- Strona główna
- Blog
- Dieta i zdrowie
- Dieta Cambridge – zasady i efekty. Czy to zdrowa dieta?

Dieta Cambridge – zasady i efekty. Czy to zdrowa dieta?
Dieta Cambridge od lat wzbudza ogromne kontrowersje w środowiskach lekarzy i dietetyków. Opracowany przed ponad półwieczem program walki z otyłością jest bowiem niezwykle radykalny. Co to jest dieta Cambridge? Jeśli nie udało Ci się dotychczas zetknąć z jej zasadami, tu poznasz jej charakterystykę.
Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.
Zasady diety Cambridge
Dieta Cambridge, znana współcześnie również jako dieta 1:1 jest metodą odchudzania opracowaną w latach 60. w Wielkiej Brytanii. Jest to najbardziej radykalna metoda utraty nadmiarowych kilogramów, jaką dotychczas wymyślono. Program ten wymyślił naukowiec z brytyjskiego University of Cambridge Alan Howard i lekarz Ian McLean-Baird. Starali się oni opracować metodę szybkiego sposobu na znaczną utratę masy ciała. Miała ona być też łatwa w stosowaniu.
Badania doprowadziły Howarda i McLean-Birda do rozpisania niezwykle rygorystycznego programu odchudzania. Istnieją dwa jego odmiany – brytyjski i amerykański. W obu przypadkach ilość spożywanych kilokalorii (kcal) jest znacznie mniejsza od zalecanego codziennego zapotrzebowania. Wynosi ono od 1700 do 3000 kcal. Dolny pułap jest wystarczający dla osób pracujących umysłowo, a górny dla pracowników fizycznych.
Brytyjska odmiana diety Cambridge
Zasady diety Cambridge w jej oryginalnym, brytyjskim wydaniu przewidują okres przejściowy pozwalający się przygotować do odchudzania. W pierwszej kolejności przez okres od 7 do 10 dni należy samodzielnie ograniczyć kaloryczność spożywanych posiłków.
Następnie przychodzi czas na właściwą fazę diety Cambridge. Jadłospis ograniczony jest wyłącznie do limitu 400-500 kcal dziennie. Co ciekawe, mimo tylko minimalnego zaspokajania zapotrzebowania na energię, jeść trzeba trzy (kobiety) lub cztery (mężczyźni) posiłki dziennie. Powinny być one spożywane o regularnych porach.
Ostatnim krokiem jest faza stabilizacji. Po miesiącu spożywa się już tylko jeden posiłek Cambridge. Pozostałe dania są przygotowywane w tradycyjny sposób. Nie oznacza to jednak powrotu do jedzenia obfitszych dań. Granicą ilości składników energetycznych, które wolno przyjąć w ciągu dnia jest przedział od 1000 do 1500 kcal.
Amerykańska odmiana diety Cambridge
Etapy diety Cambridge w wersji amerykańskiej są zbliżone do zasad stosowanych w brytyjskim wariancie. Różnice polegają na dostarczaniu większej ilości kilokalorii. Odchudzająca się osoba powinna pobierać 800 kcal z posiłków Cambridge i 400 kcal z konwencjonalnie przygotowanych dań. Amerykańska wersja diety Cambridge stawia też nacisk na wypijanie odpowiedniej ilości płynów. Powinno to być od 2 do 2,5 l wody dziennie, co przekłada się na 8 – 10 szklanek o pojemności 250 ml. Krótszy jest też czas stosowania tej diety. Wynosi on 2 tygodnie.
Dieta Cambridge – co jeść, a co jest niewskazane?
Wiele osób może zastanawiać, czym są wspomniane posiłki Cambridge. W tym momencie dochodzimy do podstawowej zasady tego programu odchudzania, jakim jest spożywanie specjalnie przygotowanych, sproszkowanych artykułów spożywczych. Ich twórcy zapewniają, że są one komponowane w taki sposób, by zapewnić właściwe proporcje węglowodanów, białek, cukrów, tłuszczów, witamin i minerałów.
Gotowe produkty mają z góry odmierzoną wartość kaloryczną. Interesujące jest to, że posiłków Cambridge nie można kupić w sklepach stacjonarnych. Jedynym sposobem na zakup produktów diety Cambridge jest zamówienie ich przez telefon lub formularz na stronie internetowej dystrybutora tej żywności. Dania, które można jeść to odpowiedniki tradycyjnych posiłków.
Co więc można jeść? Posiłki Cambridge to sproszkowane zupy i napoje. Dostępna jest też kasza, ryż, owsianka, makaron, słodycze (batony, ciasteczka). Na etapie stabilizacji można dokładać do jadłospisu posiłki niesproszkowane. Trzeba jednak pamiętać, że suma kalorii wszystkich dań nie powinna przekraczać 1500. Z tego powodu z diety należy wyeliminować fast foody, inne sproszkowane dania, smażone mięsa, przekąski pełne cukrów prostych (np. chipsy), białe pieczywo, gazowane napoje i alkohol.
Przykładowy jadłospis diety Cambridge
Przepisy diety Cambridge są bardzo proste. Zdecydowaną większość dań wystarczy zalać wrzącą wodą i odczekać na ich zaparzenie się. Codzienne menu można komponować dowolnie, istotne jest bowiem wyłącznie przestrzeganie limitu kilokalorii. Na śniadanie zjeść można np. owsiankę orzechową lub owocową. Obiadami zwykle są różnego rodzaju zupy, takie jak orientalna, kurczakowa lub jarzynowa. Zamiast nich zaparzyć można też makaron spaghetti, ryż lub kaszę. Na kolację zjeść można choćby smoothie lub batona.
Efekty stosowania diety Cambridge – ile można schudnąć?
Spektakularne efekty diety Cambridge sprawiły, że niezmiennie od kilku dekad utrzymuje ona sporą popularność. Zwolennicy tej metody odchudzania wskazują na nawet 15-kilogramowy ubytek wagi w ciągu czterech tygodni. Dłuższe przebywanie na tej diecie ma umożliwić spadek masy ciała nawet o kilkadziesiąt kilogramów.
Tak szybka i radykalna zmiana wagi nie jest jednak naturalna. Warto więc nie tylko wiedzieć, na czym polega dieta Cambridge, ale także jakie spustoszenie w organizmie może spowodować. W obietnice propagatorów takiej diety częściowo można wierzyć. Rzeczywiście, spadek masy ciała jest duży. W zapewnienia, że dieta Cambridge jest zdrowa, wierzyć jednak się nie powinno.
Jak dieta Cambridge wpływa na zdrowie?
Restryktywne ograniczenie w spożywaniu pokarmów nie może skończyć się niczym dobrym dla zdrowia. W pierwszej kolejności odczuwalny będzie znaczny spadek energii do działania i problemy ze skoncentrowaniem się na codziennych obowiązkach. W dalszej kolejności pojawiają się objawy różnych chorób. Dolegliwości dotykają układu pokarmowego, odpornościowego i rozrodczego.
Objawami problemów wynikającymi z niedoborów pokarmowych są zaparcia, biegunki i wymioty. Odczuwalny będzie też oczywiście głód, łącznie z głodem napadowym (wilczym). Zbyt mała ilość składników odżywczych zwiększa podatność na choroby. Osłabione są także kości. U kobiet może dojść do problemów z regularnym okresem.
Czy ta dieta jest dla każdego? Przeciwwskazania
Powyższy opis jasno wskazuje, że dieta Cambridge nie jest polecana tak naprawdę nikomu. Są jednak osoby, które z różnych przyczyn bezwzględnie nie powinny próbować takiej metody odchudzania. Są to choćby pacjenci leczący się na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz choroby nerek i wątroby.
Z diety Cambridge zrezygnować powinny też osoby zdrowe. Nie jest to jadłospis dobry dla młodego, dorastającego organizmu. Również ludzie po 60. roku życia nie powinny tak drastycznie ograniczać liczby spożywanych kalorii. Dieta jest też niebezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących.
Wiesz już, jak stosować dietę Cambridge. Stosowanie jej może dać efekt, którego nie sposób osiągnąć, odchudzając się inaczej. Czy jednak warto tak ryzykować? Droga na skróty w tym wypadku jest niebezpieczna. Z tego powodu diety Cambridge w żadnym wypadku nie można polecić, a wręcz trzeba ją odradzać.
Etapy diety Cambridge i jej koszt
Dieta Cambridge składa się czterech etapów: przygotowania, utraty wagi, stabilizacji i długoterminowej kontroli wagi. Większość osób pragnących schudnąć zaczyna od kroku pierwszego, ale twórcy diety wskazują, że najlepiej jest skonsultować swoją sytuację indywidualnie ze specjalistą. Ogólnie istnieje sześć wariantów diety Cambridge. Produkty mogą łącznie zawierać od 440 do 1500 kalorii dziennie.
A ile kosztuje dieta Cambridge? Cena zestawu waha się od 200 do 300 złotych za tydzień diety.
Jakie produkty są polecane na diecie Cambridge?
Dla osób, które nie przepadają za gotowaniem, ale pragną schudnąć, często polecanym rozwiązaniem jest dieta Cambridge. Jadłospis w tej diecie jest z góry opracowany i przygotowany. Dlatego zazwyczaj na tym rodzaju diety odchudzający się jedzą koktajle, smoothie, zupy-kremy, napoje, makarony, kasze, owsianki i ciasteczka. Dozwolone jest co prawda spożywanie kawy i herbaty, ale w ograniczonych ilościach. Konieczne jest prawidłowe nawodnienie organizmu czystą wodą mineralną.
Ile można schudnąć na diecie Cambridge?
Efekty diety Cambridge dostrzegalne są już po kilku tygodniach. Jest to związane z niską kalorycznością tego jadłospisu. Specjaliści natomiast nie mają pełnej zgodności w kwestii tego, czy długofalowo jest to zdrowe i skuteczne rozwiązanie, które będzie przynosić korzyści po miesiącach od zakończenia odchudzania.
Dieta Cambridge - przepisy
Dieta Cambridge jest mieszaną dietą od programu 2, czyli 800 kalorii. Każdy kolejny etap łączy się z rezygnacją z produktu Cambridge i zastąpienie go konwencjonalnym posiłkiem. W ten sposób dąży się do osiągnięcia stopnia programu 5, na którym w pełni przygotowuje się samodzielnie posiłki zgodnie z wytycznymi.
Czytaj również

Czy kawa jest zdrowa? Najważniejsze fakty i mity
Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Przyjemny aromat i smak, a do tego poczucie lepszego wybudzenia się to wystarczające powody, dla których się

Wosk pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze i zastosowanie?
Wśród najbardziej znanych produktów pszczelich, pierwszy na myśl przychodzi miód, a zaraz po nim wosk pszczeli. Jest on składnikiem wielu kosmetyków i często kojarzony jest z dobroczynnymi właściwości

Dlaczego jesienią warto sięgnąć po miód ?
Jesień to pora, kiedy powinniśmy o siebie zadbać w szczególny sposób, zwłaszcza stosując odpowiednią dietę. Miód wydaje się znany od pokoleń. Częściej myśli się o nim jako o słodziku, jednak powoli wr