InPost Fresh

Dieta dla psa – co powinien jeść pies?

27 stycznia 2023
5 min

Jaka jest najlepsza dieta dla czworonoga? Czy zwierzęta mogą jeść surowe mięso? Ile dawać mokrego jedzenia, a ile suchej karmy dla psa? Dla właściciela psa odpowiedzi na te pytania są niezwykle ważne. Dzięki świadomemu opiekunowi zwierzak może liczyć na zbilansowaną dietę, która zapewni mu odpowiednią dawkę energii, wartości odżywczych i witamin. Dowiedz się, jak zadbać o swojego pupila w kwestii odżywiania.

Dieta dla psa – co powinna zawierać?

Najlepsza dieta dla psa to taka, która jest przede wszystkim zbilansowana. Celem odpowiednio dobranego jadłospisu jest nie tylko nakarmienie zwierzaka, ale i zapewnienie mu optymalnej dawki energii, a także składników dopasowanych do jego wymagań. Podstawowa dieta zdrowego czworonoga powinna dostarczać zwierzęciu zarówno białka, jak i tłuszczy, węglowodanów, witamin oraz minerałów.

Wszystkie te elementy można dostarczyć psu za pomocą zróżnicowanej diety, w skład której będzie wchodzić mięso, ryby, warzywa i owoce czy nawet zboża oraz zioła. Zwierzęce produkty dostarczają niezbędnej dawki białka, a także uzupełniają dietę o zdrowe tłuszcze typu omega 3. Te ostatnie są ważne, ponieważ wspierają system immunologiczny czworonoga i wpływają na eliminację stanów zapalnych.

Natomiast roślinne elementy diety zapewniają nienasycone tłuszcze omega 6, które pomagają w absorbowaniu witamin. Oprócz tego owoce i warzywa same w sobie są źródłem wielu zdrowych składników. Dlatego warto wzbogacać miskę psa o gotowane albo nawet świeże produkty zielone.

 

Jak karmić psa? – dobór odpowiedniej diety

Dobór odpowiedniej diety dla psów zależny jest od wielu czynników. Do najważniejszych z nich należą wiek, rozmiar, stan zdrowia, waga oraz poziom aktywności fizycznej czworonoga. Żywienie warto dostosować do wymagań danej rasy oraz indywidualnych potrzeb czy preferencji każdego psa. Czasami zwierzęta mają problemy zdrowotne, które sprawiają, że zachodzi konieczność wprowadzenia specjalnego sposobu żywienia.

Przykładowo, kiedy wątroba ma problem z trawieniem, a także oczyszczaniem organizmu z metabolitów i toksyn, konieczne jest wprowadzenie diety wątrobowej dla psa. Niewydolności jednego z głównych narządów pokarmowych sprawia, że czworonóg musi być karmiony dużą ilością węglowodanów, a także wysokiej jakości białkiem, które powinno stanowić 20-30% spożywanych składników.

Powinna to być dieta lekkostrawna. Dla psa z problemami wątrobowymi ważne jest ograniczenie wewnętrznego wytwarzania amoniaku, co można uzyskać dzięki produktom takim jak drób, nabiał czy składniki roślinne. Te ostatnie mogą stanowić także bazę diety wegańskiej dla psów.

Choć raczej odradza się wyłączanie mięsa z jadłospisu czworonoga, to istnieją szczególne sytuacje, w których taki zabieg jest konieczny. Kiedy pies ma nietolerancję mięsa, alergie pokarmowe lub problemy metaboliczne, wtedy weterynarz może zarządzić zieloną dietę. W takich przypadkach niezwykle ważne jest podawanie zwierzęciu zbilansowanych posiłków, które uzupełnią zapotrzebowanie na białko, aminokwasy oraz witaminy.

Dieta nerkowa dla psa musi zostać wprowadzona w życie, gdy zwierzak ma problem z filtrowaniem krwi w końcowym etapie przemiany materii czy też utrzymaniem odpowiedniego poziomu płynów i minerałów w organizmie. Choroby nerek sprawiają, że w ciele psa gromadzą się toksyny wpływające na całokształt funkcjonowania czworonoga.

W celu uniknięcia nieprzyjemnych skutków związanych z niewydolnością nerek warto wdrożyć do jadłospisu zwierzaka posiłki zawierające dużo witamin, przeciwutleniaczy, kwasy tłuszczowe omega 3 oraz białko z niską zawartością fosforu i sodu. Białko powinno stanowić jedynie 10-15% spożywanych składników. Jako że jest to dieta niskobiałkowa, dla psa przyda się większa dawka węglowodanów.

Dieta dla psa na różnych etapach życia

Dieta psa w początkowych etapach życia różni się od późniejszego sposobu żywienia. Przez pierwsze tygodnie po narodzinach szczeniak powinien być karmiony mlekiem matki, które zapewnia mu najważniejsze wartości odżywcze. Później przychodzi czas na przejście z pokarmu płynnego na stały.

Po upływie dwóch miesięcy życia pies powinien zostać odsadzony od mleka i przestawiony na jedzenie karmy. Dieta dla szczeniaka musi opierać się na pokarmie dla młodych zwierząt – tzw. karmie juniorskiej. Ten typ pożywienia dostarcza psom odpowiednich składników odżywczych, mikro- i makroelementów, a także większej dawki energii, która potrzebna jest w momencie intensywnego wzrostu.

Okres rozwoju szczeniaka trwa około 6-8 miesięcy w przypadku ras małych i średnich lub nawet do 2 lat przy psach typu olbrzym. Po przejściu fazy dorastania zmienia się zapotrzebowanie kaloryczne psa. Ilość potrzebnej energii spada i jest to najlepszy czas, aby zmienić juniorską karmę na pokarm dla psów dorosłych.

Obniżenie energetyczności pożywienia psa jest konieczne w celu zahamowania jego intensywnego rozwoju. Zbyt szybki wzrost może poskutkować schorzeniami stawów, które będą towarzyszyły psu do końca życia.

Dieta dla psa powinna zmieniać się także w późniejszych latach jego życia. Czworonogi starzeją się tak samo, jak ludzie. Wraz z wiekiem w ich organizmach zachodzą zmiany związane ze spadkiem metabolizmu, słabszą perystaltyką jelit czy obniżoną produkcją enzymów i soków trawiennych. W tym przypadku nieoceniona będzie karma lekkostrawna dla psa.

Czworonożni seniorzy często miewają także problemy z uzębieniem, przez co potrzebują mokrej karmy, która jest miękka i łatwiejsza do jedzenia. Starsze psy cechuje również mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Zależność ta wynika z ograniczonej aktywności fizycznej. Układając dietę dla psa w podeszłym wieku, warto więc zadbać o odpowiednią ilość białka, dzięki któremu zwierzak będzie mógł utrzymać odpowiednią masę mięśniową.

Dieta dla psa – czy można stosować surowe mięso?

Psy są zwierzętami wszystkożernymi, a więc mięso powinno stanowić jeden z wielu składników ich diety. Wbrew pozorom składnik ten nie zawsze musi być poddany obróbce termicznej.

Psy mogą spożywać surowe mięso, ale musi być ono naprawdę dobrej jakości. W innym wypadku istnieje ryzyko zakażenia mikrobiologicznego. W surowym mięsie mogą znajdować się bakterie lub pasożyty, takie jak np. włosień kręty czy tasiemiec. Złe przechowywanie produktów czy brak zachowania higieny przy przygotowywaniu posiłku może okazać się nieprzyjemne w skutkach zarówno dla psa, jak i dla jego właściciela.

Warto też pamiętać, że psia dieta nie powinna opierać się jedynie na surowym mięsie. Produkt ten nie dostarcza organizmowi zwierzęcia wszystkich potrzebnych substancji, witamin czy składników mineralnych. Nawet w dietach typowo mięsnych (typu BARF) powinny znaleźć się także produkty jak ryby, warzywa, owoce czy nabiał.

Jakie mięso dla psa? – rodzaj ma znaczenie

Mięso, które zamierzasz włączyć do diety psa, musi być odpowiednio dobrane. W psiej diecie powinno się raczej unikać stosowania tłustych i ciężkostrawnych rodzajów mięsiwa. Przykładem produktów, z których warto zrezygnować, jest wieprzowina. Może ona powodować u psa problemy żołądkowe lub zaparcia. Najlepsze mięso w tym przypadku to wołowina, drób, jagnięcina, baranina albo dziczyzna. W celu urozmaicenia diety dla psa warto podawać pupilowi różne gatunki oraz części mięsa.

Jakie mięso dla szczeniaka?

W szczenięcym wieku dieta dla psa jest bardzo ważna, ponieważ w ogromnej mierze wpływa na całokształt jego rozwoju. Kiedy zwierzak przejdzie już etap odstawienia od mleka matki, wtedy jego dietę można zacząć wzbogacać o różne składniki. Oprócz juniorskiej karmy do jadłospisu szczeniaka warto dodać mięso. Jednak musi być to delikatny rodzaj produktu. Najlepszym wyborem będzie mięso drobiowe lub królicze. Dodatkowo wyrób podawany szczeniakowi powinien zostać zmielony. Z czasem dietę dorastającego psa można uzupełniać o chrząstki i kości, które zawierają dawkę wapnia oraz fosforu. Uzupełnieniem jadłospisu bądź nagrodą mogą być też przysmaki w formie suszonego mięsa, kości, skóry czy łapek drobiowych.

Karmienie dorosłego psa – przykładowy jadłospis

Jadłospis dorosłego psa może być zróżnicowany pod kątem rodzaju karmy oraz jej formy. Pożywienie może mieć postać stałych chrupek albo półwilgotnych czy wilgotnych saszetek i konserw. Około 70% zbilansowanej karmy powinno stanowić mięso lub ryby, 25% to warzywa i owoce, a pozostałe 5% należy do zbóż.

Kupno gotowych produktów to najwygodniejsza opcja, ale istnieje też możliwość samodzielnego przygotowania posiłków dla psa. Przykładowy jadłospis czworonoga może zawierać w sobie surowe bądź gotowane mięso, o którym była mowa wcześniej, a także warzywa takie jak seler, marchew, dynia czy cukinia. Z owoców warto wybrać jabłka, jagody czy gruszki, które uzupełnią miskę o potrzebne witaminy. Natomiast zboża można włączyć do diety za sprawą płatków owsianych czy prosa.

Jak często karmić dorosłego psa?

Ile razy dziennie karmić psa? Teoretycznie uznaje się, że dorosłe osobniki potrzebują 2 posiłków dziennie. W praktyce śniadanie i kolacja mogą być niewystarczające dla psów pracujących czy przedstawicieli ras o szybkim metabolizmie. W takich przypadkach częstość posiłków można zwiększyć do 3 na dobę.

Ile powinien jeść pies w okresie dojrzewania?

Szczeniaki mają inne zapotrzebowanie energetyczne niż dorosłe psy i dlatego potrzebują większej ilości posiłków. Ile razy karmić psa, który dopiero dorasta? Szczenięta po odstawieniu od matki (w wieku 6-8 tygodni) powinny jeść 4-5 razy dziennie. Po upływie kilku miesięcy ich zapotrzebowanie spadnie, a częstotliwość posiłków będzie można obniżyć do 2-3 na dobę.

Czytaj również