InPost Fresh

Dieta Atkinsa – zasady, etapy i efekty diety niskowęglowodanowej

25 stycznia 2023
5 min
Autor: Justyna Kolorz

Dieta Atkinsa to sposób na schudnięcie, który nie wymaga dużych ograniczeń w ilości spożywanych pokarmów. Metoda ta zdobyła dzięki temu niemałą popularność. Ma ona jednak także swoją ciemną stronę. Co można jeść i ile można schudnąć na diecie Atkinsa, przeczytasz w tym artykule.

 

Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

1.  Dieta Atkinsa pozwala na stopniową utratę masy ciała

2. Dieta Atkinsa jest to dieta restrykcyjna i wykluczająca

3. Można ją stosować przy chorobach neurologicznych za zgodą lekarza

Dieta Atkinsa – główne założenia diety niskowęglowodanowej

Dieta Atkinsa to program żywieniowy stworzony w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Twórcą tej diety jest amerykański doktor kardiologii Robert Atkins. Podobnie jak wiele innych typów jadłospisów mających na celu zrzucenie nadwagi, także i ten opiera się na celowych niedoborach składnika uznanego za przyczynę zbyt dużego ciężaru ciała.

Zasady diety Atkinsa są wyjątkowe ze względu na wskazanie innego niż zwykle makroskładnika odpowiedzialnego za przyrost wagi. Zwykle za „winowajcę” uważany jest tłuszcz. Doktor Robert Atkins uznał za niego cukry, czyli węglowodany. Co ciekawe, nie miał na myśli jedynie cukrów prostych, ale również złożone. Te zaś uchodzą zazwyczaj za dozwolony składnik pokarmu. W diecie Atkinsa są one dopuszczalne, ale w minimalnej ilości.

Dieta Atkinsa nie wymusza ograniczenia spożycia posiłków złożonych w dużej mierze z białka i tłuszczów. Interesujące w tej metodzie odchudzania jest też to, że restrykcje nie dotyczą również ilości spożywanych pokarmów. Jedynym zaleceniem jest umiar. Produkty w diecie Atkinsa są sycące, dzięki czemu jest ona popularna wśród osób zmęczonych uczuciem głodu towarzyszącemu innym jadłospisom.

Etapy diety Atkinsa

Oryginalna kuracja odchudzająca podzielona jest na cztery etapy. Fazy diety Atkinsa rozróżnić można na te mające na celu zmniejszenie wagi, a następnie jej stabilizację. Na końcu, tak jak w każdej diecie ważne jest zastąpienie starych nawyków żywieniowych nowymi. Dieta Atkinsa składa się z trzech kroków. Każdy trwa dwa tygodnie.

Jadłospis pierwszej fazy diety Atkinsa opiera się przede wszystkim na jedzeniu mięsa. Według zaleceń powinno się spożywać przede wszystkim drób, ryby i owoce morza. Oprócz tego można jeść też jajka, nabiał i tłuszcze roślinne, czyli np. olej lub oliwę z oliwek.

Nie powinno się za to jeść pieczywa i owoców. Warzywa są dozwolone, ale wyłącznie te niezawierające skrobi. Można więc spożywać np. kapustę, sałatę, cebulę, groch, fasolę i pomidory. Wszelkie słodkości, a więc batony, ciastka, dżemy i miody należy wyrzucić z menu. Dania najlepiej popijać wodą. Kawa, herbata, soki warzywne i owocowe są na tym etapie diety Atkinsa niewskazane. Ilość przyswajanych węglowodanów to zaledwie 20 g dziennie.

Przepisy diety Atkinsa w drugim etapie stają się bardziej urozmaicone. Węglowodany stają się ważniejszą częścią posiłków. Podstawą dań nadal jest mięso zapewniające dużą ilość białek i tłuszczów. Dania można jednak urozmaicić już o niewielkie ilości warzyw i owoców. Produkty dozwolone w diecie Atkinsa to teraz także produkty zbożowe, czyli pieczywo, nasiona i otręby. Do posiłków można dodać też orzechy lub migdały.

W trzeciej fazie diety Atkinsa powraca się do jak najbardziej zbilansowanej diety. Przez cały czas, także po skończeniu odchudzania podstawą dań są białko i tłuszcz zwierzęcy. Poza tym nie ma żadnych ściślejszych zaleceń. Konieczne jest tylko pamiętanie o niełączeniu węglowodanów z białkami. Stosowanie się do zaleceń kolejnych faz powoduje utratę do 0,5 kg tygodniowo.

Co jest niewskazane na diecie Atkinsa?

Niestety, istnieje bardzo szeroka lista produktów, które wyklucza dieta Atkinsa. Co to oznacza w praktyce? Wykluczenie niemal wszystkich produktów ze skrobią powoduje, że nie można jeść m.in. ziemniaków, marchwi, kalafiora, cukinii, dyni i słonecznika. Nie wolno jeść też wszystkiego, co słodkie.

Poważnym ograniczeniem jest też redukcja spożycia produktów zbożowych. Przez pierwsze dwa tygodnie jedzenie nawet pełnoziarnistego ciemnego pieczywa niweczy efekty diety Atkinsa. Na szczęście dotyczy to tylko pierwszego etapu diety. Warto dodać, że fundamentalną wadą tej metody jest brak możliwości stosowania jej przez wegetarian i wegan.

Jak przygotować posiłki na diecie Atkinsa i jak często jeść?

Pod jednym względem to, na czym polega dieta Atkinsa, nie różni się od innych sposobów odchudzania. Jest nim ilość i częstotliwość spożywania posiłków. Powinno się je jeść pięć razy dziennie w regularnych odstępach. Podobnie jak w innych rodzajach diet, tak i w tej są trzy posiłki główne – śniadanie, obiad i kolacja oraz dwa mniejsze, czyli drugie śniadanie i podwieczorek.

Oprócz tego istnieją tylko dwie reguły mówiące o tym, jak jeść. Po pierwsze węglowodanów nie wolno łączyć z białkiem i tłuszczem zwierzęcym. Ważne jest też to, aby potraw mięsnych nie smażyć, ale gotować na parze, piec lub dusić. Brak ścisłych reguł wynika z samego zamysłu tej diety. Ma być ona przyjazna dla osoby, która się odchudza i nie ograniczać jej pod względem kaloryczności posiłków.

Czy dieta Atkinsa jest zdrowa?

Dieta Atkinsa już od momentu powstania budzi kontrowersje. Wiele krytyki spadło na nią ze strony lekarzy wszelkich specjalizacji, a także dietetyków. Najważniejsze jest to, że negatywne opinie na temat tej diety są jak najbardziej słuszne. Wady i zalety diety Atkinsa niestety się nie równoważą. Utrata masy ciała związana j łączy się bowiem z możliwością nabawienia się problemów zdrowotnych.

Dieta Atkinsa inaczej jest nazywana niskowęglowodanową. Tak jak inne diety niedoborowe ma na celu wyeliminowanie makroskładnika będącego głównym źródłem problemów. W rzeczywistości jednak organizm człowieka potrzebuje wszystkich elementów. Stosowanie diety Atkinsa prowadzi m.in. do zakwaszenia organizmu, zaparć, cukrzycy, miażdżycy i udarów mózgu.

Dieta Atkinsa jest specyficznym sposobem na odchudzanie. Tak jak wiele „cudownych” metod, tak i ta obiecuje szybkie i widoczne rezultaty. Czy jednak warto poświęcać swoje zdrowie dla osiągnięcia szczupłej sylwetki? Bez wątpienia nie warto. Kiedy efekty diety Atkinsa przestaną cieszyć z powodu problemów zdrowotnych, konieczne może być leczenie. Warto więc wybrać inną, dobrze zbilansowaną dietę. Drogi na skróty w przypadku własnego zdrowia lepiej nigdy nie wybierać.

Jakie są zalety diety Atkinsa?

Dieta Atkinsa rzeczywiście cieszy się bardzo dużą popularnością. Przede wszystkim do jej największych zalet można zaliczyć fakt, że pozwala na dużą, ale stopniową utratę masy ciała. Nie jest to więc kolejna dieta cud, która daje efekt jojo. Na uwagę zasługuje także fakt, że zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia organizmu i zapobiega odwodnieniu. A więc podczas stosowania diety nie dochodzi do usunięcia z organizmu dużej ilości wody. Dodatkowo reguluje też apetyt. Wszystkie posiłki muszą być przygotowane z największą starannością, a więc trzeba zadbać o odpowiednie zbilansowanie. Do zalet zalicza się również zmniejszenie ryzyka hipoglikemii, a także zmniejszenie ryzyka anemii. Trzeba jednak zwracać szczególną uwagę, że w diecie Atkinsa produkty dozwolone obejmują np. orzechy czy płatki owsiane, ale też zdrowe tłuszcze roślinne. Często można usłyszeć, że dieta dobrze sprawdzi się przy chorobach neurologicznych. Jaka dieta przy padaczce sprawdzi się najlepiej? Tutaj wielu lekarzy czy dietetyka poleca nową dietę Atkinsa.

Dieta Atkinsa co można jeść?

W diecie Atkinsa szczególnie należy zwracać uwagę na to jakie produkty się spożywa i w jakich proporcjach. Na czym polega dieta Atkinsa na co dzień? Otóż znaczenie ma etap. A mianowicie występują cztery fazy. W fazie pierwszej należy przede wszystkim jeść ryby, mięso i jaja. W kolejnej fazie wprowadza się warzywa, orzechy oraz ziarna. Należy całkowicie zrezygnować z ziemniaków, marchewek czy roślin strączkowych. Następnie należy włączyć jeszcze jabłka, banany, kiwi, brzoskwinie, wiśnie oraz płatki owsiane. Doskonale sprawdzają się również produkty pełnoziarniste, choćby pumpernikiel czy chleb razowy.

Dieta Atkinsa przepisy kulinarne

W diecie Atkinsa jadłospis na 10 dni powinien obejmować tłuszcze roślinne, ale też mięso ryb czy też mięso wołowe. W ciągu pierwszych dni można przygotowywać np. bitki z wieprzowiny i spożywać je z dodatkiem małej ilości warzyw. Na śniadanie warto zjeść jajka z dodatkiem pasty z awokado. Na kolację najlepiej sprawdzą się owoce morza. W ramach podwieczorku można spożyć kabanosy drobiowe, natomiast na drugie śniadanie sałatkę z wędzonym mięsem indyka oraz majonezem. W kolejnych dniach w ramach obiadu warto zjeść kurczaka w sosie curry. Natomiast na śniadanie czy podwieczorek można spożywać wafle serowe, a na obiad także rolady z wędzonego łososia, a nawet steki z dipem czosnkowym.

Czytaj również