- Strona główna
- Blog
- Dieta i zdrowie
- Dieta przy kamicy żółciowej, czyli jak prawidłowo należy się odżywiać?

Dieta przy kamicy żółciowej, czyli jak prawidłowo należy się odżywiać?
Kamica żółciowa to uciążliwa choroba, która powstaje z powodu złogów osadzających się w drogach żółciowych. Jej objawy są bardzo obciążające dla całego układu pokarmowego. Aby zapobiegać ich występowaniu, należy wprowadzić kilka zmian do swojej diety. Co jeść przy kamicy żółciowej?
Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.
1. Dieta przy kamicy żółciowej powinna być lekkostrawna i oparta o dobrze przyswajalne składniki odżywcze.
2. W diecie przy kamicy żółciowej należy ograniczyć tłuszcze i to zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego.
3. Podstawowym napojem przy kamicy żółciowej jest woda.
Dieta przy kamicy żółciowej – czym się charakteryzuje?
Dieta przy kamicy żółciowej charakteryzuje się przede wszystkim unikaniem tłustych potraw. To właśnie one nasilają objawy schorzenia takie jak zgaga, ból jamy brzusznej czy kolka żółciowa. Należy niwelować przede wszystkim tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, bo to one mają negatywny wpływ na organizm pacjenta. W potrawach można stosować tłuszcze roślinne, np. olej słonecznikowy czy oliwę z oliwek.
Ze względu na szkodliwość tłuszczów warto zwracać uwagę, żeby jeść ich jak najmniej, nawet jeśli mowa o tych pochodzenia roślinnego. Jeśli masz ochotę na pierś z kurczaka, zamiast smażyć mięso w panierce na oliwie, lepiej upiecz je w piekarniku lub zgrilluj w opiekaczu. Sporo tłuszczu znajduje się w fast foodach. Dieta przy kamicy woreczka żółciowego nie powinna zawierać zatem burgerów, hot-dogów czy smażonych frytek.
Tłuszcz pochodzenia zwierzęcego można znaleźć także w nabiale. Mleka, śmietany, sery czy twarogi o wysokiej zawartości tłuszczu powinny zniknąć z diety pacjentów z kamicą. Najlepiej ograniczyć je do minimum, a do jedzenia wybierać tylko te o obniżonej zawartości tłuszczu. Warto również wyeliminować żółtka jaj. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby szczególnie mocno przestrzegać diety po ataku kamicy żółciowej, czyli bardzo silnych objawach bólowych, wymiotach i zgadze.
Zalecenia żywieniowe przy kamicy żółciowej – jaka dieta będzie najlepsza?
Jaka dieta przy kamicy pęcherzyka żółciowego będzie najlepsza? Powinna być ona zbilansowana i opierać się na ogólnych zasadach zdrowego żywienia. Zalicza się do tego nie tylko ograniczanie tłuszczów odzwierzęcych, ale także spożywanie dużych ilości warzyw i owoców czy produktów zbożowych. Doskonałym rozwiązaniem jest dieta lekkostrawna, która nie obciąża nadmiernie układu trawiennego.
Wiesz już co nieco na temat tego, czego nie jeść przy kamicy żółciowej, więc czas poznać produkty, po które możesz sięgnąć. Jeśli chodzi o warzywa, to szczególnie warto j spożywać marchewkę, paprykę, pietruszkę, szpinak, brokuły, szczypiorek, szparagi, ziemniaki, pomidory czy sałatę. A jakie owoce można jeść przy kamicy żółciowej? Są to m.in. wiśnie, morele, banany, jabłka, jagody czy brzoskwinie.
Czy można jeść ciasta przy kamicy żółciowej? W zbilansowanym i zdrowym odżywianiu dąży się także do ograniczenia cukrów prostych. Z tego powodu ciastka czy ciasta przy kamicy żółciowej nie są wskazane. Desery najlepiej przygotowywać samemu przy użyciu zdrowych zamienników cukru (np. erytrytolu). Podczas gotowania warto pamiętać o tym, aby wybierać chude mięsa i ryby. Sprawdzi się do tego m.in. drób bez skóry, dorsz czy halibut. Ponadto dieta lekkostrawna przy kamicy żółciowej nie może zawierać przetworów takich jak pasztety, smalec, wędzone ryby, gotowe słodycze czy kiełbasy.
O czym należy pamiętać podczas stosowania diety przy kamicy żółciowej?
Dieta przy kamicy żółciowej to sposób żywienia, w którym bardzo dużą rolę odgrywa regularność i sposób jedzenia. Najlepiej spożywać od czterech do pięciu posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu. Ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej dwie godziny przed pójściem spać. Podczas spożywania pokarmów powinno się zachowywać spokój i nie jeść łapczywie. Porcje nie mogą być zbyt duże, a przy tym bardzo ważna jest dbałość o kaloryczność posiłków.
W Internecie jest mnóstwo kalkulatorów, za których pomocą można obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. O poradę możesz poprosić także lekarza lub dietetyka. Właściwe BMI jest bardzo istotne w niwelowaniu objawów kamicy żółciowej. Nadwaga i otyłość sprzyjają rozwojowi tej choroby. Jeśli zmagasz się z nadmiernymi kilogramami, a lekarz stwierdził u Ciebie kamicę żółciową, warto rozważyć przejście na dietę redukcyjną. Polega ona na spożywaniu każdego dnia nieco mniejszej liczby kalorii, niż wymaga tego organizm. W połączeniu z aktywnością fizyczną da to efekty w postaci utraty wagi.
Po silnych atakach kamicy żółciowej nawet dieta może być niewystarczająca i wtedy należy jeszcze bardziej ograniczyć zakres spożywanych produktów. Wtedy sprawdzą się tylko najbardziej lekkostrawne posiłki. Ponadto warto pamiętać o tym, aby nie pić alkoholu i nie używać w kuchni pikantnych przypraw czy sosów. Mogą one znacznie nasilać objawy choroby. Dania powinny być łagodne i zbilansowane. Co jeść na obiad w kamicy żółciowej? Warto jak najwięcej gotować na parze i piec.
Co pić przy kamicy żółciowej i problemach z wątrobą? Jak w każdej diecie, podstawowym napojem powinna być woda. Poza tym zaleca się picie herbat ziołowych, w szczególności z werbeny. Wiele osób zastanawia się, czy można pić kawę przy kamicy żółciowej? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Jednak należy wyeliminować wszelkie napoje słodzone i gazowane.
Dieta przy kamicy żółciowej – przykładowy jadłospis
Kamica żółciowa – co jeść na co dzień? Znasz już ogólne zasady diety, ale warto zastanowić się nad konkretnymi posiłkami. Poznaj przykładowy jadłospis przy kamicy żółciowej, który uwzględnia każdego dnia pięć zdrowych posiłków.
Dzień 1:
- Śniadanie: bułka pszenna z chudym twarogiem, chudą wędliną z indyka, sałatą, pomidorem bez skórki i herbata z werbeny.
- Drugie śniadanie: kasza manna na mleku 2% z jagodami.
- Obiad: pieczony filet z dorsza, purée ziemniaczane i surówka z marchewki oraz jabłka.
- Podwieczorek: kisiel owocowy i banan.
- Kolacja: sałatka z kaszy jęczmiennej z gotowaną piersią kurczaka, szpinakiem, brokułem i mozzarellą light.
Dzień 2:
- Śniadanie: kanapki z pszennego chleba z pastą warzywną, papryką, białkiem jaja ugorowanego na twardo i chudą wędliną z kurczaka.
- Drugie śniadanie: sałatka owocowa z banana, jabłka, mango i brzoskwini.
- Obiad: leczo warzywne z cukinią, papryką, pietruszką, marchewką w sosie pomidorowym.
- Podwieczorek: zupa krem z pomidorów z dodatkiem świeżej natki pietruszki.
- Kolacja: mix sałat z grillowaną piersią kurczaka, pomidorem bez skórki i jogurtem naturalnym.
Dzień 3:
- Śniadanie: bułka pszenna z pastą rybną na bazie chudego twarożku z sałatą i pomidorem bez skórki.
- Drugie śniadanie: grzanka z dżemem jagodowym o niskiej zawartości cukru.
- Obiad: pieczone ziemniaki, grillowana pierś z kurczaka i gotowane buraki.
- Podwieczorek: dwa pieczone jabłka.
- Kolacja: bułka paryska zapiekana z mozzarellą light, pomidorem bez skórki i chudą wędliną z kurczaka.
Dieta przy kamicy żółciowej zawiera składniki podobne do diety przy cukrzycy czy dolegliwościach dwunastnicy. Konieczne jest w niej obniżanie cholesterolu, niwelowanie otyłości i dostarczanie do organizmu wielu witamin.
Co najlepiej jeść przy kamieniach w woreczku żółciowym?
Jadłospis osoby zmagającej się z kamieniami żółciowymi powinien opierać się na produktach bogatych w węglowodany, a także na białkowych, które posiadają niską zawartość tłuszczu. Należy zrezygnować z ostrych przypraw, a także dań typu fast food, które są wysokoprzetworzone. Trzeba również ograniczyć żywność wzdymającą, a więc fasolę czy warzywa kapustne. Do posiłków należy wprowadzić świeże zioła. Można także jadać chude gatunki mięs, np. mięso z królika. Zaleca się także spożywanie białego ryżu oraz drobnych kasz. Nie należy natomiast pić mocnych herbat. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po napary ziołowe czy też kompoty. Płatki owsiane a kamica żółciowa – co warto wiedzieć na temat ich spożywania? Zmagając się z kamieniami w woreczku żółciowym można sięgnąć po płatki owsiane, ale gotowane na wodzie, natomiast trzeba z nich zrezygnować po operacji kamicy żółciowej.
Co można jeść przy ataku kamicy żółciowej?
Przy ostrym zapaleniu woreczka żółciowego czy też ataku kamicy żółciowej należy wprowadzić dietę w pełni lekkostrawną. Po ustąpieniu silnego bólu można powoli wprowadzać kleiki ryżowe, kompoty czy soki owocowe z dodatkiem wody. Następnie można spożywać suchary oraz lane kluski, a dopiero potem chude gotowane mięso.
Czytaj również

Czy kawa jest zdrowa? Najważniejsze fakty i mity
Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Przyjemny aromat i smak, a do tego poczucie lepszego wybudzenia się to wystarczające powody, dla których się

Wosk pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze i zastosowanie?
Wśród najbardziej znanych produktów pszczelich, pierwszy na myśl przychodzi miód, a zaraz po nim wosk pszczeli. Jest on składnikiem wielu kosmetyków i często kojarzony jest z dobroczynnymi właściwości

Dlaczego jesienią warto sięgnąć po miód ?
Jesień to pora, kiedy powinniśmy o siebie zadbać w szczególny sposób, zwłaszcza stosując odpowiednią dietę. Miód wydaje się znany od pokoleń. Częściej myśli się o nim jako o słodziku, jednak powoli wr