- Strona główna
- Blog
- Dla zwierząt
- Jak przewozić kota w samochodzie? Wskazówki dotyczące podróży ze zwierzętami

Jak przewozić kota w samochodzie? Wskazówki dotyczące podróży ze zwierzętami
Kot w samochodzie to coraz częstszy widok na drogach. Pupile towarzyszą swoim właścicielom np. w drodze na wakacje czy podczas weekendowego wypadu. Transport zwierzęcia do weterynarza również może odbywać się samochodem – jak w takich sytuacjach zapewnić bezpieczeństwo pupilowi? Jak koty znoszą podróż?
Jak przewozić kota w samochodzie – co mówi prawo?
Przewożenie kota w samochodzie i przepisy z tym związane znajdziesz w 2 ustawach. Pierwszą z nich jest Prawo o ruchu drogowym, w którym odnajdziesz art. 60 pkt 1, gdzie przeczytasz: „Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim". Zwierzęta, nawet te najlepiej wychowane, potrafią być nieprzewidywalne. Możliwe, że kot zacznie krążyć po pojeździe, zasłaniając przy tym widoczność kierującego, co jest szczególnie niebezpieczne podczas jazdy. Co więcej, jest to ryzyko dla Twojego zwierzaka – podczas gwałtownego hamowania może stać się mu krzywda.
Kolejnym przykładem jest art. 61 i pkt. 2: „Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby: 3) nie utrudniał kierowania pojazdem; 4) nie ograniczał widoczności drogi [...]”, a także pkt. 3: „Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia [...]". Oba te artykuły nie są związane typowo z podróżowaniem z kotem środkami transportu, ale nawiązują do tego, jak bezpiecznie przewozić m.in. zwierzęta w trakcie podróży.
Do przewozu zwierząt odnosi się za to bezpośrednio ustawa o ochronie zwierząt. Art. 6 pkt 2 podpunkt 6 określa znęcanie się nad pupilem, jeśli „transport zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, rzeźnych i przewożonych na targowiska, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt” jest dla nich jednoznaczne z cierpieniem i stresem. Odpowiednie zabezpieczenie kota w czasie podróży powinno być istotne dla każdego właściciela. W końcu chodzi o jego bezpieczeństwo. Warto więc przyjrzeć się dostępnym produktom, które ułatwiają transport zwierzaków.
W czym najlepiej przewozić kota w samochodzie?
Planując podróż ze swoim pupilem, warto zaopatrzyć się w niezbędne podczas transportu dodatki. W aplikacji InPost Fresh znajdziesz transportery dla Twojego zwierzaka, które bezproblemowo zamontujesz w swoim aucie. Jak przewieźć kota za pomocą transportera? Wystarczy położyć przenośnik na siedzeniu i przypiąć pasami. Znajdziesz w nich wewnętrzną smycz, dzięki której futrzak nie będzie miał okazji uciec. Równie często dostępne są także dodatki, jak kieszonki na smaczki czy dokumenty, gdy zmierzacie akurat do weterynarza. Wiele z nich łatwo zamontujesz w aucie. Poza tym transporter da się wykorzystać jako przenośne legowisko dla czworonoga. Gdy kot zapozna się z jego wnętrzem i nabierze pewności siebie, będzie czuł się w nim bezpiecznie.
Transportery mogą wyglądać różnie. Czasem są to koszyki z kratką, przez którą wchodzi kot, a kiedy indziej – materiałowe torby. Dzięki nim możesz łatwo przenosić zwierzę. Znajdziesz też opcję na kółkach – szczególnie przydatne przy poruszaniu się po dworze. Nie trzeba nosić zwierzęcia w rękach, a da się go zwyczajnie przewieźć. W ofercie są również transportery typu plecak z okienkiem, dzięki któremu kot może obserwować świat. Warto taki transporter wyłożyć matą w razie nieprzewidywanych przypadków.
W aplikacji znajdziesz kocie szelki. Służą one za pasy bezpieczeństwa, które nie pozwalają zwierzęciu na poruszanie się po aucie. Bez problemu zamontujesz je w swoim pojeździe, ponieważ większość z nich ma zapięcia dostosowane do tych samochodowych. W zestawach często znajduje się smycz, więc możesz z niej korzystać jak ze zwykłych szelek dla zwierząt do spacerów.
Jak przygotować kota do podróży samochodem?
Koty w samochodzie najczęściej nie są najszczęśliwsze. Jest to dość stresujący moment dla zwierzaka. Dlaczego? Koty niespecjalnie lubią zmianę otoczenia. Nawet te wychodzące na zewnątrz rzadko oddalają się bardzo daleko od swojego miejsca zamieszkania. Twój zwierzak może też najzwyczajniej w świecie cierpieć na chorobę lokomocyjną, więc nie ma się co dziwić, że nie unika podróżowania w samochodzie. Jego błędnik wtedy szaleje i futrzakowi ciężko utrzymać się na nogach.
Jak jednak spróbować przekonać pupila do podróżowania? Najlepiej zacząć od małego, jeśli chcesz przewieźć młodego kotka. Zaleca się pozwolić mruczkowi wsiąść do auta, jeszcze bez uruchomiania silnika, aby zapoznał się z jego wnętrzem i oswoił z miejscem. Początkowo odpowiednie będzie przewożenie kota na krótkie dystanse np. na wizytę u weterynarza. W trakcie jazdy warto mówić do kota – w transporterze może on Cię nie widzieć, ale Twój głos od razu rozpozna.
Przed podróżowaniem z kotem poleca się dać zwierzakowi szansę na zapoznanie się z nowym obiektem. Kilka dni przed planowaną podróżą Twój pupil powinien zacząć oswajać się z przenośnikiem. Pozostaw transporter do dyspozycji kota, a na pewno się nim zainteresuje. Aby dodać mu odwagi, do środka włóż jego ulubione zabawki albo kilka smaczków, co jeszcze bardziej go zachęci.
Pierwszy transport mruczka w samochodzie może być stresujący zarówno dla zwierzaka, jak i właściciela. Warto więc zadbać o odpowiednie dodatki dopasowane do rozmiarów pupila, aby droga przebiegła bezpiecznie. Wtedy długa podróż samochodowa z kotem nie będzie problemem!
Czytaj również

Jak zadbać o zwierzaka w sylwestra?
Ludzie hucznie świętują sylwestra, wystrzeliwując fajerwerki, a zwierzęta często na tym cierpią, bo taki hałas wywołuje u czworonogów ogromny stres. Jak więc zadbać o swojego zwierzaka? Oto kilka wska

Jak przewozić psa w samochodzie? Porady dotyczące jazdy z czworonogiem
Pies, jako przyjaciel człowieka, jest obecnie częstym towarzyszem polskiej rodziny w czasie różnych podróży. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo pasażerów podczas transportu, w tym także czworonoga.

Dieta dla psa – co powinien jeść pies?
Jaka jest najlepsza dieta dla czworonoga? Czy zwierzęta mogą jeść surowe mięso? Ile dawać mokrego jedzenia, a ile suchej karmy dla psa? Dla właściciela psa odpowiedzi na te pytania są niezwykle ważne.