Przejdź do treści

Choroby trzustki zmuszają osoby chore do stosowania specjalnej diety trzustkowej. Pomaga ona w odciążeniu trzustki, a jednocześnie dostarcza choremu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Na jaką dietę przy chorej trzustce się zdecydować? Co jest zdrowe dla trzustki? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania, znajdziesz je poniżej!

Dieta trzustkowa — na czym polega?

Trzustka pełni dosyć ważną rolę w organizmie człowieka. Odpowiedzialna jest ona za produkcje enzymów trawiennych, przez co jej znaczenie w układzie pokarmowym jest dosyć istotne. Dieta trzustkowa zdecydowanie pomaga w procesie leczenia chorób tego narządu, ponieważ znacznie go odciąża. Stosuje się ją zazwyczaj w przypadku zachorowania na ostre zapalenie trzustki, jak i to przewlekłe. Wśród objawów można wymienić między innymi silne, kłujące bóle w okolicy brzucha wraz z wymiotami, wzdęciami, a nawet zaburzeniami krążenia czy oddychania.

Dieta przy zapaleniu trzustki jest jednym z elementów leczenia, który pomaga w powrocie do zdrowia. Jest ona dietą lekkostrawną, ale i regularną. Można podzielić ten sposób żywienia tak naprawdę na trzy etapy diety trzustkowej. Zasady odżywiania w każdej z nich są ściśle określone i należy ich przestrzegać.

InPost Fresh

Dla kogo wskazana jest dieta trzustkowa?

Stosowanie diety na trzustkę jest szczególnie zalecane osobom chorującym na wszelkie choroby trzustki. Zalicza się do nich między innymi ostre zapalenie trzustki (OZT), jak i przewlekłe zapalanie trzustki (PZT). U zdecydowanie dużej grupy pacjentów ten sposób odżywiania pozwala znacznie zredukować wszelkie objawy choroby, bądź też całkowicie się ich pozbyć. Należy jednak ściśle przestrzegać zasad żywienia, tak aby pozwolić trzustce się odpowiednio zregenerować. W przypadku obydwu tych chorób przebieg potrafi znacząco utrudnić życie, dlatego też jest to tak ważne, aby móc zapobiec ich rozwijaniu schorzeń dzięki odpowiedniej diecie.

Produkty zalecane w diecie trzustkowej

Co można jeść na diecie trzustkowej? Produktów dozwolonych jest wbrew pozorom całkiem dużo i z pewnością, jeżeli zajdzie taka potrzeba każdy znajdzie tam jedzenie dla siebie.

Wśród produktów, które można spożywać przebywając na diecie trzustkowej, znajduje się między innymi pieczywo w postaci chleba pszennego, sucharków czy biszkoptów. Dozwolone jest także mięso takie jak przykładowo kurczak, młoda wołowina, cielęcina, królik czy indyk, ale również ryby jak sandacz czy pstrąg. Oprócz tego można jeść też wszelkie wędliny z tych gatunków mięsa, ale również delikatne potrawy, które można z nich wykonać jak np. pulpety w towarzystwie ziemniaków. Na deser natomiast można zjeść wszelkie galaretki, budynie i kisiele.

Warto zwrócić uwagę również na przyprawy, które można dodawać do potraw w czasie przebywania na diecie trzustkowej. Do poprawienia smaku można używać podstawowych przypraw jak sól, pieprz ziołowy czy koper. Oprócz nich można również używać między innymi gałkę muszkatołową czy cynamon.

Co jeszcze jeść na diecie trzustkowej? Owoce i warzywa! Dozwolonych produktów jest dosyć dużo. Dozwolone są owoce cytrusowe, które zawierają w sobie dużą ilość witaminy C, ale również banany, morele czy brzoskwinie. Dozwolone są także owoce suszone bez pestek. Warzywami, które można jeść, są natomiast młode marchewki, dynie czy pomidory bez skórki.

Ważny jest jednak również sposób przygotowywania potraw. Zaleca się, aby zrezygnować ze smażenia potraw czy pieczenia ich z dodatkiem różnych tłuszczów. Przebywając na diecie trzustkowej, ważne jest to, aby gotować na parze, a zrobione posiłki spożywać w dniu przygotowania.

Czego nie jeść będąc na diecie trzustkowej?

Jakiego jedzenia musisz jednak unikać na diecie trzustkowej? Produktów takich jest dosyć sporo. Warto stosować się do zaleceń diety i ich nie jeść. Tylko wtedy stosowanie tej diety będzie skuteczne i pomoże w wyleczeniu.

Przede wszystkim podczas przebywania na diecie trzustkowej należy zrezygnować ze spożywania alkoholu, którego nadmiar powoduje zapalenie trzustki. Warto także zrezygnować z mocnej herbaty i kawy oraz napojów gazowanych.

Tłuste mięso, to kolejna rzecz, która jest zabroniona do jedzenia podczas przebywania na diecie trzustkowej. Należy unikać między innymi wieprzowiny czy kaczki, ale również tłustych wędlin czy kiełbas pasztetowych.        Nie należy jeść również serków topionych, a także większości potraw z jajek. Całkowicie warto zrezygnować również z jedzenia smażonego jak np. frytki czy placki ziemniaczane. Ostre przyprawy to również rzeczy, których nie powinno się używać.

Także wśród owoców i warzyw znajdą się takie, których spożywania nie zaleca się podczas diety trzustkowej. Zabronione są takie owoce jak gruszki, maliny czy kiwi. Wśród warzyw można wymienić między innymi kalafior, fasolkę szparagową, a nawet cebulę, czosnek czy rzodkiewkę. Nie można jeść ich również pod postacią surówek.

Oprócz tego nie zaleca się także jedzenia pieczywa razowego. Zabronione są również pełnoziarniste makarony, kasze między innymi gryczane, a także brązowy ryż.

Jak długo należy przestrzegać diety trzustkowej?

Ważna jest przy zapaleniu trzustki dieta. Jak długo ją stosować, aby była ona skuteczna? Wszystko zależy tak naprawdę od choroby. Jeśli choruje się na przewlekłe zapalenie trzustki ważne jest, aby stosować się do warunków diety praktycznie przez całe życie od momentu wykrycia choroby. Tylko wtedy można uchronić się w pewien sposób od silnych objawów PZT.

Inaczej sytuacja wygląda kiedy przechodzi się ostre zapalenie trzustki. Wtedy kluczową rolę odgrywa dieta po zapaleniu trzustki. Powrót do zdrowia jest możliwy dzięki etapowemu wdrażaniu kolejnych produktów, a także dzięki ścisłemu trzymaniu się spożywania tych, które są dozwolone. Dietę zazwyczaj ustala się w zależności od stanu zdrowia pacjenta.

Po zachorowaniu na ostre zapalenie trzustki przy zmianie sposobu żywienia pierwszym krokiem jest kilkudniowa głodówka, w trakcie której posiłki podawane są dożylnie. Dopiero po niej przechodzi się na wdrożenie posiłków doustnych, a dopiero po około tygodniu można wdrożyć etapowe rozszerzanie jadłospisu.

Pierwszy etap trwa około miesiąc i w jego czasie należy zadbać o regularność posiłków. Wtedy właśnie jest ona najbardziej restrykcyjna i należy zachowywać wszystkie jej zasady. Nie są dozwolone wtedy żadne odstępstwa. Potrawy powinny być gotowane, a liczba tłuszczów zawartych w potrawach jak najmniejsza. W drugim etapie ich liczba może być większa, jednak posiłki nadal muszą być przygotowywane zgodnie z zasadami. Trzecim etapem jest możliwy powrót do normalnego żywienia. Ważne jest jednak, aby robić to stopniowo, aby choroba szybko nie powróciła, a liczba produktów o wysokiej zawartości tłuszczów nadal nie była wielka.

Przykładowy jadłospis w diecie trzustkowej

Jaką dietę na trzustkę stosować? Jakie potrawy jeść przy przewlekłym zapaleniu trzustki? Dietę, przepisy, a także potrzebne składniki znajdziesz poniżej i możesz je wykorzystać przy diecie trzustkowej. Przepisy na posiłki są proste, a więc z łatwością wykonasz je w domu.

Dieta trzustkowa – jadłospis

Jadłospis przy diecie trzustkowej składa się z kilku posiłków, które należy jeść regularnie. Zazwyczaj jest ich pomiędzy 4-5.

  • Na śniadanie zjedz białe pszenne pieczywo z chudą szynką z dodatkiem np. pomidora bez skórki, bądź sałaty i ogórka. Wypij natomiast herbatę z wyciągami ziół, które pomogą w prawidłowym funkcjonowaniu trzustki. Inną możliwością może być również jaglanka z owocami.
  • Na drugie śniadanie do pracy można wziąć ze sobą jogurt naturalny oraz banana. Dobrze sprawdzi się również kanapka, bądź delikatne wafle ryżowe z chudym twarogiem.
  • Na obiad postaw natomiast na ziemniaki z drobiowymi pulpetami z delikatnym sosem z natką pietruszki oraz gotowaną marchewką. Ciekawą propozycją będzie również gotowana na parze pierś z kurczaka z ryżem oraz ugotowane różyczki brokuła.
  • Na podwieczorek sprawdzi się idealnie kisiel, owocowa galaretka, bądź koktajl z kefiru i wybranych owoców. Świetną propozycją będzie także jogurt naturalny z dodatkiem wybranych płatków oraz owoców.
  • Na kolację zjedz delikatną zupę na wywarze warzywnym np. pomidorową z ryżem. Jeżeli natomiast nie masz czasu na przygotowanie posiłku, bądź wolisz kolację na zimno postaw na kanapki.

Aby organizm osoby mającej problemy z trzustką dobrze funkcjonował, stosowanie diety trzustkowej jest rzeczą konieczną. Dzięki niej można zatrzymać dalszy rozwój choroby, a także skutecznie go złagodzić.

Pobierz InPost Fresh