kapusta z grzybami

Przepis na kapustę wigilijną z grzybami

23 listopada 2023
5 min

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas spotkań z najbliższymi przy wigilijnym stole. Jest on zazwyczaj zastawiony typowo świątecznymi potrawami, takimi jak właśnie kapusta z grzybami. Sprawdź, jak zrobić kapustę wigilijną z grzybami i zaskocz swoich najbliższych przy świątecznym stole!

 

 

Składniki na kapustę wigilijną z grzybami

Ta potrawa świąteczna jest najbardziej znana w południowej części naszego kraju, gdzie nazywana jest po prostu wigilijną śląską kapustą z grzybami. Zawiera w sobie tak naprawdę niewiele składników i nie licząc procesu namaczania grzybów, zajmuje około godziny na przygotowanie do gotowania. Standardowy przepis na kapustę wigilijną składa się z następujących składników:

  • kapusta kiszona,
  • grzyby suszone,
  • marchewka,
  • cebula,
  • olej roślinny,
  • woda lub bulion,
  • przyprawy – liść laurowy, ziele angielskie, pierz i odrobina cukru.

Warto pamiętać przy tym o zachowaniu odpowiednich proporcji. Przykładowo, na 1 kilogram kapusty kiszonej przypada średnio 50 gramów suszonych grzybów, niewielka marchewka, 1 lub 2 cebule i około 4-5 łyżek oleju.

Jak przygotować kapustę z grzybami na wigilię?

Przygotowywanie kapusty wigilijnej z grzybami zaczyna się już dzień przed gotowaniem. Wieczorem należy przyszykować odpowiednią ilość suszonych grzybów i zalać je wodą. W ten sposób powinny się namaczać przez całą noc. Następnego dnia wystarczy odlać wodę po grzybach (przybierze ona ciemny kolor) do osobnego pojemnika. Nie należy jej wylewać, ponieważ potem się jeszcze przyda. Grzyby trzeba wyjąć na deskę i drobno pokroić, np. w paseczki.

Kolejny krok to obranie i pokrojenie w drobną kostkę cebuli. Warzywo można przysmażyć na patelni na małym ogniu przez około 10 minut. Po tym czasie można przejść do przygotowywania kapusty kiszonej. Pierwszy krok to odsączenie jej z nadmiaru wody. Osoby, które nie przepadają za mocno kwaśnym smakiem, mogą ją dodatkowo opłukać. Należy ją poszatkować, a potem zetrzeć do niej na tarce marchewkę.

Wszystkie składniki wystarczy przełożyć do garnka. Następnie dodać niezbędne przyprawy, a na koniec zalać wodą z grzybów i wymieszać. Nie jest to wystarczająca ilość, więc potrzebne będzie dodatkowo około 1,5 szklanki wody oraz bulionu. Całość należy gotować na małym ogniu przez 2 godziny, co pół godziny mieszając. Na sam koniec gotowania można dodać odrobinę cukru.

Sposoby na urozmaicenie wigilijnej kapusty z grzybami

Każdy przepis można nieco urozmaicić. Standardowe składniki, czyli kapusta i grzyby pozostają, jednak te dodatkowe, czyli marchewkę i cebulę można zamienić na inne i przygotować np. kapustę wigilijną z grochem i grzybami. Warto przy tym pamiętać, że groch, tak samo jak grzyby, należy wcześniej namoczyć. Jeśli akurat zabraknie grochu, to można przygotować kapustę wigilijną z fasolą i grzybami. Suchą fasolę również się namacza, ale dla przyspieszenia całego procesu, można użyć tej z puszki.

Kolejną alternatywą jest również przyrządzenie kapusty wigilijnej z grzybami i śliwkami. To propozycja dla tych, którzy lubią łączyć kwaśno-słodkie smaki. Trzeba jednak pamiętać, że do tego przepisu używa się suszonych owoców. Takie danie nie wymaga specjalnych umiejętności kulinarnych, dlatego bez problemu można je przyrządzić samemu we własnej kuchni. To dobry pomysł na dodanie cegiełki do świątecznych przygotowań. Zwłaszcza że składniki można zamówić w aplikacji InPost Fresh bez wychodzenia z domu.

Czytaj również