- Strona główna
- Blog
- Dieta i zdrowie
- Dieta przed kolonoskopią, czyli co można jeść przed badaniem?

Dieta przed kolonoskopią, czyli co można jeść przed badaniem?
Kolonoskopia to dość stresujące badanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Dieta przed kolonoskopią to jedno z wyzwań, przed którymi staje pacjent poddający się badaniu. Kolonoskopia – jaka dieta przed badaniem jest wskazana i kiedy ją rozpocząć? Czy mimo restrykcji da się zjeść w miarę smacznie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!
Nie jest to tekst specjalistyczny, każdorazowo dietę należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem.
1. Na 7 dni przed kolonoskopią należy wprowadzić odpowiednią dietę.
2. Z diety przed kolonoskopią należy wyeliminować tłuste i przetworzone potrawy.
3. Po kolonoskopii trzeba jeść przez 2-3 dni lekkie, dobrze przyswajalne dania o małej objętości.
Dieta przed kolonoskopią – jaka powinna być?
Kolonoskopia to badanie, które wykonuje się poprzez wprowadzenie wziernika przez odbyt do jelita grubego. Ze względu na to, że na końcu wziernika znajduje się kamerka, przestrzeń jelita musi być dobrze oczyszczona, aby obraz był jak najlepszy. W tym celu stosuje się specjalną dietę oraz środki przeczyszczające. Najlepiej zacząć przygotowania do badania już tydzień przed terminem wizyty w gabinecie lekarskim. Początkowo konieczne jest przejście na dietę lekkostrawną. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek stałe leki, skonsultuj ich dawkowanie i przyjmowanie na okres przed kolonoskopią. W ostatniej fazie dieta powinna stać się ubogoresztkowa i płynna, co po kolei omawiamy poniżej.
Dieta na 7 dni przed kolonoskopią – wskazania
Dieta przed kolonoskopią – co jeść 7 dni przed badaniem? Zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej, co oznacza wykluczenie ciężkich, smażonych potraw, tłustego mięsa czy fast foodów, a zastąpienie ich zdrowymi, gotowanymi posiłkami. Do lekkostrawnych pokarmów należą warzywa, owoce, chude mięso, nabiał niskotłuszczowy czy pieczywo pszenne. Tydzień przed kolonoskopią należy wykluczyć wszelkie ziarna czy pestki, które mogłyby pozostać w jelicie grubym do czasu badania. Posiłki powinny być nieduże, a częstsze. Warto pamiętać, że pestki to nie tylko te z dyni czy słonecznika, ale także znajdujące się w kiwi, truskawkach czy malinach.
5 dni przed kolonoskopią – co jeść?
5 dni przed kolonoskopią nie można przyjmować już żadnych nasion ani pestek. Chodzi nawet o te najmniejsze, pochodzące z siemienia lnianego czy pieczywa wieloziarnistego. Poza tym nadal obowiązują zasady diety lekkostrawnej, która nie obciąża układu pokarmowego. Należy unikać winogron, kiwi czy porzeczek.
Co jeść na 2 dni przed kolonoskopią?
Co jeść przed kolonoskopią, kiedy do badania zostały już tylko 2 dni? To czas na rozpoczęcie bardziej restrykcyjnej diety. Powinna być ubogoresztkowa, czyli składająca się z pokarmów zawierających śladowe ilości błonnika. Zakazane jedzenie przed kolonoskopią to: surowe owoce i warzywa, pieczywo pełnoziarniste, tłuste mięso, kasze, soki, smoothie, alkohol czy napoje gazowane. Najlepiej jeść wtedy takie dania jak: kisiel, kleik, białe pieczywo, chude mięso gotowane na parze lub w wodzie, ugotowane jajka czy bulion drobiowy bez dodatków.
Dieta przed kolonoskopią – co jeść na dzień przed i w dniu badania
Co wolno jeść przed kolonoskopią, kiedy badanie jest nazajutrz? Zaleca się przejście na dietę płynną. Można zjeść jeszcze ewentualnie bardzo lekkie śniadanie, np. kanapkę z pszennego chleba z niewielką ilością masła i np. chudą wędliną drobiową. W razie uczucia ogromnego głodu można napić się bulionu lub zjeść nieco kisielu. Jadłospis przed kolonoskopią, szczególnie na dzień przed, jest bardzo restrykcyjny. Dieta płynna przed kolonoskopią powinna zakończyć się na 4 godziny przed badaniem, ponieważ wtedy nie można spożywać już jedzenia ani przyjmować napojów. W zależności od tego, o której godzinie odbywa się badanie, zaleca się zażycie jednej lub dwóch dawek środka przeczyszczającego. Pierwsza z nich powinna być przyjęta dzień przed, a druga w dniu badania, chyba że kolonoskopia odbywa się rano.
Wiele osób zastanawia się, ile nie jeść przed kolonoskopią i jak wygląda ta dieta, jednak ważne jest także odżywianie po badaniu. Po wizycie należy nie jeść jeszcze co najmniej 2 godziny. Następnie można spożyć pierwszy posiłek, który powinien jednak mieścić się w ramach diety lekkostrawnej, stosowanej na tydzień przed badaniem. Fast food, smażone dania czy tłuste mięso mogłoby zbyt mocno obciążyć przewód pokarmowy po tak restrykcyjnej diecie, dlatego powrót do codziennego żywienia powinien następować stopniowo.
Dieta przed kolonoskopią – jadłospis diety lekkostrawnej
Dieta przed kolonoskopią – przepisy na dania diety lekkostrawnej z łatwością znajdziesz w sieci. Poniżej zamieściliśmy przykładowy jadłospis na trzy dni lekkostrawnej diety, którą należy stosować już tydzień przed badaniem. Zainspiruj się i przygotuj smakowite i zdrowe posiłki. Pamiętaj, że porcje powinny być dość małe, lecz często serwowane. Dietę przed badaniem najlepiej jednak skonsultować z dietetykiem lub lekarzem.
Dzień I
- Śniadanie – kanapki z chleba pszennego z masłem, wędliną drobiową, obranym pomidorem i ogórkiem;
- Drugie śniadanie – jogurt naturalny i banan;
- Obiad – gotowane ziemniaki, pierś z kurczaka na parze i duszona marchewka;
- Podwieczorek – zupa krem z zielonych warzyw;
- Kolacja – bułka pszenna z masłem i obranym pomidorem oraz jajka na twardo.
Dzień II
- Śniadanie – kasza manna na mleku niskotłuszczowym z jagodami i bananem;
- Drugie śniadanie – koktajl warzywno-owocowy;
- Obiad – ryż biały, gulasz z duszoną piersią z indyka i marchewka z groszkiem;
- Podwieczorek – kisiel owocowy;
- Kolacja – kanapki pszenne z masłem, wędliną drobiową, papryką i jajkiem na twardo.
Dzień III
- Śniadanie – bułka pszenna z masłem, serem żółtym o obniżonej zawartości tłuszczu i obranym pomidorem;
- Drugie śniadanie – galaretka owocowa;
- Obiad – leczo warzywne w sosie pomidorowym z dodatkiem białego ryżu;
- Podwieczorek – kleik ryżowy;
- Kolacja – gotowane ziemniaki z chudym twarogiem.
Dieta płynna przed kolonoskopią – co jeść w ostatniej fazie przygotowania do badania?
Dieta płynna oznacza, że organizmowi można podawać jedynie produkty w płynie, tzn. wodę czy herbatę. Ewentualnością jest czysty bulion drobiowy. Jeśli pacjent czuje spory głód, może niwelować go np. poprzez ssanie landrynek. W wielu przypadkach głód jest nieunikniony, jednak należy pamiętać, że taka dieta jest konieczna, by lekarz mógł prawidłowo wykonać badanie i przeprowadzić diagnostykę. Jedzenie niewskazanych produktów (np. z ziarnami) sprawi, że widoczność w jelicie będzie słaba.
Podczas przygotowań do kolonoskopii trzeba odpowiednio prowadzić swoją dietę. W pierwszym etapie jest to dieta lekkostrawna, a później stopniowo przechodzi się do spożywania płynów. Jeśli pacjenci przyjmują jakiekolwiek leki, konieczne jest powiadomienie o tym lekarza. Tylko specjalista może decydować, jak ma wyglądać przyjmowanie medykamentów, gdy zbliża się data badania. Jeśli nie masz pomysłów na to, co jeść, skorzystaj z naszego jadłospisu.
Dieta płynna przed kolonoskopią - co jeść, by odpowiednio się przygotować?
Dieta płynna przed przed kolonoskopią powinna być oparta przede wszystkim na kisielach, sokach owocowych, ale też przecierach. Jeżeli masz ochotę na zupę, to najlepiej przygotować bulion warzywny czy też zupę krem, np. na bazie ziemniaków oraz dyni. Ponadto można sięgnąć po koktajle na bazie jogurtu naturalnego bez laktozy. Do tego można dodać pół banana i pół mango. Jak powinna być rozpisana dieta przed kolonoskopią? Przygotowania należy rozpocząć 7 dni przed planowanym badaniem. W diecie powinno znaleźć się chude mięso, kleik ryżowy, ale też chude ryby morskie. Na pewno posiłki warto przygotowywać na parze. Co jeść po kolonoskopii i usunięciu polipów? Przede wszystkim przez 2-3 dni należy stawiać na posiłki lekkostrawne i do tego w małej objętości. Należy jadać często, najlepiej co 3-4 godziny. Możesz wprowadzić na początek filety z kurczaka. Warto przygotować filet w bulionie warzywnym z dodatkiem ziemniaków. Rekomendujemy też chudy nabiał. Do tego wprowadź gotowane na parze warzywa. Możesz też sięgnąć po soki, jednak przez 2-3 dni nie zaleca się picia soku pomarańczowego czy też z owoców egzotycznych. Kilka godzin po badaniu możesz napić się niegazowanej wody, sięgnąć po słabą herbatę lub kompot.
Czytaj również

Czy kawa jest zdrowa? Najważniejsze fakty i mity
Wiele osób na całym świecie nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia filiżanki kawy. Przyjemny aromat i smak, a do tego poczucie lepszego wybudzenia się to wystarczające powody, dla których się

Wosk pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze i zastosowanie?
Wśród najbardziej znanych produktów pszczelich, pierwszy na myśl przychodzi miód, a zaraz po nim wosk pszczeli. Jest on składnikiem wielu kosmetyków i często kojarzony jest z dobroczynnymi właściwości

Dlaczego jesienią warto sięgnąć po miód ?
Jesień to pora, kiedy powinniśmy o siebie zadbać w szczególny sposób, zwłaszcza stosując odpowiednią dietę. Miód wydaje się znany od pokoleń. Częściej myśli się o nim jako o słodziku, jednak powoli wr