Pies podróżujący w samochodzie

Jak przewozić psa w samochodzie? Porady dotyczące jazdy z czworonogiem

15 maja 2023
5 min

Pies, jako przyjaciel człowieka, jest obecnie częstym towarzyszem polskiej rodziny w czasie różnych podróży. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo pasażerów podczas transportu, w tym także czworonoga. Sprawdź, jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie i jakie akcesoria dla zwierząt przydadzą Ci się podczas wyjazdu.

Jak zgodnie z przepisami przewozić psa w samochodzie?

Polskie prawo i przepisy o ruchu drogowym nie regulują jednoznacznie zasad dotyczących przewozu psów. Spośród wszystkich artykułów można wyróżnić trzy, które w minimalnym stopniu mogą odnosić się do tego tematu. Są to ustawy odnośnie do przewożenia osób i ładunków z Prawa o ruchu drogowym oraz ustawa z Prawa o ochronie zwierząt. Ten ostatni zapis określa, że transportowanie zwierząt w sposób narażający je na stres i cierpienie podchodzi pod znęcanie się nad nimi, a więc i karę grzywny lub nawet więzienia. Nie do końca jednak wiadomo, czy czworonogi traktować jak osoby, czy jak ładunek. Niezależnie jednak od tego, da się wysnuć jasny przekaz – pies w aucie powinien być transportowany w taki sposób, by nie zagrażał bezpieczeństwu podczas jazdy.

 

Transport psa w samochodzie – czego się wystrzegać?

Podczas przewożenia psa w samochodzie bezpieczeństwo pupila oraz kierowcy i pozostałych pasażerów jest na pierwszym miejscu. Dlatego też istnieje kilka najważniejszych zasad dotyczących takiego transportu. Przede wszystkim zwierzę nie powinno swobodnie poruszać się po pojeździe. Niektórzy właściciele mogą uważać, że dają w ten sposób swoim czworonogom dużo swobody i wolności, jednak w praktyce narażają każdego uczestnika ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Pies, nawet ten najgrzeczniejszy, może w pewnym momencie zacząć zasłaniać kierowcy widoczność, a także utrudniać prowadzenie pojazdu. Poza tym kierujący musi być skupiony jedynie na drodze, a nie na tym, czy jego pies prawidłowo się zachowuje.

Kolejna kwestia to sytuacje awaryjne. W przypadku gwałtownego hamowania nieprzypięty zwierzak jest w stanie wypaść przez okno lub wyrządzić krzywdę pozostałym pasażerom. Z kolei mniejsze pieski, przewożone w transporterach, nie mogą być umieszczane między siedzeniami, ponieważ (ponownie) w przypadku gwałtownego hamowania mogą zostać zmiażdżone. Należy pamiętać, że zwierzak nie powinien się wychylać przez okno podczas jazdy. Popularne tego typu sceny z reklam czy filmów raczej nie są wzorem do naśladowania. Pupil może w ten sposób jedynie złapać jakąś infekcję.

Jaki sposób przewożenia psa jest najbardziej bezpieczny?

Trzeba mieć na uwadze, że nie istnieje jedna, najbardziej skuteczna metoda przewożenia psa w samochodzie, ponieważ zupełnie inaczej transportuje się małego psa rasy Yorkshire terrier, a inaczej dorosłego Labradora. Psy przeważnie wozi się na tylnej kanapie auta. Małe i średnie pieski da się umieścić w specjalnych transporterach, które z kolei najlepiej odpowiednio przypiąć, aby nie przemieszczały się podczas jazdy. A jak przewozić dużego psa w samochodzie? Taki zwierzak również może mieć swoje miejsce na tylnym siedzeniu – zaleca się wtedy przypiąć go specjalnymi szelkami. Warto umieścić specjalną kratkę, która oddzieli psa od kierowcy. Innym miejscem jest bagażnik samochodu, jednak tylko z odpowiednimi warunkami.

W jaki sposób można zapewnić własnemu psu komfort podczas jazdy?

Każda nowa sytuacja, jaką z pewnością jest dla zwierzęcia pierwsza podróż samochodem, przysparza mu trochę stresu. Właścicielom zależy więc na tym, aby zapewnić pupilowi najbardziej komfortowe warunki (oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa). W tym celu zaleca się stopniowo przyzwyczajać czworonoga do takich wyjazdów. Ważne, aby miał swoje stałe miejsce w samochodzie, dzięki czemu szybciej przyzwyczai się do takich warunków.

Przed podróżą nie należy podawać psu zbyt dużej ilości jedzenia, ponieważ może to spowodować mdłości. Ta sama zasada dotyczy wody – zamiast poić zwierzę na zapas, lepiej umożliwić mu dostęp do wody podczas podróży. Jeśli piesek jest młody, o jego komfort zadba ulubiona zabawka. Jeśli właścicielowi zależy na dobru zwierzaka, powinien zadbać o prawidłowe warunki podczas jazdy. Najlepiej zrezygnować z dynamicznego stylu jazdy i unikać gwałtownego hamowania. Poza tym poleca się ustawić odpowiednią temperaturę powietrza także w tym miejscu, w którym znajduje się futrzak (aby nie było mu za zimno ani za ciepło). Warto robić regularne przerwy, szczególnie podczas długich tras. Jest to dobre nie tylko dla czworonogów, ale także dla kierowcy i pozostałych pasażerów.

O czym należy pamiętać podczas przewożenia psa w samochodzie?

Każdy właściciel, który regularnie lub nawet sporadycznie przewozi swojego pupila samochodem, powinien zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, które ułatwią cały transport. Większość z takich przedmiotów można kupić w sklepach zoologicznych, ale również online np. w aplikacji InPost Fresh. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę? Transportery dla psa – dostępne są te specjalne do samochodu, a także do roweru. Jeśli pupil stresuje się jazdą autem, najlepiej zaopatrzyć się w plastikową wersję, która zasłoni widok pojazdu i nieco odizoluje zwierzaka. Jeżeli jest zupełnie na odwrót i jest on zainteresowany podróżą, lepiej rozważyć zakup fotelu samochodowego dla psa.

  • Szelki samochodowe – są dobrym rozwiązaniem dla średnich i większych psów.
  • Miska turystyczna – ta w wersji składanej pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca. Warto też zabrać ze sobą saszetkę na przysmaki.
  • Mata samochodowa lub pokrowiec – można je zastosować w bagażniku lub na tylnym siedzeniu. Pozwolą zachować czystość w aucie, ponieważ chronią przed sierścią i brudem. Tego typu produkty często charakteryzują się antypoślizgowym wykończeniem.
  • Krata ochronna centralna – dzięki niej pies nie przedostanie się w trakcie jazdy na przednie siedzenie. Umieszcza się ją między dwoma przednimi fotelami (kierowcy i pasażera).

Przy tym należy pamiętać o niezbędnych produktach dla psów na co dzień, do których zalicza się woreczki na odchody, smycz i kaganiec (jeśli jest konieczny). Przewożenie psa w samochodzie nie jest uregulowane prawnie, jednak każdemu właścicielowi z pewnością zależy na bezpieczeństwie zarówno pupila, jak i swoim. Dlatego wskazane jest stosować się do kilku najważniejszych zasad i korzystać z przydatnych akcesoriów podczas jazdy.

Czytaj również