Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Dorośli piją ją dla smaku, zapachu i pobudzenia, jakie daje zawarta w niej kofeina. A co z dziećmi? Czy mogą sięgać po filiżankę kawy? A jeśli tak – od jakiego wieku? Wokół tego tematu narosło wiele mitów i sprzecznych opinii. Czas je rozwiać.
Zwykła kawa nie jest polecana najmłodszym. Zawarta w niej kofeina może wpływać na układ nerwowy, sen, koncentrację, a także wchłanianie wapnia, niezbędnego dla prawidłowego rozwoju kości. Z tego powodu lepiej, żeby dzieci unikały picia kawy, zgodnie z zaleceniami American Academy of Pediatrics - przynajmniej do 12 roku życia.
Nie oznacza to jednak, że najmłodsi muszą całkowicie rezygnować z kawowego smaku. Na rynku dostępne są bezkofeinowe alternatywy, które przypominają tradycyjną kawę. Przy tym są znacznie łagodniejsze, a w rezultacie bezpieczne w odpowiednich ilościach nawet dla przedszkolaków.
Kawa zbożowa może być dobrą opcją dla starszych dzieci, które chcą naśladować dorosłych lub po prostu lubią ten smak. Najczęściej wytwarzana jest z prażonych zbóż takich jak żyto, jęczmień czy pszenica, czasem z dodatkiem cykorii. Zawiera śladowe ilości kofeiny, a przy tym dostarcza błonnika, witamin z grupy B oraz minerałów.
Co ważne, kawa zbożowa może pojawić się w diecie dziecka już około drugiego roku życia, oczywiście w umiarkowanych ilościach i odpowiednio przygotowana oraz o ile nie występują alergie pokarmowe na gluten lub jęczmień. Najlepiej podawać ją z mlekiem krowim lub roślinnym i bez dodatku cukru. Mimo tego warto traktować taki napój jako okazjonalny dodatek, a nie codzienną rutynę.
Skoro zastanawiasz się, czy kawa jest zdrowa dla dzieci, spieszymy z odpowiedzią. W wersji klasycznej, z kofeiną zdecydowanie nie. Dla najmłodszych najlepiej wybierać kawy zbożowe, cykoriowe lub specjalnie opracowane mieszanki bezkofeinowe przeznaczone dla dzieci. Istotne jest też, by produkty nie zawierały sztucznych dodatków, konserwantów i dużych ilości cukru.
Warto sięgać po produkty naturalne, które można wzbogacić odrobiną mleka, a także dodatkami smakowymi, takimi jak cynamon, wanilia czy kakao. Dzięki temu napój staje się nie tylko zdrowszy, ale też smaczniejszy.
Przepis typu „wsyp kawę i zalej gorącą wodą (ale nie wrzącą)” jest dobry, ale znaleźliśmy lepsze. Spróbuj zrobić „kawowe” smoothie z dodatkiem banana i mleka migdałowego albo rozgrzewający napój z Inki, miodu i szczypty cynamonu.
Dzieciom przypadnie do gustu też zimna wersja napoju. Wystarczy ostudzić zaparzoną Inkę, dodać kostki lodu, mleko kokosowe i odrobinę naturalnego syropu klonowego. To ciekawa, letnia alternatywa dla gotowych napojów z cukrem. Nie dość, że świetnie smakuje, to jeszcze jest zdrowa. Nie zaszkodzi jej posmakować również wtedy, gdy ma się nieco więcej lat życia za sobą.
Chcesz znaleźć alternatywę dla kawy dla dzieci? Sprawdź ofertę w InPost Fresh – bez wychodzenia z domu, szybko i wygodnie. W naszym asortymencie znajdziesz m.in. kawę zbożową Inka, produkty bezkofeinowe i napoje z naturalnych składników, które sprawdzą się w codziennej diecie Twojej rodziny, w tym jej najmłodszych członków.
Wielu osobom trudno jest wyobrazić sobie poranek bez świeżo zaparzonej, aromatycznej kawy. Napój ten ze względu na zawartą w nim kofeinę pobudza do działania, a jednocześnie może stanowić swego rodzaj
Dla wielu osób kawa stanowi codzienny rytuał, bez którego trudno im wyobrazić sobie udany poranek. Jednak jej wpływ na układ trawienny, zwłaszcza na woreczek żółciowy, bywa oceniany negatywnie. Jak je
Czy filiżanka espresso naprawdę może pomóc w redukcji wagi? Ten kofeinowy napój służy do codziennego pobudzenia, ale okazuje się także częściowym wsparciem w walce o smuklejszą sylwetkę. Wokół wpływu