InPost Fresh

Dieta Kwaśniewskiego – odchudzająca. Zasady, opinie, co jeść?

6 grudnia 2022
5 min
Autor: Katarzyna Olechniewicz

Dieta Kwaśniewskiego, zwana również dietą optymalną, to jeden ze sposobów na redukcję masy ciała. Opiera się przede wszystkim na wysokim spożyciu tłuszczów i ograniczeniu węglowodanów. Autor diety twierdził, że taki sposób żywienia pozwoli wyeliminować wiele chorób cywilizacyjnych i poprawić nastrój. Czy tak jest naprawdę? W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega dieta Kwaśniewskiego, jakie produkty są dozwolone, a jakich należy się wystrzegać, a także kontrowersje na temat stosowania diety.

 

Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

Dieta Kwaśniewskiego – charakterystyka

Dieta optymalna Kwaśniewskiego jest niskowęglowodanowa i zarazem wysokotłuszczowa. Oznacza to, że w codziennym jadłospisie 70-80% dostarczanej energii stanowią tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Zasady diety Kwaśniewskiego zostały dokładniej opisane w książce autora – dr Jana Kwaśniewskiego – wydanej pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. W latach 2002-2005 przeprowadzono badania na temat efektów diety Kwaśniewskiego w kontekście odchudzania. Wynika z nich, że poprzez ograniczenie spożycia kalorycznego i dostarczania węglowodanów do organizmu można schudnąć nawet do 2 kg tygodniowo. Mimo to dieta ta jest powszechnie krytykowana i odradzana przez wielu dietetyków i lekarzy. Są ku temu jasne przesłanki, świadczące o szkodliwym wpływie na zdrowie człowieka przy długotrwałym stosowaniu diety Kwaśniewskiego.

Dieta Kwaśniewskiego – makroskładniki

Odchudzająca dieta Kwaśniewskiego zakłada spożywanie dużej ilości tłuszczów zwierzęcych, przy jednoczesnym obniżaniu ilości białka, niwelowane są także z jadłospisu węglowodany. Zasady żywienia optymalnego – jakim mianem sam swoją dietę określił dr Kwaśniewski – opierają się na zachowaniu odpowiednich proporcji spożywanych produktów. Posiłki kreuje się zgodnie z proporcją 1:3:1, gdzie 60% stanowią tłuszcze zwierzęce, czyli różne rodzaje mięsa i jego podroby, a po 20% – białko i węglowodany. Autor diety zaleca, aby dzienne spożycie węglowodanów nie przekraczało 50-70 gramów, a białka 30-50 gramów. Inne proporcje B:T:W (białka:tłuszcze:węglowodany) mówią o zachowywaniu zasady 1:2,5-3,5:0,5. Takie proporcje jeszcze bardziej ograniczają spożywanie węglowodanów i nastawiają się w głównej mierze na wypełnianie zapotrzebowania kalorycznego tłuszczami. Ten sposób odżywiania może się sprawdzić osobom chorym na padaczkę (jednak tylko pod opieką lekarza) lub kulturystom.

Elementy diety Kwaśniewskiego

Produkty diety Kwaśniewskiego to w głównej mierze tłuszcze zwierzęce. Należy do nich przede wszystkim tłuste mięso: golonka, karkówka, wędliny, boczek, smalec, tłuste ryby, a także produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: żółtka jaj, masło, tłuste sery i śmietana. Jadłospis diety optymalnej zawiera również galarety, mięso drobiowe (głównie kaczka lub gęś), majonez, wywary robione na tłuszczu oraz oleje. Z warzyw dozwolone są te o niższej zawartości cukru: pomidory, ogórki, kapusta. Podobnie jest w przypadku owoców – w niewielkiej ilości można spożywać jagody, żurawinę, agrest czy czarną porzeczkę. Przepisy diety Kwaśniewskiego zostały również zawarte w autorskiej książce kucharskiej.

Produkty, których należy unikać w diecie Kwaśniewskiego

Z jadłospisu diety Kwaśniewskiego należy bezwzględnie wyeliminować cukier. Zabronione są zatem niemal wszystkie owoce oraz ich przetwory (dżemy, konfitury) oraz miód, słodycze, ciasta itp. Jeśli chodzi o warzywa, to wykluczane są ziemniaki, ze względu na zawartość skrobi oraz rośliny strączkowe. Ogranicza się także pieczywo i produkty zbożowe.

Efekty stosowania diety optymalnej

W jaki sposób spożycie tak dużej ilości tłuszczów może pomóc na odchudzanie, skoro zasady diety nie zakładają, że musi być ona niskokaloryczna? Schudnąć można na każdym sposobie żywienia, jeśli tylko obniży się kaloryczność spożywanych posiłków o ok. 200-300 kcal od swojego dziennego zapotrzebowania. Jadłospis diety Kwaśniewskiego opiera się na rzadkim jedzeniu wysoko sycących posiłków. Stąd niekiedy codzienne spożycie kalorii może być niższe, a efektem tego będzie spadek masy ciała. Warto sobie jednak zadać pytanie, na co pomaga dieta Kwaśniewskiego. Poza chwilowym spadkiem masy ciała w pierwszych dwóch tygodniach jej stosowania trudno doszukać się większych korzyści dla zdrowia.

Negatywnych konsekwencji stosowania diety Kwaśniewskiego jest bardzo wiele. Prowadzi ona przede wszystkim do podwyższonego poziomu cholesterolu, który może skutkować pojawieniem się chorób układu krążeniowego, takiej jak np. miażdżyca, a także do otyłości. Pozostałe choroby mogą być wynikiem zaburzenia pracy organizmu i niedostarczania odpowiedniej ilości witamin. Z kolei niedobór potasu, wapnia czy magnezu, które w głównej mierze pochodzą z roślin i nabiału, prowadzi do zaburzeń rytmu serca i zmniejszenia gęstości masy kostnej. Niewystarczająca ilość błonnika i węglowodanów złożonych może skutkować zaburzeniami układu pokarmowego. Dlatego też każdorazowe przejście na sposób odżywiania się, który drastycznie wyklucza część składników z diety, powinno być konsultowane z lekarzem, nawet w przypadku zdrowej dorosłej osoby.

Wiesz już, czym jest dieta Kwaśniewskiego – co jeść, a czego stanowczo unikać w codziennym jadłospisie. Warto jednak dokładnie przemyśleć przejście na ten sposób odżywiania. Przepisy diety optymalnej zawierają w głównej mierze tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, inaczej nazywane tłuszczami nasyconymi, których spożycie na dłuższą metę przynosi więcej szkody niż korzyści dla organizmu.

Dieta optymalna Kwaśniewskiego – zasady, których należy przestrzegać

Współcześnie niewiele jest jadłospisów tak kontrowersyjnych jak dieta optymalna Kwaśniewskiego. Zasady stosowania tej diety można sprowadzić w skrócie to zdania, że jest to dieta wysokotłuszczowa, a jednocześnie niskowęglowodanowa.

Twórca diety wyszedł z założenia, że podstawą zdrowia człowieka jest duża podaż tłuszczu, szczególnie tego zwierzęcego, przy niskim spożywaniu białka i węglowodanów.

Dieta Kwaśniewskiego jest stosowana głównie ze względu na efekty odchudzające. Jednak lekarze przestrzegają przed stosowaniem jej dłuższy czas z powodu negatywnego wpływu na ogólne zdrowie.

Dieta Kwaśniewskiego a cukrzyca – czy istnieją jakieś zagrożenia?

Dieta kwaśniewskiego a cukrzyca - co warto wiedzieć na ten temat? Przede wszystkim, należy pamiętać, że dieta Kwaśniewskiego jest sprzeczna z aktualną wiedzą dietetyczną. Spożycie tłuszczów powinno być ograniczone, a te, które pojawiają się na naszym talerzu najlepiej, aby były pochodzenia roślinnego - oliwa z oliwek, orzechy, oleje zimnotłoczone.

Stosowanie diety Kwaśniewskiego przy cukrzycy może prowadzić do nasilenia się jej objawów, dlatego zawsze chcąc wprowadzić jakąkolwiek restrykcyjną dietę, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Diabetycy potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety, a dieta Kwaśniewskiego tego nie zapewnia.

Dieta Kwaśniewskiego dla sportowców – czy to dobry pomysł?

Czy sportowcy mogą stosować dietę Kwaśniewskiego? Jadłospis w tej diecie opiera się głównie na produktach tłustych pochodzenia zwierzęcego (słonina, boczek, masło, smalec), jajach, serach żółtych, pleśniowych i pełnotłustych twarogach, mlekach i śmietanach o najwyższej zawartości tłuszczu, mięsie wołowym i wieprzowym oraz wędlinach, najlepiej podrobowych.

Z pewnością jest to dieta energetyczna, ale może znacząco ograniczać możliwość budowania masy mięśniowej (ze względu na niską podaż białka). Dodatkowo specjaliści przestrzegają przed możliwością rozwijania się różnorodnych chorób na skutek długotrwałego stosowania tej diety: odkładania się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, osteoporozy, zapalenia trzuski i zwiększonego ryzyka zawału mięśnia sercowego oraz wystąpienia innych chorób układu krwionośnego.

Dieta Kwaśniewskiego dla sportowców jest ryzykownym rozwiązaniem, które zawsze warto skonsultować z dietetykiem, który ułoży odpowiedni jadłospis wspomagający organizm w wysiłku treningowym.

Czytaj również