pies na kanapie

Jak zadbać o zwierzaka w sylwestra?

4 grudnia 2023
5 min

Ludzie hucznie świętują sylwestra, wystrzeliwując fajerwerki, a zwierzęta często na tym cierpią, bo taki hałas wywołuje u czworonogów ogromny stres. Jak więc zadbać o swojego zwierzaka? Oto kilka wskazówek co zrobić, by pies i kot przeżyły sylwestra w spokoju.

 

Zwierzęta w sylwestra – jak im pomóc w noc sylwestrową?

Aby ograniczyć niepokój pupila w sylwestrową noc, wcześniej powinno się aktywnie spędzić z nim czas. Wpłynie to na jego samopoczucie i wyciszenie, a więc i redukcję stresu. Jak chronić zwierzęta w sylwestra? W ostatni dzień roku zabierz psa na dłuższy niż zazwyczaj spacer. Dzięki temu po powrocie zwierzak położy się i będzie odpoczywać, a także szybciej zaśnie. W takim stanie może nawet nie zauważyć, co dzieje się w nocy. Ważny jest jednak czas takiego wyjścia.

Na pewno pies nie powinien znaleźć się na dworze w chwili wybuchów, bo wystawienie go na tego typu sytuację może tylko spotęgować jego lęk. Natomiast zakończenie spaceru na 3-4 godziny przed północą sprawi, że być może prześpi huczną noc. W trakcie spaceru należy pamiętać, że pupil nie powinien biegać luzem, dlatego zabierz ze sobą obroże, szelki i smycz. Może się zdarzyć, że podczas wyjścia traficie na pojedyncze wybuchy. Jeśli pies nie ulegnie panice, dobry pomysł to nagrodzenie go za to smakołykiem.

Gdy słychać wystrzały, najlepiej zapewnić zwierzakowi inne zajęcie. Możesz dać mu coś do gryzienia i żucia. Idealne smaczki znajdziesz w naszej ofercie InPost Fresh – zamówisz je z dostawą do automatu Paczkomat®. Dzięki temu pozytywnie skojarzy hałasy i będzie się ich mniej bać. Dodatkowo warto zadbać o to, aby pupil w sylwestra miał możliwość ukrycia się i przeczekania wybuchów. Kluczowa wydaje się również postawa opiekuna. Nie należy zwracać dużej uwagi na lęk i niepokój u psa, a Twoje własne, spokojne zachowanie ma dać mu do zrozumienia, że wszystko jest w porządku.

Zachowanie zwierzaka w sylwestra – na co należy zwrócić uwagę?

Zwierzęta w sylwestra często bywają niespokojne i zdenerwowane przez hałas podczas wystrzałów. Nieprzyzwyczajone do takich dźwięków nie wiedzą, co się dzieje, ile to potrwa i często czują się zagrożone zaistniałą sytuacją. To, co dla nas jest huczną zabawą, dla pupila może stać się traumą. Dodatkowo warto zaznaczyć, że psy naturalnie mają czulszy słuch, przez co takie atrakcje są dla nich jeszcze bardziej odczuwalne i nieprzyjemne.

Nie każdy pies i kot reaguje tak samo, dlatego na początek najlepiej sprawdzić, czy ingerencja ze strony człowieka jest konieczna. Na co zwrócić uwagę? Objawy informujące o strachu psa to:

  • nadmierne ziajanie;
  • drżenie;
  • chowanie się;
  • pocenie opuszek łap;
  • nieustanne przebywanie przy opiekunie;
  • podkulanie ogona.

W przypadku kotów sygnałami alarmującymi podczas hucznego sylwestra będą:

  • chowanie w ciasnych kryjówkach;
  • unikanie opiekuna i domowników;
  • niechęć do zabawy;
  • utrata apetytu;
  • agresywne zachowania.

Czy warto podawać zwierzakowi leki uspokajające w sylwestra?

Co zrobić z psem w sylwestra? Jeśli pupil bardzo źle znosi wystrzały, najlepiej sięgnąć po preparaty uspokajające. Zależnie od sytuacji wybiera się naturalne środki ziołowe lub farmakologiczne, w których doborze pomoże weterynarz.

Czytaj również