- Strona główna
- Blog
- Dieta i zdrowie
- Dieta przy hemoroidach – jaka dieta będzie odpowiednia?

Dieta przy hemoroidach – jaka dieta będzie odpowiednia?
Hemoroidy to nieprzyjemna dolegliwość, która niestety dotyka wielu ludzi. Warto pamiętać, że dzięki odpowiedniej diecie można zapobiegać chorobie hemoroidalnej oraz jej nawrotom. Co więcej, właściwe odżywianie wspomaga proces leczenia i łagodzi uciążliwe objawy tego schorzenia. Hemoroidy – czego nie jeść, a po jakie produkty warto sięgać? Sprawdź, jaką dietę stosować przy hemoroidach.
Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.
1. Dieta przy hemoroidach powinna zawierać duże ilości błonnika.
2. Przy hemoroidach należy zrezygnować całkowicie z picia alkoholu i pikantnych potraw.
3. Przy występowaniu hemoroidów ważna jest aktywność fizyczna.
Dieta przy hemoroidach – jaką dietę wybrać?
Przede wszystkim, aby dieta przy hemoroidach była zdrowa, musi być zrównoważona i odpowiednio zbilansowana, czyli dostosowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Kluczowe, aby osoby cierpiące na chorobę hemoroidalną spożywały 4-5 posiłków dziennie, w możliwie równych odstępach czasu. Niezwykle ważne jest również picie odpowiednich ilości płynów. W przypadku kobiet zaleca się około 2 litry, natomiast mężczyźni powinni dostarczać swojemu organizmowi średnio 2,5 litra płynów dziennie. Warto podkreślić, że w większości ma je stanowić niegazowana woda mineralna.
Co więcej, dieta w leczeniu hemoroidów musi składać się z odpowiedniej ilości błonnika (średnio 25 gramów dziennie), który ułatwia proces wypróżniania i stymuluje rozwój flory bakteryjnej jelit. Jadłospis osoby cierpiącej na hemoroidy powinien także być bogaty w owoce i warzywa oraz różnego rodzaju orzechy. Jednocześnie warto ograniczyć spożywanie słodyczy, wysokoprzetworzonej żywności i picie słodzonych soków owocowych.
Jakie produkty są dozwolone i zabronione na diecie przy hemoroidach?
Jaka dieta przy hemoroidach będzie najlepsza? Jadłospis powinien zawierać produkty bogate w błonnik, czyli na przykład kaszę gryczaną, pieczywo żytnie, chleb graham, płatki zbożowe i otręby. Oprócz tego błonnik znajduje się w warzywach i owocach. Dieta przy hemoroidach powinna więc uwzględniać między innymi nasiona roślin strączkowych (fasolę, bób i groch), seler, pietruszkę, maliny, jeżyny, porzeczki oraz suszone owoce i orzechy. Do codziennego jadłospisu należy włączyć także mleczne napoje fermentowane, na przykład kefir czy maślankę oraz wysokiej jakości oleje roślinne.
Istnieje również szereg produktów, z których powinny zrezygnować osoby cierpiące na hemoroidy. Warto wyeliminować z diety białe pieczywo, ryż, makaron i banany, gdyż wszystkie wymienione produkty wpływają na spowolnienie przesuwania treści pokarmowej w organizmie. Co więcej, wskazane jest również ograniczenie słonych i smażonych potraw, a także rezygnacja z herbaty, kawy, napojów energetycznych i alkoholu. Szczególnie w przypadku diety przy krwawiących hemoroidach należy unikać również pikantnych przypraw, które mogą znacznie zaostrzyć nieprzyjemne objawy.
Dieta przy hemoroidach – jak wygląda i z czego się składa przykładowy jadłospis?
Istnieje wiele wariantów diet na hemoroidy. Co jeść w ciągu dnia? Najważniejsze, aby dania nie zawierały produktów wyostrzających objawy choroby hemoroidalnej, a jednocześnie były bogate w produkty usprawniające pracę jelit. Co więcej, polecane jest gotowanie i pieczenie warzyw, mięs czy ryb, zamiast ich smażenia.
Przykładowy jadłospis dla osoby zmagającej się z hemoroidami składa się z 5 posiłków. Na śniadanie dobrym wyborem będzie owsianka na mleku z malinami. W ramach drugiego śniadania warto sięgnąć po pieczywo żytnie z dodatkiem sera i warzyw. Dobrym pomysłem na obiad przy diecie na hemoroidy jest pieczony filet z indyka, który możesz podać z brokułami oraz kaszą gryczaną. Z kolei propozycją na podwieczorek oraz kolację są jogurt naturalny z owocami i kanapki na chlebie graham z naturalnym kozim serem.
Czego nie wolno jeść przy hemoroidach?
Hemoroidy niewątpliwie są przypadłością niezwykle problematyczną. Wymagają również zastosowania odpowiedniej diety. Jaka dieta przy hemoroidach odbytu będzie najlepsza? Przede wszystkim całkowicie należy wyeliminować z codziennego jadłospisu produkty z mąki białej. Dotyczy to zarówno chleba, jak i bułek, a także ciast. Nie można również zapominać, że dania z niewielką ilością błonnika mogą powodować nasilenie się objawów i spowodować dodatkowy ból. Ponadto warto unikać żywności mocno przetworzonej, a więc zarówno jedzenia typu fast food, jak i tego garmażeryjnego.
Co jeść, żeby pozbyć się hemoroidów?
Dieta przy hemoroidach - jadłospis na tydzień. Każda osoba, która zmaga się z problemem hemoroidów powinna stawiać na produkty lekkostrawne, które w swoim składzie mają wysoką zawartość błonnika. Na śniadanie można sięgnąć po płatki z dodatkiem otrębów oraz suszone owoce. Na drugie śniadanie można zjeść garść owoców takich jak suszone śliwki oraz morele. Zamiast napojów gazowanych najlepiej pić soki owocowe, koniecznie świeżo wyciskane. Jeżeli chodzi o dania obiadowe, to warto przygotowywać mięso oraz warzywa na parze z dodatkiem ryżu brązowego bądź makaronu pełnoziarnistego. Jaka dieta przy krwawiących hemoroidach będzie najlepsza? Jeżeli zmagacie się z problemem krwawiących hemoroidów, to pamiętajcie, by zrezygnować z produktów takich jak ryż biały, banany, czekolada, a także rośliny strączkowe czy orzechy. Warto natomiast wprowadzić do jadłospisu większe ilości produktów mlecznych takich jak kefiry czy maślanki. Doskonale sprawdzą się także jogurty bez dodatku owoców. Jaka dieta przy hemoroidach wewnętrznych jest najlepsza? W takim przypadku unikajcie produktów, które sprzyjają przekrwieniu narządów miednicy małej. Warto więc ograniczyć jasne pieczywo, ciastka, a ponadto zrezygnować z kaszy manny, ostrych przypraw. Zabronione jest też spożywanie alkoholu. Jaka dieta przy hemoroidach zewnętrznych się sprawdzi? Tutaj zasady są podobne. Ponadto należy wprowadzić większą podaż świeżych owoców oraz warzyw. Naczynia żylne bardzo dobrze wzmacnia witamina C, rutyna, a także diosmina.
Co pogarsza stan hemoroidów?
Stan hemoroidów niewątpliwie pogarszają zaparcia. Stąd tak ważne jest wprowadzenie właściwej diety, która jest bogatobłonnikowa. Nie oznacza to jednak, że można sięgnąć po produkty przeczyszczające, gdyż mogą one spowodować dodatkowe krwawienie z odbytu, a także silny ból. Trzeba także codziennie pić przynajmniej 2 litry wody niegazowanej. Całkowicie zabronione jest picie alkoholu, nawet okazjonalne, gdyż może spowodować silne bóle odbytnicy, a także zwiększyć ilość krwawień. Warto jeszcze zauważyć, że ważna jest aktywność fizyczna, przy czym musi być ona umiarkowana. Nie należy również podnosić ciężkich przedmiotów. Niestety należy jeszcze zrezygnować z picia kawy, która może utrudniać defekację.
Żylaki odbytu - co zrobić żeby zniknęły hemoroidy?
Na pewno warto sięgnąć po odpowiednie produkty. Jaką dietę stosować przy hemoroidach codziennie? Można wybrać bogatoresztkową, która obfituje w duże ilości błonnika. Trzeba jeszcze unikać produktów, które mogą powodować zaparcia. Dostępne są także środki w postaci czopków czy też maści, które powodują wchłonięcie hemoroidów. Ponadto warto wprowadzić aktywność fizyczną, najlepiej umiarkowaną. Jeżeli pojawiają się silne dolegliwości bólowe, można jeszcze owinąć kilka kostek lodu w bawełnianą szmatkę, a następnie przykładać do bolących miejsc przez około 10 minut.
Czytaj również

Czy kawa jest zdrowa? Najważniejsze fakty i mity
Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Przyjemny aromat i smak, a do tego poczucie lepszego wybudzenia się to wystarczające powody, dla których się

Wosk pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze i zastosowanie?
Wśród najbardziej znanych produktów pszczelich, pierwszy na myśl przychodzi miód, a zaraz po nim wosk pszczeli. Jest on składnikiem wielu kosmetyków i często kojarzony jest z dobroczynnymi właściwości

Dlaczego jesienią warto sięgnąć po miód ?
Jesień to pora, kiedy powinniśmy o siebie zadbać w szczególny sposób, zwłaszcza stosując odpowiednią dietę. Miód wydaje się znany od pokoleń. Częściej myśli się o nim jako o słodziku, jednak powoli wr