InPost Fresh

Dieta na przytycie – co powinna zawierać?

25 listopada 2022
5 min
Autor: Mateusz Mol

Obecnie istnieje wiele różnych diet, które pomagają nie tylko zrzucić wagę, ale także zwalczyć choroby. Istnieje także dieta, która pomaga przytyć. Wskazana jest dla osób, które mierzą się z problemem niedowagi lub budują masę mięśniową. Kiedy i w jaki sposób korzystać ze zdrowej diety na przytycie, aby nie zaszkodzić organizmowi?

  • Dieta na przytycie dedykowana jest osobom, których BMI jest zbyt niskie i chciałyby zwiększyć swoją masę mięśniową.
  • Dieta na przytycie powinna bazować nie tylko na przyjmowaniu większej liczby kalorii. Bardzo ważna jest dbałość o rodzaj spożywanych posiłków. Najistotniejsze jest, by dieta była zbilansowana i bogata w produkty obfitujące w zdrowe tłuszcze, białko oraz węglowodany złożone.
 

Dieta na przytycie – główne założenia?

Dieta na przytycie przeznaczona jest dla osób, które w zdrowy sposób chcą przybrać na wadze. Bez względu na to, czy jest to związane ze zdrowiem, czy zwiększeniem masy mięśniowej, każdy powinien przestrzegać zasad, aby nie wyrządzić sobie krzywdy podczas zwiększenia kaloryczności swoich posiłków. Jakie zatem są główne założenia diety na przytycie?

  1. Dietę na przytycie wprowadzaj stopniowo.
  2. Spożywaj 5 posiłków dziennie.
  3. Potrawy muszą być zbilansowane.
  4. Kaloryczność potraw nie powinna bazować głównie na cukrach prostych i tłuszczach.
  5. Spożywaj duże ilości warzyw i owoców.
  6. Ogranicz spożywanie produktów wysokoprzetworzonych oraz fast foodów.
  7. Wprowadź także aktywność fizyczną.
  8. Pilnuj zmiany wagi, aby wówczas zmienić kaloryczność posiłków.

Jeśli zmagasz się z problemem zwiększenia wagi, pamiętaj, że nie równa się to z rozpoczęciem jedzenia tłustych potraw. Węglowodany w diecie są bardzo istotne i powinny stanowić 50%, jednak muszą to być węglowodany złożone pochodzące z produktów roślinnych, pełnoziarnistych, orzechów i nasion. Do diety możesz wprowadzić także suplementy diety na przytycie.

Czy dieta na przytycie to dieta na masę?

Dieta na przytycie polega na zwiększeniu kaloryczności posiłków w zdrowy sposób. Wiąże się to z tym, że stosowanie takiej diety przyczyni się do przybrania masy. Zatem tak – dieta na przytycie może być stosowana jako dieta na masę. Należy jednak pamiętać, że kaloryczność potraw trzeba skonsultować z dietetykiem oraz połączyć z uprawianiem sportu. Wówczas z tkanki tłuszczowej i węglowodanów pobierana jest energia. Nie można zmienić tkanki tłuszczowej na tkankę mięśniową. Jest to po prostu fizjologicznie niemożliwe. Odpowiednio zbilansowana, kaloryczna dieta pomoże w budowaniu mięśni.

Zasady prawidłowego odżywiania przy zwiększaniu wagi

Podczas zwiększania wagi należy trzymać się odpowiednich zasad, które pomogą w prawidłowy i przede wszystkim zdrowy dla organizmu sposób, nabrać dodatkowych kilogramów. Kategorycznie unikaj tłustych smażonych potraw, z cukrami prostymi, dużą ilością soli i nafaszerowanymi sztucznymi substancjami. W ten sposób, jak najbardziej nabierzesz wagi, ale również narazisz swój wygląd i zdrowie. Spożywając duże ilości fast foodów, czy cukru sprawisz, że zamiast atrakcyjnego wyglądu, Twoja skóra zacznie pękać i pojawią się rozstępy oraz cellulit. Najgorsze jednak w spożywaniu takich produktów jest to, że niezdrowy tłuszcz zacznie się odkładać w Twoim organizmie i narazisz się na choroby serca, a Twój układ odpornościowy będzie w ciężkim stanie.

  • Spożywaj owoce i warzywa w dużych ilościach.
  • Przygotowuj samodzielnie posiłki, ponieważ w ten sposób masz kontrolę nad tym, co jesz.
  • Nawet podczas diety na przytycie unikaj cukrów prostych oraz węglowodanów, które pochodzą z przetworzonego jedzenia.
  • Często się ruszaj i do swojej codziennej rutyny wprowadź ulubioną aktywność fizyczną.
  • Pamiętaj, aby kontrolować swoją wagę i wraz z jej wzrostem modyfikuj swój jadłospis.

Co jeść stosując dietę na przytycie?

Podczas stosowania jakiekolwiek diety, należy pamiętać o tym, aby odżywiać się zdrowo. Są różne odmiany tego sposobu odżywiania. W zależności od potrzeb może to być:

  • dieta na przytycie 10 kg,
  • dieta na przytycie dla nastolatków,
  • dieta na przytycie dla mężczyzn lub dla kobiet,
  • dieta 2500 kcal na przytycie,
  • dieta 3000 kcal na przytycie.

Dobranie odpowiedniej diety uzależnione jest od indywidualnych potrzeb. Dieta na przytycie dla mężczyzn będzie znacznie różnić się od diety na przytycie dla osoby chorej. Przykładowo podczas anoreksji, dieta na przytycie musi być prowadzona pod okiem specjalisty. Dlatego też jadłospis na dietę na przytycie będzie u każdego się różnił. Jakie jednak ogólne produkty spożywać podczas przykładowej diety na przytycie?

  • chude mięso,
  • warzywa,
  • nabiał (sery, mleko, jogurty),
  • ryby,
  • oliwę z oliwek,
  • produkty pełnorazowe (chleb, kasze, ryże).

Coraz więcej osób rezygnuje ze spożywania mięsa. Zatem jak przytyć na diecie wegetariańskiej? Czy jest to możliwe? Odpowiedź brzmi tak. Należy wówczas zastąpić mięso soczewicą i cieciorką oraz czerwoną i białą fasolą, które są bogate w białko.

Czego unikać w diecie na przytycie?

Podczas stosowania diety na przytycie należy unikać przetworzonej żywności, prostych cukrów i niezdrowych węglowodanów. Należy zrezygnować również z gazowanych, słodkich napojów, alkoholu i papierosów. Tylko podczas przestrzegania zdrowej diety na przytycie możliwe jest zwiększenie masy bez powikłań.

Zdrowa i prosta dieta na przytycie nie oznacza jednak tylko i wyłącznie spożywania dużych porcji sałatek. Należy zachować zdrowy rozsądek i od czasu do czasu można pozwolić sobie na zjedzenie pizzy, frytek lub ulubionego deseru. Ważne, aby posiłki były bogate w witaminy.

Jak skomponować efektywny jadłospis na przytycie: praktyczne wskazówki

Jaka powinna być prosta dieta na przytycie? Aby było możliwe osiągnięcie tego celu, przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że niezwykle ważne jest zrozumienie mechanizmów działających w ramach organizmu. Dodatkowo, trzeba mieć na uwadze fakt, iż każdy człowiek ma inne uwarunkowania, dlatego też nie ma jednej, prostej recepty.

Jedno jest jednak pewne: należy określić swoje zapotrzebowanie kaloryczne - można to zrobić samodzielnie, korzystając z internetowych kalkulatorów. Oczywiście, chcąc przytyć, liczba przyjmowanych kalorii musi być większa od dziennego zapotrzebowania. Chcąc zadbać o jednoczesne zbudowanie masy mięśniowej, trzeba też zwracać uwagę na to, by w codziennej diecie znajdowało się jak najwięcej mięsa, jaj, ryb oraz roślin strączkowych. Bardzo ważne jest też spożywanie węglowodanów złożonych, np. pieczywa pełnoziarnistego bądź kasz czy makaronów.

Dieta na przytycie 10 kg wyróżniać powinna się też tym, że należy dbać o regularne spożywanie posiłków. Jest to istotne, ponieważ dzięki temu organizm ma zapewnione wszelkie najważniejsze składniki odżywcze, a cały proces tycia i budowy masy mięśniowej będzie mógł przebiegać w sposób niezakłócony.

Dieta wysokokaloryczna -Twoja droga do zdrowego przybrania na wadze

Dieta na przytycie - jadłospis musi być przede wszystkim bardzo starannie przemyślany. Dieta wysokokaloryczna na przytycie musi polegać nie tylko na tym, że zwiększamy liczbę spożywanych kalorii w ciągu dnia. Nawet prosta dieta na przytycie musi być starannie przemyślana.

Bardzo ważne jest to, by codzienny jadłospis był zbilansowany oraz zawierał jak najwięcej składników wysokiej jakości. Fast foody czy inne produkty wysoko przetworzone lepiej jest zastępować zdrowymi tłuszczami (np. orzechami), chudym białkiem czy pełnoziarnistym pieczywem. Jest to istotne, ponieważ powoduje to, że organizm ma zapewnione wszelkie składniki - minerały i witaminy niezbędne do właściwego funkcjonowania. Należy zdawać sobie też sprawę z tego, że droga do zdrowego przybierania na wadze musi trochę potrwać, dlatego warto zachować cierpliwość.

Prosta dieta na przytycie - jak łatwo i skutecznie zwiększyć masę ciała

Dieta na przytycie musi być odpowiednio przemyślana. Dieta wysokokaloryczna na przytycie musi polegać na tym, by zapewnić organizmowi szereg makroskładników we właściwych proporcjach. Musimy mu zapewnić tłuszcze, białko, węglowodany, a także minerały oraz witaminy. Bilans kaloryczny musi być dodatni, jednak nie powinien też być zbyt wysoki. Ważne jest to, by posiłki nie zawierały zbyt dużej ilości błonnika pokarmowego, ponieważ składnik ten odpowiada za uczucie nasycenia.

Realistyczny plan diety na przytycie - ścieżka krok po kroku

Jak przygotować plan diety na przytycie? Podstawowa kwestia to oczywiście ustalenie zapotrzebowania energetycznego. Następna sprawa to z kolei utworzenie planu ćwiczeń - dzięki nim nadwyżka kalorii będzie przyczyniała się do budowy masy mięśniowej, a nie - tkanki tłuszczowej. Dobrym wyborem będzie trening siłowy. Kwestia najważniejsza to przygotowanie planu żywieniowego - musi on uwzględniać fakt, iż przyrost masy ciała nie może być wyższy niż 0,5-1 proc. na tydzień. Zbyt szybkie tycie może powodować zbyt duży wzrost tkanki tłuszczowej.

Czytaj również