InPost Fresh

Dieta na cholesterol – co jeść, by obniżyć jego poziom?

10 listopada 2022
5 min
Autor: Dorota Wachholz

Wysoki poziom cholesterolu to jeden z powodów wielu chorób serca, żylaków oraz chorób atakujących układ krwionośny. Wiele osób prowadząc życie w stresie i z nałogami, często zapomina, jak ich tryb życia, dieta i brak aktywności fizycznej sprzyja odkładaniu się nadwyżki cholesterolu w organizmie, a w efekcie, zwiększa ryzyko zawału serca lub zakrzepicy. Jakie produkty sprzyjają produkcji cholesterolu i jaką dietę należy wdrożyć, żeby uniknąć jego wysokiego poziomu? Poznaj naszą propozycję i sprawdź, co jeść na cholesterol!

 

Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

1.  Odpowiednio zbilansowana dieta obniżająca cholesterol powinna być oparta na dużej ilości warzyw.

2. Ważna jest także aktywność fizyczna, szczególnie joga obniża cholesterol.

3. W diecie obniżającej cholesterol nie może zabraknąć produktów bogatych w kwasy omega-3.

Jaka dieta na cholesterol – kto może na niej skorzystać?

Na początek trzeba zaznaczyć, że cholesterol to substancja potrzebna Twojemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jest to związek chemiczny, który bierze udział w ważnych procesach zachodzących w ciele, zalicza się do nich synteza hormonów czy witamin. Pomaga także w procesach wspomagających poprawną pracę serca, wątroby oraz mózgu. Poza wspomaganiem funkcji życiowych cholesterol dzieli się też na dwie kategorie: cholesterol złej i dobrej jakości.

Cholesterol złej jakości, czyli tzw. cholesterol LDL jest pozyskiwany w wyniku złej diety i jego nadmiar jest powodem takich chorób jak miażdżyca i zakrzepica, które zaniedbane lub nieprawidłowo leczone prowadzą do „zapchania” żył i naczyń, powodując tamowanie dopływu krwi do narządów wewnętrznych. Z tych właśnie powodów osoby, które mają problemy z sercem, cierpią na wszelkiego rodzaju choroby związane z układem naczyniowym (zakrzepica, pękające naczynka, żylaki, miażdżyca) oraz te zmagające się z otyłością i nieprawidłową masą ciała powinny szczególnie rozważyć zmianę jadłospisu i przyjrzeć się plusom, jakie daje dieta na obniżenie cholesterolu LDL.

Najważniejsza zasada diety na cholesterol

O czym należy pamiętać, decydując się na dietę? Przede wszystkim zacząć od konsultacji z lekarzem. Jeśli jesteś osobą w grupie ryzyka lub zmagasz się z podwyższonym poziomem cholesterolu, czy chorobami towarzyszącymi, to obowiązkowe są wstępne badania i ustalenie ze specjalistą, jakie produkty są dla Twojego organizmu najlepsze i pomogą skutecznie wygrać z cholesterolem. Dlaczego rozmowa z lekarzem jest taka ważna? Wiele chorób związanych z wysokim poziomem cholesterolu wymaga dodatkowego leczenia za pomocą farmakoterapii, która w połączeniu z odpowiednią dietą da oczekiwane efekty.

Efekty stosowania diety na cholesterol

Jakie są efekty stosowania się do zaleceń, jakie oferuje dieta na cholesterol? Przede wszystkim obniżenie jego wysokiego poziomu i zwiększona produkcja cholesterolu „dobrego”, czyli związku HDL. Pozwoli on odpocząć i dobrze pracować Twojemu sercu, wspomoże metabolizm oraz znacznie ułatwi pracę i dotlenienie całego organizmu.

Poza produkcją dobroczynnych substancji spadnie również ryzyko zachorowania lub pogorszenia się chorób układu naczyniowego, serca lub mózgu. Zmniejsza się ryzyko udaru mózgu, zawału serca czy zapalenia wątroby. Co więcej, jeśli jesteś osobą, która zmaga się z otyłością, zmiana jadłospisu oraz podjęcie się aktywności fizycznej znacznie zmieni nie tylko Twoją wagę, ale też samopoczucie. Utrata wagi ma znaczący wpływ na obciążenie organizmu, a zmiana diety na obniżenie poziomu złego cholesterolu.

Co jeść stosując dietę na cholesterol – dieta na cholesterol produkty

Co należy jeść, kiedy na co dzień towarzyszy Ci dieta na cholesterol? Jadłospis powinien być pełen warzyw i owoców oraz wody. Warzywa i owoce skutecznie odtruwają organizm oraz dostarczają witaminy i antyoksydanty. Produkty obniżające cholesterol to przede wszystkim pieczywo bogate w błonnik, ryby i inne źródła tłuszczy nienasyconych i kwasów np. omega-3, chude mięso, oliwa z oliwek, herbaty zielone i ziołowe. Dieta na cholesterol wyklucza picie dużej ilości czarnej herbaty oraz kawy.

Jeśli jesz jajka i nie wyobrażasz sobie tygodnia bez ich obecności na Twoim talerzu, bez obaw, możesz nadal cieszyć się ich smakiem – z rozwagą. Nie jadaj więcej niż 3 jajka tygodniowo. Podobnie z nabiałem. Zmiana z mleka tłustego na takie o mniejszej zawartości tłuszczu oraz przejście ze śmietany na jogurt naturalny może korzystnie wpłynąć na Twój metabolizm oraz wagę.

Jeśli jesteś łasuchem, to zamień podjadanie ciast, pączków, czy batoników na zdrowsze przekąski w postaci owoców. Jabłko, banan czy pomarańcza zjedzona zamiast cukierka, dostarczą Ci wiele witamin. Obróbka spożywanych produktów to jedna z podstaw, na jakiej zbudowana jest dieta na cholesterol. Co jeść i jak jeść w trakcie zmiany jadłospisu? Warzywa i owoce najlepiej jeść surowe, mięso piec, dusić i gotować na parze. Nie należy niczego smażyć lub ewentualnie znacznie ograniczyć spożywanie takich dań.

Dieta cholesterolowa - czego nie jeść

Co tak naprawdę powoduje podwyższenie poziomu cholesterolu? Przede wszystkim tłuszcze nasycone, które zakazuje dieta cholesterolowa. Czego nie jeść lub co ograniczyć? Przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego. Takie jak mięso - szczególnie mięso czerwone, którego wartość tłuszczu nasyconego należy do jednej z najwyższych. Do tego trzeba doliczyć nabiał, szczególnie wysokoprocentowe śmietanki, mleko, sery oraz jajka. Odradzane też jest masło, które należy zastąpić czymś lżejszym. Należy ograniczać dania smażone. Częste jedzenie przygotowanych w grubej warstwie oleju potraw sprawi, że nie tylko przybędzie Ci dodatkowych kilogramów i obniży się Twoje samopoczucie, ale też zatruje organizm.

Jeśli jesteś aktywnym palaczem, który zmaga się z cholesterolem, powinieneś zacząć od rzucenia palenia. Papierosy mają znaczący wpływ na pracę naczyń krwionośnych i są cichym zabójcą. Wynika to z działania dymu papierosowego na Twój organizm oraz uzależnienia od nikotyny. Wdychane przez palacza związki zawarte w papierosach hamują produkcję dobrego cholesterolu, który odpowiada za transport substancji odżywczych do wątroby oraz poprawę metabolizmu.

Dieta cholesterolowa – jakie warzywa, owoce i zioła warto spożywać?

Jaka dieta na obniżenie cholesterolu jest najlepsza? Oczywiście odpowiednio zbilansowana. Należy przede wszystkim sięgnąć po produkty naturalne, bez dodatku sztucznych konserwantów. Bardzo dobrze sprawdzają się produkty pełnoziarniste. W codziennym jadłospisie nie może też zabraknąć roślin strączkowych, ale też dużej ilości warzyw. Tak naprawdę to warzywa powinny stanowić bazę każdego posiłku i zajmować ponad 75% miejsca na talerzu. Jeżeli lubisz wędliny, to zamiast tych tradycyjnych przygotuj filet z piersi kurczaka czy indyka na parze z dodatkiem ziół. Z codziennego jadłospisu trzeba wyeliminować podroby. Natomiast najlepiej sięgnąć po duże ilości warzyw, które możesz spożywać zarówno w stanie surowym, jak i po obróbce cieplnej. Do diety poza standardowymi pomidorami, ogórkami, kalafiorem czy brokułem, warto wprowadzić czosnek, cebulę i por, które są bogate w cenne substancje. Doskonałym źródłem antyoksydantów są także winogrona, owoce cytrusowe. Zaleca się także spożycie suszonych moreli czy śliwek, a także pasty z awokado oraz truskawek, niezależnie czy są świeże czy mrożone. Możesz też sięgnąć po zioła. Cholesterol obniża np. ziele karczocha czy mniszka lekarskiego.

Dieta na zbicie cholesterolu – sprawdzone i smaczne przepisy na codzienne dania

Zdrowa dieta cholesterolowa może być smaczna. Zbilansowana dieta na zbicie cholesterolu powinna opierać się na produktach pełnowartościowych. Należy wyeliminować nadmiar cukru, ale też konserwantów. Możesz przygotować np. łososia czy flądrę na parze z dodatkiem brązowego ryżu oraz szparagów. Jeżeli szukasz pomysłu na śniadanie, to sięgaj po produkty mleczne. Bardzo dobrze sprawdzi się jogurt, do którego możesz dodać suszone morele czy truskawki. Ponadto zalecana jest sałatka z cykorii, do której wystarczy dodać jedną pomarańczę. Bez obaw możesz jeść także ciemne pieczywo, najlepiej z chudą wędliną oraz estragonem.

Jeżeli preferujesz dietę wegetariańską opartą na dużej ilości warzyw, to przygotuj zupę fasolową z dodatkiem pokrojonej w kostkę włoszczyzny. Danie możesz doprawić lubczykiem czy też natką pietruszki. Wbrew pozorom nie musisz rezygnować z deserów, przy czym najlepiej sprawdzą się te oparte na owocach. Warto spożywać sałatki owocowe z dodatkiem naturalnego jogurtu czy też smoothie z mrożonych jagód. Oczywiście warto codziennie przygotowywać surówki, szczególnie z kapusty pekińskiej. Bez obaw możesz spożywać także sałatkę z papryki z dodatkiem czerwonej cebuli i ząbka czosnku. Na śniadanie sprawdzi się też maślanka z dodatkiem płatków owsianych i jęczmiennych. Aby urozmaicić posiłek, dodaj garść orzechów włoskich pokrojonych w małą kosteczkę. Na kolację bez obaw możesz zjeść np. duszone udko z kurczaka, ale koniecznie bez skóry.

Czy sama dieta na wysoki cholesterol wystarczy, by czuć się zdrowo?

Jaka dieta na cholesterol jest zalecana? Oczywiście ta pełnowartościowa i zdrowa. Jednak pojawia się pytanie - czy sama dieta wystarczy, by obniżyć cholesterol? Trzeba wiedzieć, że poza stosowaniem restrykcyjnej diety istotną rolę odgrywa aktywność fizyczna. Już 150 minut w ciągu tygodnia pozwala osiągnąć naprawdę dobre efekty i jeszcze bardziej obniżyć poziom cholesterolu. Możesz np. uprawiać jogging, ale też ćwiczyć cardio. Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich preferencji. Istnieją badania naukowe, które potwierdzają skuteczność ćwiczeń w diecie obniżającej cholesterol. Zostały one opublikowane na łamach czasopisma Frontiers in Public. W czasopiśmie można przeczytać, że najskuteczniejszą formą ćwiczeń jest joga. Już po miesiącu rzeczywiście można zauważyć naprawdę spore efekty. Ćwiczenia nie muszą mieć bardzo dużej intensywności, by uzyskać dobre efekty. Możesz ćwiczyć także taniec, który działa antystresowo. Poprawia też funkcjonowanie układu krążenia. Zatem poza stosowaniem zdrowej i zbilansowanej diety, stawiaj też na ruch. W ten sposób dodatkowo poprawisz świadomość swojego ciała.

Czytaj również