InPost Fresh

Dieta przy refluksie – co wolno a czego unikać?

3 stycznia 2023
5 min
Autor: Dorota Wachholz

Dieta przy refluksie przełyku ma bardzo dużą rolę w leczeniu zarówno choroby, jak i jej objawów. Choroba refluksowa polega na zrzucaniu treści żołądkowej najczęściej do przełyku. Powodem tego jest niewydolność dolnego zwieracza przełyku. Objawia się on najczęściej zgagą, odbijaniem, czy nudnościami, jednak nie są to jego jedyne przejawy. Co można jeść przy refluksie? Jaka dieta na refluks sprawdzi się najlepiej? Niżej dowiesz się, co można jeść, a czego nie!

 

Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

1.  Dieta przy refluksie zakłada jedzenie 5 do 6 posiłków o stałych porach

2.  Współczynnik pH produktów w diecie refluksowej nie może być niższy niż 5.

3.  Mając refluks nie musisz rezygnować ze wszystkich słodyczy i możesz sięgnąć np. po owocowe koktajle.

4.  Odpowiednio zbilansowana dieta redukuje nieprzyjemne objawy refluksu.

Dieta przy refluksie – główne założenia

Choroba refluksowa w dużej części wiąże się ze zmianą tak naprawdę całego stylu życia. Tyczy się to między innymi codziennych czynności jak na przykład sen. Aby refluks nie dopadał w nocy, należy spać w pozycji pół siedzącej. Warto także ograniczyć pochylanie się oraz aktywność fizyczną, która może nasilić objawy. Oprócz tego należy także zaprzestać palenia tytoniu, ale także picia alkoholu. Przez to, że choroba często występuje u osób otyłych, dobrym rozwiązaniem byłoby zrzucenie nadmiernych kilogramów. Zaleca się również noszenia obcisłej odzieży.

Dieta przeciwrefluksowa opiera się głównie na posiłkach lekkostrawnych. Ważna jest w niej także regularność, a dokładniej spożywanie od 5 do 6 posiłków o stałych porach. Ostatni z nich powinno się jeść maksymalnie 3 godziny przed pójściem spać, aby nie musieć martwić się o nasilenie objawów w trakcie snu. Ich objętość nie powinna być duża, a jedzenie ich powinno odbywać się powoli. Ważne jest również, aby dania nie były ani zbyt gorące, ani zbyt zimne. Do picia wybierać powinno się raczej wody średniozmineralizowane bądź lecznicze.

Dieta przy refluksie – dieta o niskiej kwasowości

Dieta przy refluksie żołądka to również dieta o niskiej kwasowości. Na czym ona polega? Jej założeniem jest spożywanie produktów żywnościowych o współczynniku pH, który jest nie mniejszy niż 5. Oprócz tego należy ograniczyć produkty, które zawierają kwasy spożywcze mogące podrażnić przełyk. Dlaczego stosowanie tego typu diety może pomóc w leczeniu refluksu?

Zastosowanie tego typu diety pomaga osobom chorym, podobnie jak przyjmowanie leków. Ich zadaniem jej zazwyczaj zmniejszenie bądź neutralizacja kwasowości żołądka. Stosowanie diety o niskiej kwasowości również pozwala zachować równowagę kwasowo-zasadową, która jest bardzo ważna w trakcie leczenia choroby refluksowej.

Refluks a słodycze – czy można je jeść?

Czy w diecie na refluks przełyku znajdzie się miejsce dla słodyczy? Częściowo i tak, i nie. Przede wszystkim należy wykluczyć z diety czekoladę, która powoduje rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku odpowiedzialnego po części za chorobę refluksową. Przy silnym refluksie warto z niej zrezygnować, jednak kiedy dojdzie do stabilizacji w organizmie, można od czasu do czasu pozwolić sobie na kostkę czekolady. Ważne jest jednak to, aby dobrze się na diecie czuć, więc jeżeli nawet tak mała ilość czekolady wywołuje niepokojące objawy, to jednak warto z niej zrezygnować.

Oprócz tego nie należy spożywać wszelkich ciast z kremami oraz słodyczy, które zawierają dwa składniki – cukier i tłuszcz. Niezalecane są również wszelkie batony, lody, a nawet chałwa. Jednak, co jeść przy refluksie żołądka, kiedy ciężko zrezygnować ze słodyczy?

Jest kilka słodyczy, które pozwolą na zaspokojenie ochoty na coś słodkiego. Można sięgnąć wtedy po takie, które nie zawierają czekolady. Wśród nich znajdziesz między innymi biszkopty czy galaretki. Warto również przygotowywać słodycze samodzielnie. Masz wtedy możliwość doboru składników, które nie będą zbyt mocno obciążały Twojego organizmu. Warto spróbować różnych owocowych koktajli. W niewielkiej ilości można również jeść ciasto drożdżowe, bądź różne ciasteczka owsiane i zbożowe np. z dodatkiem banana albo innych dozwolonych na diecie refluksowej owoców.

Zioła i przyprawy w diecie refluksowej

Dieta antyrefluksowa wiąże się również z mniejszą ilością ziół i przypraw, które mogą być używane w trakcie przygotowywania potraw. Czego unikać przy refluksie? Między innymi przypraw, które mogą podrażniać przełyk. Należą do nich: pieprz, czosnek, gorczyca, papryka ostra oraz chili. Niezalecana jest także kurkuma czy curry. Co jeszcze nie jest zalecane? Wszelkie kostki rosołowe, mięta, tymianek oraz kminek.

Jakie zioła i przyprawy można jednak spożywać, będąc na diecie przy refluksie? Przepisy uwzględniają ich dosyć sporo. Dozwolone są niewielkie ilości soli, cynamonu, a także słodkiej papryki. Bez obaw można używać także koperku, majeranku czy oregano. W trakcie zmagania się z chorobą refluksową polecane jest picie różnych herbat ziołowych. Pomagają one w łagodzeniu wszelkich dolegliwości, które mogą spotkać osoby chore. Korzystny wpływ mają między innymi rumianek, szałwia, a także ziele skrzypu.

Refluks a nabiał w diecie. Czy jest wskazany?

Chorując na refluks, ograniczona jest również lista produktów nabiałowych, które można spożywać. Czego nie można jeść przy refluksie? Na liście zabronionych produktów nabiałowych znajduje się przede wszystkim tłusty twaróg oraz mleko. Zakazane są także niektóre rodzaje serów. Wśród nich wymienia się między innymi ser żółty, a także serki topione. Nie poleca się także jedzenia śmietany o wysokiej zawartości tłuszczu.

Jaki nabiał jest dozwolony w diecie przy refluksie? W szczególności chudy, który pozwala na łagodzenie dolegliwości. Można próbować również spożywać kefir oraz wszelkie serki homogenizowane, jednak w niewielkich ilościach, a oprócz tego obserwować swój organizm po ich spożyciu. Pozwala się również na jedzenie jogurtów naturalnych, ale również picie mleka o niewielkiej zawartości tłuszczu.

Dieta przy refluksie – produkty niewskazane

Lista produktów, które są niewskazane na diecie przy refluksie, jest całkiem długa, jednak ilość produktów zalecanych przy refluksie jest bardzo podobnej długości. Jakie produkty wyeliminować ze swojej diety, jeżeli choruje się na refluks?

Zaczynając od napojów, przede wszystkim należy wyeliminować z niej alkohol. Szkodliwe dla przełyku są również wszelkie napoje gazowane, a nawet mrożona herbata. Oprócz tego należy zrezygnować również z mocnej herbaty. Nie można także pić kawy, ze względu na zawartą w niej kofeinę, która ma zły wpływ na przełyk u osób z refluksem. Do picia wybieraj natomiast mineralną wodę niegazowaną, a także herbaty.

Z diety warto wyeliminować również smażone mięsa i ryby, a także inne potrawy, do których przygotowania używa się sporych ilości tłuszczu, jak np. frytki czy placki ziemniaczane. Warto przekonać się raczej do jedzenia chudego mięsa. Nie zaleca się także jedzenia kaszy gryczanej. Oprócz tego zabronione jest jedzenie wszelkich przetworzonych produktów spożywczych, jak np. gotowe dania do podgrzania, ale również żywności w puszkach i słoikach. Jedzenie powinno być raczej gotowane i przygotowywane na świeżo.

Jakie warzywa są zabronione? Z pewnością trzeba zrezygnować z pomidorów oraz wszelkich potraw, które można z nich zrobić np. sosów pomidorowych. Podobnie sytuacja wygląda z surową cebulą i czosnkiem. Nie zaleca się także warzyw strączkowych oraz szparagów. Jakie owoce przy refluksie nie są wskazane? Warto wyeliminować przede wszystkim wszelkie cytrusy, a także soki z nich wykonane.

Przykładowe dania w diecie przy refluksie

Jakie posiłki przygotowywać na diecie przy refluksie? Co jeść przebywając na niej? Pomysły na przykładowe danie oraz jadłospis znajdziesz poniżej. Dzięki niemu z pewnością przekonasz się, że dieta przy refluksie nie musi być monotonna i niesmaczna.

Dieta przy refluksie – jadłospis

Co jeść przy refluksie na co dzień? Refluks dieta – przepisy. Idealną propozycją na śniadanie będzie kanapka z chleba żytniego. Możesz na nią położyć chudy ser i szynkę, a także sałatę. Dobrze sprawdzi się również jajecznica przygotowana na parze ze szczypiorkiem. Na drugie śniadanie zdecyduj się na owocowy koktajl z mlekiem roślinnym. Wypróbuj połączenie go z jagodami, bananem, ale również melonem.

Pomysłem na obiad może być natomiast puree ziemniaczane z dodatkami. Postaw tutaj na gotowane mięso z kurczaka z dozwolonymi przyprawami oraz gotowane brokuły. Na podwieczorek postaw na deser w postaci galaretki z biszkoptem. Do posiłku możesz napić się do tego również słabej herbaty. Na kolację sprawdzi się natomiast świetnie wrap z gotowanym kurczakiem. Dobrym pomysłem jest także zupa krem z wybranych warzyw.

Dieta na refluks przede wszystkim powinna być lekkostrawna. Należy jednak pamiętać, że refluks wiąże się z nieodpowiednim stylem życia, który po zachorowaniu należy zmienić na prawidłowy. Tylko tak można zatrzymać rozwój choroby i pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Czego nie jeść przy refluksie? Lista produktów, których lepiej unikać

Czego nie jeść przy refluksie krtaniowym? Osoby zmagające się z objawami refluksu krtaniowego nie powinny jadać:

  • dań przetworzonych, w tym smażonych;
  • dań pikantnych i tłustych;
  • warzyw takich jak cebula czy pomidor;
  • owoców cytrusowych i soków cytrusowych;
  • czekolady;
  • napojów gazowanych i alkoholu.

 Czy dieta refluksowa pomoże zniwelować nieprzyjemne objawy?

Odpowiednio dobrana dieta refluksowa jest niezwykle pomocna w niwelowaniu nieprzyjemnych objawów. Regularnie stosowana zmniejsza częstotliwość odczuwania pieczenia w przełyku. Zmniejsza się także intensywność zgagi. Oczywiście na samym początku stosowania diety nie pozbędziesz się jej całkowicie. Jednak nie będzie ona już tak uciążliwa i nie będziesz musiał sięgać po tabletki czy mleczka. Wiele osób zmagających się z refluksem narzeka na puste oraz kwaśne odbijanie się i nieprzyjemny zapach z ust. Dodatkowo często pojawia się kaszel oraz chrząkanie. Stosując dietę refluksową i całkowicie zmieniając swoje nawyki żywieniowe, można zmniejszyć intensywność objawów już po tygodniu. Przy dłuższym stosowaniu diety efekty są jeszcze lepsze.

Czytaj również