owoce - borówki, maliny, jeżyny

Dieta owocowa - wady i zalety. Od czego zacząć

11 stycznia 2023
5 min
Autor: Dorota Wachholz

Czy dieta owocowa jest skuteczna? Jeśli lubisz owoce, na pewno wzbudzi twój entuzjazm. Pozwala zrzucić kilka kilogramów w niecały tydzień, a przy okazji usprawnić pracę organizmu i przyspieszyć metabolizm. Dieta owocowa idealnie sprawdza się jako sposób na oczyszczenie organizmu przed urlopem czy po świątecznym obżarstwie. Na czym polega?

 

Nie jest to tekst specjalistyczny. Każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

Dieta owocowa — jakich efektów można się spodziewać?

Zdania specjalistów odnośnie diety owocowej są podzielone. Niektórzy zalecają ją w formie detoksu, dlatego powinna trwać maksymalnie 2-3 dni. Inni odradzają stosowanie tego typu półgłodówek, ponieważ ludzkie ciało posiada własne mechanizmy oczyszczania się z toksyn.

Efekty diety owocowej potrafią być spektakularne. Nic dziwnego, że od lat nie słabnie jej popularność. Decydują się na nią zwłaszcza osoby, którym zależy na szybkim schudnięciu. Jednak nie powinna być traktowana jak długofalowy sposób żywienia, a forma krótkiego detoksu.

Jadłospis diety owocowej występuje w różnych wersjach opartych na jednym lub kilku rodzajach owoców. Czasem można jeść także warzywa. Wybranie co najmniej kilku ulubionych owoców wprowadzi większą różnorodność. Można spożywać je w formie koktajli, sałatek czy soków, a także gotowane lub pieczone. Należy ograniczyć awokado, banany i owoce suszone, ponieważ mają dużo kalorii i cukru.

Skuteczna dieta owocowa pozwala stracić nawet 1 kg na dzień. Ze względu na wysoką zawartość błonnika oczyszcza jelita z nagromadzonych resztek pokarmu. Zapewnia również zastrzyk witamin i minerałów, a tym samym lepsze samopoczucie i wyższą odporność. Po 2-3 dniach kuracji poczujesz lekkość i przypływ energii.

Jak długo można stosować dietę owocową?

Przepisy diety owocowej są mało różnorodne i nie dostarczają wszystkich potrzebnych organizmowi składników odżywczych, m.in. białka i tłuszczów. Dlatego detoks nie powinien trwać więcej niż 3 dni. Dłuższy czas stosowania może przynieść dla zdrowia więcej szkody niż pożytku.

Jeśli twoim celem jest odchudzanie, dieta owocowa będzie dobrym wstępem do zbilansowanego żywienia. W ten sposób unikniesz efektu jojo, który często dotyka osoby próbujące schudnąć szybko i w krótkim czasie. Podczas detoksu owocowego tracisz głównie wodę, dlatego rezultat nie jest długofalowy. Jednak skutecznie pobudzi przemianę materii, co ułatwi dalsze gubienie kilogramów. Po zakończeniu diety warto wprowadzić nawyk picia wody z sokiem z cytryny, która również przyspiesza metabolizm.

Czy dieta owocowa może szkodzić?

Jakie są negatywne efekty diety owocowej? Jeśli została przeprowadzona zgodnie z zaleceniami, u zdrowej osoby istnieje małe ryzyko ich wystąpienia. Jednak nie należy stosować jej przy chorobach jelit lub cukrzycy. W pierwszym przypadku objawy mogą ulec zaostrzeniu ze względu na wysokie spożycie błonnika. W drugim należy ograniczać owoce, ponieważ zawierają duże ilości cukrów prostych. Zbyt długie lub zbyt częste wdrażanie detoksu owocowego może doprowadzić do cukrzycy nawet u zdrowych osób.

Trudno stworzyć jadłospis oparty na owocach, który zapewniłby właściwą podaż kalorii. Dlatego dieta owocowa uchodzi za półgłodówkę. Niektórzy podczas jej stosowania mogą odczuwać spadek energii, zawroty głowy czy inne dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie. W takim wypadku należy natychmiast przerwać dietę.

Dieta owocowa - zalety i wady

Dieta owocowa jest powszechnie uważana za dietę bardzo restrykcyjną. Jednocześnie może być szkodliwa. Należy pamiętać, że dieta oparta tylko i wyłącznie na owocach sprawia, że możesz czuć zmęczenie. Dodatkowo pojawia się uczucie głodu oraz osłabienie. Trzeba także pamiętać, że choć będąc na diecie owocowej, nastąpi szybki spadek masy ciała, to jednak nie jest to efekt długotrwały. Wynika raczej z wypłukania wody z organizmu. Jeżeli dieta będzie trwała dłużej niż 3 dni, może dojść do spowolnienia przemiany materii. Jeżeli niewłaściwie przygotujesz i zbilansujesz posiłki, to bardzo szybko pojawią się duże niedobory. Oczywiście taka dieta nie jest pozbawiona zalet. Przede wszystkim spożywając duże ilości owoców pobudzasz wątrobę do oczyszczania z toksyn. Także jelita usuwają zbędne produkty przemiany materii. W czasie diety owocowej można spożywać duże ilości soków, co jest niewątpliwie bardzo wygodne. Np. zamiast drugiego śniadania do pracy można wziąć świeżo wyciskany sok z marchewek i bananów i w ten sposób dostarczyć organizmowi dużą ilość witamin czy innych składników odżywczych.

Przeciwwskazania, czyli kto nie może sięgnąć po dietę owocową

Na diecie owocowej w żadnym przypadku nie mogą być dzieci, gdyż może ona prowadzić do zaburzeń wzrostu. Ponadto należy zdawać sobie sprawę, że bycie na diecie owocowej powoduje u kobiet w wielu przypadkach zanik miesiączki. Dieta owocowa nie jest też wskazana dla osób starszych. Nie powinny jej stosować również kobiety w ciąży czy karmiące piersią. Dieta owocowa dostarcza organizmowi niewielką ilość kalorii, a jednocześnie zawartość białka jest bardzo niska. Z tego powodu może dojść do utraty masy mięśniowej. Jest do tego szczególnie szkodliwa dla osób zmagających się z chorobami nerek, wątroby czy też trzustki. Trzeba zdawać sobie sprawę, że tylko właściwe zbilansowanie nie spowoduje poważnych konsekwencji i nie zaburzy pracy organizmu. Spożywając owoce bogate w witaminę K, można doprowadzić do pogorszenia krzepliwości krwi, a jest to szczególnie niebezpieczne u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

Jeśli na co dzień nie spożywasz dużych ilości owoców i warzyw, organizm może przeżyć szok przy nagłej zmianie jadłospisu. Nie każdy będzie w stanie wytrzymać na diecie owocowej pełne 3 dni. Jednak nawet jeden dzień detoksu pomoże oczyścić jelita z resztek pokarmów i poczuć się lekko.

Czytaj również