Przejdź do treści

Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Przyjemny aromat i smak, a do tego poczucie lepszego wybudzenia się to wystarczające powody, dla których sięgają one po ten napój. Jednak czy picie kawy jest zdrowe? Nie brak głosów, że to szkodliwa używka. Pora sprawdzić, czy to prawda!

 

 

Czy kawa jest zdrowa – jak wpływa na nasz organizm?

Kawa od lat jest przedmiotem badań naukowców na całym świecie. Co ciekawe, wbrew obiegowej opinii, napój parzony z ziaren kawowca ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Pod lupę wzięli go m.in. uczeni z uniwersytetu w australijskim Melbourne. Ich eksperyment, który objął zarówno osoby pijące kawę rozpuszczalną, jak i świeżo mieloną, pozwolił wykazać, że jej codzienne spożycie nieprzekraczające 2-3 dawek korzystnie wpływa na pracę serca.

Nad tym, czy kawa jest szkodliwa, głowili się również akademicy z brytyjskiego uniwersytetu w Southampton. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że wręcz przeciwnie. Dzięki kawie można obniżyć ryzyko zachorowania na marskość i raka wątroby. Do tych samych wniosków doszli naukowcy z Harvardu. Wyniki ich dociekań opublikowane na łamach czasopisma „Clinical Gastroenterology and Hepatology” wskazują ponadto, że kawa redukuje ryzyko wystąpienia, m.in. cukrzycy, chorób Parkinsona i Alzheimera, części nowotworów, w tym raka jelita grubego.

Czy codzienne picie kawy jest szkodliwe dla naszego organizmu?

Przytoczone przykłady to jedynie trzy spośród dziesiątek badań naukowych na temat kawy. Niezależnie od liczebności badanej grupy wszystkie wykazały podobne rezultaty – szkodliwość kawy to mit. Co więcej, nawet wariant bezkofeinowy (w rzeczywistości zawierająca od 1 do 7 mg kofeiny) ma korzystny wpływ na zdrowie. Warto ją spożywać nawet w czasie ciąży, choć w tym przypadku w ustalonej z lekarzem prowadzącym ilości.

Korzystny wpływ kawy na zdrowie odczuć mogą także osoby chcące poprawić swoje fizyczne samopoczucie. W jaki sposób? Napój ten wspomaga odchudzanie. Należy jednak mieć na uwadze, że dotyczy to wyłącznie wersji bez dodatków. Wprawdzie skutki picia kawy z mlekiem, a często jeszcze cukrem, nie są negatywne, ale nie można też liczyć na pozytywne zmiany w wyglądzie.

Wpływ kawy na organizm człowieka jest więc zasadniczo pozytywny. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak każdy inny składnik codziennej diety (dotyczy to zarówno żywności, jak i napojów) powinna być spożywana z umiarem. Zalecana dawka to maksymalnie 300 mg kofeiny dziennie. Jak to przełożyć na porcje? Jedna kawa dziennie mająca 250 ml lub 25 ml (w przypadku espresso) to zawartość kofeiny na poziomie:

  • 1-7 mg dla wersji bezkofeinowej;
  • 65 mg, gdy pije się espresso lub cappuccino;
  • od 50 do 80 mg, jeśli spożywa się rozpuszczalną;
  • między 70 a 140 mg dla kaw świeżo mielonych.

Picie kawy a zdrowie. Jakie są minusy picia kawy?

Czarny napój odchudza, zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób i poprawia możliwości umysłu. Nie jest to jednak produkt idealny. Choć same negatywne właściwości kawy nie istnieją, to po prostu można jej nadużyć. W takich przypadkach pojawiają się objawy takie jak kłopot z zaśnięciem, nadmierne pobudzenie, szybsze bicie serca, uczucie poddenerwowania i problemy ze skupieniem.

Zbyt duża dawka kofeiny może przynieść jeszcze gorsze skutki takie jak zawroty głowy, kołatanie serca i drgawki. Wszystkiego, na co szkodzi kawa, na szczęście trudno się nabawić. By tak się stało, trzeba przekroczyć dawkę 2-3 filiżanek napoju dziennie. W skrajnych przypadkach można się nawet zatruć. Na szczęście, by do tego doszło, konieczne jest spożycie co najmniej 2000 mg kofeiny, a więc siedmiokrotnie więcej niż zalecana dzienna dawka.

Jakie są największe mity dotyczące picia kawy?

Szkodliwe skutki picia kawy, jak widać, istnieją. Przez lata narosło wokół niej jednak wiele mitów. Jednym z nich jest rzekomy wpływ na ilość magnezu w organizmie. Rzeczywistość wygląda inaczej. Czarny napój również nie odwadnia. Dzieje się dokładnie odwrotnie. Jego dominujący składnik to przecież woda stanowiąca 95% objętości napoju.

Picie kawy nie prowadzi do nadciśnienia, choć w tym przypadku z zastrzeżeniem, że należy ją spożywać z umiarem. Ta sama zasada dotyczy wpływu na przepływ krwi i pracę serca. Mitem jest także ryzyko nabawienia się refluksu żołądka wynikającego z picia tego napoju. Przypadłość ta pojawia się na skutek nadmiernego przyjmowania tłuszczów zawartych w potrawach oraz nadużywanie ostrych przypraw.

Wśród potocznych opinii na temat kawy jest również ta mówiąca o ryzyku uzależniania się od niej. Trudno rozstrzygnąć, czy kawa szkodzi w ten sposób. Z jednej strony badania naukowców z całego świata wykazały, że nie pobudza ona ośrodka mózgu odpowiedzialnego za uzależnienia. Innymi słowy, organizm jej nie potrzebuje, tak jak ma to miejsce w przypadku sięgania po papierosy, alkohol, leki czy narkotyki.

Z drugiej strony przyjemność i pobudzenie, jaką daje spożywanie kawowego naparu, przyczynia się do chęci picia go codziennie. Być może więc można to uznać za uzależnienie behawioralne (związane z zachowaniem) tak jak hazard, a nie chemiczne, jak ma to miejsce w przypadku osób, które potrzebują wprowadzenia do organizmu określonej dawki substancji np. medykamentu.

Czy warto zrezygnować z picia kawy?

Uczeni z całego świata wielokrotnie już wykazali, co daje picie kawy. Ma ona tak wiele właściwości zdrowotnych, że rezygnacja z jej spożywania nie jest potrzebna. Z tego powodu każdej osobie, której ona smakuje, można zalecić parzenie tego smacznego napoju.

Co ważne, w mniejszym lub większym stopniu dobroczynne działanie kawy odczuje każdy pijący ją człowiek. Nie ma bowiem znaczenia, czy na co dzień sięga po filiżankę wypełnioną płynem zaparzonym ze świeżo zmielonych ziaren, wersję rozpuszczalną czy też (niemal) bezkofeinową. Również picie jej z dodatkiem mleka i cukru przyniesie pozytywne skutki.

Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to umiar. W tym aspekcie kawa nie różni się od innych artykułów spożywczych. Nadużywanie jej może przyczynić się do kłopotów ze zdrowiem. Na szczęście dla kawoszy spożycie stanowczo za dużej dawki kofeiny trudno osiągnąć, co pozwala cieszyć się ulubionym napojem każdego dnia. Niezależnie od upodobań, paczkę ulubionej kawy można znaleźć i kupić w naszej aplikacji mobilnej InPost Fresh. Podobnie jak setki innych artykułów spożywczych, które oferują markety z całej Polski. Przed następnym wyjściem na zakupy warto sprawdzić, jak wygodna jest ta usługa!

Pobierz InPost Fresh