koktajle truskawkowe

Dieta koktajlowa – zasady i efekty. Jak może wyglądać jadłospis?

30 stycznia 2023
5 min
Autor: Justyna Kolorz

Przyszło Ci kiedyś usłyszeć o tzw. body reset? Metodę odchudzania stworzył i opracował Harley Pasternak, trener i dietetyk. Jego plan opierał się na założeniu, że organizm jest jak komputer i niekiedy wymaga resetu, który można osiągnąć dietą koktajlową. Dzięki niej możesz schudnąć i oczyścić ciało z toksyn. Sprawdź przepisy na dietę koktajlową i dowiedz się, jakich efektów możesz się spodziewać po jej zastosowaniu.

 

Nie jest to tekst specjalistyczny. Każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

Dieta koktajlowa – główne założenia

Dieta z koktajli w swoim założeniu opiera się na koktajlach przygotowywanych z najróżniejszych naturalnych składników, które wpływają na oczyszczanie organizmu. Detoks jest ograniczony czasowo. Nie stosuj diety koktajlowej jako nowego sposobu żywienia, ponieważ brakuje w nim wielu składników odżywczych. W czasie detoksu koktajle powinny gościć w Twoim menu nawet 3 razy dziennie; koktajle komponuj tak, aby te pite do południa były owocowe, te z drugiej połowy dnia warzywne.

Przygotowywane koktajle dzielą się na trzy rodzaje: białe, czerwone i zielone. Pierwsze z nich bazują na mleku i jego pochodnych, są najlepsze na śniadanie, aby dostarczyć Ci siły w postaci białka i wapnia. Czerwone koktajle na diecie są najlepsze jako zamienniki obiadu lub lunchu. W smoothie powinny się znaleźć czerwone warzywa i owoce – maliny, wiśnie, buraki, truskawki, pomidory, czerwona papryka. Ostanie, zielone koktajle to odpowiednik kolacji – są najlżejsze i niskokaloryczne, w ich skład wchodzą warzywa zielone, bogate w błonnik, jak szpinak czy jarmuż.

Posiłki koktajlowe łącz z pieczywem – 2 kromki ciemnego pieczywa pozytywnie wpłyną na trawienie całego posiłku. W ramach obiadu poza koktajlem zaplanuj posiłek warzywny – może to być sałatka z dodatkiem oleju tłoczonego na zimno (lniany, sezamowy) lub zupa jarzynowa na bezmięsnym bulionie.

Składnikiem bazowym, poza warzywami i owocami, powinny być produkty nabiałowe – maślanka, kefir, jogurt, mleko. Pozytywnie wpływają na pracę całego organizmu, układu pokarmowego i jelit, przyspieszają ich pracę, a także sprzyjają Twojej florze bakteryjnej. Dodatkowo zawartość witaminy D3 i wapnia chroni przed osteoporozą i chorobami przyzębia, a także korzystnie wpływa na obniżenie cholesterolu, ciśnienia krwi, nadczynności tarczycy i masy ciała.

Ważną zasadą diety koktajlowej jest wyłączenie niektórych składników z diety. Unikaj mięsa, serów i produktów wysokowęglowodanowych, alkoholu. Ogranicz produkty z kofeiną (herbata, kawa). Koktajle powinny zapewniać uczucie sytości, z tego powodu pozostałe posiłki możesz ograniczyć lub zupełnie z nich zrezygnować. Jeśli jednak odczuwasz głód, w diecie poza smoothie mogą się pojawić ryby, warzywa gotowane na parze, chude mięso drobiowe, jaja, pieczywo pełnoziarniste, ryż, kasza gryczana.

Etapy diety koktajlowej

Skoro już wiesz, ile koktajli dziennie powinieneś spożywać i na czym w ogóle polega dieta koktajlowa, czas dowiedzieć się, jak wygląda jej przebieg. Koktajlowa dieta odchudzająca dzieli się na kilka etapów, o których dobrze wiedzieć, zanim rozpocznie się jej stosowanie.

Etap I

W pierwszej fazie diety koktajlowej jadłospis przechodzi największą zmianę. Trzy główne posiłki – śniadanie, obiad i kolację – zastępujesz zmiksowanymi owocami i warzywami. Faza ta najbardziej przypomina wstęp do odchudzania, czyli okres oczyszczania organizmu ze zbędnych toksyn; ze względu na nagłą zmianę są też widoczne pierwsze efekty diety koktajlowej – możesz zauważyć, że zaczyna Cię ubywać. Oprócz koktajlu w ciągu dnia możesz spożywać inne produkty, których łączna kaloryka nie przekroczy 200 kcal.

Etap II

Koktajle nadal stanowią większą część diety – 2 z 3 posiłków – i są połączone z pełnowartościowym obiadem. Przykładowy jadłospis wygląda następująco:

  • śniadanie – koktajl biały;
  • obiad – zupa warzywna na wywarze bezmięsnym/pieczona ryba z warzywami/grillowany kurczak z kaszą;
  • kolacja – koktajl zielony.

Etap III

Pod koniec diety koktajle stanowią tylko ⅓ diety – smoothie przygotowujesz na śniadania. Reszta posiłków to dobór własny, z zachowaniem zasad diety redukcyjnej i zdrowego odżywiania. Pijąc rano koktajl z myślą o skoczeniu na fast food po południu, dieta nie przyniesie żadnych pożądanych efektów.

Co jest wskazane, a co nie w diecie koktajlowej?

Dieta oparta na koktajlach, podobnie jak inne plany tego typu, wprowadza do jadłospisu pewne ograniczenia, aby zwiększyć szanse na skuteczność procesu. Podstawowymi składnikami detoksu koktajlowego są warzywa i owoce. To one będą stanowić składniki Twoich koktajli.

Spośród nich, zwróć szczególną uwagę na: buraki, szpinak, czerwoną paprykę, zielony ogórek, jarmuż, seler, natkę pietruszki, rzodkiew, pomidory, marchew, banany, awokado, jabłka, wiśnie, truskawki, maliny, czereśnie, pomarańcze, grejpfruty, borówki, jagody, ananasy.

Dodatkami i słodzikami, których możesz używać, komponując swoje smoothie, są: siemię lniane, nasiona chia, miód, sok z cytryny, imbir, cynamon, jagody goi, kakao pestki dyni, nasiona słonecznika, chrzan, czosnek, kurkuma, sól, pieprz, wiórki kokosowe.

W drugim i trzecim etapie wprowadzane do diety posiłki powinny być skomponowane zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Ważne jest, aby pojawiły się źródła wszystkich trzech niezbędnych makroskładników:

  • białka: mleko roślinne (migdałowe, sojowe, kokosowe), rośliny strączkowe, tofu, chude, białe mięso drobiowe;
  • tłuszczy – oleje roślinne, oliwa z oliwek, pestki dyni, nasiona, orzechy, ryby;
  • węglowodanów – produkty pełnoziarniste i zbożowe.

Produkty, których powinieneś unikać to produkty wysokoprzetworzone, zawierające dużo tłuszczów i węglowodanów, gotowe posiłki, fast foody, alkohol, tłuste i niezdrowe przekąski, słodycze, gotowe ciasta, słodzone napoje.

Jak długo można stosować dietę koktajlową?

Zgodnie z pierwotnymi założeniami Harleya Pasternaka – twórcy diety jogurtowej – detoks powinien trwać dwa tygodnie i być podzielony na trzy, pięciodniowe etapy. Spotyka się jednak wariacje diety, które trwają 3 i 7 dni. Należy pamiętać, że efekty, jakie osiągniesz, stosując dietę przez 3, 7 i 15 dni będą się od siebie różnić. Równie ważne jest, aby detoks nie trwał więcej czasu – dieta oczyszczająca w dłuższym okresie jest wyczerpująca i nie pokrywa dziennego zapotrzebowania na wszystkie mikro i makroskładniki. Przerzucenie się na dietę koktajlową na całe dwa tygodnie z pewnością przyniesie Ci zadowalające efekty.

Efekty stosowania diety koktajlowej

Zapewne zastanawiasz się, ile można schudnąć na koktajlach? Według badań stosowanie diety opartej na koktajlach przez 15 dni powinno zagwarantować spadek wagi o 2-3 kg. Poza tym zauważalne są inne pozytywne dla organizmu efekty, takie jak np.: poprawa jakości snu, oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawa jakości skóry, wyregulowanie układu trawiennego oraz lepsza przemiana materii. Przez wysoką zawartość błonnika, antyoksydantów, witamin i minerałów poczujesz się pełen energii i lekki, ponieważ smoothie jest łatwostrawne. Są to składowe efektu, jakim jest usuwanie z organizmu zalegającej tkanki tłuszczowej.

Czy stosowanie diety koktajlowej jest zdrowe?

Dieta koktajlowa to sposób na oczyszczenie organizmu i szybie zrzucenie zbędnych kilogramów, niemniej nie nadaje się ona do długoterminowego stosowania i wdrożenia jej jako sposobu odżywiania z kilku powodów:

  • koktajle nie są pełnowartościowymi posiłkami; dłuższe stosowanie diety może prowadzić do wyjałowienia organizmu i pojawienia się braków podstawowych mikro i makroskładników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu;
  • dieta koktajlowa należy do grup diet niskokalorycznych, co oznacza, że stosowanie jej dłużej może doprowadzić do niedoborów pokarmowych i spadku energii, odczuwalnych jako wycieńczenie i poczucie braku sił.

Konsekwencje diety koktajlowej

Nadal wiele osób wierzy, że poprzez wprowadzenie diety wykluczającej można szybko i bezpiecznie schudnąć. Oczywiście nie jest to prawdą. Dieta koktajlowa oczyszcza organizm, ale też jest dieta niepełnowartościową, zatem prowadzi do niedoborów. Jednocześnie fakt, że osoba ją stosująca szybko traci kilogramy, wynika tylko i wyłącznie z tego, że usuwa z organizmu wodę, co oczywiście prowadzi do odwodnienia organizmu. Na początku stosowania diety koktajlowej może pojawić się biegunka, która z czasem ustępuje. Następnie pojawiają się zaparcia, w konsekwencji dochodzi do spowolnienia metabolizmu i efektu jojo. Dieta koktajlowa u kobiet może doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania. Jednocześnie obniża odporność. Zwiększa się ryzyko zachorowania choćby na choroby wirusowe. Coraz częściej można usłyszeć zdanie lekarzy, iż nawet krótkotrwałe stosowanie diety jest niebezpieczne, gdyż może prowadzić do zaburzeń pracy całego organizmu. A więc zdecydowanie lepiej z niej zrezygnować.

Czy dieta koktajlowa sprawdzi się w leczeniu otyłości olbrzymiej?

Coraz więcej osób zmaga się z problemem otyłości olbrzymiej. W przypadku tej choroby często konieczne jest leczenie chirurgiczne. Aby się do niego przygotować, chory musi schudnąć tak, aby zabieg miał większą szansę powodzenia. W takim przypadku niezbędne jest też wprowadzenie diety i często można usłyszeć, że dieta koktajlowa sprawdzi się najlepiej. Jest ona dosyć sycąca, a przy tym niskokaloryczna. Przed zabiegiem za zgodą lekarzy może być wprowadzona po to, by oczyścić organizm z toksyn, a także pobudzić pracę jelit. Jednak jej stosowanie nie może być dłuższe niż 3 dni, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Diety nie należy stosować bez porozumienia z lekarzem prowadzącym. Dodatkowo samo wprowadzenie diety nie wystarczy. Istotne znaczenie ma także aktywność fizyczna, która musi być regularna. Jeżeli lekarz zaleci taką dietę, to należy ją wprowadzać stopniowo, a kilka tygodni wcześniej zrezygnować z jedzenia ciężkostrawnych posiłków.

Warto przed jej rozpoczęciem wykonać szereg badań kontrolnych i skonsultować się z lekarzem.

Czytaj również