzenia, ale okazuje się także częściowym wsparciem w walce o smuklejszą sylwetkę. Wokół wpływu

Czy kawa zbożowa jest zdrowa? Właściwości, wady i zalety znanego napoju
Kawa zbożowa to łagodna alternatywa dla klasycznego czarnego napoju z ziaren kawowca. Ma delikatny smak i może ją pić niemal każdy – od dzieci po seniorów. Wiele osób sięga po nią z powodu jej przyjem