InPost Fresh

Dieta oczyszczająca jelita – jak przeprowadzić naturalny detoks jelit?

19 stycznia 2023
5 min
Autor: Dorota Wachholz

Dieta oczyszczająca jelita to zwykle kilkudniowy detoks, który wpływa na oczyszczenie i stan jelit. Należy wtedy dostarczać organizmowi bardzo specyficznego pożywienia i unikać m.in. słodyczy czy alkoholu. Dieta oczyszczająca jelita – przepisy, wskazania, zasady i rodzaje diet to tylko część informacji, które trzeba znać przed rozpoczęciem detoksu. Dowiedz się więcej z poniższego artykułu!

 

Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

1.  W diecie oczyszczającej jelita nie może zabraknąć od 2 do 3 litrów wody.

2. Przy diecie oczyszczającej jelita należy sięgać po produkty pełnoziarniste, które są bogate w błonnik.

3. Podstawą każdego posiłku w diecie oczyszczającej jelita powinny być świeże warzywa.

Dieta oczyszczająca jelita – dlaczego warto?

Dieta oczyszczająca jelita to sposób odżywiania, którego zadanie polega na oczyszczaniu jelit z toksyn. To natomiast prowadzi do usunięcia dolegliwości takich jak zaparcia czy wzdęcia powodowane np. przez złogi kałowe. Wszelkie zanieczyszczenia jelit wynikają m.in. z niezdrowej i nieregularnej diety, spożywania wysoko przetworzonych produktów czy niedoborów błonnika. Diety oczyszczające jelita są warte uwagi, ponieważ zły stan jelit wpływa na cały organizm. Detoks sprawdzi się także u osób z nadwagą czy otyłością. Może pomóc w utracie kilku kilogramów masy ciała i stanowić wstęp do zbilansowanej diety redukcyjnej.

Wskazanie do stosowania diety oczyszczającej jelita

Dieta oczyszczająca jelita ze złogów nie jest konieczna dla każdego. Jest kilka symptomów, które mogą wskazywać na to, że w Twoich jelitach znajdują się toksyny. Najlepiej oczywiście skonsultować to najpierw z lekarzem lub dietetykiem. Co powinno zwrócić Twoją uwagę? Ogólne złe samopoczucie, wzdęcia, zaparcia, biegunki, szybki wzrost masy ciała, przykry zapach z jamy ustnej czy zmiany na skórze. Z diety tej skorzystać mogą osoby ze złymi nawykami żywieniowymi, szczególnie jeśli zależy im na lepszym stanie organizmu i zdrowia. Oczyszczenie jelit z toksyn z pewnością przyniesie im ulgę i zniweluje chociaż częściowo skutki złego odżywiania.

Rodzaje diet oczyszczających

Zastanawiasz się, co jeść na oczyszczenie jelit? Możliwości jest wiele, ponieważ dieta ta dzieli się na różne rodzaje. Do najpopularniejszych należą zdecydowanie diety sokowe, koktajlowe, oparte tylko na zupach czy monoskładnikowe. Do diet jednoskładnikowych należy np. dieta jabłkowa. Niektóre z diet polegają na stosowaniu zasad diety lekkostrawnej i dodaniu składnika oczyszczającego, np. soku z cytryn w dużych ilościach. W zależności od rodzaju wybranej diety ma ona różny czas trwania. Niektóre z nich mogą być stosowane zaledwie dzień lub dwa, a inne nawet dwa tygodnie. Dobra dieta na jelita powinna być odpowiednio dopasowana do konkretnego pacjenta.

Jak przygotować się do diety oczyszczającej?

Dieta oczyszczająca jelita – co jeść i jak się do niej przygotować? Jadłospis diety oczyszczającej może się różnić w zależności od rodzaju wybranej diety. Jeśli decydujesz się na dietę sokową, będzie ona bazowała jedynie na płynach z owoców oraz warzyw i ewentualnie drobnych przekąskach typu jabłko. W diecie lekkostrawnej z sokami z cytryny po każdym posiłku będziesz musiał pić wodę z sokiem z cytrusów. W diecie bazującej na jabłkach każdy posiłek to dowolna ilość tych owoców.

Dieta na oczyszczenie jelit wymaga przygotowania psychicznego. Trudno przeprowadzić ją bez samozaparcia i silnej woli. Detoks jest rygorystyczny, ale warto pamiętać o jego pozytywnych skutkach i celu, jaki chce się osiągnąć. Fizyczne przygotowania najlepiej zacząć kilka dni przed. Zaleca się rezygnację z ciężkostrawnych posiłków, fast foodów, smażonych potraw. Nie należy także pić słodzonych napojów, alkoholu, kawy ani herbaty. Dlatego warto zaopatrzyć się w herbaty, zioła i dużą ilość wody. Do listy zakupów należy dodać także owoce i warzywa, np. jabłka czy pomidory.

Jak długo można stosować dietę oczyszczającą?

Dieta oczyszczająca jelita – jadłospis tego sposobu żywienia może być dość monotonny i z pewnością bardzo rygorystyczny. Jeśli zdecydujesz się na taką dietę, myśl o swoim zdrowiu. Gdy poczujesz się słabo, zjedz jabłko czy napij się naparu z ziół. Dieta powinna być przede wszystkim zdrowa i usuwać to, co niepotrzebne w jelitach. Powinna sprawiać, że poczujesz się lepiej!

Kuracja oczyszczająca jelita - jak powinna wyglądać zdrowa dieta na jelita?

Jaka dieta jednodniowa oczyszczająca jelita ze złogów jest najlepsza? Przede wszystkim należy sięgnąć po produkty pełnoziarniste, które zawierają duże ilości błonnika spożywczego. Jeżeli w jelitach znajdują się kamienie kałowe, to rzeczywiście podaż błonnika musi być naprawdę duża i wynosić nawet 30 g w ciągu dnia, co dotyczy kobiet, natomiast mężczyźni powinni spożywać 40 g błonnika pokarmowego w ciągu całego dnia. Ponadto warto również wypijać duże ilości wody, przy czym ilość nie może przekraczać 3 litrów. Pamiętajcie, że spożywanie zbyt dużej ilości wody jest bardzo szkodliwe i może spowodować uszkodzenie nerek. Zalecane jest także regularne picie naparów ziołowych, np. ze skrzypu polnego czy mniszka lekarskiego. Zioła wykazują działanie przeczyszczające, a także usuwają z organizmu toksyny.

Rodzaje diet oczyszczających jelita

Jaka dieta oczyszczająca jelita 3-dniowa będzie najlepsza? Sokowa dieta jelita oczyszczająca jelita i wątrobę doskonale sprawdzi się dla osób zmagających się z zaparciami czy też problemami trawiennymi. Ponadto są także inne diety oczyszczające jelito. Można sięgnąć choćby po dietę jabłkową, która jest jednoskładnikowa. Ciekawym wyborem jest dieta wodna, a także koktajlowa. Jednak pamiętajcie, że bardzo restrykcyjne diety nie powinny być stosowane dłużej niż 3 dni, gdyż mogą doprowadzić do problemów trawiennych, zatrzymania wody, a także zatrzymania toksyn w organizmie, co jest bardzo niebezpieczne.

Jak zrobić detoks jelit? Co jeść podczas oczyszczania jelit?

Jaka dieta na oczyszczanie jelit dobrze się sprawdzi? Możecie sięgnąć po dietę jabłkową czy też wodną. Dobra dieta oczyszczająca jelito grube to także detoks, przy czym należy sięgnąć po duże ilości świeżych warzyw, które są doskonałym źródłem błonnika. Im mniej przetworzone, tym lepiej. Bardzo dobrze sprawdza się także dieta sokowa. Ciekawym wyborem jest dieta kapuściana, np. ta oparta na produktach fermentowanych, takich jak kimchi. Jeżeli chcecie szybko pozbyć się złogów, to możecie przez kilka dni codziennie pić napar z pokrzywy, który wspomaga perystaltykę jelit, przy czym nie można zapominać, że wszystkie produkty, które spożywa się w ciągu dnia, powinny zawierać wysoką zawartość dobrze przyswajalnego błonnika pokarmowego. Całkowicie zabronione jest jedzenie dań tłustych, wysokoprzetworzonych, a także fast food.

 Co jeść na diecie oczyszczającej?

Oczyszczanie jelit - dieta lekkostrawna. Jak wiadomo warto sięgnąć po produkty lekkostrawne, które posiadają wysoką zawartość błonnika. Dodatkowo dieta powinna być bogata w witaminy C, E, a także beta-karoten czy selen, gdyż wykazują one działanie antyoksydacyjne. Warto spożywać owoce oraz warzywa, najlepiej na surowo. W codziennym jadłospisie nie może również zabraknąć orzechów, pestek czy też nasion. Zamiast białego pieczywa należy wybierać to pełnoziarniste, a także pełnoziarniste makarony czy też siemię lniane. Dieta oczyszczająca jelita - jadłospis na tydzień. Już 7 dni stosowania diety z wysoką zawartością błonnika spożywczego poprawia perystaltykę jelit i zapobiega złogom w jelitach. Codziennie należy pić od 2 do 3 litrów wody niegazowanej, a także duże ilości produktów pełnoziarnistych.

Czy oczyszczanie jelit pomaga w odchudzaniu?

Wiele osób zmaga się z nadprogramowymi kilogramami. Czy jednak oczyszczanie jelit pomoże w schudnięciu? Odpowiedź w tym przypadku nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego jaki sposób odżywiania będziecie stosować. Jeżeli usprawnicie perystaltykę jelit i pozbędziecie się szkodliwych produktów przemiany materii, a do tego wszystkiego będziecie spożywać lekkostrawne posiłki i uprawiać aktywność fizyczną, to rzeczywiście możecie schudnąć. Nie musicie przy tym obawiać się efektu jojo, przy czym warto zdawać sobie sprawę, że jeżeli szybko powróci się do złych nawyków żywieniowych, to niestety kilogramy wrócą niczym bumerang.

Inne sposoby na oczyszczanie jelit

Na pewno ważna jest codzienna aktywność fizyczna, która także usprawnia perystaltykę jelit. Należy pamiętać, że już pół godziny aktywności codziennie wpływa na metabolizm. Ponadto należy zadbać o nawodnienie organizmu. Zaleca się picie naparów ziołowych z pokrzywy. Warto także spożywać siemię lniane. Można dodawać je do potraw albo przygotować z niego kisiel. Może jego smak nie jest najlepszy, jednak pozwala naprawdę szybko usunąć toksyny z jelit.

Czytaj również