InPost Fresh

Dieta SIRT – zasady, działanie i efekty. Fazy diety i czas trwania

19 grudnia 2022
5 min
Autor: Mateusz Mol

Dieta SIRT stała się znana na całym świecie po tym, jak jedna z największych gwiazd międzynarodowej sceny muzycznej przeszła dzięki niej metamorfozę. W artykule podpowiadamy, na czym dokładnie polega ten sposób odżywiania, co to są produkty SIRT, a także wyjaśniamy, czy dieta sirtuinowa na pewno jest zdrowa i podajemy gotowy jadłospis na jeden dzień.

 

Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

  • Sirtuiny, czyli białka sir (ang. silent information regulator) to określenie dla enzymów biorących udział w różnych istotnych dla organizmu procesach biologicznych. Są one zdolne do zmniejszania aktywności niektórych genów, np. starzenia, które odpowiadają za zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia różnych chorób.
  • Dieta sirtuinowa, czyli dieta Adele, polega na tym, że spożywa się duże ilości produktów pochodzenia roślinnego, które są bogate w antyoksydanty.
  • Dieta dzieli się na kilka etapów i słynie z tego, że jest dość mocno restrykcyjna. Mogą się na nią zdecydować Ci, którym zależy na tym, by w krótkim czasie zgubić zbędne kilogramy.

Na czym polega dieta SIRT?

Dieta SIRT – co to właściwie jest? Jest to sposób odżywiania wymyślony przez Aidana Gogginsa i Glena Mattena. Dzieli się na dwa główne i cztery pomniejsze etapy. Polega przede wszystkim na tym, aby jak największa część posiłków zawierała w sobie sirtuiny. Sirtuiny to białka, które znajdują się w ludzkim organizmie i odpowiadają m.in. za spowalnianie procesów starzenia czy przyspieszanie metabolizmu. Im więcej zgromadzi się ich w organizmie, tym lepiej i prężniej one działają, przyczyniając się np. do utraty tkanki tłuszczowej. Wzrost poziomu sirtuin jest możliwy dzięki spożywaniu odpowiednich produktów.

Zasady diety SIRT

Dieta SIRT – zasady tego sposobu odżywiania są dość restrykcyjne, szczególnie w pierwszych etapach wdrażania. Jak wspomnieliśmy, dieta surtuinowa dzieli się na dwa główne etapy, a każdy z nich na kolejne dwa. W pierwszych dwóch etapach ogromną rolę odgrywa kaloryczność spożywanych posiłków, a w dwóch kolejnych jedynie ich jakość i konkretne produkty.

Przez pierwsze trzy dni diety SIRT maksymalna wartość energetyczna wszystkich posiłków powinna wynosić 1000 kcal na dzień. Codziennie posiłkami obowiązkowymi są trzy zielone koktajle i jeden posiłek bogaty w sirtuiny. Przez cztery kolejne dni kaloryczność spożywanych dań powinna wzrosnąć do 1500 kcal dziennie. Zmniejsza się natomiast do dwóch liczba koniecznych do wypicia zielonych koktajli. Od ósmego do dwudziestego pierwszego dnia nie trzeba zwracać uwagi na liczbę spożywanych kalorii. Najważniejsze jest to, aby codziennie wypijać jeden koktajl sirtuinowy. Poza tym zaleca się spożywanie trzech posiłków. Po zakończeniu tego etapu, czyli po trzech tygodniach diety SIRT nie ma już restrykcyjnych zasad poza tym, że dieta nadal musi pozostawać bogata w produkty sirtuinowe. Raz na jakiś czas warto też wypić koktajl.

Co jeść na diecie SIRT? Dieta SIRT – produkty

Dieta SIRT – co jeść, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość pożywienia bogatego w sirtuiny? Okazuje się, że całkiem sporo produktów zawiera w sobie te cenne białka. Oto przykłady składników, z których można stworzyć pełne sirtuin, pożywne posiłki: kasza gryczana, orzechy włoskie, jarmuż, pietruszka, seler, rukola, kapary, chilli, kurkuma, cebula czerwona, matcha, zielona herbata, soja, kawa, daktyle, maliny, oliwa z oliwek, kakao, borówki czy truskawki. Jak widzisz, jadłospis diety sirtfood wcale nie musi być nudny. Są tu warzywa, owoce, a także źródła tłuszczy czy białka, dzięki którym stworzysz przepyszne bowle, sałatki, koktajle i wiele więcej.

Efekty diety SIRT

Dieta SIRT – efekty to główna motywacja każdego, kto rozpoczyna przygodę z tym sposobem odżywiania. Wiele osób zastanawia się, ile można schudnąć dietą SIRT i w jakim czasie. Ze względu na bardzo małą podaż kalorii w początkowej fazie diety, chudnięcie postępuje naprawdę szybko. Już po pierwszym tygodniu można zauważyć spadek. Kluczem są jednak dalsze etapy odżywiania, gdzie liczba kalorii nie jest ściśle określona. Każdy powinien bowiem obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne np. za pomocą kalkulatorów dostępnych w internecie, a najlepiej na konsultacji z dietetykiem i jeść nieco poniżej swojego dziennego zapotrzebowania. Wystarczy odjąć około 300 kalorii, aby utrzymywać tendencję spadającej masy ciała.

Bardzo istotne jest późniejsze utrzymanie sylwetki, ponieważ po tak restrykcyjnej diecie często dochodzi do efektu jojo. Sirtuiny słyną nie tylko ze wspomagania odchudzania, ale także z hamowania procesów starzenia, dzięki czemu możesz oczekiwać, że poza utraconymi kilogramami będziesz wyglądać po prostu lepiej. Dieta sirtfood redukuje odczuwanie stresu i zmniejsza ryzyko występowania chorób, polepszając odporność organizmu.

Czy dieta SIRT jest dobra dla zdrowia

Przed rozpoczęciem diety sirtuinowej należy zastanowić się, czy aby na pewno jest ona bezpieczna dla zdrowia. Warto zacząć od tego, że absolutnie nie powinny stosować jej kobiety w ciąży, osoby z chorobami przewlekłymi czy dzieci. Poza tym okazuje się, że nawet dla zdrowych osób nie jest to najlepsze rozwiązanie. Same założenia diety dotyczące spożywania produktów bogatych w sirtuiny nie jest złe. Można bowiem zbudować za ich pomocą posiłki pełne witamin i składników odżywczych wartościowych dla organizmu.

Niepokój budzi tak skrajnie niska liczba spożywanych kalorii w pierwszym tygodniu diety. Niestety nie jest to zdrowe rozwiązanie, aby aż o tyle zmniejszać ilość dostarczanego do organizmu pożywienia. Dietę SIRT można bowiem nieco zmienić, by była odpowiednia dla konkretnej osoby i przede wszystkim bezpieczna. Zapotrzebowanie kaloryczne powinno być obliczane zawsze indywidualnie na podstawie wieku, masy ciała i aktywności fizycznej. W zależności od otrzymanego wyniku należy utworzyć odpowiedni deficyt kaloryczny, aby spożywać codziennie około 300-400 kcal mniej niż to konieczne.

Dzięki zdrowemu, dobranemu do potrzeb organizmu deficytowi kalorycznemu, a także diecie bogatej w produkty sirtuinowe, można bezpiecznie i długotrwale pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej. A czym skutkuje zbyt mała podaż kaloryczna? Wśród skutków korzystania z diety opierającej się np. na 1000 kcal znajdują się: zanik tkanki mięśniowej, osłabienie, napady głodu, złe samopoczucie, wolna przemiana materii, a nawet zanik miesiączki.

Jadłospis diety SIRT

Jeśli wczytasz się w to, jakie są dieta Sirt - opinie w internecie, to łatwo można dojść do wniosku, iż cieszy się ona naprawdę dużym uznaniem, ponieważ przynosi efekty w krótkim czasie. Wiesz już, jakie są dozwolone produkty diety SIRT, więc czas określić, co powinno zniknąć z Twojego jadłospisu. Aby dieta przebiegła pomyślnie, konieczna jest eliminacja lub maksymalne ograniczenie fastfoodów i wszystkich wysokoprzetworzonych produktów, w tym słodyczy. Dieta SIRT – przepisy dosłownie zalewają internet, który jest kopalnią niezliczonych pomysłów na koktajle czy dania. Oto przykładowy jadłospis diety SIRT na jeden dzień:

  • Śniadanie – kakaowa owsianka na mleku roślinnym z borówkami, orzechami włoskimi i daktylami;
  • Przekąska – zielony koktajl na bazie jabłek, jarmużu, pietruszki i selera z dodatkiem matchy;
  • Obiad – bowl z pieczonymi warzywami i tofu skropiony sokiem z cytryny i oliwą z oliwek;
  • Kolacja – kasza gryczana z warzywami, orzechami włoskimi, twarogiem i suszonymi pomidorami.

Sirtfood – dieta, plan odchudzania i wybór odpowiednich produktów to dopiero połowa sukcesu. Bardzo ważną rolę odgrywa dopasowanie sposobu odżywiania do indywidualnych potrzeb organizmu. Zanim przejdziesz na dietę SIRT, zapoznaj się dokładnie z jej zasadami, przeczytaj porady i upewnij się, że liczba spożywanych kalorii jest dopasowana do Ciebie. W diecie zdrowie jest najważniejsze!

Produkty sirtuinowe – lista rzeczy, które powinny znaleźć się w Twojej diecie SIRT

Jeśli myślisz o tym, by przejść na dietę SIRT, określaną jako dieta sirtulinowa bądź dieta Adele, w Twojej diecie powinny znaleźć się starannie wybrane produkty sirtuinowe. Mianowicie:

  • warzywa, np. czerwona cebula, jarmuż, szpinak, seler naciowy, cykoria, lubczyk, brokuł,
  • soja, czosnek,
  • zielona herbata,
  • tuńczyk,
  • czerwone wino (najlepiej wytrawne),
  • oliwa z oliwek,
  • gorzkie kakao,
  • gorzka czekolada,
  • orzechy,
  • kawa,
  • kurkuma,
  • owoce, przede wszystkim jagodowe i truskawki,
  • kurkuma.

Czytaj również