- Strona główna
- Blog
- Inne
- Jak zabezpieczyć basen na zimę – o czym nie zapomnieć?

Jak zabezpieczyć basen na zimę – o czym nie zapomnieć?
Basen to idealny sposób, żeby zamienić swój dom w kurort letniskowy. Jednak wodne zabawy w kąpielisku ograniczają się zazwyczaj do 2-4 miesięcy. Potem przychodzi zima i należy odpowiednio zabezpieczyć basen. Jak to zrobić?
Jak zabezpieczyć basen na zimę – czy trzeba spuścić wodę?
Odpowiednie zabezpieczenie przedłuży trwałość basenu, co pozwoli ograniczyć koszty związane z jego użytkowaniem do niezbędnego minimum. Proces konserwacji przed zimą warto zacząć od zapoznania się z informacjami na temat samej wody znajdującej się w przydomowym kąpielisku. Woda w basenie na zimę – powinno się ją zostawić, czy spuścić? A może zostawić tylko jej część? Odpowiedź brzmi: to zależy! Warto zgłębić ten temat, bo całkowite spuszczanie wody z basenu w niektórych wypadkach nie jest konieczne.
Jak zabezpieczyć basen rozporowy i stelażowy na zimę?
W przypadku małych basenów wolnostojących, zarówno stelażowych, jak i rozporowych zaleca się całkowite usunięcie wody i złożenie ich w oczekiwaniu na okres letni. Powodem tego jest fakt, że przygotowanie takich basenów do przetrwania zimy może być dłuższe i kosztowniejsze niż ich rozmontowanie.
Jak zwinąć basen ogrodowy?
W przypadku małych basenów ogrodowych, stelażowych i rozporowych najlepszym sposobem na przygotowanie ich do zimy jest demontaż. Jest to bardzo prosty proces. Wystarczy:
- usunąć wodę z wewnątrz (również z instalacji);
- wyciągnąć cały sprzęt (filtr, pompa, dysze);
- osuszyć;
- zdemontować zgodnie z instrukcją użytkowania załączoną przez producenta.
Jak przechować basen ogrodowy w zimie? Wystarczy suche pomieszczenie (np. w garażu), które posłuży za składzik.
Jak zabezpieczyć basen całoroczny?
Zimowanie basenu stelażowego całorocznego, wbudowanego na stałe różni się od zimowania basenu ogrodowego. W przypadku tego pierwszego – nie należy spuszczać wody całkowicie. Grozi to uszkodzeniem jego wykończenia. Woda, która zamienia się w lód, zwiększa swoją objętość – zarówno ta, która jest w kąpielisku, jak i ta gruntowa, która znajduje się w ziemi pod fundamentami basenu. To wiąże się ze zmianą ciśnienia – zwiększa się działający napór. Dlatego warto zrównoważyć te siły zarówno od góry, jak i od dołu.
Wodę w takim basenie spuszcza się do około ⅓ jego całkowitej zawartości. Zazwyczaj jest to 10-20 cm poniżej wszystkich urządzeń, które się w nim znajdują – trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby skimmer i dysze nie były zanurzone. W przypadku oblodzenia mogą ulec uszkodzeniom. Na sam koniec wystarczy zadbać o odpowiednie, neutralne pH wody (7,0 do 7,4), pozwalające ograniczyć rozwój drobnoustrojów, a potem przykryć basen np. roletą.
Czym zasłonić basen na zimę?
Czy można zostawić basen na zimę odkryty? Tak, można. Jest to jednak zabezpieczenie przed dodatkowymi zanieczyszczeniami i nieczystościami, takimi jak:
- liście;
- gałęzie;
- kurz;
- błoto (drobinki ziemi);
- owady.
Pamiętać trzeba również o opadach, które psują ogólną jakość wody (co powoduje obecność m.in. glonów). Przepełnione zbiorniki zaczną się wylewać. Zasłanianie basenu jest formą pragmatyzmu – pozwala zmniejszyć koszty związane z przywracaniem zbiornika wodnego do stanu używalności oraz zaoszczędzić czas z tym związany.
Zainteresowani wybierać mogą spośród kilku rozwiązań zasłaniania basenu. Do najpopularniejszych należą:
- żaluzje/rolety;
- zadaszenia;
- folia solarna.
Przy wyborze odpowiedniego środka należy zwrócić szczególną uwagę na to, ile dane przykrycie jest w stanie wytrzymać obciążenia. Eksperci zalecają, aby wybrane przez posiadacza basenu rozwiązanie potrafiło wytrzymać co najmniej 40-60 kg nacisku na metr kwadratowy.
Jak ochronić basen przed działaniem lodu?
Lód, którego nie usunie się zawczasu, może spowodować pęknięcia i nieszczelności. Przygotowanie basenu do zimy z myślą o ochronie przed działaniem lodu to jednak proste zadanie. Wystarczy przygotować plastikowe butelki, wypełnione piaskiem i wrzucić je do wody. Alternatywą jest wykorzystanie styropianu albo specjalnie stworzonych do tego bojek. Odpowiednie przygotowanie basenu przed zimą pozwoli zaoszczędzić wiosną czas, który użytkownik będzie mógł przeznaczyć na pływanie, zamiast na skomplikowane naprawy i kompleksowe czyszczenie.
Czytaj również

Jak zrobić świecę sojową w domu?
Chcesz stworzyć własną świecę sojową? Pomożemy Ci w tym! Zyskasz w ten sposób ekologiczny i unikalny produkt. To naprawdę proste do wykonania, a zwłaszcza po zapoznaniu się z napisanym przez nas szcze

Jak przygotować święta Bożego Narodzenia w domu?
Jak wcześnie zacząć planować Wigilię? Ile dni przed Bożym Narodzeniem lepić pierogi? Kiedy kupić śledzie na święta? To tylko część pytań, które mogą nurtować gospodarzy wigilijnych wieczerzy. Jeśli je

Jak dbać o środowisko? Praktyczne porady
Środowisko naturalne to wspólne dobro wszystkich, a co za tym idzie, warto, aby każdy człowiek dołożył swoją cegiełkę do jego ochrony. Co ważne, by pomóc przyrodzie, nie trzeba wkładać wiele wysiłku.