Dieta przy dnie moczanowej, która występuje często wraz z otyłością i nadwagą, powinna być zbilansowana i pozbawiona dań pełnych związków purynowych. Jaka dieta na dnę moczanową jest najlepsza podczas przyjmowania leków? Dieta dna moczanowa – czego nie jeść, a co jest zalecane? Podpowiadamy, jak za pomocą posiłków niwelować dolegliwości chorobowe!
Nie jest to tekst specjalistyczny. Każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.
Dna moczanowa to utrudniająca codzienne życie choroba. Jest to zapalenie stawów wywoływane przez zbyt dużą ilość kwasu moczowego w układzie krwionośnym. Na wzrost poziomu kwasu wpływają zaburzenia w rozkładzie puryn (są to związki organiczne). Niekiedy dnę moczanową nazywa się „chorobą królów”, ponieważ przyczyną jej występowania jest dieta pełna tłuszczów, dużej liczby kalorii i alkoholu. Taki sposób żywienia kojarzył się dawniej z bogactwem występującym jedynie na dworach. Objawami dny moczanowej są m.in. silne bóle stawów czy gorączka. Inna nazwa dny moczanowej to podagra.
Dieta przy dnie moczanowej jest zatem ogromnie ważna, ponieważ to ona jest główną przyczyną występowania tej choroby. Dbanie o odpowiedni sposób żywienia po zdiagnozowaniu pozwala na niwelowanie skutków nadmiernych ilości kwasu moczowego we krwi i zapobieganie bolesnym atakom zapalenia stawów. Zaleca się indywidualne konsultowanie diety wraz ze swoim lekarzem, ponieważ jadłospis zależeć może także od takich czynników jak przyjmowane leki czy nietolerancje pokarmowe.
Dna moczanowa – co jeść, czego unikać? Na zainteresowanie pacjentów z dną moczanową zasługują produkty ubogie w puryny. Należą do nich m.in.:
Dieta na obniżenie kwasu moczowego nie jest wysoce restrykcyjna, a dozwolone w czasie jej trwania produkty pozwalają na komponowanie pysznych i pełnowartościowych posiłków. Aktualnie w sklepach spożywczych znajduje się całe mnóstwo produktów o obniżonej zawartości tłuszczu, które sprawiają, że nie trzeba całkowicie rezygnować ze swoich ulubionych dań.
Jeżeli dojdzie do silnego ataku dny moczanowej bezwzględnie należy zrezygnować z diety o niskiej zawartości węglowodanów i dużej ilości białka. Odpowiednio zbilansowana dieta może zmniejszyć objawy bólowe. Na początek należy zastosować dietę w pełni lekkostrawną, a więc bez dodatku przetworzonych produktów. Należy także wykluczyć produkty, które powodują nagromadzenie kwasu moczowego w organizmie, np. podroby, szczególnie wątróbki czy ozorki, a także przetwory rybne czy ryby zawierają duże ilości kwasu moczowego. Należy więc całkowicie zrezygnować także z łososia wędzonego czy makreli. Szkodliwe jest spożywanie galaretek mięsnych czy konserw. Natomiast można sięgnąć po herbatki ziołowe. Podczas silnego ataku dny moczanowej warto wypijać bardzo powoli lekką herbatę rumiankową czy słabą kawę zbożową. Następnie można wprowadzać chude mięso. Warto np. przygotować pierś gotowaną na parze z dodatkiem pieprzu ziołowego oraz papki ryżowej. Dopiero po całkowitym ustąpieniu silnego ataku dny moczanowej można wprowadzać herbatę, małą kawę czy też produkty zbożowe.
Zmagając się z problemem dny moczanowej, należy wiedzieć jak ważną rolę odgrywa dieta, która może zmniejszyć objawy chorobowe. Jak już wiesz, dozwolone jest spożywanie chudego mięsa. Jednak aby uzyskać jeszcze lepsze efekty, można z niego zrezygnować całkowicie. W dnie moczanowej bardzo dobrze sprawdza się dieta wegetariańska. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie wyeliminować z jadłospisu mięsa, to gotuj je w bardzo dużej ilości, lekko osolonej wody. Dodatkowo na Twoim talerzu powinien znaleźć się rozgotowany ryż czy też kasza oraz bukiet warzyw. Czasami małe zmiany w jadłospisie mogą przynieść naprawdę pozytywne efekty - nie inaczej jest w przypadku dny moczanowej. Otóż z jadłospisu trzeba całkowicie wyeliminować drożdże. Zabronione jest również spożywanie wszelkiego rodzaju składników, do których dodaje się drożdże cukiernicze.
Wiesz już, co możesz jeść podczas swojej diety, więc czas poznać produkty zakazane przy dnie moczanowej. Niestety dieta przy kwasie moczowym zmusza pacjentów do rezygnacji z kilku często bardzo lubianych produktów, a oto one:
Dna moczanowa – zalecenia dotyczące produktów do wyeliminowania mogą okazać się trudne dla osób lubiących tłuste jedzenie, mięsa i alkohol. Niestety są to posiłki bogate w puryny, które przyczyniają się do stanów zapalnych stawów i silnych objawów dny moczanowej. Jeśli zależy Ci na swoim zdrowiu, rezygnacja z produktów zakazanych jest konieczna.
Głównym napojem w każdej zdrowej diecie powinna być woda i tak samo jest w diecie przy dnie moczanowej. Człowiek powinien wypijać dziennie nawet 3 litry wody, do czego zalicza się także ta zawarta w herbatach czy kawie. Herbaty powinny być słabe, a zamiast zwykłej kawy warto wybierać kawę zbożową. Bardzo niewskazane jest picie alkoholu, a szczególnie piwa. Dna moczanowa bardzo często pojawia się u osób cierpiących na alkoholizm. Nie zaleca się także picia kakao i sporych ilości soków owocowych, ponieważ są one bogate we fruktozę. Najlepiej całkowicie zrezygnować ze słodzonych i gazowanych napojów. Duża ilość wody spożywana każdego dnia wspomaga wydalanie z organizmu kwasu moczowego.
Dieta a dna moczanowa – zależności pomiędzy jednym a drugim są bardzo duże. Z racji, że dieta obfita w tłuszcze i alkohol, a co za tym idzie – związki purynowe, jest przyczyną gromadzenia się w organizmie kwasu moczowego, jest ona istotna także w trakcie leczenia. Należy stosować się do wspomnianych wcześniej zaleceń dotyczących produktów wskazanych i zakazanych, jednocześnie pamiętając o tym, aby posiłki były zbilansowane.
Dieta przy dnie moczanowej – przepisy na poszczególne dania należy dobierać tak, aby komponować pełnowartościowe posiłki. Co to oznacza? Danie powinno zawierać owoce lub warzywa, białko, węglowodany i tłuszcze. Wszystkie te makroskładniki powinny pochodzić z wymienionych wcześniej grup produktowych. Należy bowiem unikać niektórych warzyw, tłustych źródeł białka czy tłuszczów zwierzęcych. Pod uwagę należy brać dzienne zapotrzebowanie na poszczególne makroskładniki. Około połowę powinny stanowić węglowodany, około 30% tłuszcze i około 20% białka. Komponowanie w ten sposób swoich posiłków jest ważne, ponieważ pozwala uniknąć niedoborów poszczególnych składników w organizmie. Wiesz, jakie owoce można jeść przy dnie moczanowej, jakie źródła białek i węglowodanów są dopuszczalne. Nie pozostaje nic innego, jak zacząć swoją przygodę ze zdrową dietą.
Dna moczanowa – jaka dieta powinna być stosowana przy tej chorobie? Poniżej przygotowaliśmy rozpiskę przykładowych posiłków, jakie możesz jeść, jeśli zmagasz się z zapaleniem stawów powodowanym przez kwas moczowy. Dieta przy dnie moczanowej – jadłospis na tydzień:
Wiesz już, jak powinna wyglądać dieta na kwas moczowy, jednak najlepszym rozwiązaniem przed jej rozpoczęciem jest skontaktowanie się ze specjalistą. Jeśli zmagasz się z chorobą, upewnij się, czy nie cierpisz na dodatkowe nietolerancje, np. glutenu czy laktozy i zacznij zdrową dietę ubogą w puryny. Twój jadłospis może być bogaty w pyszne potrawy, a gotowanie stanie się codzienną przyjemnością.
Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Przyjemny aromat i smak, a do tego poczucie lepszego wybudzenia się to wystarczające powody, dla których się
Wśród najbardziej znanych produktów pszczelich, pierwszy na myśl przychodzi miód, a zaraz po nim wosk pszczeli. Jest on składnikiem wielu kosmetyków i często kojarzony jest z dobroczynnymi właściwości
Jesień to pora, kiedy powinniśmy o siebie zadbać w szczególny sposób, zwłaszcza stosując odpowiednią dietę. Miód wydaje się znany od pokoleń. Częściej myśli się o nim jako o słodziku, jednak powoli wr