- Strona główna
- Blog
- Dieta i zdrowie
- Dieta wodna – na czym polega? Jakie daje efekty?

Dieta wodna – na czym polega? Jakie daje efekty?
Japońska dieta wodna wcale nie polega na głodówce, choć właśnie na to może wskazywać jej nazwa. Wręcz przeciwnie, założenia diety sprowadzają się do regularnego spożywania wartościowych i zbilansowanych posiłków oraz troski o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dieta wodna – ile można schudnąć i co jeść? Przedstawiamy główne zasady japońskiej diety wodnej oraz jej wpływ na zdrowie.
Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.
1. Dieta wodna nie powinna być połączona z głodówką.
2. W trakcie stosowania diety wodnej należy pić od 2 do 3 litrów wody.
3. W czasie diety wodnej trzeba spożywać regularne posiłki oparte na produktach pełnowartościowych.
Dieta wodna – charakterystyka
Dieta wodna opiera się na świadomym nawadnianiu organizmu przy jednoczesnym zróżnicowanym i rozsądnym sposobie odżywania. Powszechnie wiadomo, jak duże znaczenie dla zdrowia ma picie odpowiedniej ilości wody. Japońskiej kuracji nie należy mylić z jednodniową oczyszczającą dietą wodną, ponieważ nie jest to głodówka nakazująca rezygnację z posiłków. Japońska dieta wodna idzie o krok dalej, dokładnie określając, kiedy i ile wody wypić, a jednocześnie skupia się na zbilansowanym sposobie odżywiania bez szkodliwej, wysokoprzetworzonej żywności. Dzienny jadłospis diety wodnej sugeruje wypicie jednej szklanki ciepłej wody na czczo, zaraz po przebudzeniu. Następnym elementem diety jest śniadanie, które należy zjeść dopiero po około 45 minutach. Przed każdym kolejnym posiłkiem i około 1,5 godziny po nim wskazane jest picie jednej szklanki wody. Również pół godziny przed snem należy zadbać o nawodnienie organizmu (1 szklanka wody).
Wodę należy pić małymi łykami i powstrzymywać się od sięgania po nią w trakcie jedzenia. Jak zostało już wspomniane, choć dieta nie determinuje konkretnych posiłków, muszą być one zróżnicowane i zbilansowane. Z tego względu należy wykluczyć tak zwane puste kalorie, czyli wszelkie produkty o niskiej wartości odżywczej, na przykład jedzenie typu fast food, słodycze czy gazowane napoje słodzone. Z pewnością właśnie to założenie może przełożyć się na efekty diety wodnej w postaci spadku masy ciała. Co więcej, japońska dieta wodna przyczynia się do poprawy stanu zdrowia, kondycji włosów, skóry i paznokci, a jej stosowanie uczy systematyczności i wyrabia nawyk nawadniania organizmu.
Dieta wodna – idealna dla sportowców
Prawidłowe nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne dla zdrowia każdego sportowca. Intensywne treningi przyczyniają się do utraty wody z organizmu, między innymi za pośrednictwem potu. Jeśli elementem Twojej codzienności są treningi wymagające dużego wysiłku fizycznego, na każde 30 minut ćwiczeń powinno przypadać około 500 mililitrów wody. Jak wiadomo, sportowcy muszą zwracać szczególną uwagę na to, jak wygląda ich sposób odżywiania. Rezygnacja z używek, dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych w posiłkach, regularne jedzenie i picie wody to zasady diety wodnej, które jednocześnie świetnie wpasowują się w potencjalny jadłospis sportowca. Z tego powodu taki sposób żywienia może sprawdzić się wśród osób aktywnych fizycznie. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny, co determinuje jego indywidualne potrzeby, dlatego dietę zawsze warto konsultować z lekarzem lub dietetykiem.
Jak dieta wodna wpływa na Twoje zdrowie?
Dieta wodna działa na organizm ze względu na kilka aspektów. Pierwszy z nich, który wynika bezpośrednio z założenia picia wody w odpowiednich ilościach i odstępach czasu, niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim woda pełni w organizmie wiele bardzo ważnych funkcji. Transport substancji odżywczych, ochrona przed chorobami, regulacja pracy nerek, oczyszczanie z toksyn – nie sposób wymienić wszystkich procesów, do których odpowiednie nawodnienie jest niezbędne.
Dieta wodna bez jedzenia nie ma sensu i to właśnie różnorodne posiłki są kolejną przyczyną jej pozytywnego wpływu na zdrowie. W jadłospisie warto uwzględnić produkty pełnoziarniste (ciemne pieczywo, makarony), chude mięso (na przykład drób), ryby, warzywa, owoce oraz produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Najważniejsze, aby posiłki dostarczały odpowiednią ilość wszystkich składników odżywczych, a nie same „puste kalorie”. Takie podejście skutkuje zaspokajaniem zapotrzebowania energetycznego organizmu, a więc zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Pozytywnym skutkiem ubocznym jest także regulacja pracy jelit i pozbycie się problemów ze wzdęciami i zaparciami.
Jakich efektów spodziewać się po stosowaniu diety wodnej przez 30 dni?
Efekty japońskiej diety wodnej to kwestia indywidualna, dlatego mogą się różnić w każdym przypadku. Wszystko zależy między innymi od początkowej masy ciała, poziomu aktywności fizycznej oraz wytworzonego deficytu kalorycznego. Jadłospis diety wodnej na tydzień powinien opierać się na lekkostrawnych i wartościowych posiłkach. W połączeniu ze świadomym przyjmowaniem płynów i aktywnością fizyczną 7-dniowa dieta wodna może skutkować utratą około 0,5 do 1 kg masy ciała. W takim przypadku oprócz wcześniej wspomnianego pozytywnego wpływu na funkcjonowanie organizmu dieta wodna może przyczynić się do utraty średnio 2-4 kg w przeciągu jednego miesiąca. Do wdrożenia w życie nawyku picia wody nie zachęca tylko to, ile się chudnie. Dieta wodna wpływa także na wygląd, co oczywiście bierze się z jej pozytywnego wpływu na zdrowie. Nawilżona skóra, mocne włosy, paznokcie, gładka cera i szczupła sylwetka to tylko kilka pożądanych skutków diety wodnej.
Jaką wodę pić na diecie wodnej
Najlepszym wyborem na diecie tego typu okazuje się picie wody mineralnej, która jest bogata w szereg niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników, między innymi magnez czy wapń. Należy pamiętać, że picie wody wysokozmineralizowanej w wielu przypadkach nie jest wskazane. Rozwagę powinny zachować w szczególności osoby cierpiące na choroby nerek oraz kobiety w ciąży. Warto dodać, że japońska kuracja wodna nie zabrania wzbogacania płynu o dodatki. Do wody możesz wrzucić cytrynę i miętę, a od czasu do czasu również sól kamienną, która wykazuje działanie antybakteryjne oraz oczyszczające. Pozytywny wpływ na zdrowie to kluczowa zaleta stosowania diety wodnej. Głodówka czy inne skrajne rozwiązania wdrażane w życie przez długi okres mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego w doborze diety najważniejsze jest kierowanie się rozsądkiem.
Dieta wodna – jaki ma wpływ na organizm?
Wiele osób szuka sposobów na utratę zbędnych kilogramów. Coraz większą popularnością cieszy się dieta wodna. W końcu sporo mówi się o tym, jak ważne jest codzienne picie dużej ilości wody. Japońska dieta wodna - efekty na jakie można liczyć. Przede wszystkim stosując się do zasad diety wodnej można schudnąć. Oczyszcza się także organizm z toksyn. W szybki sposób można pozbyć się obrzęków, ale też zmniejszyć widoczność cellulitu wodnego. Ponadto poprawia się wchłanianie. Woda usprawnia pracę metabolizmu i zapobiega zaparciom. Czy w diecie wodnej głodówka jest zalecana? Oczywiście, że nie. Aby dieta przynosiła należyte efekty powinno się wprowadzić także zdrowe produkty, a mianowicie dieta powinna być w pełni lekkostrawna, oparta na dużej ilości warzyw, świeżych owoców, a także produktów pełnoziarnistych.
Dieta wodna japońska – efekty stosowania diety 3, 5 lub 7
Dieta wodna - ile się chudnie w ciągu 5 dni? Wszystko w dużej mierze zależy od metabolizmu. W ciągu 5 dni można schudnąć około 1 kg. Oczywiście stosując bardziej restrykcyjną dietę plus wprowadzając do życia aktywność fizyczną, można schudnąć zdecydowanie więcej. Efekty stosowania już po 3 dniach są widoczne. Przede wszystkim pojawiają się regularne wypróżnienia. Także skóra wydaje się być zdrowsza, bez widocznych zasinień. Dieta wodna na 7 dni - co warto wiedzieć? W przypadku diety wodnej trwającej tydzień można unormować proces trawienia, a także uzyskać prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. Jeszcze lepsze efekty daje dieta wodna przez 21 dni. Dzięki niej można stracić w ciągu 3 tygodni od 3 do 5 kilogramów. Ponadto można poprawić proces trawienia, a także pozbyć się z organizmu zbędnych produktów przemiany materii czy też toksyn. Oczywiście należy spożywać lekkostrawne posiłki. Ważne jest to, by jadać często, natomiast zdecydowanie mniejsze ilości. Przede wszystkim podstawą diety powinny być warzywa oraz owoce. Warto wprowadzić do diety zdrowe tłuszcze, np. z awokado czy oliwy z oliwek. Zalecane jest również regularne spożywanie tłustych ryb morskich czy orzechów.
Ile można być na samej wodzie? Czy da się schudnąć od wody?
Czy dieta wodna bez jedzenia jest zdrowa? Oczywiście, że nie. Przede wszystkim nie należy wprowadzać głodówki, która tylko na początku pozwala pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Już po kilku dniach metabolizm znacząco spowalnia i pojawiają się obrzęki. Lepszym rozwiązaniem jest dieta wodna polegająca na piciu przed każdym posiłkiem szklanki wody. Po każdym posiłku również należy sięgnąć po wodę mineralną, także wtedy, gdy pojawi się uczucie głodu. Należy zauważyć, że choć picie wody jest zdrowe, to jednak wypijanie jej w nadmiernej ilości może prowadzić do licznych zaburzeń, choćby gospodarki elektrolitowej czy też czynności nerek, co jest bardzo niebezpieczne i może spowodować nawet zgon.
Nie można więc zapominać, że nie należy przekraczać dawki 3 litrów wody. W teorii zdrowy człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia aż 3 tygodnie, przy czym jest to bardzo niezdrowe, gdyż zacznie wtedy spalać swoją masę mięśniową. Dlatego w żadnym wypadku nie należy stosować głodówki. Dieta wodna - jaki jadłospis na tydzień? Na śniadanie można sięgać po porcję owoców. W ramach drugiego śniadania warto zjeść 2 kromki chleba pełnoziarnistego z kilkoma plastrami pomidora oraz szczypiorkiem. Na obiad zaleca się spożycie np. porcji morszczuka z dodatkiem bukietu warzyw oraz brązowym ryżem. W ramach podwieczorku można zjeść sałatkę owocową z dodatkiem chudego jogurtu. Na kolację polecamy mix zielonych sałat z dodatkiem soku z cytryny. Dieta wodna - w menu na 7 dni nie może zabraknąć 2 litrów wody.
Czytaj również

Czy kawa jest zdrowa? Najważniejsze fakty i mity
Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Przyjemny aromat i smak, a do tego poczucie lepszego wybudzenia się to wystarczające powody, dla których się

Wosk pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze i zastosowanie?
Wśród najbardziej znanych produktów pszczelich, pierwszy na myśl przychodzi miód, a zaraz po nim wosk pszczeli. Jest on składnikiem wielu kosmetyków i często kojarzony jest z dobroczynnymi właściwości

Dlaczego jesienią warto sięgnąć po miód ?
Jesień to pora, kiedy powinniśmy o siebie zadbać w szczególny sposób, zwłaszcza stosując odpowiednią dietę. Miód wydaje się znany od pokoleń. Częściej myśli się o nim jako o słodziku, jednak powoli wr