- Strona główna
- Blog
- Dieta i zdrowie
- Dieta 1700 kcal – charakterystyka, efekty. Ile można schudnąć?

Dieta 1700 kcal – charakterystyka, efekty. Ile można schudnąć?
Dieta 1700 kcal jest często spotykanym sposobem na zrzucenie niechcianych kilogramów. Dobrej jakości składniki sprawiają, że posiłki smakują nawet najbardziej wymagającym, a proces gotowania przepisów nie jest skomplikowany. Sprawdź, czy dieta 1700 kalorii jest dla Ciebie!
- Dieta 1700 kcal jest niskokaloryczna, odpowiednia dla osób o umiarkowanej aktywności fizycznej, całkowitym zapotrzebowaniu kalorycznym nieprzekraczającym 3000 kcal, które chcą obniżyć lub utrzymać swoją wagę.
- Efekty diety 1700 kcal zależą od indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego, początkowej masy ciała, stanu zdrowia, poziomu aktywności fizycznej czy wieku.
- Choć w diecie 1700 kalorii najważniejsza jest ilość kalorii, unikaj niezdrowych i przetworzonych przekąsek. Nie są one sycące, w dodatku nie dostarczają cennych składników odżywczych, od których zależy ogólna kondycja organizmu.
Dieta 1700 kcal – zasady
Prosta dieta 1700 kcal, jak sama nazwa wskazuje, polega na dostarczaniu do organizmu nie więcej niż 1700 kalorii. Zasady są bardzo proste – nie można przekraczać wyznaczonego dziennego limitu kalorii, tym samym zaspokajając wszelkie potrzeby własnego organizmu. To znaczy, że w diecie nie może zabraknąć zbilansowanych składników odżywczych.
Przy diecie 1700 kalorii odchudzanie i jego efekty są zależne od wielu czynników, takich jak zapotrzebowanie kaloryczne, wiek, stopień aktywności fizycznej i styl życia. Innymi słowy, dieta 1700 kcal, ile się chudnie i jak długo to zajmuje to kwestia ściśle indywidualna.
Pamiętaj, że przebieg diety powinien być zgodny z piramidą odżywiania zaproponowaną przez Instytut Żywności i Żywienia. Każdego dnia zjadaj w regularnych odstępach od 4 do 5 posiłków składających się w połowie z warzyw i owoców. Zwykłe pieczywo zamień na wypieki pełnoziarniste i ogranicz spożywanie tłuszczów odzwierzęcych wraz z innymi produktami tego pochodzenia. Nie zaleca się jedzenia mięsa czerwonego, dopuszczalne jest natomiast mięso drobiowe, w tym przede wszystkim piersi z kurczaka i indyka.
Mięso możesz zamienić na ryby lub rośliny strączkowe takie jak soja czy fasola. Dodatkowo unikaj spożycia cukru oraz produktów wysokoprzetworzonych, w tym tych z wysoką zawartością soli. Sól możesz zastąpić zdrowszymi przyprawami, które mają wcale nie mniej smaku. I wreszcie pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody i rezygnacji z napojów alkoholowych.
Dieta 1700 kcal – wskazania i przeciwwskazania do jej stosowania
Dla kogo dieta 1700 kcal będzie idealna? W utracie masy ciała pomoże ona osobom, u których całkowite dobowe zapotrzebowanie kaloryczne nie przekracza tej wartości i sięga maksymalnie do 3000 kcal. Dla tych, których zapotrzebowanie wynosi blisko 1700 kalorii, dieta ta będzie dobrym wyborem do utrzymania wagi.
Należy również wspomnieć o osobach, które zdecydowanie powinny odrzucić pomysł o przejściu na taki jadłospis – są to kobiety w ciąży. Przyszłe matki wymagają indywidualnie dobranej diety, która pozwoli na dostarczenie im odpowiednich ilości składników odżywczych. Nie jest ona również wskazana dla osób, dla których taka ilość kalorii byłaby niewystarczająca, a ograniczona dieta mogłaby spowodować braki w składnikach odżywczych.
Produkty dozwolone w diecie 1700 kcal, czyli co jeść?
1700 kalorii dziennie może wydawać się trudnym celem do osiągnięcia. Niekiedy patrząc na zasady różnych diet, można stracić motywację. Jadłospis 1700 kalorii wcale nie musi być jednak nudny czy powtarzalny – każdego dnia możesz jeść inne smaczne danie i delektować się aromatem drugich śniadań, a nawet deserów. To, co można jeść, jest listą produktów zalecanych, jednak nie są one obowiązkowe. Pozytywną stroną każdej diety tego typu jest to, że najważniejsze to trzymać się maksymalnej liczby kalorii oraz bilansować ilość składników odżywczych w daniach.
Jadłospis tygodniowy diety 1700 kcal może zawierać takie produkty jak chude mięso, różnego rodzaju produkty pełnoziarniste, nasiona oraz tłuszcze roślinne i warzywa wraz z owocami. Oprócz tego warto jeść rośliny strączkowe oraz zrezygnować z produktów wysokoprzetworzonych, takich jak słodycze, chipsy oraz gotowe dania. Jeśli interesuje Cię dieta 5 posiłków, jadłospis na tydzień ułatwi Ci trzymanie się jej zasad, gotowanie, a także robienie zakupów. Poświęć chwilę na jego zaplanowanie. Możesz też wspomóc się naszą propozycją na jadłospis, którą znajdziesz w dalszej części artykułu.
Jakich efektów spodziewać się po stosowaniu diety 1700 kcal?
Dieta 1700 kcal – ile można schudnąć i w jakim czasie? Diety 1700 kcal i ich efekty są zależne od wielu czynników, o których wspominaliśmy na początku artykułu. Liczba mnoga nie jest przypadkowa – istnieje np. dieta lekkostrawna 1700 kcal, a to zaledwie jedna jej odmiana.
Efekty diety 1700 kalorii będą zauważalne już po kilku tygodniach. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny, przez co może różnie reagować na dietę i ćwiczenia. Pamiętaj też, że bez ćwiczeń osiągnięcie celu będzie znacznie trudniejsze, i to nawet przy niewielkiej ilości kalorii, jaką dostarcza dieta 1700 kcal. Efekty po miesiącu u niektórych będą wyraźnie widoczne, u innych natomiast będzie trzeba jeszcze na nie zaczekać.
Zrzucenie kilogramów przy pomocy samej diety jest dość żmudne i nie zawsze efektywne, dlatego dla widocznych efektów zakłada się dodatkowe stosowanie treningów. Warto też wspomnieć o możliwej poprawie samopoczucia. Jedzenie wysokoprzetworzonych produktów oraz bardzo tłustych potraw może wywoływać nadmierną senność, uczucie ciężkości i ciągły brak energii. Wyeliminowanie tego typu produktów może to poprawić.
Ile można schudnąć, jedząc 1700 kcal?
Diety z ograniczoną ilością kalorii pozwalają łatwo schudnąć przez uzyskanie tak zwanego deficytu kalorycznego. To sytuacja, w której zapotrzebowanie kaloryczne jest wyższe niż ilość kalorii dostarczanych do organizmu. Właśnie wtedy traci się na wadze, a jeśli Twoje dzienne zapotrzebowanie mieści się w przedziale 2000 do maksymalnie 3000 kalorii, może Ci w tym pomóc właśnie dieta 1700 kcal. Ile się chudnie, trzymając się jej zasad? To zależy od mocno indywidualnych kwestii.
Żeby tracić na wadze w zdrowy sposób, zaleca się chudnąć nie więcej niż 0,5 do 1 kg tygodniowo. Żeby uzyskać taki wynik, wystarczy zmniejszyć kaloryczność posiłków średnio o od 500 do 1000 kalorii każdego dnia.
Jeśli Twoje zapotrzebowanie energetyczne to dla przykładu 2700 kalorii na dobę, dieta 1700 kalorii da efekty już po miesiącu przez wysoki deficyt 1000 kcal. Im Twoje zapotrzebowanie jest niższe, tym niższy deficyt kaloryczny, a efekty oddalone w czasie – jednak wcale nie nieosiągalne!
Dieta redukcyjna 1700 kcal – czy jest zdrowa?
Przykładowa dieta 1700 kcal może sprawiać, że usłyszymy pytanie „czy to na pewno zdrowe?”. Odpowiedź brzmi – tak. Nie można jednak zapominać o tym, że przed przystąpieniem do jakiejkolwiek diety warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym i dietetykiem. Zaleca się przeprowadzić podstawowe badania krwi, które pokażą, czy organizm jest na tyle zdrowy, by wdrożenie diety było bezpieczne.
Jeśli dieta 1700 kcal jest odpowiednio zbilansowana, jest też zdrowa. Sama w sobie nie wymaga od osoby jej stosującej ogromnych wyrzeczeń. 5 posiłków diety 1700 kalorii powinno bez problemu zaspokoić głód na cały dzień.
Jak jeść 1700 kcal dziennie?
Wydaje Ci się, że 1700 kalorii to niewiele, a decydując się na tę dietę, musisz przyzwyczaić się do burczenia w brzuchu? Jesteś w błędzie. Sytość i objętość posiłków wcale nie są równe ich kaloryczności. Zwróć uwagę na to, że jedna drobna przekąska taka jak chipsy ziemniaczane czy słodycze może mieć kaloryczność równą całej misie owoców i warzyw, a chyba nie trzeba Cię przekonywać, która opcja jest bardziej sycąca.
Jest cała masa sposobów, w jakie może zostać skomponowana dieta 1700 kcal. 5 posiłków dziennie to wystarczająco dużo, by zmieścić w nich swoje ulubione składniki, świeże warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso i ryby. Wybieraj smaczne i sycące dania o niskiej kaloryczności, z wysoką zawartością cennych składników odżywczych, a nie będziesz martwić się głodem.
Czy 1700 kcal dziennie to dużo?
Dieta 1700 kcal uważana jest za niskokaloryczną, jednak tak naprawdę fakt, czy to duża ilość kalorii, zależy przede wszystkim od indywidualnych czynników i zapotrzebowania na energię. Zdarza się, że u niektórych dieta ta okazuje się dość podobna do codziennych nawyków żywieniowych. Inni mogą mieć wrażenie spożywania mniejszych porcji niż zazwyczaj, jednak pamiętaj, że sytość to nie to samo co kaloryczność. Możesz się najadać, zwłaszcza przy 5 posiłkach, cały czas trzymając się zasad diety 1700 kcal.
1700 kalorii dziennie to wystarczająco dużo, by prawidłowo funkcjonować przy zapotrzebowaniu energetycznym sięgającym do 3000 kcal na dobę. Pamiętaj jednak, że jeśli Twoje zapotrzebowanie jest wyższe, dieta 1700 kcal może okazać się niewystarczająca, by dostarczyć do organizmu niezbędną ilość energii.
Przykładowy jadłospis diety 1700 kalorii
Jadłospis diety 1700 kcal może zaskoczyć swoją różnorodnością i szerokim wyborem smacznych dań. Poniżej przedstawiamy przykładowy plan żywienia na tej diecie redukcyjnej – jadłospis zawiera również przepisy oraz gramaturę potrzebnych składników.
Śniadanie: Pasta jajeczna na grzance z chleba pełnoziarnistego.
Jak wykonać: Jajka ugotuj na twardo, w tym samym czasie przygotuj sól, pieprz oraz szczypiorek. Dwie kromki chleba pełnoziarnistego podpiecz w tosterze. Jajka włóż do miski wraz z przyprawami i jogurtem naturalnym i ugnieć widelcem na masę. W kontekście spożywania jajek warto przeczytać także o diecie jajecznej.
II śniadanie: Owsianka na chudym mleku z dodatkiem świeżych sezonowych owoców.
Jak wykonać: 100 gramów płatków owsianych zalej chudym mlekiem i pozostaw do nasiąknięcia na pół godziny. Na górę dodaj pokrojone na mniejsze kawałki sezonowe owoce takie jak truskawki, czy borówki i maliny.
Obiad: Danie z ryżem i kurczakiem w sosie z pomidorami suszonymi, czosnkiem, białym pieprzem i świeżą bazylią.
Jak wykonać: 150 gramów kurczaka pokrój w 4-centymetrowe paski i wrzuć do miski, razem z nimi dodaj czosnek, drobno posiekaną cebulę, sól i bazylię. Całość zalej niewielką ilością oliwy z oliwek. W międzyczasie ugotuj 100 gramów ryżu. Kurczaka smaż wraz z resztą składników na rozgrzanej patelni. 20 gramów suszonych pomidorów pokrój w paski i dodaj do składników na patelni.
Podwieczorek: Koktajl z jabłkiem, bananem, orzechami i szczyptą cynamonu.
Jak wykonać: Owoce pokrój w mniejsze kawałki i włóż do blendera, wlewając odrobinę chudego mleka. Dosyp łyżeczkę cynamonu dla smaku i dobrze zblenduj, na koniec dodaj orzechy.
Kolacja: Sałatka ze świeżych warzyw z aromatycznym dressingiem jogurtowym.
Jak wykonać: Do miski włóż sałatę oraz pół awokado, pokrojonego pomidora oraz kilka blanszowanych pieczarek. Do mniejszego naczynia przełóż 50 gramów jogurtu z oliwą z oliwek, łyżeczką cytryny oraz świeżymi ziołami. Warzywa polej dressingiem.
Czytaj również

Czy kawa jest zdrowa? Najważniejsze fakty i mity
Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Przyjemny aromat i smak, a do tego poczucie lepszego wybudzenia się to wystarczające powody, dla których się

Wosk pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze i zastosowanie?
Wśród najbardziej znanych produktów pszczelich, pierwszy na myśl przychodzi miód, a zaraz po nim wosk pszczeli. Jest on składnikiem wielu kosmetyków i często kojarzony jest z dobroczynnymi właściwości

Dlaczego jesienią warto sięgnąć po miód ?
Jesień to pora, kiedy powinniśmy o siebie zadbać w szczególny sposób, zwłaszcza stosując odpowiednią dietę. Miód wydaje się znany od pokoleń. Częściej myśli się o nim jako o słodziku, jednak powoli wr