InPost Fresh

Jak zabezpieczyć trampolinę na zimę – co musisz wiedzieć?

12 października 2022
5 min

Trampolina to świetny sposób na urozmaicenie letniej aktywności swoich dzieci. Co jednak zrobić z nią, kiedy słoneczny sezon zbliża się ku końcowi? Rozłożyć i schować? Czy może zostawić do wiosny? W końcu dzieci reagują negatywnie na pomysł schowania zabawki. Dowiedz się, czy zabezpieczenie trampoliny na zimę jest konieczne!

Jak zabezpieczyć trampolinę na zimę – kiedy to zrobić?

Czy trampolinę trzeba chować na zimę? Batut wymaga zabezpieczenia, ponieważ może ulec zniszczeniu przez kombinację niekorzystnych warunków atmosferycznych – wilgoci i niskich temperatur. Deszcz latem nie jest dla trampoliny tak tragiczny w skutkach, ponieważ woda jest w stanie szybko odparować. Zimą sprawa ma się inaczej – przesączona opadami mata zamarza.

Nad tym, czy składać trampolinę na zimę, najlepiej zacząć zastanawiać się na przełomie września i października. Listopad może okazać się nieodpowiednim miesiącem pod względem przygotowania trampoliny do jej prawidłowego przechowywania. Ze względu na występujące wtedy już niskie temperatury, utrudniony jest proces odparowywania wody z materiału zewnętrznego, a przemoczony, niewywietrzony sprzęt zgnije.

Najlepszym sposobem na przewidzenie, kiedy zabezpieczyć trampolinę, jest śledzenie prognoz pogody. Nie należy traktować ich jako bezbłędne źródło wiedzy – deszcz może zaskoczyć każdego, nawet meteorologa. Dla osoby chcącej zareagować w porę jeszcze przed zniszczeniem sprzętu wystarczy pobieżne sprawdzenie samych tendencji atmosferycznych.

 

Czy można zostawić rozłożoną trampolinę na zimę?

Składanie trampoliny jest czynnością, której wykonanie zazwyczaj odwleka się w czasie. Nic dziwnego, nie należy to do najciekawszych zadań. Niestety, jedynym scenariuszem, w którym pozostawienie rozłożonej trampoliny na zimę jest pozbawione ryzyka zniszczenia sprzętu –  jest przeniesienie jej do odpowiedniego pomieszczenia np. garażu. Należy pamiętać o tym, żeby nie umieszczać jej za blisko samochodu – dzieci pod nieobecność rodziców, mogą spróbować z niej korzystać, co może skończyć się niechcianym wypadkiem.

Jak przechowywać trampolinę w zimie?

Trampolinę przechowywać można w domu, pod warunkiem, że będzie w nim wystarczająco dużo miejsca. Oprócz garażu świetnie nada się do tego również odpowiednio wentylowana piwnica.

Czy można zostawić ją w ogrodzie? Nie jest to rozwiązanie szczególnie polecane – ze względu na negatywny efekt zalegającego na niej śniegu. Skumulowany, po kilku intensywniejszych opadach, jest dużym obciążeniem i rozciąga siatkę. To przekłada się na utratę elastyczności trampoliny i może spowodować konieczność zakupu nowej.

Czym przykryć trampolinę, jeżeli nie ma czasu na jej złożenie? Zazwyczaj producent dodaje do swojego produktu pokrowiec – można go wykorzystać. Dla lepszego efektu trampolinę w pokrowcu należy przykryć wykonaną z wodoodpornego materiału plandeką.

Dlaczego wilgoć wpływa tak niekorzystnie na trampolinę?

Stelaż trampoliny wykonany jest z części metalowych, które wystawione na niekorzystne warunki zewnętrzne (wilgoć), mogą zardzewieć. Kolejną kwestią jest sam śnieg – oprócz tego, że jest zimny, jest również ciężki. 1 m³ świeżego puchu potrafi ważyć 200 kg, a mokrego do 800 kg. Oznacza to, że siatka, na której zalega, może się rozerwać, a sprężyny powyginać.

Trampolina na zimę nie nadaje się ze względu na swoją budowę. Rdza spowodowana wilgocią osłabia wytrzymałość stelażu, a skumulowana woda negatywnie wpływa na elastyczność i naprężenie siatki. Jeżeli oba te czynniki wystąpią na raz, dochodzi do bardzo niebezpiecznej sytuacji, w której dalsze korzystanie z trampoliny może stać się zagrożeniem dla ludzkiego życia.

Czy chować trampolinę na zimę? Tak – pamiętajmy, odpowiednie zabezpieczanie trampolin przedłuża ich trwałość, dzięki czemu dzieci będą mogły mieć radość ze skakania następną wiosną. Jest to również kwestia bezpieczeństwa.

Czytaj również