talerz bulionu z makaronem

Dieta bulionowa – czym jest i jakich efektów można się spodziewać?

21 grudnia 2022
5 min
Autor: Justyna Kolorz

Dieta bulionowa znana jest wśród gwiazd Hollywoodu i stosowana jest od bardzo dawna. Znany wszystkim polski rosół może stanowić pożywny napój, który wspomaga odchudzanie oraz dostarcza składniki odżywcze w tym kolagen, który stanowi ważny składnik w organizmie. Jak wygląda dieta bulionowa? Jak stosować żywieniowy trend? Podpowiadamy!

 

Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

1.  Dieta bulionowa jest dietą bardzo restrykcyjną.

2. Buliony na diecie bulionowej najlepiej przygotowywać w wolnowarze.

3. Do jadłospisu w diecie bulionowej warto wprowadzić ekologiczne jaja.

Dieta bulionowa – jak długo powinna trwać?

Obecnie powstaje coraz więcej propozycji różnych diet, które mają wspomóc odchudzanie. Należy do nich między innymi dieta bulionowa, która polega na spożywaniu odpowiednich ilości bulionu w ciągu dnia. Dieta trwa przez 3 tygodnie i podczas jej stosowania spożywane są także różne posiłki.

Charakterystyka diety bulionowej

Twórcą celebryckiej diety jest dr Kellyann Petrucci – konsultantka ds. żywienia, która spopularyzowała „złoty płyn”. Zdrowotny bulion ma na celu dostarczenie organizmowi cennych składników odżywczych i kolagenu, pozyskanego z kości, na których jest przyrządzany. Ponadto od pokoleń wiadomo, że spożywanie rosołu ma pozytywny wpływ na odporność i pomaga zwalczyć choroby.

Kolagen to białko, które naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Ma pozytywne działanie na naczynia krwionośne, a także na jędrność skóry. Niestety z wiekiem ludzki organizm produkuje coraz mniej kolagenu, dlatego też warto sięgać po produkty, które pomogą uzupełnić jego brak. W sklepach pojawia się coraz więcej suplementów diety oraz kremów z dodatkiem tego magicznego składnika. Zamiast wydawać pieniądze na gotowe już produkty, lepiej przyrządzić zdrowotny złoty płyn, czyli bulion.

Dieta bulionowa – zasady

Głównym posiłkiem podczas 21-dniowej diety są buliony. Przez 2 dni w tygodniu należy żywić się tylko nimi, natomiast przez kolejne 5 dni odżywiania trzeba również dodać do tego lekkie posiłki i produkty takie jak: warzywa, owoce, nabiał i zdrowe tłuszcze. Najważniejsze jest to, aby mini posty, czyli dni, podczas których należy spożywać tylko bulion, nie następowały po sobie.

Czy na diecie bulionowej można szybko schudnąć?

Szybki i nagły spadek wagi jest bardzo niezdrowy dla organizmu, zatem nie warto stosować diety, które rzekomo składają tego typu obietnice. Najzdrowiej jest chudnąć od 2 do 4 kilogramów tygodniowo, aby uzyskać piękną sylwetkę i nie nadwyrężać organizmu.

Dieta bulionowa – efekty

Dieta bulionowa przyczynia się do zdrowego schudnięcia, ponieważ w ciągu 3 tygodni można schudnąć ok. 5-7 kg, w zależności od organizmu.

Czego się wystrzegać na diecie bulionowej?

Podczas stosowania diety bulionowej należy wyeliminować wysoko przetworzoną żywność, cukier, węglowodany i tłuste, ciężkostrawne pokarmy. Jak zatem powinna wyglądać 21-dniowa dieta bulionowa? Przepisy na lekkie potrawy można znaleźć na wielu portalach lub modyfikować według własnych preferencji. Najważniejsze, aby dostarczyć odpowiednią ilość tłuszczów, białka i witamin z owoców i warzyw.

Dieta bulionowa – jadłospis

Przy poście należy dbać o swoją dietę, aby była bogata w wiele składników odżywczych i witamin. Dania mogą zawierać chude mięso, różnego rodzaju przyprawy i zioła oraz żelatynę, w której znajduje się dużo kolagenu. Poniżej podajemy przykładowy jadłospis na cały tydzień, który można modyfikować według własnych preferencji.

Poniedziałek

  • 6 szklanek domowego bulionu. Pamiętaj także o regularnym piciu wody.

Wtorek

  • I śniadanie: jajecznica z 2 jajek i sałatka z roszponką, mozzarellą i pomidorkami koktajlowymi.
  • II śniadanie: sałatka z pieczonym kurczakiem i ananasem.
  • Obiad: łosoś z grillowaną cukinią i papryką.
  • W ciągu dnia wypij także 2 szklanki bulionu, a na przekąskę zjedz ulubiony owoc.

Środa

  • I śniadanie: sałatka z tuńczykiem i warzywami.
  • II śniadanie: jogurt z muesli i owocami.
  • Obiad: schab z warzywami na parze.
  • 2 szklanki bulionu.

Czwartek

  • 6 szklanek bulionu.

Piątek

  • I śniadanie: serek wiejski z ogórkiem i jajecznica z szynką.
  • II śniadanie: pudding chia z owocami.
  • Obiad: Udko z kurczaka z puree z kalafiora z dodatkiem oliwy.
  • Dodatkowo 2 szklanki bulionu.

Sobota

  • I śniadanie: szakszuka z awokado.
  • II śniadanie: warzywa z hummusem i koktajl z owoców.
  • Obiad: gulasz z ciecierzycy.
  • 2 szklanki bulionu.

Niedziela

  • I śniadanie: frittata z warzywami.
  • II śniadanie: placki twarogowe z owocami.
  • Obiad: Zapiekana papryka nadziewana.
  • 2 szklanki bulionu.

Dieta bulionowa – opinie. Co mówią osoby będące na tej diecie?

Dieta bulionowa - opinie osób ją stosujących nie zawsze są pozytywne. Wielu wprowadzających taką dietę zauważa, że choć na początku można zgubić nawet kilka kilogramów, to jednak po krótkim czasie pojawia się efekt jojo. Jeżeli dieta stosowana jest zbyt długo, prowadzi także do niebezpiecznych niedoborów. Nie bez znaczenia jest także fakt, że taka dieta jest bardzo restrykcyjna i często prowadzi do pogorszenia samopoczucia, a także osłabienia. Owszem są zwolennicy diety bulionowej, którzy cenią sobie naprawdę szybką utratę kilogramów, ale z drugiej strony trudno znaleźć ich dalsze opinie na temat tego, czy po zakończeniu diety kilogramy nie wróciły. Opinie lekarzy oraz naukowców są tylko i wyłącznie negatywne, a mianowicie lekarze zauważają, że jest to dieta, która często prowadzi do zachwiania gospodarki hormonalnej. Dodatkowo mogą pojawiać się bardzo poważne problemy trawienne, a w efekcie nawet odwodnienie organizmu.

Składniki diety bulionowej – jak urozmaicać sobie jadłospis?

Jakie składniki diety bulionowej pozwolą urozmaicić dania? Na pewno można sięgnąć po dodatek w postaci nasion, a także ziół. Należy całkowicie wyeliminować gluten, a także nabiał oraz produkty zbożowe. Natomiast do dań możecie dodawać niewielkie ilości chudego mięsa, a także orzechy. Warto również urozmaicić posiłek np. małą ilością włoszczyzny pokrojonej w kostkę. Co ciekawe, można sięgnąć także po jajka, koniecznie ekologiczne. Wbrew pozorom nie muszą być to tylko jajka kurze, można także wybrać jaja perlicze, które niestety zdecydowanie trudniej kupić. Jeżeli nie masz możliwości kupienia jaj perliczych, to sięgnij po przepiórcze.

Dieta bulionowa – planowanie posiłków

Dieta bulionowa - efekty zdrowotne, które warto znać. Na początku stosowania pojawia się szybki spadek masy ciała. Dodatkowo doskonale oczyszcza się organizm z negatywnych produktów przemiany materii. Można także przyspieszyć swój metabolizm i pozbyć się złogów w jelitach. Jednak jeżeli będziecie stosować taką dietę zbyt długo, to mogą pojawić się poważne problemy trawienne. Ważne jest także przygotowanie odpowiedniego menu. Dieta bulionowa - planowanie posiłków na 7 dni. Warto wiedzieć, że zaleca się przygotowanie bulionów na bazie świeżych warzyw, przy czym najlepiej gotować je w wolnowarze przez 24 godziny, do czasu aż kolor będzie brązowy, a smak bardzo wyrazisty. Co kilka godzin należy usuwać pojawiającą się białą pianę. Najlepiej ugotować za jednym razem zdecydowanie większą porcję, którą następnie można podzielić i zamrozić. Będzie wtedy doskonałą bazą różnych sosów czy zup. Bulion możecie dodawać także do risotto, np. ugotować na nim ryż. Warto także do bulionu dodawać świeże warzywa, a następnie całość blendować.

Dieta bulionowa – przeciwskazania do jej stosowania

Dieta bulionowa - jakie są przeciwwskazania? Dieta bulionowa jest uważana za bardzo restrykcyjną dietę. Jednak nie oznacza to wcale, że każda osoba może ją stosować. Całkowicie zabroniona jest u osób zmagających się z wysokim poziomem cukru czy też nadciśnieniem. Ponadto powinny z niej zrezygnować osoby zmagające się ze stanami zapalnymi jelit. Również kobiety w ciąży czy też w czasie laktacji nie mogą być na takiej diecie. Dieta bulionowa może powodować tłuszczowe biegunki, zatem u osób chorych na choroby typu Leśniewskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego może doprowadzić do nasilenia objawów.

Czytaj również