- Strona główna
- Blog
- Przepisy na wypieki
- Przepis na ciasto – malinowa chmurka

Przepis na ciasto – malinowa chmurka
Malinowa chmurka to pyszne, ale czasochłonne ciasto. Zachwyca zarówno smakiem, jak i wyglądem, dla których zdecydowanie warto spędzić czas w kuchni. Odkryj sprawdzony przepis na malinową chmurkę i zanurz się w przyjemności doskonałego deseru!
Ciasto malinowa chmurka – jakie składniki musisz przygotować?
Przepis na dużą blachę ciasta malinowa chmurka o wymiarach ok. 24 cm x 34 cm wymaga przygotowania kilku grup produktów. Każdą z warstw deseru robi się osobno, dlatego warto wiedzieć, jakie proporcje zastosować do poszczególnych elementów wypieku.
Składniki na bezę:
- 4 białka z dużych lub średnich jajek;
- szklanka białego cukru;
- czubata łyżeczka skrobi ziemniaczanej;
- garść płatków migdałów.
Składniki na kruche ciasto:
- 1,5 szklanki mąki pszennej;
- 150 g masła;
- pół szklanki cukru pudru;
- 4 żółtka;
- łyżka kwaśnej śmietany.
Składniki do galaretki malinowej:
- pół kilograma malin świeżych lub mrożonych;
- litr wody;
- 3 galaretki malinowe w proszku.
- Składniki do kremu śmietankowego:
- 500 ml śmietany 30% lub 36%;
- 250 g mascarpone;
- 2-3 łyżki cukru pudru;
- 1 opakowanie śmietan-fix.
Wszelkie składniki potrzebne do sporządzania pysznych ciast, nie tylko malinowej chmurki, znajdziesz w InPost Fresh. Są tam zarówno komponenty do wypieków, jak i gotowe mieszanki czy ozdoby do deserów.
Malinowa chmurka – sposób przygotowania
W pierwszej kolejności warto zająć się bezą. Oto instrukcja krok po kroku:
- Rozgrzej piekarnik do 140 stopni Celsjusza. Blachę pokryj papierem do pieczenia.
- Za pomocą miksera lub robota planetarnego ubij białka na sztywną pianę. Kiedy będą już uformowane, powoli i stopniowo dodawaj cukier, nie wyłączając sprzętu.
- Na sam koniec dosyp skrobię ziemniaczaną i wymieszaj.
- Wyłóż bezę na całej powierzchni blachy i posyp ją z wierzchu płatkami migdałów. Włóż do piekarnika na około 40–50 min, a następnie uchyl piekarnik i poczekaj, aż wypiek całkowicie ostygnie.
Kruche ciasto malinowej chmurki – przepis:
- W misce wymieszaj sypkie składniki. Masło pokrój w drobną kostkę i dodaj do mąki z cukrem. Całość zagnieć do połączenia komponentów.
- Dodaj żółtka i kwaśną śmietanę, a następnie dokładnie wszystko zagnieć i uformuj kulę. Owiń ciasto folią spożywczą i schowaj do lodówki na około godzinę.
- Po tym czasie wyłóż ciasto na pokrytej papierem do pieczenia blaszce (o takich samych wymiarach jak beza – możesz to zrobić po wystygnięciu bezy) i piecz całość w 180 stopniach Celsjusza przez około pół godziny, aż do zarumienienia ciasta. Ostudź.
Instrukcja wykonania malinowej masy do ciasta:
- Zagotuj wodę, aż zacznie wrzeć. Zdejmij ją z kuchenki i wsyp zawartość saszetek z galaretką. Dokładnie wymieszaj do momentu rozpuszczenia proszku.
- Po kilku minutach do galaretki wsyp maliny i precyzyjnie wymieszaj całą masę. Mrożonych owoców nie trzeba rozmrażać. Galaretkę pozostaw do ostygnięcia i stężenia.
Jak przygotować krem śmietankowy?
- Zimne (najlepiej prosto z lodówki) mascarpone ubij z równie schłodzoną śmietanką. Dodaj cukier i śmietan-fix, po czym miksuj aż do momentu, gdy całość uzyska jednolitą, stabilną konsystencję.
- Kiedy wszystkie elementy ciasta wystygną, ułóż je jeden na drugim w kolejności: kruchy spód, malinowa galaretka, masa śmietankowa i beza. Gotowe! Jeśli chcesz osiągnąć nieco inny efekt, możesz przygotować malinową chmurkę na biszkopcie zamiast kruchego ciasta.
Jeśli chodzi o kcal malinowej chmurki, to zależy to m.in. od wielkości porcji, czy dokładnych proporcji składników. Należałoby przyjąć, że na 100 g przypadnie co najmniej 250 kcal, zatem jeden kawałek może mieć około 500 kcal.
Jak udekorować malinową chmurkę?
Do dekoracji malinowej chmurki warto wykorzystać m.in. świeże maliny, polewę karmelową, borówki, posiekane pistacje, listki mięty czy owoce granatu. Po inspiracje udaj się także do InPost Fresh!
Czytaj również

Przepis na ciasto jogurtowe
Ciasto jogurtowe to jeden z tych wypieków, które łączą w sobie prostotę przygotowania z wyjątkowym smakiem. Delikatna, wilgotna struktura, subtelna słodycz oraz możliwość dodania ulubionych owoców spr

Przepis na miodownik
Miodownik to klasyczne ciasto, które cieszy się ogromną popularnością w polskich domach, zwłaszcza podczas świąt i rodzinnych uroczystości. Jego przygotowanie wymaga trochę cierpliwości, ale efekt wyn

Przepis na ciasto ze śliwkami
Ciasto ze śliwkami to jeden z tych wypieków, który kojarzy się z jesienią i domowym ciepłem. Śliwki, które w Polsce dojrzewają właśnie w tym czasie, nadają ciastu soczystości i przyjemnej kwaskowatośc